Jump to content



usb to ethernet & scanner σε lan


oOoOo

Recommended Posts

Δεν ειμαι πολυ καλος στη σχεδιαση οπως βλεπετε ...

Τεσπα.

PC1 κεντρο - back-up - εκτυπωτης/σκαννερ

PC2 κυριος δικοσ μου

PC3 κατεβαστηρι- του αδελφου μου- παιχνιδια

laptop του αδελφου μου ο κυριως

Στον πρωτο δεν χρειαζομαι φορματ ποτε οποτε δεν χρειαζομαι drivers κτλ. καθε φορα. Εχει τα βασικα πανω.

Στον δευτερο ... ειναι το πσ που χρησιμοποιω

Ο τριτος ειναι το κατεβαστηρι του αδελφου μου, παιζει ...κτλ. Αυτα απο οτι ξερω

Και τελος το λαπτοπ ειναι αυτο που εχει οταν ειναι στρατο

Το σκανερ ειναι συνδεδεμενο στο πρωτο PC. Μαλλον και ο εκτυπωτης. Το σκανερ ειναι ρυθμισμενο να αποθηκευουν σε ενα φακελο δικτυου και ο εκτυπωτης ειναι δικτυακος, συνδεδεμενος στο κεντρικο πσ.

Τωρα κανοντας αυτο το δικτυο, γλιτωνω τους drivers μετα απο τα φορματ, εχω τα αρχεια προστατευμενα, και μοιραζομαι αρχεια με τον αδελφο μου.

post-6714-1416073145,3235_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Astacus [Σήμερα, στις 00:07]

Για το scanner οντως δεν εχει νοημα αφου απαιτει φυσικη παρουσια.

Παντως σε περιπτωσεις που μια usb συσκευη δεν εχει υποστηριξη για δικτυο (Lan,Wan,internet), υπαρχει software που μπορει να την κανει shared, και υποστηριζει διαφορες χρησιμες λειτουργιες (π.χ. hot plug):

http://www.eltima.com/products/usb-over-ethernet/

Αυτο το προγραματακι φαινεται καλο το κατεβαζω να το δοκιμασω.

Τελικα για το σκανερ εχετε δικιο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το format που λες δεν ισχύει. Αν κάνεις format στον βασικό υπολογιστή θα πρέπει να ξαναπερνάς drivers και να ξαναστήνεις όλο το δίκτυο από το μηδέν και να ορίσεις και τους δημόσιους φακέλους από την αρχή. Δεν υπάρχει σωτηρία χωρίς κάποιον server με back up ή έναν δικτυακό δίσκο όπου θα καταγράφονται όλες οι πληροφορίες. Το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι αξιοποιήσιμο στην Ελλάδα, διότι δύσκολο να βρείς εξωτερικό δίσκο με ethernet θυρούλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter

Αυτό για το format που λες δεν ισχύει. Αν κάνεις format στον βασικό υπολογιστή θα πρέπει να ξαναπερνάς drivers και να ξαναστήνεις όλο το δίκτυο από το μηδέν και να ορίσεις και τους δημόσιους φακέλους από την αρχή. Δεν υπάρχει σωτηρία χωρίς κάποιον server με back up ή έναν δικτυακό δίσκο όπου θα καταγράφονται όλες οι πληροφορίες. Το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι αξιοποιήσιμο στην Ελλάδα, διότι δύσκολο να βρείς εξωτερικό δίσκο με ethernet θυρούλα.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=826&product=957860

Και με ethernet και μεγαλος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από webhunter [Σήμερα, στις 01:24]

Αυτό για το format που λες δεν ισχύει. Αν κάνεις format στον βασικό υπολογιστή θα πρέπει να ξαναπερνάς drivers και να ξαναστήνεις όλο το δίκτυο από το μηδέν και να ορίσεις και τους δημόσιους φακέλους από την αρχή. Δεν υπάρχει σωτηρία χωρίς κάποιον server με back up ή έναν δικτυακό δίσκο όπου θα καταγράφονται όλες οι πληροφορίες. Το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι αξιοποιήσιμο στην Ελλάδα, διότι δύσκολο να βρείς εξωτερικό δίσκο με ethernet θυρούλα.

Μα δεν προκειτε να κανω φορματ στον καντρικο υπολογιστη. Δεν θα εχει προβλημα για ιους κτλ. Αρχεια θα εχω μονο εκει, και μερικες συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=826&product=957860

Και με ethernet και μεγαλος.

Δεν εμπιστεύομαι το my book.

Αρχική απάντηση από oOoOo

Μα δεν προκειτε να κανω φορματ στον καντρικο υπολογιστη. Δεν θα εχει προβλημα για ιους κτλ. Αρχεια θα εχω μονο εκει, και μερικες συσκευες.

Και πάλι, θα πρέπει να ξαναστήνεις το δίκτυο και να ορίζεις δικτυακές συσκευές σε όλους τους άλλους. Μια γρήγορη λύση είναι να πάρεις μια εικόνα του δίσκου και να την ξαναπερνάς με το acronis.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εμπιστεύεσαι το mybook?

Έχω ήδη ενα 250GB και δεν εχω καποιο προβλημα...

Το acronis ειναι καλη ιδέα. Μπορω να περασω την εικονα του δισκου σε stick usb ή στο mybook?

Link to comment
Share on other sites

Το πσ1 και το πσ2 ειναι δικά μου.

Επειδη θα συνδεθουν και τα : πσ3 & λαππτοπ του αδελφου μου θελω να βαλω κκωδικο ωστε να μην μπορει να βλεπει τα αρχεια μου, χωρις τον κωδικο.

Εγω, θα ξερω τον κωδικο, αρα θα μπορω να βλεπω τα αρχεια.

Στα αρχεια

post-6714-1416073145,7095_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.