Jump to content


How To: Cracking WEP


Recommended Posts

Με τις onboard κάρτες (intel) των labtop παίζει το συγκεκριμένο cd?

σε εμένα το cd παίζει κανονικά, το θέμα όμως είναι ότι μάλλον δεν υποστηρίζεται η κάρτα και έτσι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις λειτουργίες για το wifi και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Με intel 3945abg και 4965agn δεν εβγαλα ακρη. Το kismet δεν ετρεχε και δεν πετουσε και καποιο σφαλμα για να καταλαβω τι παιζει. Απ οτι καταλαβα δε παιζουν monitor αυτες οι καρτες. Δε ξερω αν φταιει το οτι δοκιμασα την τελευταια beta του 3 και οχι την stable v2.

Μιας και αυτο τον καιρο ειμαι σε αναζητηση για μια pci wlan εχετε καμια (σχετικα οικονομικη) υποψιν που να κανει monitor αλλα και να εχει κεραια με προέκταση; Χωρις επεκταση δε ξερω αν θα εχει καλο σημα μιας και μεσολαβουν αρκετοι τοιχοι και το pc ειναι χωμενο και κολημενο στον τοιχο.

EDIT: πριν λιγο διαβασα οτι αυτες οι δυο καρτες που δοκιμασα υποστηριζονται απο το Kismet.... γιατι δε μου ετρεχε τοτε? Κανεις που να εχει παθει το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μην ανυσηχειτε για το κισμετ.Η beta εκδοση ετσι κανει.Απλα γραψτε στην κονσολα "iwconfig" δειτε ποια ειναι η καρτα σας eth1 eth0 κτλ και επειτα γραψτε "airmon-ng start eth1" ή eth0 αναλογως. Επειτα κανονικα τις εντολες αν και για την εκδοση 3 beta ειναι λιγο διαφορετικες και φυσικα η εκδοση ειναι πολυ καλυτερη πιο γρηγορη και αποτελεσματικη.

Link to comment
Share on other sites

Με intel 3945abg και 4965agn δεν εβγαλα ακρη.

EDIT: πριν λιγο διαβασα οτι αυτες οι δυο καρτες που δοκιμασα υποστηριζονται απο το Kismet.... γιατι δε μου ετρεχε τοτε? Κανεις που να εχει παθει το ιδιο?

στην κονσολα γραψε ''ifconfig wlan0 up''

Για να παιξει πρεπει να κανεις edit το kismet.conf .

Στην κονσολα:

cd /usr/loacal/etc

nano kismet.conf

εκει που λεει Source=none,none,addme το κάνεις ipw3945,wlan0,net και Ctrl+O για save

An εχω καπου λαθος ας με διωρθωσουν γιατι ακομα μαθαινω.

2) aireplay-ng -1 0 -e <ssid> -a <bssid> -h <δικη μας MAC address> <wireless interface>

μολις τελειωσει και δειξει Association successfull ,ξεκιναμε το packet injection

Απο το ποστ του φιλτατου Papatsonis #page 2.

Ολα καλά μέχρι αυτό το σημείο..αλλά γιατί όταν τρέχω την εντολή κρασαρει το σύμπαν?

Δλδ μόλις κάνει Sending Aythentication Request..παπαλα..

:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αυτο τον καιρο ειμαι σε αναζητηση για μια pci wlan εχετε καμια (σχετικα οικονομικη) υποψιν που να κανει monitor αλλα και να εχει κεραια με προέκταση; Χωρις επεκταση δε ξερω αν θα εχει καλο σημα μιας και μεσολαβουν αρκετοι τοιχοι και το pc ειναι χωμενο και κολημενο στον τοιχο.

Netgear MA311 ..εχει παρα παρα πολυ καλο τσιπσετ για τα ασυρματα (εχουν φαει ενα "σκαλωμα" μαζι της στο awmn)..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Δεν ξέρω αν το έχει βάλει κανείς αλλά είναι ένα βίντεο πολύ επεξηγηματικό:

είναι για την Beta 3 έκδοση του backtrack.

Η netgear που αναφέρει κάνει γύρω στα 15€.

Έγινε επεξεργασία από djuan1988
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια πολυ ωραια και τα σχολια και το videaki.

Υπαρχουν αναλογα εργαλεια για WPA-PSK και WPA2 ?

Όχι.

Ρε παιδιά τι συνήθεια έχει γίνει αυτή με το WEP "cracking";

Αν και το έχω ασφαλίσει το δίκτυό μου έτσι που μόνο ο mitnick μπορεί να μπει(τρόπος του λέγειν), τι θα γίνει τώρα; Θα ελέγχω κάθε μέρα τα logs και θα βάζω WPA2(που δεν την υποστηρίζει το PDA μου) με 120 χαρακτήρες και σύμβολα μόνο και μόνο βλέπουν μερικά παιδιά βιντεάκια στο youtube και θέλουν να εξασκηθούν και στο κάτω κάτω να μου κάνουν ζημιά;

Δεν πιστεύω με την καμία ότι έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα αυτό το πράγμα έτσι ώστε να επιτρέπεται.

Αν είναι έτσι να φτιάξουμε οδηγό "Πως να μπείτε στη database του FBI for n00bs" έτσι για να "εκπαιδευτούμε".

Δεν είναι σωστά πράγματα αυτά. Γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.