Jump to content


Acer 5920 Gemstone ! ’μεση Βοήθεια !!


Guest nitrodr125

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 15:59]

@ison: Να πας στο κατάστημα, να το γυρίσεις, και να πάρεις άλλο.

σιγά τα αίματα :p

Δηλαδή κάνεις τον Ρομπέν των Χαζών (tm Πανούσης)? Μην κρίνεις για να μην κριθείς. Έχεις προσωπική εμπειρία να μας παραθέσεις από το service της Acer? Γιατί κι εμένα όταν δούλευε, μια χαρά ήταν, όταν δεν δούλευε είχαμε το πρόβλημα. Οπότε το "έχω δουλέψει πολλά Acer και μαμάγανε" δεν κολλάει, αν είχες στείλει πολλά Acer για service και μετά παίζανε θα το βούλων και θα έλεγα ότι είμαι ο κλασσικός τυπικός αποτυχημένος (no) power user.

Είχα ένα Aspire με πρόβλημα στη φόρτιση και ήταν πρόβλημα στο motherboard το οποίο και αλλάτηκε σε λιγότερο από 3 εβδομάδες. Αυτό μας κάνει ένα επιτυχές service και επίσης αυτό εμένα μου κάνει 100% επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
Guest nitrodr125

Λοιπόν ! Έχουμε και λέμε με το PC default

Super Pi στο 1M 24sec

Aqua Mark 3

GFX = 17256

CPU = 8028

Total= 83177

Επίσης για τον ΛΑΛΑΚΑ που λέει στο βίντεο για την θύρα USB που άμα συνδέσεις κάτι δεν ανοίγει το Drive , λοιπόν εγώ έβαλα το Stick για το Mouse της microsoft (4000) και ανοίγει μιά χαρά το drive !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Λοιπόν ! Έχουμε και λέμε με το PC default

Super Pi στο 1M 24sec

Aqua Mark 3

GFX = 17256

CPU = 8028

Total= 83177

Επίσης για τον ΛΑΛΑΚΑ που λέει στο βίντεο για την θύρα USB που άμα συνδέσεις κάτι δεν ανοίγει το Drive , λοιπόν εγώ έβαλα το Stick για το Mouse της microsoft (4000) και ανοίγει μιά χαρά το drive !!!

Καλοριζικο και το δικο σου. Ποια εκδοση πηρες; Με το 2.0 cpu;

Προς το παρον ολα καλα με το laptop θα βγαλω συντομα φωτο και benches διοτι ψιλοπνιγομαι. Αν θελετε κατι συγκεκριμενο πειτε το.

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Και για να συμπληρώσω το benchmark μου

PC default

--------------

Super Pi στο 1M 24sec

----------------------------

Aqua Mark 3

GFX = 17256

CPU = 8028

Total= 83177

--------------

3D Mark 2005

5232

-------------

Είναι η έκδοση με τον 7300

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν έχει αλλάξει η Acer, τα καλωδιάκια πάλι χύμα ταξιδεύουν, η μία μνήμη είναι πάνω απ'την άλλη (για καλύτερη θερμική συμπεριφορά τις κρύες νύχτες του χειμώνα), η αποσπώμενη gpu είναι το μόνο που αξίζει από τη φωτό.

Ανοίχτε πάντως και κάνα άλλης μάρκας να δείτε την τακτοποίηση, είναι αρκετά καλή ένδειξη της ποιότητας κατασκευής :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Εντάξει δεν έχει αλλάξει η Acer, τα καλωδιάκια πάλι χύμα ταξιδεύουν, η μία μνήμη είναι πάνω απ'την άλλη (για καλύτερη θερμική συμπεριφορά τις κρύες νύχτες του χειμώνα), η αποσπώμενη gpu είναι το μόνο που αξίζει από τη φωτό.

Ανοίχτε πάντως και κάνα άλλης μάρκας να δείτε την τακτοποίηση, είναι αρκετά καλή ένδειξη της ποιότητας κατασκευής :)

Ωραία..Χύμα καλώδια,κακή τακτοπίηση,χάλια ποιότητα..

Βρες μου ένα laptop με παρόμοια specs που να έχει όμως 8600m GT,και όχι GS ούτε 8400..

Το μόνο που έχω βρει είναι το G1S της Asus το οποίο ναι μεν έχει 7500 και WSXGA οθόνη αλλά είναι και 500ε πιο ακριβό...

Link to comment
Share on other sites

Μερικα bench

Με τον 7100(1,8) τα παρακατω

3d Mark 2005 : 5146

Super pi 1m : 31s (λογικα η μικροτερη lvl2 cache και τα -200mhz κανουν την διαφορα απο τον 7300)

Και μερικα σχολια

Εβαλα Fear να παιξω το οποιο με μερικες παραχωρησεις στα "βαρια" χαρακτηριστικα (soft shadow,dynamic lighting κλπ) και με ολα τα υπολοιπα σε medium ή high επαιζε αξιοπρεπεστατα και με ελαχιστα κολληματα.Μαλιστα του ειχα 2χ anisotropic και 4χ aa

Δοκιμασα και το Αge of empire 3 με ΟΛΑ στο full και το παιχνιδι επαιζε απροβληματιστα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ReaperX

Ωραία..Χύμα καλώδια,κακή τακτοπίηση,χάλια ποιότητα..

Βρες μου ένα laptop με παρόμοια specs που να έχει όμως 8600m GT,και όχι GS ούτε 8400..

Το μόνο που έχω βρει είναι το G1S της Asus το οποίο ναι μεν έχει 7500 και WSXGA οθόνη αλλά είναι και 500ε πιο ακριβό...

a) Δεν με απασχολεί καθόλου μα καθόλου το τι αγοράζει ο καθείς, ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας μπορεί να αγοράζει ό,τι θέλει με τα χρήματά του.

B) Δεν με απασχολεί καθόλου μα καθόλου να ψάξω να βρω εναλλακτικές για κάτι που δεν θα έπαιρνα. "spec victim" λέγεται η κατηγορία σου.

c) Ρητορική ερώτηση: γιατί πήρες Asus Commando mobo και δεν πήρες Asrock 775? Αναλογικά, κάτι τέτοιο θα κάνεις στο laptop, μόνο που εκτός από mobo θα πάρεις και σασί, συναρμολόγηση asrock. Εγώ δεν είπα ότι δεν είναι τρελό value for money, πάντα ήταν, κι εγώ με βάση το value for money ψωνίζω, αλλά σε κάποιες αγορές μετράνε και κάποια άλλα πράγματα. Π.χ. δεν σε νοιάζει αν στη μητρική σου σου κάνουν 3 μήνες να στην αλλάξουν, πας και παίρνεις μια άλλη και κάνεις στη δουλειά σου. Στο laptop όμως θα μείνεις χωρίς pc (ιδιαίτερα δε αν το χρειάζεσαι για δουλειά και όχι για μόστρα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 16:35]

a) Δεν με απασχολεί καθόλου μα καθόλου το τι αγοράζει ο καθείς, ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας μπορεί να αγοράζει ό,τι θέλει με τα χρήματά του.

B) Δεν με απασχολεί καθόλου μα καθόλου να ψάξω να βρω εναλλακτικές για κάτι που δεν θα έπαιρνα. "spec victim" λέγεται η κατηγορία σου.

c) Ρητορική ερώτηση: γιατί πήρες Asus Commando mobo και δεν πήρες Asrock 775? Αναλογικά, κάτι τέτοιο θα κάνεις στο laptop, μόνο που εκτός από mobo θα πάρεις και σασί, συναρμολόγηση asrock. Εγώ δεν είπα ότι δεν είναι τρελό value for money, πάντα ήταν, κι εγώ με βάση το value for money ψωνίζω, αλλά σε κάποιες αγορές μετράνε και κάποια άλλα πράγματα. Π.χ. δεν σε νοιάζει αν στη μητρική σου σου κάνουν 3 μήνες να στην αλλάξουν, πας και παίρνεις μια άλλη και κάνεις στη δουλειά σου. Στο laptop όμως θα μείνεις χωρίς pc (ιδιαίτερα δε αν το χρειάζεσαι για δουλειά και όχι για μόστρα).

Σαφώς και ο καθένας παίρνει ότι θέλει με τα λεφτά του,αλλά μην κριτικάρεις αρνητικά,εφόσον δεν υπάρχει εναλλακτική στα ίδια λεφτά,ή ακόμα κι αν υπάρχει δεν μπαίνεις στον κόπο να τη βρεις ώστε να δώσεις εναλλακτική στον άλλο να αγοράσει κάποιο άλλο laptop..

Όσο για το desktop,δεν πήρα AsRock γιατί στο desktop το μόνο που με νοιάζει είναι το overclocking και οι επιδόσεις(όπως και στο laptop),κάτι που δεν προσφέρει η AsRock.

Όσο για την εγγύηση απ' την αρχή ανέφερα ότι το μόνο που φοβάμαι είναι η εγγύηση αλλά δε μου περισεύουν 500ε extra,ούτε συμβιβάζομαι με την GS που είναι πολύ κατώτερη...:(

Link to comment
Share on other sites

Τα καλα και τα κακα της acer τα ξερω οποτε η αγορα εγινε γνωριζοντας οτι αν παθει κατι το laptop ΙΣΩΣ με αυτα που ακουω να ταλαιπωρηθω. Παντως ο ενας χρονος εγγυησης μου φαινεται λιγο και ειναι απο τα λιγα αρνητικα που εχω εντοπιση για το εν λογω laptop μεχρις στιγμης.

Κατα τα αλλα καταλαβαινω το φιλο Σωτηρη (μαλιστα θυμαμαι που ειχα διαβασει το ποστ του με ενα Notebook acer που ειχε στειλει για service και την ταλαιπωρια του) και καλα εκανε και ειπε την αποψη του για να ενημερωνονται υποψηφιοι αγοραστες. Αν καεις με το χυλο φυσας και το γιαουρτι μετα λενε.

Τελοσπαντων με αυτα που βλεπω εγω προς το παρων το εν λογω notebook εχει αρκετα καλη τιμη/αποδοση και για τα λεφτα του ειναι μια χαρα.Αν στο μελλον βγει πατατα θα το δουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 13:51]

Εγω ενα εχω να πω, καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα...

@nitrodr125,ison:

Καλοδουλευτα και ελπιζω αυτα τα λαπτοπ να ειναι η εξαιρεση στον κανονα:T: :T:

Ευχαριστώ πολύ !!

Από εκεί που ήθελα ένα laptop για web development , photoshop , maya ,τελικά έχω λιώσει στα games !!! χαχαχα

Πάντως πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά !!!

ACER και ξερό ψωμί και ας είναι και τα καλώδια ανακατεμένα ..... καρφί δεν μου καίγεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 13:51]

Εγω ενα εχω να πω, καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα...

@nitrodr125,ison:

Καλοδουλευτα και ελπιζω αυτα τα λαπτοπ να ειναι η εξαιρεση στον κανονα:T: :T:

Ευχαριστώ πολύ !!

Από εκεί που ήθελα ένα laptop για web development , photoshop , maya ,τελικά έχω λιώσει στα games !!! χαχαχα

Πάντως πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά !!!

ACER και ξερό ψωμί και ας είναι και τα καλώδια ανακατεμένα ..... καρφί δεν μου καίγεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 13:51]

Εγω ενα εχω να πω, καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα...

@nitrodr125,ison:

Καλοδουλευτα και ελπιζω αυτα τα λαπτοπ να ειναι η εξαιρεση στον κανονα:T: :T:

Ευχαριστώ πολύ !!

Από εκεί που ήθελα ένα laptop για web development , photoshop , maya ,τελικά έχω λιώσει στα games !!! χαχαχα

Πάντως πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά !!!

ACER και ξερό ψωμί και ας είναι και τα καλώδια ανακατεμένα ..... καρφί δεν μου καίγεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 13:51]

Εγω ενα εχω να πω, καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα...

@nitrodr125,ison:

Καλοδουλευτα και ελπιζω αυτα τα λαπτοπ να ειναι η εξαιρεση στον κανονα:T: :T:

Ευχαριστώ πολύ !!

Από εκεί που ήθελα ένα laptop για web development , photoshop , maya ,τελικά έχω λιώσει στα games !!! χαχαχα

Πάντως πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά !!!

ACER και ξερό ψωμί και ας είναι και τα καλώδια ανακατεμένα ..... καρφί δεν μου καίγεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.