Jump to content



How To: Cracking WEP


Recommended Posts

να κανω μια χαζη ερωτηση...Αν υποθεσουμε οτι μας βγαζει ενα κλειδι της μορφης 46:BA:2E:6C:C6:E5:12:26:81:8F:2B:C8:4F και το σημειωνουμε καπου...Εστω λοιπον οτι θελω να συνδεθω απο ενα φορητο που εχει ενσωματωμενη καρτα δικτυου...Δεν υπαρχει καποιος τροπος μεσα απο τα windows (Vista πχ) να του ορισουμε οτι θα εισαγωγουμε το κλειδι σε μοφρη hex ;

Επισης αν θελει καποιος ας μου εξηγησει τι ακριβως κανουμε εδω --> http://tv.latinsud.com/wepconv.html γιατι δεν πολυκαταλαβα...

:)

Link to comment
Share on other sites

(1) Theoretically it's always possible, but may result in non-printable characters.

Generally, hex keys that were not originally in ascii format shouldn't be converted to ascii.

(2) Not all hex keys have a corresponding passphrase. 128 bit keys need to crack or bruteforce md5 to get passphrase (not implemented yet).

64 bit keys need to reverse de facto Prng algorythm (Newsham) to get the hash. The passphrase might be guessed from it's hash,

but it's a little tricky because there are infinite values that match it (currently implemented).

# Notes: Windows XP SP2 only admits Hex and Ascii keys. Hex keys should be typed without separators.

# Linux iwconfig admits Hex and Ascii keys. You can do passphrase-to-hex conversion with tools like lwepgen, swepgen, a script, etc.

# Linux iwconfig admits short keys. Keys shorter than 5 or 13 bytes are padded with 0 on the right.

# Linux 64 passphrase conversion tools usually behave different (imho wrong) than others if you use extended ascii characters (128-255). This is due to the use of signed integer operations during calculation.

# In this tool some newsham passphrase characters are wilcards (any value will work). Those characters are noted with '·'. Non-printable characters are noted with '·' too.

Εδω είναι οι απαντήσεις στα ερωτήματα σας.

Το link busa, μετατρέπει απο hex σε ascii και ανάποδα, αλλά δεν μετατρέπονται όλα τα κλειδιά. Το λέει στις σημειώσεις. Από τα windows μπορείς να συνδεθείς με hex χωρίς τα : .

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αν σου βγάλει hex κλειδί, πέρνα το έτσι. Αν το μετατρέψεις μάλλον δεν θα δουλεύει. Οι converters έχω την εντύπωση πως είναι για το στήσιμο του ap. Δηλαδή να βάλεις a1234b για pass και να κάνεις convert σε ascii για να τον χρησιμοποιήσεις σε εκείνη τη μορφή (δεν ξέρω για ποιο λόγο, πιθανόν γιατι είναι ευκολότερο να θυμάσαι το πρώτο, και μετατρέποντας το να έχεις το δεύτερο, παρά να θυμάσαι το ascii.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas

εγώ πάντως σα σωστός roben των wifi, τα βρίσκω, τα σπάω και αν έχουν και default pass τα router, αλλάζω το ssid σε vale-wpa-to-wep-spaei ή κάτι αντίστοιχο... xexe

Κορυφαίο φίλε!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oinoikoz

Eγώ έχω ένα πρόβλημα.Την ώρα που πατάω startx για να αρχίσει, η οθόνη σβήνει και μου γράφει no signal.

Κσέρει κανείς γιατί?

Αυτό το πρόβλημα μου το εμφανίζει και στα δυο pc που το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβληματακι.Το Laptop μου (Acer Aspire 5022, Broadcom BCM94318MPG) δεν φαινεται να λειτουργει οταν βαζω το BackTrack 3. Δηλαδη οταν πληκτρολογω iwconfig μου βγαζει το eth1 eth0 κτλ και μου δειχνει την καρτα αλλα στο airodump δεν εμφανιζει το δικτυο μου. Το laptop εχει και ενα κουμπι που το παταω για να ενεργοποιηθει η καρτα αλλα και οταν δουλευει αναβει πορτοκαλι. Στο Backtrack οσες φορες και να το πατησω δεν αναβει ενω στα windows λειτουργει μια χαρα.Νομιζω οτι το chip της καρτας του laptop υποστηριζεται απο το Backtrack.Καμια ιδεα μηπως?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω απλά μια υπόθεση και λέω ότι πρέπει να είναι πρόβλημα του ACPI το οποίο δεν έχει αναγνωρίσει το laptop σου... Στα laptops συνήθως οι κατασκευαστές δίνουν έναν ACPI driver ο οποίος περιέχει πληροφορίες για τα special function keys του μηχανήματος και μιλάει απ' ευθείας στο bios... αν αυτό δεν έχει φορτώσει τότε τα κουμπιά αυτά είναι σα να μην υπάρχουν... σε αντίθεση με τα on/off switches που έχουν για το wirelless μερικά laptop τα οποία δεν χρειάζονται ACPI drivers...

οπότε δες αν υπάρχει κάποιος acpi driver για Linux της Acer...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jaco

:rofl:

ssid: Voudas-was-here...

ή

ssid: Welcome-to-Sherwood-Robin-of-AirCrackLoxley

χαχαχαχαχ next time;)

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Κορυφαίο φίλε!

και η αχαριστία είναι ότι του ανοίγεις τα μάτια, το αλλάζει τελικά σε WPA, αλλάζει και το SSID και αντί να το κάνει thx-gia-tin-info ή eyxaristw-poly ή eisai-k-o-prwtos, πάει ο τυπάς και βάζει "mitsos"...

ε τι να πεις... φταις μετά? δε φταις...:p

Link to comment
Share on other sites

διαβασα λιγο το θεμα!αυτο μπορει να γινει με ολες τις ασυρματες καρτες?κατι διαβασα καπου οτι η καρτα πρεπει να υποστηριζει μονιτορ!πως θα το ξερουμε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

εδώ στο γραφείο υπάρχει ξεκλείδωτο wifi στο οποίο έχω συνδεθεί στο εκτυπωτή του χρήστη και έχω τυπώσει

"Προσοχή το wifi είναι ξεκλείδωτο ενεργοποιήστε την κρυπτογράφηση wpa"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου, το θεμα δημιουργηθηκε με σκοπο να τεσταρουν (οσοι εχουν ) τα δικτυα τους...αν δεν εχει ασυρματο δικτυο στο σπιτι η καπου αλλου και θελεις απλα να σπασεις καποιου γειτονα τοτε εισαι μονος σου...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.