Jump to content



περι Air Condotions & Energy Classes/low budget A/C


CrazyAnt1416003257

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από LevelOne

Αυτο το Firstline το 12αρι εχουμε στο σαλόνι... Μακρυά... Στον δευτερο χρόνο, σερβισαρισμένο, κλοκαρισμένο, αρχίζει και πετάει μπλέ οθόνες... Το βάζεις στους 18 βαθμούς και βγάζει (μετρημένο με θερμόμετρο στην βαπορέτα) 25... Αντε γειά...

@CrazyAnt εχεις πμ!

Εγώ έχω αυτό το Firstline στο δωμάτιό μου (το 12άρι).

Δεν ξέρω από τετραγωνικά αλλά το δωμάτιό μου είναι μικρό (πες 10τ.μ.), και το δροσίζει αμέσως.

Το πρόβλημα που είχε βγάλει στον ~1ο χρόνο ήταν με το σένσορα της θερμοκρασίας (δεν μου έπαιζε στο ζεστό), πιθανώς αφού λες ότι δεν κρυώνει να έχεις κι εσύ το ίδιο πρόβλημα, είχα πάρει το carrefour και ήρθε τεχνικός και μου το άλλαξε δωρεάν.(νομίζω έχει 3 χρόναι εγγύηση το μέσα και 5 το έξω).

Όσον αφορά θερμοκρασία, αν το βάλω κάτω από τους 26-27 πρέπει να κυκλοφορώ με κουβέρτα!

’λλο ένα πρόβλημα που έχει είναι τα μονωτικά έξω στους σωλήνες, που πρέπει να βάλεις άλλα, γιατί αυτά που έρχονται με το κλιματιστικό παραείναι κινέζες :D

Το βασικό πάντως είναι ή να έχεις δυνατό κλιματιστικό ή περισσότερα του ενός, ώστε να μην δουλεύουν υπερωρίες, αλλά να κόβουν σε τακτά χρονικά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 13:44]

με ενα 12αρι επωνυμο κλασης Α,μπορει να γινει δουλεια για ολοκλητο σπιτι που ειναι ~80τ.μ?

χονδρικα για να βρεις τα αναγκαια btu, πολλαπλασιαζεις τα κυβικα του δωματιου που θελεις να ψυξεις με 150, και απο αυτο που θα βρεις επιλεγεις το αμεσως μεγαλυτερο.

π.χ. δωματιο 4 χ 4 χ 3 υψος θελει 7200 btu οποτε πας για 9000.

δοκιμασε και αυτο http://www.carrier.gr/carriergreek/MyCOMFORT_Greek.zip

Link to comment
Share on other sites

με βαση αυτον τον τυπο για να καλυψει μια συσκευη ολο το σπιτι χρειαζομαι τουλαχιστον 24 Οο

μαλλον για το καλο της τσεπης μας 8α πρεπει να τους πισω να βαλλουμε 2 κλιματιστικα....

στο δικο μου δωματιο εξαλλου δεν 8α πολυ δουλευει μιας και δεν ειμαι ολη μερα σπιτι+με ενοχλει κιολας η πολυωρη παραμονη σε χωρο με A/C.οποτε αμα το δουλευω λιγα λεπτα ανα τα κτα χρονικα διαστηματα για να εχω μια στοιχειωδη δροσια 8α ειμαι οκ πιστευω.

οποτε η λογικη κινηση 8α ειναι ενα καλο κλασσης Α για το σαλονι,ενα 12αρι και για το δικο μου δωματιο ενα 9αρι οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.