Jump to content



AMD Company Rummors and Facts


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gdp77

Πάντως όχι spammer σαν και σένα...

:hehe: :hehe: :hehe:

Πάντως δεν θέλω να σε αποθαρύνω, αλλά όσα ξέρω απο οικονομικά, αυτά που λές είναι αλλού για αλλού...

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 10:48]

’ντε πάλι να τα ξαναγράφουμε γιατί μερικοί δε θέλουν να διαβάσουν την προηγούμενη σελίδα.

Το Q107 η AMD ανακοίνωσε 600M στο κόκκινο. Το Q207 δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα από το Q1. Οι C2D εξακολουθούν να σαρώνουν, οι AM2 εξακολουθούν να μην πουλάνε (η συμφωνία με DELL υπήρχε και το Q1) και η ΑΤΙ απέτυχε οικτρά με την R600 και φυσικά ο barcelona εξακολουθεί να είναι ανύπαρκτος. Είναι λοιπόν απόλυτα λογικό να υποθέτουμε ότι εφόσον τα δεδομένα δεν άλλαξαν και το Q207 η AMD θα έχει τις ίδιες περίπου απώλειες και το Q2.

Μέχρι εκεί φτάνω προς το παρόν. Οποιαδήποτε απόπειρα να μιλήσω για το μέλλον αντιμετωπίζεται ειρωνικά από τους mods του site. Δεν τους αδικώ, οι άνθρωποι ασχολούνται με o/c και ό,τι έχουν μπροστά τους. Όταν επιβεβαιωθώ για το Q2, θα συνεχίσω την ανάλυση μου για το Q3 και Q4 μέχρι την (κατά τη γνώμη μου) πτώχευση της AMD Q1-Q208.

έχει λογική αυτό που λες. απλά δε νομίζω να είναι τόσο απλό, δε ξέρουμε πόσο μεγάλη είναι η "καβάτζα" ούτε τα περουσιακά στοιχεία... όταν έχει εργοστάσια - μηχανήματα κλπ μπορεί και να μπορέσει να ανταπεξέλθει... αρκεί να αλλάξει κάτι...

τα νούμερα αυτά είναι μόνο δικά της? ή μαζί με ΑΤΙ? και αφορούν το σύνολο των εργασιών της εταιρίας? ή μόνο για cpu? (αν δεν είναι με ΑΤΙ)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ηρεμηστε.. Η AMD ειναι μεγαλη εταιρια, πτωχευση δε προκειται να γινει.. Το μονο που μπορει να γινει ειναι η να συρρικνωθει κατα πολυ, η να εξαγορασθει απο καπια τριτη εταιρια σχετικη η μη με το χωρο. Τωρα απο εκει και περα αν θα συνεχισει να βγαζει cpus οπως τωρα η θα στραφει σε καποιο αλλο τομεα - κοινο αυτο δε μπορουμε να το ξερουμε..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν θέλω να σε αποθαρύνω, αλλά όσα ξέρω απο οικονομικά, αυτά που λές είναι αλλού για αλλού...

Ποια ακριβώς από όσα έγραψα είναι ανακριβή? Για να λες ότι είναι "αλλού για αλλού" κάπως θα μπορείς να τεκμηριώσεις την άποψή σου. Δε βλέπω να επιχειρηματολογείς...

έχει λογική αυτό που λες. απλά δε νομίζω να είναι τόσο απλό, δε ξέρουμε πόσο μεγάλη είναι η "καβάτζα" ούτε τα περουσιακά στοιχεία... όταν έχει εργοστάσια - μηχανήματα κλπ μπορεί και να μπορέσει να ανταπεξέλθει... αρκεί να αλλάξει κάτι...

Τα περιουσιακά στοιχεία δεν μπορούν να εκποιηθούν με κάποιο τρόπο. Τρία εργοστάσια έχει όλα και όλα. Και κάποιες φήμες που κυκλοφόρησαν ότι θα τα πουλήσει για να βγει από το αδιέξοδο και θα πάει για "fabless manufacturing" δεν ευσταθούν.

Η "καβάτζα" που λες είναι 1,5Β όπως προανέφερα σύμφωνα με τις πιο ακριβείς οικονομικές αναλύσεις. Αν φυσικά διαθέτουν παραπάνω μπορούν να αντέξουν και παραπάνω από Q1-Q208.

τα νούμερα αυτά είναι μόνο δικά της? ή μαζί με ΑΤΙ? και αφορούν το σύνολο των εργασιών της εταιρίας? ή μόνο για cpu? (αν δεν είναι με ΑΤΙ)

Τα νούμερα είναι συνολικά. Δεν υπάρχει ATi πλέον. Μετά την αναδιοργάνωση υπάρχει μόνο AMD. Ανέφερα το όνομα της ATI στην ανάλυσή μου, απλά για να καταλαβαινόμαστε.

Ρε παιδια ηρεμηστε.. Η AMD ειναι μεγαλη εταιρια, πτωχευση δε προκειται να γινει.. Το μονο που μπορει να γινει ειναι η να συρρικνωθει κατα πολυ, η να εξαγορασθει απο καπια τριτη εταιρια σχετικη η μη με το χωρο. Τωρα απο εκει και περα αν θα συνεχισει να βγαζει cpus οπως τωρα η θα στραφει σε καποιο αλλο τομεα - κοινο αυτο δε μπορουμε να το ξερουμε..

Όταν λέμε "πτώχευση" δεν εννοούμε ότι θα μπει λουκέτο. Σαφώς και θα πωληθεί σε κάποιο μεγάλο ψάρι. Οι φήμες μιλούν για IBM που πάντα ήθελε να πάρει εκδίκηση από την Intel. Η ΑΜD είναι μια εταιρεία που έχει απίστευτη τεχνογνωσία και όλες τις προϋποθέσεις να οδηγήσει και πάλι τις εξελίξεις (ακόμα πιστεύω ότι τις οδηγεί). Είναι γνωστό ότι στην Intel είναι πανικόβλητοι με την Torrenza platform και ακόμα προσπαθούν να δώσουν απάντηση. Όλα εκεί οδηγούν (Geneseo, Tesla κτλ). Απλά η AMD είναι τουλάχιστον μια γενιά μπροστά. Εγώ απλά αμφισβητώ ότι θα προλάβει να υλοποιήσει τα σχέδιά της για το μέλλον.

άμα πάει να τα βρεί απελπιστικά σκούρα,

Το πιο λογικό να κάνει, είναι να δώσει την ΑΤι πρώτα

Είπαμε, δεν υπάρχει ATI. Ακόμα και αν υπήρχε, είναι απαραίτητη για την ολοκλήρωση του Fusion --> Torrenza ecosystem. Το ΑΤΙ division είναι απαραίτητο στην AMD. Δεν μπορεί να υπάρξει το ένα χωρίς το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ρε μαν

Μου λές για επηχειρήματα.....

Τα δικά σου που είναι?

Μ έδειξες καμιά οικονομική ανάλυση?

Καλά τα πάς με την λογική...αλλά η απλή λογική απ την οικονομική λογική απέχει τρις εκοτομμύρια ετη φωτός...

Το επιχειρημά μου είναι ότι δεν λαμβάνεις κανένα παράγωντα υπ όψιν σου...δεν σημαίνει ότι επειδή χάνει τόσα μέσα σε 1Q θα χάσει τα ίδια και στο επόμενο Q...

Και επιδή λές για την ΑΤι

Η ΑΤι πρίν το 2900 είχε πολύ μικρότερα έσοδα απ ότι τώρα...

Και η AMD μια χαρά μπορεί να υπάρξει χωρίς την ΑΤι...τόσα χρόνια πώς μπορούσε?

Και να μην υλοποιήσει ένα σχέδιο,δεν πέφτει η εταιρεία όξω...

Link to comment
Share on other sites

δεν σημαίνει ότι επειδή χάνει τόσα μέσα σε 1Q θα χάσει τα ίδια και στο επόμενο Q...

Όταν ανάμεσα στο Q1 και Q2 δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά όσον αφορά την παραγωγή και τις πωλήσεις της εταιρείας, δεν είναι λογικό το συμπέρασμα ότι τις ίδιες απώλειες θα έχει και στο Q2? Το ίδιο οικονομικο / τεχνολογικό πλαίσιο που οδήγησε στη χασούρα 600M το Q1 ισχύει και το Q2... Απολύσεις απ' όσο γνωρίζουμε δεν έγιναν, εκποίηση περιουσιακών στοιχείων δεν έγινε, άρα πώς περιμένεις να μην ισχύουν οι ίδιες απώλειες και το Q2?

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι,

ΝΟΙΩΘΕΙΣ?

Που ξέρεις τι κάνουν "εσωτερικά"?

Που ξέρεις αν δεν κόψανε budget απ το R&D?

Που ξέρεις αν οι πωλήσεις μειώθηκαν ή όχι?

Αυτοί είναι μερικοί απλοί παράγωντες που εσύ δεν σκέφτηκες κάν και υπάρχουν άλλοι τόσοι που γεμίζουν μια σελίδα

Περιμένω δικά σου επιχειρήματα και όχι απλές υποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

δεν με νοιάζει αν θα έχω άδικο και θα έχεις εσύ δίκιο...γιατί πολύ απλά θα πέσεις μέσα με λάθος συλογισμούς.

Αυτό που θέλω είναι να μου τεκμηριώσεις την θεωρεία σου με οικονομικό συλλογισμό και όχι τον συλογισμό του μπάρμπα μήτσου που δεν ξέρει πόσες ΔΡΧ είναι τα 500Ε αλλά ξέρει ότι η οικονομία πάει κατα διαόλου επειδή το είπε ο κυργιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 14:09]

Όταν ανάμεσα στο Q1 και Q2 δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά όσον αφορά την παραγωγή και τις πωλήσεις της εταιρείας, δεν είναι λογικό το συμπέρασμα ότι τις ίδιες απώλειες θα έχει και στο Q2? Το ίδιο οικονομικο / τεχνολογικό πλαίσιο που οδήγησε στη χασούρα 600M το Q1 ισχύει και το Q2... Απολύσεις απ' όσο γνωρίζουμε δεν έγιναν, εκποίηση περιουσιακών στοιχείων δεν έγινε, άρα πώς περιμένεις να μην ισχύουν οι ίδιες απώλειες και το Q2?

Nα σε ενημερωσω οτι στο q2 κοψανε 430 ατομα, με το ruiz να αναφερει οτι η αποδοση της εταιρειας ηταν "unacceptable" με πιθανο κοψιμο τα 800 ατομα..

http://www.cpu3d.com/the_latest/amd_announce_over_400_job_cuts_after_heavy_losses.html

Link to comment
Share on other sites

"Τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν"

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως πως ότι βλακία γράψουμε αποκτα και αξία.

Γενικά το λέω...δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα

Link to comment
Share on other sites

"Τα λόγια πετούν, τα γραπτά μένουν"

Βέβαια αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως πως ότι βλακία γράψουμε αποκτα και αξία.

Γενικά το λέω...δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένα

Σαφώς. Απλά σε λίγες μέρες θα φανεί ποιος είχε δίκιο και ποιος έγραφε αερολογίες.

Nα σε ενημερωσω οτι στο q2 κοψανε 430 ατομα, με το ruiz να αναφερει οτι η αποδοση της εταιρειας ηταν "unacceptable" με πιθανο κοψιμο τα 800 ατομα..

Το ξέρω. Όταν έγραψα απωλήσεις δεν έγιναν, εννοούσα μαζικές, όπως το 30% της εταιρείας που οι φήμες λένε ότι θα απωληθεί το Q3 ή Q4. Επίσης εκποιήθηκαν κάποια περιουσιακά στοιχεία σε μορφή τεχνογνωσίας (aka πωλήθηκαν κάποιες πατέντες της εταιρείας). Γι αυτό και δεν περιμένω πάλι απώλειες της τάξης των 600M, αλλά 500Μ

Όσο για το χαρτογιακά τον Ruiz, καλά θα κάνει να μας εξηγήσει αν τον πιάσανε κορόιδο με το R600 και αν γνώριζε πριν την εξαγορά της ATI το potential του chip. Επίσης καλά θα κάνει να επαναφέρει στην AMD το αγωνιστικό πνεύμα του Sanders ή να δηλώσει παραίτηση και να πάει στη φάρμα του να χαρεί τα 27M το χρόνο που παίρνει από την AMD.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.