Jump to content



Και τωρα μηχανογραφικό...


Dr.Paneas

Recommended Posts

δεν με πειραζει που ειναι ολες μαζι. απο αυτα που μου εχουν πει φοιτητες τα εργαστηρια τους σε υποδομη δεν ειναι και τα καλυτερα και οι καθηγητες κολλανε πολυ στην θεωρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Φίλε είναι ατέλειωτο το αντικείμενο. Χωρίς θεωρία δεν θα διέφερες ούτε από τον απόφοιτο ΙΕΚ. Σκοπός δεν είναι να μάθεις 50 πράγματα αλλά να μάθεις 20 βασικά και το κυριότερο να μάθεις να μαθαίνεις (learn how to learn). Όλες οι θετικές σχολές θέλουν μεγάλη προσωπική εργασία (στο σπίτι) αλλιώς αστα να πάνε. Όταν βγεις στη αγορά εργασίας, τότε να δεις διάβασμα που θα πέφτει για να παρακολουθείς τις εξελίξεις.

Όσο για τα εργαστήρια, δεδομένου ότι οι περισσότεροι έρχονται αγγαρία ή από υποχρέωση ή για την ταχύτητα του δικτύου, ο εξοπλισμός είναι νομίζω επαρκής για δημόσιο πανεπιστήμιο. Πριν 1-2 χρόνια πάντως ήταν όντως παρωχημένως ο εξοπλισμός. Τώρα νομίζω είναι ok. Δεν πιστεύω να περιμένεις να βρεις 2πύρηνα και 4πύρηνα με super κάρτες γραφικών και 20άρες οθόνες. Στο "Ελλάδα" ζούμε.

Πάντως να ξέρεις ότι όσο πιο νέο το τμήμα τόσο περισσότερα προβλήματα "παιδικής ηλικίας" έχει. Το ΑΠΘ πηρε γύρω στα 10 χρόνια μέχρι να στρώσει καλό πρόγραμμα σπουδών και να στελεχωθεί σωστά. Πλεον έχει καλό όνομα και μάλιστα είναι και πολύ ψηλά σε κάποιες διεθνείς λίστες αξιολόγισης στο τομέα software engineering.

Βεβαια η επιλογή σου εξαρτάται πάντα και από το τι θες να κανεις μετά. Αν σκοπεύεις σε μέση εκπαίδευση οι απαιτήσεις είναι χαμηλότερες από το αν π.χ. πας για μεταπτυχιακά και διαδακτορικά. Κάπως ετσι ειναι και στο εξωτερικά. Εχει προγράμματα με περισσότερο θεωρία για όσους πάνε μακριά τη ...βαλίτσα, και προγράμματα πιο πρακτικα για οσους θέλουν να βγουν αμεσα στη αγορα εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

το οτι το αντικειμενο ειναι τεραστιο ειναι γνωστο,και οπου και να πας αν δεν στρωσεις τον κωλο σου κατω να ασχοληθεις δεν θα μαθεις ποτε τπτ.

φυσικα και δεν περιμενω quad και 24αρες οθονες κτλ πουθενα στην ελλαδα δεν θα τα βρεις καποιος αυτα,και γιατι να τα βρει δλδ δεν προσφερουν κατι παραπανω. σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου. αλλα μου φαινεται περιεργο το οτι τοσα ατομα μου εχω ρωτησει να μου λενε μακρια,και να πω οτι ειναι ασχετοι(απο αλλες σχολες δλδ οκ) γιατι συνηθως οι περισσοτεροι περιφανευονται για τις σχολες τους.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το 80% των φοιτητών κοιτάει κατά τα γνωστά πώς θα την "βγάλει" εύκολα. Αν φορτωθούν με εργασίες και βαρύ πρόγραμμα (όπως π.χ. στα προπτυχιακά σε καλά πανεπιστήμια εξωτερικού) γκρινιάζουν και καταφεύγουν στη αντιγραφή (την κανει ο "καλός" και την παίρνουν άλλοι 10). Πίασε 10 τυχαίους απόφοιτους και ρώτα τους πόσες γραμμές κώδικα είναι το μεγαλύτερο πρόγραμμα που έγραψαν. Οι 7 θα σου πουν μέχρι 100 γραμμες (ότι εκάναν στα εργαστήρια), και μονο 3 θα διαπιστώσεις ότι κατέχουν από προγραμματισμό και είναι αυτοί που πίνουν τον καφέ τους γράφωντας κώδικα επειδή γουστάρουν. Πιστεύω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Τελος παντων, δε λέω ότι όλα είναι ρόδινα (το αντίθετο) αλλά να μη ρίχνουμε και το φταίξιμο αποκλειστικά στο σύστημα χωρίς να θέλουμε να ζοριστούμε και λίγο. Δεν είμαστε στη δεκαετία του 70 ούτε το αντικείμενό μας είναι π.χ. Φυσική ή Ιστορία που λίγο πολύ τα πράγματα είναι παγιωμένα και μεταβάλλονται με πολύ αργούς ρυθμούς. This is Information Science!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πιστεύω ακόμα και εκείνοι που κοιτάν να τη βγάλουν εύκολα άμα η σχολή είναι καλή θα πούνε καλή είναι αλλά πολύ παλούκι κλπ δε θα τη θάψουν αν δεν υπάρχει λόγος...

Ξέρει κανείς τη αύξηση προβλέπουν για 4ο πεδίο?

Link to comment
Share on other sites

χθες στο εθνος ειχε προβλεψη βασεων για ολες τις σχολες...

εδω δεν εχουμε δωσει μηχανογραφικα πως τις υπολογισαν?στο περιπου προφανως...

στο 5ο επιστημονικο πεδιο λεγεται οτι θα γινει κολαση..

ιατρικες σχολες θα πεσουν οι βασεις(λενε) :blink:

απο 4ο επιστημονικο γυρω στα 500 μορια κατα μεσο ορο..

δεν εγγυωμαι οτι αυτα που λεω ειναι ακριβη..αυτη την εικονα εχω διαμορφωσει απο εφημεριδες-δελτια ειδησεων κλπ κλπ....

Link to comment
Share on other sites

@@ια... μην ακούτε τι λένε στις προβλέψεις. Βάλτε τις σχολές που θέλετε με τη σειρά που τις θέλετε, και περιμένετε. Μην χάνετε τον καιρό σας με προβλέψεις. Η μόνη πρόβλεψη που έχετε να κάνετε είναι το πόσο ωραίες διακοπές θα κάνετε χωρίς κανένα άγχος (τελευταίες τέτοιες...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho

Η μόνη πρόβλεψη που έχετε να κάνετε είναι το πόσο ωραίες διακοπές θα κάνετε χωρίς κανένα άγχος (τελευταίες τέτοιες...)

οΟ εγώ σα φοιτητής τα πρώτα 2-3 χρόνια έκανα διακοπές χωρίς κανένα άγχος. Βέβαια τώρα τρέχω και δε φτάνω ούτε με φερραρι ούτε με λαμποργκίνι...Μήπως είμαι αναίσθητος; :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.