Jump to content



Διαρροή Water Cooling - Τα κάψαμε όλα :(


JOHNX2

Recommended Posts

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Για να έχει στραβοπιάσει δεν ξέρω ΓιαγκΤ, αλλά όσο διαβάζω το thread τόσο σκέφτομαι ότι μπορεί άνετα να γίνει αυτό αν πήγατε να σφίξετε τις βίδες του block και να το ραγίσατε. Δεν κατηγορώ κανέναν, διάγνωση πάμε να κάνουμε.

EDIT: Τώρα είδα ότι το πλέξι, στο block είναι περίπου 8mm, οπότε είναι μάλλον απίθανο να έσπασε από βίδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs [Σήμερα, στις 11:32]

Για να έχει στραβοπιάσει δεν ξέρω ΓιαγκΤ, αλλά όσο διαβάζω το thread τόσο σκέφτομαι ότι μπορεί άνετα να γίνει αυτό αν πήγατε να σφίξετε τις βίδες του block και να το ραγίσατε. Δεν κατηγορώ κανέναν, διάγνωση πάμε να κάνουμε.

EDIT: Τώρα είδα ότι το πλέξι, στο block είναι περίπου 8mm, οπότε είναι μάλλον απίθανο να έσπασε από βίδωμα.

Έτσι την είχα πατήσει κι εγώ όσο αφορά το βίδωμα!Γι΄αυτό και η οδηγίες απο την Tt λένε σφίξιμο με το χέρι!!!Ευτυχώς κι εμένα η 7600GT δέν έπαθε τίποτα απο το απιονισμένο(+αντιδιαβρωτικό)!Έτσι πήρα block Tt (που ήταν άμεσα διαθέσιμο) αλλά φούλ απο χαλκό, όχι με plexy glass!

Απο την άλλη δέν πιστεύω πως είναι θέμα παραβιδώματος γιατι του το εμφάνισε μετά απο πολύ καιρό!’ν ήταν απο τις πρώτες μέρες θα έβλεπε τα ψαράκια μέσα στο κουτί να κόβουν βόλτες!

Πιστεύω πώς άν τα βάλει αλλού τα πράγματα θα δουλεύουν!

Δέν πιστέυω όλα να χάλασαν!

Καλό είναι αν έχεις κάποιο φίλο να πας να τα κουμπώσεις και να δείς!

Σκέψου θετικά και όλα θα πάνε καλά!!!!

:T: :T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια σπασίματα στο Plexy του aquatrident είχα κι εγώ όταν προσπάθησα να αλλάξω τα ρακορ με σπείρωμα 1/4 της ιντσας σε 3/8 που έβγαινε σε μισή ιντσα.

Όμως τη λύση έδωσε σιλικόνη υδραυλικών και εδώ και 8 μήνες είναι rock steady.

Οπότε αν κάποιος θέλει να κάνει πατέντες ας έχει υπόψη του και την στεγανοποίηση με σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diperr

Ακριβώς τα ίδια σπασίματα στο Plexy του aquatrident είχα κι εγώ όταν προσπάθησα να αλλάξω τα ρακορ με σπείρωμα 1/4 της ιντσας σε 3/8 που έβγαινε σε μισή ιντσα.

Όμως τη λύση έδωσε σιλικόνη υδραυλικών και εδώ και 8 μήνες είναι rock steady.

Οπότε αν κάποιος θέλει να κάνει πατέντες ας έχει υπόψη του και την στεγανοποίηση με σιλικόνη.

Η σιλικόνη δεν είναι και πολύ καλό στεγανωτικό... Εξαρτάται την ποιότητα, αλλά να προσέχετε γιατί είναι πορώδες υλικό και αργά η γρήγορα θα χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Η σιλικόνη δεν είναι και πολύ καλό στεγανωτικό... Εξαρτάται την ποιότητα, αλλά να προσέχετε γιατί είναι πορώδες υλικό και αργά η γρήγορα θα χαλάσει.

Αν δεν κάνω λάθος ξέρω (κι έχω δει) να χρησιμοποιείται (2+ χρόνια) ως στεγανωτικό και "στερεωτικό" σε ενυδρεία (σπιτιού).

Το βάρος και η πίεση του νερού φτάνει σε μεγαλύτερα νούμερα σε σύγκριση με την υδρόψυξη.

Και βέβαια αναφέρομαι στην καλύτερη ποιότητα σιλικόνης.

Link to comment
Share on other sites

παιδες οντος το μπλοκ της thermaltake ειναι της πλακας... ετσι την πατισα και εγω.... ακριβος με το ιδιο μπλοκ και την ιδια παθηση.... για καπιο λογο ραγισε και εσπασε... ητε ειχα σφηξει πολυ τον ταχησυνδεσμο η το ρακορ πανο στο πλεξυ....

Link to comment
Share on other sites

Θέλει προσοχή το water πρέπει να έχεις και λίγο μεράκι (όχι τίποτα σπουδαίο) αλλά 1 -1 τα εξαρτήματα τα ελέγχεις και πριν βάλεις το σύστημα να λειτουργήσει το τεστάρεις για διαρροές για 24 ώρες.

Αν σου έκατσε στραβή με το μπλόκ τώρα ... μήπως το παράκανες σε δύναμη ???

Πάντως 2 φορές την έχω πατήσει και τα έχω κάνει όλα μπάνιο (αλλάζοντας νερό στο τάνκ)

Στέγνωνα το pc με πιστολάκι για 2 μέρες, όλα πάντως λειτούργησαν μετά και από τα 2 μπάνια....

(ευτυχώς το pc ήταν κλειστό, αυτό με έσωσε)

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε ειχα και εγω διαροη σε καρτα γραφικων μονο ομως αλλα δεν επαθε τπτ. Φυσικα το αντιλιφθικα πολυ γρηγορα. και το εκλεισα. μου ειχε τρεξει και αρκετο μπορω να πω. ηταν οταν το πρωτοσυνδεσα και κοιταζα για διαρροες. δεν χρησιμοποιηουσες το ψυχτικο υγρο απο την ΤΤ? ακουσα κατα καποιο τροπο ειναι μονοτικο? τι αντιλα νερου εχεις? τις thermaltake?

Link to comment
Share on other sites

εγω προχτες και ενω επαιζα κοιταω δεξια μου και βλεπω ενα πρασινο υγρο να με πλησιαζει απειλητικα !!!!

τελικα εμενα ραγισε το δοχειο που εχει και την αντλια ενσωματωμενη τελικα το πλεξι γκλασ δεν το βλεπω και πολι σοι να αντεχει σε βαθος χρονου, τελικα για να μη λυσω ολη την υδροψυξη εγινε πατεντα πηρα το πανω μεροσ απο 100αρα θηκη dvd και εριξα μεσα εκει το δοχειο και ολα καλα

επισης για καλη μου τυχη ειναι ειναι η πρωτη φορα στα 2 χρονια που το γεμισα με απιοονισμενο νερο και δεν παθαμε ζημια .!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [24-06-2007 07:47]

Χρήσιμα τα παραπάνω ερωτήματα, αν και περίπου ξέρω το σύστημα του JohnX2 αφού πόσταρε από την πρώτη στιγμή φωτο.

Πιστεύω ότι το έχει περίπου 6μήνες, χρησιμοποίησε το υγρό που δίνει η ΤΤ και δούλευε 24/7, χωρίς έλεγχο αλλαγή ή συντήρηση.

Επίσης ξέρω το σύστημα της ΤΤ, επειδή έχω ίδιο περίπου.

Το ρακόρ που βιδώνει στο block, έχει ένα βιδωτό σύστημα καθήλωσης του σωλήνα, που είναι εξαιρετικά αποτελεσματικό, εύχρηστο και όμορφο.

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα στο βιδωτό σύστημα σφιξίματος, γιατί στρίβει μαζί και το λάστιχο δεξιόστροφα.

Επειδή έχουμε δύο λάστιχα, ένα εισαγωγής και ένα εξαγωγής, είναι δύσκολο να πετύχουμε να μη γυρίσει το δεύτερο λάστιχο.

Πρέπει να σφίγγουμε αργά το δεύτερο λάστιχο, κρατώντας κόντρα στο λάστιχο να μη γυρίσει.

Για το πρώτο δεν υπάρχει πρόβλημα, γιατί μπορούμε να στρίψουμε όλο το block.

Ίσως και μόνο γι αυτό το λόγο, η χρήση κοινών σφιγκτήρων, να είναι καλύτερη.

Επίσης, χρειάζεται απόλυτα ευθύ κόψιμο του σωλήνα.

Αν δεν ήταν καλά σφιγμένο το ρακόρ, στο block και δεν έχει μπει τρίχα, με τις συστολές διαστολές, η αριστερόστροφη τάση που εξασκεί το λάστιχο στο ρακόρ, μπορεί να το ξεσφίξει από το block και να έχουμε διαρροή όχι από τη σύνδεση του λάστιχου στο ρακόρ αλλά από τη σύνδεση του ρακόρ με το block.

Αυτό πιστεύω ότι έγινε.

Μαριε ετσι επαθα την πρωτη φορα οτι το συνδεσα το ειχα σφηξει περρισοτερα και το μαυρο λαστιχακι γυρισε και εκανε την διαρροη. θελει πολυ λιγο σφηξιμο. τωρα τα νεα παρατιρισα οτι δεν εχουν εκεινο το λαστηχακι

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, τότε είναι από σπασμένο plexi. Τα o-rings έχουν εξαιρετικές αντοχές.

Γι' αυτό άλλωστε δεν χρησιμοποιούνται πια plexi αλλά lexan (ίδια εμφανισιακά αλλά το δεύτερο έχει αντοχή στην στρέψη).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YiorgosX

Αν είναι έτσι, τότε είναι από σπασμένο plexi. Τα o-rings έχουν εξαιρετικές αντοχές.

Γι' αυτό άλλωστε δεν χρησιμοποιούνται πια plexi αλλά lexan (ίδια εμφανισιακά αλλά το δεύτερο έχει αντοχή στην στρέψη).

το lexan - πολυκαρμπονε οντος ειναι πιο δυνατο και ανθεκτικο ανν δεν νομιζω να βγενει σε τοσο μεγαλο παχος......

εγω με ολα τα custom w/c που εχω στησει δεν ειχα ποτε προβλιμα....

ενο με τα thermaltake ολο και κατι θα μου βγαζανε στην πορια.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια το συστημα τελικα επαθε ζημια σε επεξεργαστη και μιτρικη. αλλαξα το block με καινουργιο και τωρα θα αλλαξω ολη την υδροψυξη, ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!!

πηρα αντλια Laing D5-Pump 12V Vario 1/2'', σωληνες 1/2, D-TEK FUZION

και μενουν μονο το Reservoir και το Ψυγείο..

απο Ψυγεία ειμαι μεταξυ αυτων τον τριων..

1) Alphacool NexXxoS Pro III 3X120

2) Black Ice X-Treme III 3X120

3) Swiftech MCR320QP 3X120

να και το παλιο BLOCK πως καταντησε

2002190774212050550_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.