Jump to content


Συνεχόμενες διακοπές adsl


gdp77

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 23:33]

Σε πολυκατοικία του 65 μένω. Λογικά πρέπει να είναι κοντά σε dslam

:hmm: Καλά παίζει και αυτό απλά έχω την εντύπωση ότι στην δική μου περίπτωση πρέπει να φταίει ΚΑΙ το καλώδιο από πρίζα μέχρι ρούτερ που έχω το οποίο όλο λέω για αντικατάσταση αλλά ποτε δεν το κάνω...

Δεν ξέρω τι παίζει τώρα τώρα με την Forthnet και τα dslam... Τόσο καιρό που έιχα γραμμή από ΟΤΕ και σύνδεση Forthnet έχω την εντύπωση ότι τα νούμερα μου ήταν καλύτερα... γμτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Στα φτηνα παντως γινεται σιγουρα, το εχω δει και στο δικο μου mustek και σε 2 αλλα διαφορετικης μαρκας.

Υπερφορτωμενο δεν ηταν κανενα απο αυτα.

Λογικα φταιει η διαφορα στην ταση εξοδου πριν και αφου ανοιξει το avr.

Στο δικό μου mustek και σε ένα pcstar (μάρκα μ'έκαψες- china forever) δεν είχα πρόβλημα με zyxel, switch, server & router. Αυτό που λες με την τάση εξόδου δεν το κατάλαβα. Το avr είναι για να δίνει ρεύμα από τη μπαταρία όταν η τάση ξεπερνάει κάποια κατώφλια, είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Τώρα αν εννοείς ότι το avr παρενέβη στα 290V είναι πιο πιθανό να προκαλέσει πρόβλημα στη συσκευή το ίδιο το υψηλό ρεύμα παρά ότι έκανε σκαμπανέβασμα. Ομοίως αν περιμένει το ups να πέσει η τάση στα 150V για να γυρίσει στη μπαταρία καήκαμε. Αλλά στο mustec δε θυμάμαι να ρυθμίζεται αυτό κάπου, σε αντίθεση με το apc που ρυθμίζεις την παραμικρή λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικα το avr στα line-interactive διορθωνει την ταση που ερχεται απο το δικτυο, αυτη ειναι και η κυρια διαφορα απο τα off-line οτι δεν χρησιμοποιειται τοσο η μπαταρια.

Στα mustek και στα περισσοτερα φτηνα οντως δεν υπαρχει τροπος να ρυθμισεις τα ορια, τουλαχιστον οχι μεσω software.

Tο προβλημα υποθετω οτι δημιουργειται οταν η ταση εισοδου ειναι κοντα στο οριο που επεμβαινει το avr, δηλ απο εκει που εχει πχ 185V απο το δικτυο ανοιγοκλεινει το avr και παει πχ 220-185-220-185 με αποτελεσμα η ταση που φτανει τελικα στο ρουτερ απο το τροφοδοτικο του να μεταβαλλεται επισης αποτομα.

Τεσπα ισως για καποιο λογο ειναι ευαισθητο το ρουτερ μου ή υπαρχει καποιο αλλο προβλημα που εχω παραβλεψει. Αν βρω χρονο ισως το κοιταξω πιο αναλυτικα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όταν μεταβαίνει από το ρεύμα στη μπαταρία το ups παραμένει σε αυτήν την κατάσταση για λίγο ώστε να σταθεροποιηθεί η κατάσταση της ΔΕΗ. Δεν πρέπει να αλλάζει από ρεύμα σε μπαταρία συνεχώς αν η τάση της ΔΕΗ έχει γίνει ping-pong 220-180-220-180-...

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ειπα οτι παει στην μπαταρια, το avr ανοιγοκλεινει.

Η μπαταρια στα line-interactive δεν χρησιμοποιειται οταν εχεις πτωση τασης παρα μονο αν ξεφευγει απο τις δυνατοτητες του avr.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δε ξέρω τι γίνεται , αλλά κάθε μισή ώρα πέφτει το νετ για 1-2 λεπτά....Τι να πω, προτιμώ να μην έχω νετ για 5 ώρες παρά κάθε μισή ώρα να μου σπάνε τα νεύρα...Ήμαρτον πια...provider otenet -connx-.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 13:12]

Σήμερα δε ξέρω τι γίνεται , αλλά κάθε μισή ώρα πέφτει το νετ για 1-2 λεπτά....Τι να πω, προτιμώ να μην έχω νετ για 5 ώρες παρά κάθε μισή ώρα να μου σπάνε τα νεύρα...Ήμαρτον πια...provider otenet -connx-.

Αν είσαι βόρεια Ελλάδα, όλα παίζουν σήμερα λόγω προβλημάτων ηλεκτροδότησης μετά την πυρκαγιά σε εγκαταστάσεις της ΔΕΗ.... τάδε έφη TV....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

Μα δεν ειπα οτι παει στην μπαταρια, το avr ανοιγοκλεινει.

Η μπαταρια στα line-interactive δεν χρησιμοποιειται οταν εχεις πτωση τασης παρα μονο αν ξεφευγει απο τις δυνατοτητες του avr.

Αν δεν κάνω λάθος το avr είναι σε μόνιμη κατάσταση λειτουργίας, δεν περιμένει να γίνει κάτι για να επέμβει.

Οπότε μήπως αυτό που άκουγες ήταν η αλλαγή από το ρεύμα στη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 13:32]

Ερώτηξη,

Γιατί πριν κάνετε υποθέσεις δεν πέρνετε το help desk του provider σας και να ρωτήσετε τι πρόβλημα υπάρχει?

Γιατί πλέον όταν τηλεφωνώ στο helpdesk το σηκώνει μια γλυκιά φωνούλα, και όταν της εξηγώ με τα πιο απλά ελληνικά ότι η γραμμή μου τα πίνει μου απαντάει "έχετε πρόβλημα με το νταουνλοαντ?"

Μετά μου πέφτει το ακουστικό συνήθως.

Τέλος, δε με νοιάζει τι συμβαίνει , κάθε καλοκαίρι τα ίδια πράματα, μια το ρεύμα κόβεται, μια παίρνει φωτιά η δεη...Πώς γίνεται κάθε χρόνο να έχουμε τα ίδια προβλήματα τι στιγμή που οι τιμές έχουν πάει στο θεό...0 υποδομές 0 προγραμματισμός 0 γενικά. Αν όμως δε πληρώσεις για τις δήθεν υπηρεσιες την άλλη μέρα κομμένα όλα..Χώρα της πιτσας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.