Jump to content


Πρόβλημα με temps.!!


metkosas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nikoszax

Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η εποχη.

Εγω δεν εχω κουτι....ειναι χυμα ολα....

Σαφως και παιζει ρολο η εποχη..Το ιδιο ειναι να εχω θερμοκρασια δωματιου 38-39 (οπως τωρα) και το ιδιο 20? (χειμωνα)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από figo

@nikoszax

μεχρι πριν μια βδομαδα ειχα λιγο κουλες temps με κατι 29-32 cpu κ 35 chipset ωσπου εβαλα ενα καινουριο Bios το f10 για την gigabyte κ οι θερμοκρασιες που διαβαζαν τα προγραμματακια ανεβηκαν 5-7 βαθμους, οποτε ισως να μην μετραει σωστα ο σενσορας,

αυτα, διαφορετικα εχεις τυχει σε κρυοκ^λη cpu

:hehe: καλο αυτο, μ' αρεσε. Και παλι και 5 βαθμους κατω να μετρανε τα προγραμματα απο το bios, ειμαι χαμηλα σε σχεση με τους αλλους.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο από τα 2 προγράμματα κοιτάς? Και σε load με τι πρόγραμμα στρεσάρεις?

Γιατί για αέρα πολύ κάτω μου φαίνεσαι...

Εμένα η διαφορά μεταξύ των δύο προγραμμάτων κυμαίνεται 1 με 2 βαθμούς το πολύ

Oταν λέω load εννούσα κάποια 3d εφαρμογή. Στρεσάρωντας και τους 4 πυρηνες με το orthos έχω φθάσει στους 72 βαθμούς μέσα στα 5 πρώτα λεπτά και το σταμάτησα....Μεχρι που μπορεί να φθάσει και να πούμε ότι κυμαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα΄;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Εγω δεν εχω κουτι....ειναι χυμα ολα....

Σαφως και παιζει ρολο η εποχη..Το ιδιο ειναι να εχω θερμοκρασια δωματιου 38-39 (οπως τωρα) και το ιδιο 20? (χειμωνα)

Εσυ σε τι θερμοκρασιες παιζεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=564787#post564787

και 35 idle επαιζα χειμωνα

Καλα, εσυ εχεις τρομερο προβλημα μιλαμε. Παστα καινουργια, καθαρισμα ψυκτρας, φτερων ανεμιστηρα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

αν διαβασεις προσεκτικα θα δεις οτι αναφερομαι σε ολα....

Και θερμοκρασια δωματιου και ολα..

Ειπα

θερμοκρασια δωματιου τωρα εχω 38-39 βαθμους και επεξεργαστης 50+

Οταν το χειμωνα η θερμοκρασια δωματιου ειναι στους 20+ ο επεξεργαστης θα πιασει καπου στους 35+

Αρα επηρεαζει η θερμοκρασια δωματιου..

και απο οσο βλεπω , ολοι με αερα παιζουν στα ιδια με μενα...Τωρα αν η infinity δινει 4-5 βαθμους κατω απο την 9700 ισως να γινεται..Αλλα οχι οτι εχω και σοβαρο προβλημα..Πουντο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν διαβασα τα posts σου για τις θερμοκρασιες αλλα μου φαινεται παραξενο. Δεν μπορει να ετυχε να εχω τοσο καλη ψυκτρα. Ξερω οτι ειναι καλη αλλα τοσο πια?

Link to comment
Share on other sites

@nikoszax

Με την παθητικη ψυξη στο chipset ποσο σου παει εκει? Εχω την gigabyte 965p ds4 κ τις τελευταιες μερες με τον καυσωνα μου χτυπησε κατι 50ρια

με ανοιχτο το πλαινο ειναι ~38 c cpu k 40 chipset σημερα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

Εμένα η διαφορά μεταξύ των δύο προγραμμάτων κυμαίνεται 1 με 2 βαθμούς το πολύ

Oταν λέω load εννούσα κάποια 3d εφαρμογή. Στρεσάρωντας και τους 4 πυρηνες με το orthos έχω φθάσει στους 72 βαθμούς μέσα στα 5 πρώτα λεπτά και το σταμάτησα....Μεχρι που μπορεί να φθάσει και να πούμε ότι κυμαίνεται σε φυσιολογικά επίπεδα΄;

Γι'αυτό σε ρώτησα με τι στρεσάρεις, το όρθος είναι ότι πιο καυτό....μπορεί να πας μέχρι 85 βαθμούς (εκεί είναι το όριο αν θυμάμαι καλά) αλλά μετά το pc θα κλείσει :)

Παίζει ρόλο και το vcore πάντα, όσο λιγότερο τόσο καλύτερα. Αν είσαι στα 3200 με 1.3 - 1.35 (σταθερός εννοείται) είσαι κομπλέ πιστεύω :T:

Από κει και πάνω οι quad θέλουν αρκετά περισσότερο ρεύμα δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

@nikoszax

Μια χαρη:

Ανοιξε coretemp , cpu-z και ορθος για full load , πατα prnt screen και ποσταρε την εδω σε παρακαλω..Ειμαι περιεργος.

Και πανω απολα...

Τι θερμοκρασια δωματιου εχεις ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

@nikoszax

Μια χαρη:

Ανοιξε coretemp , cpu-z και ορθος για full load , πατα prnt screen και ποσταρε την εδω σε παρακαλω..Ειμαι περιεργος.

Και πανω απολα...

Τι θερμοκρασια δωματιου εχεις ;;;;;

Θερμοκρασια δωματιου πρεπει να ειναι γυρω στους 30 αλλα μονο οταν ειμαι εκει. Αλλιως οταν ειμαι σαλονι, κλεινω τα παντα, κλιματιστικο, πορτες, παραθυρα και ειναι μεσα φωτια το δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια , σε παρακαλω πολυ για να το δω....

Οταν γυρισεις με το καλο απο τη δουλεια κανε αυτο που σου πα για να μου φυγει η περιεργια

αν μπορεις βεβαια..

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Mε ανοιχτο κλιματιστικο που βρισκεται στην άλλη ακρη του σπιτιου(απο το δωματιο μου) και σε μενα απο 43 πεφτει 32 στο μισαωρο.

Αν κλεισεις το κλιματιστικο μια μερα(απο την προηγουμενη μερα) με ανοιχτα τα παραθυρα, θα ανεβουν πολυ οι θερμοκρασιες, 35 έχει έξω δεν γινεται να έχει και ο cpu τοσο.

Αν πάλι γινεται μπραβο στο setup σου και στο "κρυο" cpu σου. :T:

Edit: Βεβαια αν το κάνεις αυτό θα ιδρωσεις και δεν αξιζει :) , αλλά είναι σιγουρο ότι οι θερμοκρασιες θα ανεβουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.