Jump to content



Παρουσιαση Logitech MX Revolution Mouse


Waveside

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Μεγειες πολυ ωραιο φενεται

Και παμε στις πρωτες αποριες

1) Αληθεια ειναι τοσο βολικη η πλαινη ροδελα οσο λενε οτι ειναι?? ( ακουγεται οτι ειναι πολυ ξεκουραστη ειναι αληθεια? )

2) Απο αισθηση πως ειναι?

3) Απο θεμα βαρους τι λεει? ( Υστερα απο αρκετη ωρα τι γινεται συνηθως τα ασυρματα ποντικια με κουραζουν λογω βαρους αυτο τι λεει? )

4) Απο πλευρας Gaming τι λεει Αξιζει η μεταβαση απο ενσυρματο σε ασυρματο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Σήμερα, στις 20:18]

4) Απο πλευρας Gaming τι λεει Αξιζει η μεταβαση απο ενσυρματο σε ασυρματο?

Δεν ειναι gaming ποντικι χονευτε το, εχει την επαναστατικη ροδελα και τις υπολοιπες αηδιες που δεν δικαιολογουν την τιμη του αλλα για σοβαρο gaming δεν κανει, αν εκανε θα το εγραφε και στην σελιδα της η logi

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο ποντικακι και με φοβερη αισθηση στο scrolling :)

Μπορει να μην ειναι gaming mouse αλλα μια χαρα μου τρεχει και με παιχνιδια

Μονο κατι λιγο lag εχω παρατηρηση αλλα σε σπανιες περιπτωσεις

Τωρα για τους ευαισθητους που τους ενοχλει το βαρος υπαρχει το G7 για αυτους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [21-06-2007 22:18]

Μεγειες πολυ ωραιο φενεται

Και παμε στις πρωτες αποριες

1) Αληθεια ειναι τοσο βολικη η πλαινη ροδελα οσο λενε οτι ειναι?? ( ακουγεται οτι ειναι πολυ ξεκουραστη ειναι αληθεια? )

2) Απο αισθηση πως ειναι?

3) Απο θεμα βαρους τι λεει? ( Υστερα απο αρκετη ωρα τι γινεται συνηθως τα ασυρματα ποντικια με κουραζουν λογω βαρους αυτο τι λεει? )

4) Απο πλευρας Gaming τι λεει Αξιζει η μεταβαση απο ενσυρματο σε ασυρματο?

Ρε παιδια, πως σας εχει κολησει οτι ειναι βαρυ δεν καταλαβαινω. :wassat: Ειναι τελειο στο βαρος, σαν το G7! Οσο για gaming μια χαρουλα ειναι με ολα αυτα τα κουμπακια. Η πλαινη ροδελα καλη ειναι, δεν λεω αλλα μπορει να γινει και σπαστικι μερικες φορες γιατι ειναι πολυ ευαισθιτη. Μετα, απο θεμα ανεσης ειναι απλος ΤΕΛΕΙΟ!!!! :cool: ΔΕΝ ΕΧΩ ξαναπιασει ποντικι τοσο ανετο και βολικο. Δεν θελω να σηκωσω το χερι μου απο πανω του!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl- [Χθες, στις 01:27]

μεγεια αλλα ακριβα το πηρες. το βρισκεις κοντα στα 55 πλεον. skroutz it!

Φιλε morfea, το πηρα με 55 ευρα απο πλαισιο οταν το ειχε προσφορα για μια εβδομαδα μονο μεσο internet!!! :hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να τα βρασω τα κουμπια αμα εχει τα ιδια ελεινα σωθικα με το mx1000 και ειναι τα hz κολλημενα στα 125, μπορει πριν 5-6 χρονια που δεν ηξερα καποια βασικα πραγματα ( η αγνοια ειναι ευλογια που λενε ) να μου φαινοτανε και εμενα μια χαρα αλλα οι απαιτησεις των ανθρωπων αλλαζουν, τι 89 τι 55 ειναι υπερβολικα πολλα λεφτα οταν τα optical απτο 2001-2002 και μετα κλοκαρονται στα 200-1000hz για την πλακα, δεν κανουν skip ουτε παρουσιαζουν negative accel παρα μονο σε ελεεινες ταχυτητες, για οποιον δεν τον ενδιαφερουν αυτα οποιοδηποτε ποντικι ειναι "μια χαρα", ειναι σαν να αγοραζεις ενα επωνυμο πολυτελες αμαξι που ειναι αργο-μετριο ενω με τα μισα λεφτα θα μπορουσες να παρεις κατι πολυ πιο γρηγορο, σημασια εχει τι ενδιαφερει τον καθενα αλλα μην δει κανα csboy με 70cm/360 sens εδω μεσα καλα λογια. παει να το παρει και μετα τραβαει τα μαλλια του ( οχι πως με ενδιαφερει τοοοοοσο πολυ :p )

Link to comment
Share on other sites

Κορυφαίο το ποντίκι !!! :T:

Το δουλεύω περί τους 3 μήνες και το εργαλείο είναι απλά άπιαστο. :D

Εγώ βασικά ασχολούμαι πολύ με gaming και εδικά με FarCry διαδικτυακό(αρρώστεια).

Και όταν λέω παίζω εννοώ ανήκω σε ένα από τα clan του παιχνιδιού και συμμετέχω σε πρωταθλήματα με την ομάδα μου.Θέλω να σας πω δηλαδή ότι το ποντίκι μετά τα FPS που χρειάζομαι είναι το πιο σημαντικό εργαλείο.

Είχα το G5 το οποίο ήταν αρκετά καλό αλλά μετά από το λιώσιμο που έφαγε(και πάνω στο χρόνο παρακαλώ) αναγκάστηκα να το στείλω γιατί το scroll του που έχει να κάνει με την εναλλαγή των όπλων μου κόλλαγε αρκετές φορές.

Πήγα ν αγοράσω το ίδιο και τότε είχε πρωτοβγεί το Revolution.Παιδιά μόλις δοκίμασα το σκρολάσιμα αυτού του ποντικιού το πήρα αμέσως!!!

Μιλάμε για τέλειο σκρολάρισμα του οποίου η ρόδα δεν είναι από το κλασικό λαστιχένιο υλικό αλλά από σίδερο να πω?... δεν είμαι σίγουρος αλλά κάτι παρόμοιο, η οποία όταν γυρίζει έχει δύο

επιλογές: η μία είναι να γυρίζει σιγά σιγά(ένα κλικ τη φορά) θυληκώνοντας πάνω σε κάτι σαν γρανάζι και εκεί το χρησιμοποιώ εγώ στο παιχνίδι και η άλλη επιλογή είναι να απελευθερώνεται από το "γρανάζι" και να ρολάρει ασταμάτητα(που λέει ο λόγος).Έτσι το χρησιμοποιείς για παράδειγμα σε σερφάρισμα σε σελίδες μεγάλες που δίνεις μια στη ρόδα και αυτή γυρνάει μόνη της σαν ρόδα ποδηλάτου και κατεβαίνεις μια μεγάλη ιστοσελίδα ανετότατα.

Με λίγα λόγια το ποντίκι είναι άπιαστο και για gaming και για οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή :clap:

Η πλαινή του ροδέλα μάλιστα αντικαθιστά το Alt+Tab για την εναλλαγή εφαρμογών και την εναλλαγή εγγραφών σε Excel και Word.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jasim [Χθες, στις 19:23]

μπλα μπλα μπλα ......

Θελω να μου κανεις ενα test αν μπορεις, υποθετω πως εχεις υψηλο sens ingame και δεν χρειαζεται να κουνας ολο το χερι παρα μονο τον καρπο και τα δαχτυλα, λοιπον θελω να χαμηλωσεις το ingame sens στο farcry τοσο πολυ ετσι ωστε να χρειαζονται περιπου 50cm για στροφη 360 ( υποθετω πως το acceleration απτο παιχνιδι και τα xp ειναι OFF ) θελω να διανυσεις αυτα τα 50cm μια φορα αργα και μια αλλη φορα ΓΡΗΓΟΡΑ και μετα να μου πεις ποσες μοιρες εστριψες την δευτερη φορα, ευχαριστω προκαταβολικα ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 04:18]

Θελω να μου κανεις ενα test αν μπορεις, υποθετω πως εχεις υψηλο sens ingame και δεν χρειαζεται να κουνας ολο το χερι παρα μονο τον καρπο και τα δαχτυλα, λοιπον θελω να χαμηλωσεις το ingame sens στο farcry τοσο πολυ ετσι ωστε να χρειαζονται περιπου 50cm για στροφη 360 ( υποθετω πως το acceleration απτο παιχνιδι και τα xp ειναι OFF ) θελω να διανυσεις αυτα τα 50cm μια φορα αργα και μια αλλη φορα ΓΡΗΓΟΡΑ και μετα να μου πεις ποσες μοιρες εστριψες την δευτερη φορα, ευχαριστω προκαταβολικα ....

Χαχαχα...καλό το μπλα μπλα :D

Λοιπόν όσον αφορά το FarCry,και με το G5 και το Revolution το sens βρίσκεται τέρμα αριστερά,στο χαμηλότερο δηλαδή για το λόγο ότι στις μάχες έναν με έναν απαιτείται πιο γρήγορη και συγχρόνως πιο σταθερή κίνηση και σκόπευση.Με υψηλότερο sens, εγώ προσωπικά "φεύγω" πολύ από aiming.

Απ την άλλη μεριά στο CS sourse πάλι τα ίδια, χαμηλό sens αλλά όχι τέρμα όπως στο FC(τρεις σκάλες πριν το τέλος).

Για να καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ των δύο ποντικιών θα σου πω το εξής:

Το G5 έχει τρεις σκάλες ευαισθησίας.Όταν παίζω FC η default κίνηση του Revolution είναι ίση με κάτι ανάμεσα από την πρώτη σκάλα και τη δεύτερη σκάλα του G5, πιο γρήγορη από την πρώτη και ελαφρώς πιο αργή απ τη δεύτερη.

Sorry πάλι για το μπλα μπλα απλά ήθελα να σου δώσω μια εικόνα για το πως φαίνονται σε μένα σαν κίνηση, δύο ποντίκια που υποθέτω γνωρίζεις και συ.Όταν θα είμαι μπροστά στον υπολογιστή μου θα κάνω και το τεστάκι που είπες και θα σου πω. ;)

Link to comment
Share on other sites

το revolution αποσο ξερω εχει 800dpi laser sensor οπως το mx1000(αμα ειναι ακριβως ο ιδιος οπως το υποπτευομαι τοτε αντε γεια η χρηση Low sens με αυτο το πραγμα ), λογικο να σου φαινεται "μεσαιο" σε συγκριση με τα 400-2000dpi του g5, τεσπα αναμενω τα αποτελεσματα του τεστ :)

Link to comment
Share on other sites

Με το χαμηλότερο sens στο FarCry, είναι αδύνατο να κάνω με 50 πόντους διάμετρο 360 μοίρες στροφή.

Πλήρη στροφή κάνω σε 22 πόντους περίπου και σε μοίρες λιγότερες από 180, 160-170 ίσως.

Τώρα διόρθωσέ με αν έκανα μαμακία και εννοούσες να κάνω στροφή 360 όχι γύρω από τον εαυτό μου στο παιχνίδι αλλά ούτως η άλλως με τις διαστάσεις που μου είπες,γιατί να σου πω το έκανα αλλά πρέπει να γύρισα από το ίδιο σημείο ίσα με τρεις-τέσσερις φορες.

Όσον αφορά το αργά και γρήγορα και στις δύο περιπτώσεις κατέληξα στο ίδιο σημείο.

Δοκίμασα τα ίδια στο CS sourse.

Πλήρη στροφή σε 39 πόντους και μοίρες κάτι παραπάνω από 180.Τα ίδια και εκεί σε αργά και γρήγορα,καμία ιδιαίτερη απώλεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Waveside

Ti να σου πω, εμενα δεν μου κανει καθολου lag! Mηπως εχεις πολυ μακρια το USB Stick? Εγω εχω την soprano και το εχω στις πανω θυρες USB που εχει. Για κοιτα το!

Τελικά βρήκα λύση

Από τη mobo που το είχα συνδεδεμένο το έβαλα στο hub του μόνιτορ και όλα πάνε ρολόι

Πριν πέρα από το λαγκ έκανε και το εξής, ώρες ώρες τα led από το keyboard αναβοσβήναμε στα καλά καθούμενα.

Τώρα ούτε και το keyboard κάνει τα περίεργα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πήρα σήμερα και εχω ενα πρόβλημα κατ εμε.

οπως γράφει και ενας φιλος πιο πανω

...η ροδέλα η οποία όταν γυρίζει έχει δύο επιλογές: η μία είναι να γυρίζει σιγά σιγά(ένα κλικ τη φορά) θυληκώνοντας πάνω σε κάτι σαν γρανάζι και η άλλη επιλογή είναι να απελευθερώνεται από το "γρανάζι" και να ρολάρει ασταμάτητα(που λέει ο λόγος).Έτσι το χρησιμοποιείς για παράδειγμα σε σερφάρισμα σε σελίδες μεγάλες που δίνεις μια στη ρόδα και αυτή γυρνάει μόνη της σαν ρόδα ποδηλάτου και κατεβαίνεις μια μεγάλη ιστοσελίδα ανετότατα.

Εχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις, ομως στο firefox δεν μπορω να δουλέψω τ ροδέλα σιγά σιγά.. Με ενα δύο γυρίσματα της ροδέλας απελευθερώνεται! Ακόμα και να ακυρώσω το Auto-shift to free spin και να αφήσω την επιλογή click-to-click mode αυτό συνεχίζει να κάνει τα ίδια...

Τι μπορεί να φταίει? Ειναι ελαττωματικό?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Waveside

Ρε παιδια, πως σας εχει κολησει οτι ειναι βαρυ δεν καταλαβαινω. :wassat: Ειναι τελειο στο βαρος, σαν το G7!

ποιος ειπε οτι το G7 ειναι ελαφρυ εμενα μου φανηκε αρκετα βαρυ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.