Jump to content



AMD Company Rummors and Facts


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Από το γεγονός ότι παρά τις ανακοινώσεις, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις 8800 Ultra, ενώ ταυτόχρονα η κατανάλωση των αντίστοιχων καρτών σε ρεύμα είναι στα ύψη (για να μην πούμε στο δι@ολο)... Και από το γεγονός ότι παρά την τεράστια καθυστέρηση στην παρουσίασή του (πράγμα μου μαρτυρά και τα προβλήματα στις επιδόσεις του), η AMD δεν κατάφερε να παρουσιάσει αυτό που ήθελε και τρέχουν και δε φτάνουν για να κάνουν διορθωτικές παρεμβάσεις στον πυρήνα μπας και καταφέρουν να ξεπεράσουν ένα τσιπάκι 6 μηνών (G80)

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις προσεκτικά το post μου θα δεις ότι και εγώ αναφέρω ότι θα παρουσιαστούν το Νοέμβριο.

Γνωρίζεις άραγε ότι οι Barcelona έπρεπε να βρίσκονται ήδη στα ράφια της Στουρνάρη; H κυκλοφορία το Νοέμβριο (paper launch άντε soft launch θα είναι ουσιαστικά) είναι οικτρά καθυστερημένη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 12:15]

Από το γεγονός ότι παρά τις ανακοινώσεις, δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις 8800 Ultra, ενώ ταυτόχρονα η κατανάλωση των αντίστοιχων καρτών σε ρεύμα είναι στα ύψη (για να μην πούμε στο δι@ολο)... Και από το γεγονός ότι παρά την τεράστια καθυστέρηση στην παρουσίασή του (πράγμα μου μαρτυρά και τα προβλήματα στις επιδόσεις του), η AMD δεν κατάφερε να παρουσιάσει αυτό που ήθελε και τρέχουν και δε φτάνουν για να κάνουν διορθωτικές παρεμβάσεις στον πυρήνα μπας και καταφέρουν να ξεπεράσουν ένα τσιπάκι 6 μηνών (G80)

τα οικονομικα στοιχεια, που δειχνουν αν ενα προϊον εφερε λεφτα στα ταμεια ή οχι, που ειναι;
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμμια σχεση το λινκ me αυτο που εγραψα περι γνωσεων σου για την οικονομικη κατασταση της AMD...

Θα μπορουσες να δωσεις και καποιο λινκ που να υποστηριζει αυτα που λες.... Και γω μπορω να αρχιζω να λεω πως τα vista ειναι αποτυχια και πως το πειρατικο λογισμικο ειναι σε εξαρση και οτι η Microsoft παει για πτωχευση.... Δωκε και κανα λινκ.....;)

Link to comment
Share on other sites

Η AMD δεν κληνει παει και τελειωσε απλα ειναι σε μεταβατικο σταδιο και σαν εταιρια ειναι πλεον ποιο πληρης με την ATI μια και πλεον προσφερει πλατφορμα και οχι μεμονωμενες λυσεις που εδινε παλιοτερα & ετσι βγαζει ποιο πολλα χρηματα.

Επισης κυνηγαει τα φορητα οπου εχει μικρες πωλησεις, εγω δεν βλεπω να μην πουλαει μια και ο 6000+ εχει νομιζω τιμη κοντα στα 142 δολαρια και δεν νομιζω να μενει τιποτα απουλητο απο οτι φτιαχνει μην τρελαθουμε τελειως επισης σε B2 rev ο Barcelona νομιζω δεν να εχει προβληματα με τα 2,8 giga ουτε ζεστενετε και το μονο που εχει να κανει η AMD να τον προωθησει σωστα ωστε να παρει το μεριδιο της αγορας που πραγματικα της αξιζει και να μην αφησουμε την ιντελ με ψευτομαρκετινγκ να πουλαει τους επεξεργαστες της και να μενουν απουλητοι της AMD. Και οσοι FUNboys μακρια και αγαπημενοι κανεναν δεν συμφερει να μην εχουν οι επεξεργαστες της AMD το μεριδιο που τους αξιζει ουτε επισης το αντιθετο, ο ανταγωνησμος ειναι ενα ευεργετημα της ελευθερης αγορας ας τον κανουμε να λειτουργησει για να ειμαστε ωφελημενοι ολοι απο αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george1551

Η AMD δεν κληνει παει και τελειωσε απλα ειναι σε μεταβατικο σταδιο και σαν εταιρια ειναι πλεον ποιο πληρης με την ATI μια και πλεον προσφερει πλατφορμα και οχι μεμονωμενες λυσεις που εδινε παλιοτερα & ετσι βγαζει ποιο πολλα χρηματα.

λολ, this year?Last year! Μήπως έχουν ανακοινώσει αρκετές ζημιές ?Πως βγάζει πιο πολλά χρήματα ?Με το r600? Φαίνεται τι ζήτηση έχει, τουλάχιστον δε τα πάει τόσο άσχημα συγκριτικά με τους ΑΜ2 στην κατηγορία των cpu....Όσο αυτά περι fanboys, o gdp77 ήταν από τους τελευταίους που ελπίζανε στην ανάκαμψη της AMD, οι πιο πολλοί από εμάς το είχαμε πάρει απόφαση καιρό. Μη νομίζεις ότι όσοι μιλάμε τώρα ότι δεν είχαμε AMD, η συντριπτική πλειοψηφία μας είχε. Μάλλον εσύ συγκαταλέγεσαι στα fanboys,νομίζω δε φαίνεται και από την υπογραφή σου, και τέλος συμφέρει να υπάρχουν επεξεργαστές AMD προφανώς, αρκεί να είναι ανταγωνιστικοί. Αλλιώς τι να τους κάνουμε?

Α, και κάτι άλλο, ψευτομάρκετινγκ η Ιντέλ?Από που και ως που? Το ξέρω ότι είναι ενοχλητικό ότι δε μπορεί να ακολουθήσει ο ανταγωνισμός αλλά όχι ότι και έτσι... Αν έχει η Ιντέλ ψευτομάρκετινγκ και μας κοροιδεύει τότε η AMD έχει ψευτομάρκετινγκ που κοροϊδεύει και τον εαυτό της.....

Link to comment
Share on other sites

τα οικονομικα στοιχεια, που δειχνουν αν ενα προϊον εφερε λεφτα στα ταμεια ή οχι, που ειναι;

Κάνε λίγη υπομονή και θα δεις σε λίγες μέρες τις ανακοινώσεις για τη χασούρα το Q2

Θα μπορουσες να δωσεις και καποιο λινκ που να υποστηριζει αυτα που λες....

Αυτά που λέω είναι αυτά που λέω. Αν εσύ θες να τα λέει και κάποιος άλλος για να πειστείς, δικαίωμά σου. Google it. Ο καθένας δικαιούται να εκφέρει γνώμη.

Και οσοι FUNboys μακρια και αγαπημενοι κανεναν δεν συμφερει να μην εχουν οι επεξεργαστες της AMD το μεριδιο που τους αξιζει ουτε επισης το αντιθετο, ο ανταγωνησμος ειναι ενα ευεργετημα της ελευθερης αγορας ας τον κανουμε να λειτουργησει για να ειμαστε ωφελημενοι ολοι απο αυτον.

Δεν καταλαβαίνω η ατάκα για τους fanboys που κολλάει. Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα γιατί εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα. Για κάνε κανά search με το nick μου.

Το ότι χρειαζόμαστε την AMD που είναι η εταιρεία που οδηγούσε εδώ και 5 χρόνια τις εξελίξεις και μας έβγαλε από το σκοταδισμό και την απάτη της Intel είναι τοις πάσι γνωστό. Το ότι η AMD θα πτωχεύσει του χρόνου (δεν είπα θα κλείσει) είναι μια δικιά μου προσωπική εκτίμηση που δεν έχει τίποτα να κάνει με την παραπάνω αξιολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Αυτά που λέω είναι αυτά που λέω. Αν εσύ θες να τα λέει και κάποιος άλλος για να πειστείς, δικαίωμά σου. Google it. Ο καθένας δικαιούται να εκφέρει γνώμη.

ΟΚ... πασο

:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Η AMD δεν κληνει παει και τελειωσε

Και οσοι FUNboys μακρια και αγαπημενοι κανεναν δεν συμφερει να μην εχουν οι επεξεργαστες της AMD το μεριδιο που τους αξιζει ουτε επισης το αντιθετο, ο ανταγωνησμος ειναι ενα ευεργετημα της ελευθερης αγορας ας τον κανουμε να λειτουργησει για να ειμαστε ωφελημενοι ολοι απο αυτον.

Προσεχε γιατι ετσι οπως τα λες, πολλοι θα περασουν εσενα για funboy:dots:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με τον gdp77 να δηλωσω οτι σιγουρα δεν ειναι FUnboy οσο δεν για το ψευτο μαρκετινγκ τις ιντελ ενα μονο εχω να δηλωσω netburst & prescot που πουλουσαν ενω δεν αξιζαν, δηλαδη εβγαλε εναν πυρηνα η ιντελ βασισμενο στον π3 και την καναμε θεο και η AMD ειναι σκαρτη επιδη δεν απαντησε αμεσα με πυρινα που θα τσακησει με την μια το c2d και πρεπει να κλησει αυτο μας λεει ο ergotelis με λιγα λογια οταν η ιντελ 5 χρονια πουλουσε μουφες γιατι δεν εκλεισε? Εγω ξερω οτι θελει πηστωση χρονου η AMD και απο εμενα θα την εχει και παροτρινω σε ισαξιους επεξεργαστες τον κοσμο να περνει AMD γιατι στους CELERON δεν μπορει να εχει μονοπωλιο η ιντελ και σιγουρα στην υψηλη κατηγορια δεν τα παει καλα η AMD αλλα θα φτιαξει σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η Intel δεν έκλεισε γιατί

α) Το κεφάλαιό της είναι απείρως μεγαλύτερο από αυτό της AMD

β) και όταν ακόμα πουλούσε μούφες επεξεργαστές, είχε το 80% της αγοράς λόγω του ονόματός της και λόγω των εκβιαστικών πολιτικών που ασκούσε στους tier1 vendors.

γ) η παραγωγική ισχύς της AMD δεν μπορεί να καλύψει ούτε το 25% της αγοράς. Δηλαδή αν η AMD αυτή τη στιγμή κατασκεύαζε το ΥΠΕΡ ΤΣΙΠ, πάλι ο κόσμος Intel θα αγόραζε γιατί η AMD δεν μπορεί να καλύψει παρά μόνο το 25% περίπου της παγκόσμιας ζήτησης.

Οι εκτιμήσεις μου δεν αφορούν στο ποιος φτιάχνει καλούς επεξεργαστές και ποιος θέλει πίστωση χρόνου. Αφορούν απλά και ρεαλιστικά στο αποθεματικό κεφάλαιο της AMD και πόση "χασούρα" μπορεί να αντέξει μέχρι να πτωχεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george1551

Σχετικα με τον gdp77 να δηλωσω οτι σιγουρα δεν ειναι FUnboy οσο δεν για το ψευτο μαρκετινγκ τις ιντελ ενα μονο εχω να δηλωσω netburst & prescot που πουλουσαν ενω δεν αξιζαν, δηλαδη εβγαλε εναν πυρηνα η ιντελ βασισμενο στον π3 και την καναμε θεο και η AMD ειναι σκαρτη επιδη δεν απαντησε αμεσα με πυρινα που θα τσακησει με την μια το c2d και πρεπει να κλησει αυτο μας λεει ο ergotelis με λιγα λογια οταν η ιντελ 5 χρονια πουλουσε μουφες γιατι δεν εκλεισε? Εγω ξερω οτι θελει πηστωση χρονου η AMD και απο εμενα θα την εχει και παροτρινω σε ισαξιους επεξεργαστες τον κοσμο να περνει AMD γιατι στους CELERON δεν μπορει να εχει μονοπωλιο η ιντελ και σιγουρα στην υψηλη κατηγορια δεν τα παει καλα η AMD αλλα θα φτιαξει σιγα σιγα

Κοίτα, να τα πάρουμε με τη σειρά, για αυτό που λες ότι πουλούσαν ενώ δεν άξιζαν, είναι λόγω έξυπνου μάρκετινγκ που είναι κάτι που μπορεί να το κάνει μια μεγάλη εταιρία,και μαγκιά τους μπορώ να σου πω, όσοι όμως δε μασάγαμε από αυτά δε ψαρώσαμε και είχαμε AMD. Δε σου φταίει η εταιρία που αγοράζεις κάτι κατώτερο, εσύ φταίς που δεν έψαξες να δεις τι αγοράζεις μόνο αγοράζεις αυτό που ακούγεται. Από τη στιγμή όμως που είναι η μεγάλη εταιρία και είναι μπροστά σε επιδόσεις, οι μικρές εταιρίες η μόνη πολυτέλεια που διαθέτουν είναι να απαντήσουν με καλύτερες-ισάξιες επιδόσεις, αν δε το έχουνε ούτε αυτό, τότε είναι χαμένες. Επίσης, αυτό με το Ρ3 είναι άκυρο, γιατί σημασία έχει πάντα το αποτέλεσμα, δε πα να είναι και 286 αρχιτεκτονική....

Και τέλος κάτι άλλο, οι νόμοι της αγοράς δε δίνουν πίστωση χρόνου σε κανένα, πρέπει να είσαι ο καλύτερος να επιζήσεις. Και αυτό με τη πίστωση χρόνου, ακόμη και να δίναμε, πόση να δίναμε? Ξέρεις? Και τι θα πέρναμε μετά? Που θα ξέραμε ότι είναι καλό αυτό που περιμένουμε?Που θα ξέρουμε αν θα πάρουμε αυτό που περιμένουμε? Αυτά τα κάνουν μόνο τα fanboys(όπως εσύ).... Δε θέλω σε καμιά περίπτωση να κλείσει η AMD, πάντως το μόνο που έχω να πω είναι έδειξε τελικά πόσο μικρή εταιρία είναι μπρος στην Intel, αντί να εξελίσσεται πιο γρήγορα όσο ήτανε καλύτερη τεχνολογικά επαναπαύθηκε στο μειωμένο ανταγωνισμό(στα χαρτιά πάντα), και όταν αυτός φούντωσε τρέχει και δε προλαβαίνει....

σσ1. celeron? τι celeron?Πότε υπήρχαν αυτοί? Aν εννοείς τους μικρούς, 4χχχχ χμ λυπάμαι αλλά για όλους εδώ μέσα που ασχολούνται με το Oc, είναι κατά πολύ καλύτεροι από τους αντίστοιχους, εδώ ακόμη και αυτό το 7χ ευρώ cpu της Intel έπιασε 3,2ghz, ποιος AMD είπαμε ότι τα έφτασε?

Link to comment
Share on other sites

αν μηλας για αυτο το 5% που κανει overcklock ναι η ιντελ αυτην την στιγμη ειναι μονοδρομος αλλα η AMD εχει κανει αυτα που επρεπε να ειχε κανει καιρο τωρα και στο come back της θα ειναι σε πολυ καλυτερη θεση απο οτι με τον A64 γιατι θα εχει το δυκτιο αλλα και την πλατφορμα να πουλησει και να κρατησει τα ποσοστα της πραγμα που δεν μπορουσε να κανει μεχρι, τωρα παιρνει σβαρνα τους κατασκευαστες και κερδιζει αγορες βλεπε toshiba dell παραδοσιακους ιντελαδες, μονο η dell θα τις δωσει πολυ περισσοτερα απο οτι ολοι οι Overcklokers του πλανητη παντα σε ποσοστα και βεβαια να μην ξεχναμε και τα rma που θα γλυτωσει απο τους overcklokers... και αν ειμαι funboy γιατι εχω AMD εχεις δικιο γιατι ειχα αρκετα π4 μηχανακια που ομως δεν κρατησα γιατι δεν αξιζαν οταν τα ειχα εγω αν θα επερνα τωρα θα επερνα AM2 για το energy eficiency , πλεον η ισχυης ειναι αρκετη για ολες τις εφαρμογες τωρα εσυ "ergotelis" αν εισαι fpsας ας παρεις c2d και ασε εμας να κονουμε λαθος με την AMD αλλα να ξερεις οτι το Hi end κοματι της αγορας εχει και τα λιγοτερα κερδη, και φυσικα δεν θα περιμενω μια ζωη την AMD αλλα νομιζω οτι βιαζεσε και επιδη αλαξες στρατοπεδο AMD->intel δεν σημενει οτι πρεπει να το κανουμε ολοι αυτο οσο για το ποτε θα απαντησει η AMD ισως να μην απαντησει ποτε αλλα να βγαλει επεξεργαστες για να διατηρησει το ποσοστο της και μονο και σιγα σιγα να το αυξησει και στο φιναλε να σε ρωτησω κατι αλλο? η ιντελ γιατι καθετε και πουλαει με χασουρα αυτην την στιγμη? Μηπως για να κλησει την AMD? Λεω εγω τωρα....

Και στα υποψιν δεν περνω προσωπικα τιποτα απο αυτα που μου λες απλα παρατασω τις σκεψεις μου και προσπαθω να απαντησω απλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george1551

αν μηλας για αυτο το 5% που κανει overcklock ναι η ιντελ αυτην την στιγμη ειναι μονοδρομος αλλα η AMD εχει κανει αυτα που επρεπε να ειχε κανει καιρο τωρα και στο come back της θα ειναι σε πολυ καλυτερη θεση απο οτι με τον A64 γιατι θα εχει το δυκτιο αλλα και την πλατφορμα να πουλησει και να κρατησει τα ποσοστα της πραγμα που δεν μπορουσε να κανει μεχρι, τωρα παιρνει σβαρνα τους κατασκευαστες και κερδιζει αγορες βλεπε toshiba dell παραδοσιακους ιντελαδες, μονο η dell θα τις δωσει πολυ περισσοτερα απο οτι ολοι οι Overcklokers του πλανητη παντα σε ποσοστα και βεβαια να μην ξεχναμε και τα rma που θα γλυτωσει απο τους overcklokers... και αν ειμαι funboy γιατι εχω AMD εχεις δικιο γιατι ειχα αρκετα π4 μηχανακια που ομως δεν κρατησα γιατι δεν αξιζαν οταν τα ειχα εγω αν θα επερνα τωρα θα επερνα AM2 για το energy eficiency , πλεον η ισχυης ειναι αρκετη για ολες τις εφαρμογες τωρα εσυ "ergotelis" αν εισαι fpsας ας παρεις c2d και ασε εμας να κονουμε λαθος με την AMD αλλα να ξερεις οτι το Hi end κοματι της αγορας εχει και τα λιγοτερα κερδη, και φυσικα δεν θα περιμενω μια ζωη την AMD αλλα νομιζω οτι βιαζεσε και επιδη αλαξες στρατοπεδο AMD->intel δεν σημενει οτι πρεπει να το κανουμε ολοι αυτο οσο για το ποτε θα απαντησει η AMD ισως να μην απαντησει ποτε αλλα να βγαλει επεξεργαστες για να διατηρησει το ποσοστο της και μονο και σιγα σιγα να το αυξησει και στο φιναλε να σε ρωτησω κατι αλλο? η ιντελ γιατι καθετε και πουλαει με χασουρα αυτην την στιγμη? Μηπως για να κλησει την AMD? Λεω εγω τωρα....

Και στα υποψιν δεν περνω προσωπικα τιποτα απο αυτα που μου λες απλα παρατασω τις σκεψεις μου και προσπαθω να απαντησω απλα.

Μα πάλι δε μου απάντησες σε κάποια ερωτήματα....Πως το ξέρεις ότι θα κάνει το come back? Που το ξέρεις ότι θα τα καταφέρει? Που ξέρεις τι νούμερα και τι συχνότητες θα πιάσουν?Που ξέρεις ότι θα είναι ανταγωνιστικά?Που είναι ο ανταγωνισμός 1 χρόνο τώρα? Εμείς σχεδόν όλοι είμαστε πλέον απαισιόδοξοι γιατί ότι ήτανε να παρουσιάσει έπρεπε να το είχε κάνει ήδη....Όταν θα τα παρουσιάσει η ΑΜΔ, η ΙΝτελ θα έχει ακόμη καλύτερη απάντηση.....

Όσο για τις συμφωνίες που λες, η AMD ξεπουλάει όσο όσο για να μπαλώσει τις τρύπες της, αυτή την αίσθηση μου δίνει...

Eπίσης, το καλύτερο(ταχύτερο) cpu πέραν από ουσίας θέμα, είναι και θέμα εντυπώσεων.... Η αγορά λειτουργεί με συγκεκριμένους κανόνες, από τη στιγμή που θα αγοράσει κάποιος αυτό που θεωρεί καλύτερο δε θα κάτσει να σκεφτεί "α την κακομοίρα την άλλη την εταιρία"...Επίσης, αν η Ιντελ πουλάει με χασούρα, η AMD απλά δε πουλάει....

Ό,τι μπόρεσα απάντησα, ζαλίστικα λίγο με το πόστ σου βάζε και καμιά τελεία βρε άνθρωπε, μη το πάρεις προσωπικά, αλλά όταν έχεις κάποιες απόψεις είναι φρόνιμο να φαίνονται ωραία και ξεκάθαρα!Α και συμφωνώ ότι κάνουμε κουβέντα και βγήκαμε και εκτός θέματος σχεδόν! :T:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγραψες κάτι για RMA...οι AMD που χαλάνε σε σχέση με τους Intel είναι σε αναλογία 16/1.....δεν θα κάτσω να αναλύσω ποιοι καίγονται πιο έυκολα και ποιο όχι ,επειδή και οι ενσωματώνουν τεχνολογίες overvolting protection κτλ κτλ κτλ...το θέμα είναι τα pins των AMD και το bga package των Intel...!

Τα περισσότερα RMA των AMD δεν προέρχονται απο "καμμένα" cpu...αλλά από "παράλλητα" cpu...

Eπίσης, η γενική αλήθεια είναι πως η AMD ήταν καλύτερη απο την Intel επί εποχής A64, έχει μέινει πίσω τώρα..και για το μέλλον είμαστε επιφυλακτικοί μέχρι να γίνει παρόν...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι τα πιν ηταν το προβλημα στην AMD και οτι καιγωντουσαν αν τους ξεκεινουσες χωρις ψυκτρα χρονια τωρα. Το μελον θα δηξει οπως ολοι συμφωνουν αλλα προς θεου δεν ειναι μαυρο ουτε μπλε ουτε πρασινο και ας το γυρησουμε πισω στο θεμα του αρχικου ποστ, μια και φυγαμε κατα πολυ απο το θεμα, και ναι εχω προβλημα με τις μεγαλες μου προτασεις.Δεν μπορει καποιος ευκολα να με παρακολουθησει και κατανταω κουραστικος.

Και επισης η ιντελ ας εχει παντα απαντηση στην AMD τοσο μεγαλη διαφορα να μην ξαναπαρει μια και οι Κ10 σε clock pe cklok vs c2d ειναι ποιο γρηγοροι αλλα δεν φτανουν τα 3,3 εως τα 3,6 γιγα που ποιανουν οι ιντελ για πλακα αρα εχουν προβλημα.(στην AMD γιατι δεν παιρνουν ξεκαθαρα κεφαλι)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.