Jump to content



6700 4GHz help...


NaMe_GR

Recommended Posts

Νομίζω ότι απλά ή δεν έχεις καλό κομμάτι ή κάνεις κάτι λάθος.... Δες λίγο αυτό το post και θα δεις ότι ο hipro5 χρειάστηκε Cascade για να πάει πάνω από 4, αλλά με μόλις 1.65ν. Τα 1.90ν είναι πολλά!

Edit: Τώρα διάβασα ότι πάς τις 800άρες, στα 1000 με auto. Δε θα στο συμβούλευα. Ακολούθα τη συμβουλή του jax :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

memtest κάψε σε bootable cd.... αν το κριτήριό σου είναι αν μπουτάρει στα xp τότε κλάψτα...

με ΚΑΛΟ νερό πάνω από 1.65-1.70 είναι too much... και αυτό για bench...

όσο ψάχνεις για όρια cpu κράτα τις μνήμες 1:1... και μετά σφίξε τα timings... καλύτερα scores θα έχεις 400+ με τσίτα timings παρά με διαιρέτη και χάλια timings. και μικρότερο ζόρι στο chipset άρα πιθανώς μεγαλύτερο fsb... και ανάποδα όπως λέει ο Ζάχος για να βρεις τα όρια μνημών... και αποφασίζεις ποιος ο πιο αποδοτικός συνδυασμός για το h/w σου...

κάτσε διάβασε και προχώρα όπως νομίζεις... clockάρεις άκυρα και επιμένεις κιόλας... δικό σου το pc δώσε όσο ρεύμα θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Υδρόψυξη thermaltake+ σχεδόν 4ghz , ό,τι τάση και να έχει βάλει είναι too much. Θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος και με το παραπάνω αν καταφέρεις να είσαι σταθερός στα 3,8ghz. Και τάση για 24/7 ανάλογα, πρέπει να δώσεις μέχρι εκεί που δε θα ξεπερνάς σε Load τους 60 βαθμούς. To τι είναι load αναφέρουν και πιο πάνω.

Επίσης, η μητρική σου δε χρειάζεται επιπλέον τάση για να ανέβει....

BTw μου φαίνεται, είπες να κάνεις Oc χωρίς να ξέρεις πολλά. Αν είχες κάψει τον υπολογιστή σου τι θα έλεγες του πατέρα σου? Πρέπει σε ότι σκοπεύεις να κάνεις να είσαι πιο προσεκτικός γιατί θα πάθεις ζημιά. Μη κοιτάς μόνο τα καλά και δωσ'του.....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασε 2,0 volt μήπως και είσαι σταθερός στα 4000ΜΗz...

Πάντως εγώ με την AΒΙΤ IP 35 Pro (Βαζελινωμένη) με 1,8 πάει 4650...κάτι θα κάνεις λάθος δεν μπορεί...Ϊσως φταίει που είμαι με Phase...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 16:48]

Υδρόψυξη thermaltake+ σχεδόν 4ghz , ό,τι τάση και να έχει βάλει είναι too much. Θα πρέπει να είσαι ευχαριστημένος και με το παραπάνω αν καταφέρεις να είσαι σταθερός στα 3,8ghz. Και τάση για 24/7 ανάλογα, πρέπει να δώσεις μέχρι εκεί που δε θα ξεπερνάς σε Load τους 60 βαθμούς. To τι είναι load αναφέρουν και πιο πάνω.

Επίσης, η μητρική σου δε χρειάζεται επιπλέον τάση για να ανέβει....

BTw μου φαίνεται, είπες να κάνεις Oc χωρίς να ξέρεις πολλά. Αν είχες κάψει τον υπολογιστή σου τι θα έλεγες του πατέρα σου? Πρέπει σε ότι σκοπεύεις να κάνεις να είσαι πιο προσεκτικός γιατί θα πάθεις ζημιά. Μη κοιτάς μόνο τα καλά και δωσ'του.....

Αχαχαχαχ....σε λιγο θα μου δωσετε και μπιμπερο ;) ...Mια απορια...Toν 6600 σου τον εχεις στα 4100 απο οτι λες....τι timings εχεις στις ram???

Ρε παιδια...τον πηγα στα 4 με 1.7 Vcore 1000MHz ram 5-5-5-12 ολα καλα εκανα κ Bench...στα 4100 μετα ειχα προβλημα με μνημες...τι timings να βαλω???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, απλά, με 10χ multi είναι σίγουρο ότι το πρώτο που θα σε κόψει είναι ο επεξεργαστής. Με 4άρια&1-1 στις μνήμες δε χρειάζεται να πειράξεις τπτ άλλο πέραν του fsb/ vcore. Δες πόσο πάει στο μέγιστο ο επεξεργαστής έτσι, αλλά όχι πάνω από 1,6. Είναι υπερβολή και αυτό ακόμη.Βρες τα όριά του και μετά ψάχνεις τα όρια μνημών/μόμπο.

Στα 4100 ο δικός μου δεν είναι σταθερός,αλλά για bench παλεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 19:11]

Πάντως εγώ με την AΒΙΤ IP 35 Pro (Βαζελινωμένη) με 1,8 πάει 4650...κάτι θα κάνεις λάθος δεν μπορεί...Ϊσως φταίει που είμαι με Phase...

Και δεν εισαι ο μονος , ειναι και αλλοι πολλοι [με phase. ] , Το παληκάρι ομως ειναι με νερό οποτε μην ανεβάζεις τον πηχη στα 4650 και στο phase γιατι θα τραβήξει καμια 3.3 απο το psu και θα το καψει το cpu .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NaMe_GR

Αν ξερεις timings στο περιπου για P35 chipset πες...αλλιως μην κανεις reply pls!!!Χωρις παρεξηγηση τωρα...αν εχω καποιο προβλημα pls μην απαντησεις pls dld....

Ρε παιδάκι μου αυτό που θέλει να σου πει είναι ότι ψάξου και λίγο μόνος σου να δεις τι παίζει...Και αν δε ξέρεις πως να ψαχτείς διάβασε πως να ψάχνεσαι γύρω από το oc....Μη τα περιμένεις όλα έτοιμα γιατί αλλιώς θα κάνεις βλακείες(όπως αυτή με τη τάση) και δε θα μάθεις ποτέ να κλοκάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Name επειδή κι εγώ είμαι καινούργιος στο OC και ψιλοκαταλαβαίνω πως το βλέπεις θα σου τα σερβίρω από την οπτική γωνία του "ψάρακα".

Χαμήλωσε τέρμα στην ξεφτίλα τις μνήμες σου. Να μην υπάρχει ούτε μια στο εκατομύριο να σε περιορίσουν. Κατέβασε την τάση στα κανονικά της (θα τον ξεσκίσεις τον επεξεργαστή με τόση τάση) και ξεκίνα με μικρά βήματα. Χαρτί, μολύβι και κρατάς σημειώσεις. Μικρά βήματα και πολλά τεστ prime κλπ να βλέπεις ότι είσαι σταθερός. Ανέβα μέχρι ένα σημείο λογικό (πάνω από 1.6 νομίζω δεν λέει) και κράτα το εκεί. Μετά ξεκίνα το παιχνίδι με τις μνήμες. Κι εκεί θα ανέβεις μέχρι ένα σημείο και θα σφίγγεις μετά σιγά σιγά τα timings. Ή το ακριβώς ανάποδο. Θα βάλεις τα timings που θέλεις και θα δεις μέχρι που ανεβαίνει. Θέλει πολύ χρόνο και προσοχή.

Ελπίζω να βοήθησα, συγνώμη ζητώ από τα παιδιά αν είπα κάποια χοντρή, αναμένω διορθώσεις. Πάντως με αυτά που σου είπα να το κάψεις δεν πρόκειται. Με τόση τάση όμως που δίνεις τώρα είναι θέμα χρόνου να ψοφήσει ο επεξεργαστής. Μακροπρόθεσμα θα πάθει σίγουρα ζημια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel

Name επειδή κι εγώ είμαι καινούργιος στο OC και ψιλοκαταλαβαίνω πως το βλέπεις θα σου τα σερβίρω από την οπτική γωνία του "ψάρακα".

Χαμήλωσε τέρμα στην ξεφτίλα τις μνήμες σου. Να μην υπάρχει ούτε μια στο εκατομύριο να σε περιορίσουν. Κατέβασε την τάση στα κανονικά της (θα τον ξεσκίσεις τον επεξεργαστή με τόση τάση) και ξεκίνα με μικρά βήματα. Χαρτί, μολύβι και κρατάς σημειώσεις. Μικρά βήματα και πολλά τεστ prime κλπ να βλέπεις ότι είσαι σταθερός. Ανέβα μέχρι ένα σημείο λογικό (πάνω από 1.6 νομίζω δεν λέει) και κράτα το εκεί. Μετά ξεκίνα το παιχνίδι με τις μνήμες. Κι εκεί θα ανέβεις μέχρι ένα σημείο και θα σφίγγεις μετά σιγά σιγά τα timings. Ή το ακριβώς ανάποδο. Θα βάλεις τα timings που θέλεις και θα δεις μέχρι που ανεβαίνει. Θέλει πολύ χρόνο και προσοχή.

Ελπίζω να βοήθησα, συγνώμη ζητώ από τα παιδιά αν είπα κάποια χοντρή, αναμένω διορθώσεις. Πάντως με αυτά που σου είπα να το κάψεις δεν πρόκειται. Με τόση τάση όμως που δίνεις τώρα είναι θέμα χρόνου να ψοφήσει ο επεξεργαστής. Μακροπρόθεσμα θα πάθει σίγουρα ζημια...

O διαβασμένος φαίνεται καλά τα είπες! ;)

Kαλή επιτυχία στο δικό σου Oc!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Χθες, στις 21:27]

Και δεν εισαι ο μονος , ειναι και αλλοι πολλοι [με phase. ] , Το παληκάρι ομως ειναι με νερό οποτε μην ανεβάζεις τον πηχη στα 4650 και στο phase γιατι θα τραβήξει καμια 3.3 απο το psu και θα το καψει το cpu .

Δεν πολυκατάλαβα το post σου...

Τι σε πειραξε το phase?

Link to comment
Share on other sites

Μολις του εχωσα ρευμα και καταλαβε...220 Volt :S καλα ειναι???Ολα μια χαρα παντος τωρα ;) Xωρις πλακα τωρα...για ολες τις μκιες που μου εκανε φταιγανε οι μνημες και τα timings...Σιγα σιγα τα ρυθμιζω και βλεπουμεν ...:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά :)

ΝaMe καλή τύχη, εγώ με τον 3600 Brisbane έφτασα μέχρι τα 2500 σταθερά με 1.3.

Φοβάμαι λίγο να δώσω παραπάνω, απορώ πως εσύ τα "χώνεις" με τσαμπουκά! :)

Καλά ΟCs σε όλους μας!:)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι εντός θέματος, τι διαφορά στις επιδόσεις έχουν άραγε ένας 3.8 κι ένας 4άρης core 2 duo; Εννοώ, αξίζει να ζορίσεις τα πάντα στο όριο για ανεπαίσθητες διαφορές ή μήπως υπάρχει κάποια "χρυσή τομή" και στο overclocking;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.