Jump to content



AMD Company Rummors and Facts


gdp77

Recommended Posts

επιδη το βλεπω οτι το θεμα το καναμε σαλατα καποιος μοντ ας τα μαζεψει τα περιτα και ας κανει ενα ποστ λογου χαρη " Η amd κυνδινευει να πτωχευσει πριν τον Barcelona ή μετα;" μπορουμε να το κανουμε και με την μορφη poll , να τα πουμε να ξεχαρμανιασουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από george1551

επιδη το βλεπω οτι το θεμα το καναμε σαλατα καποιος μοντ ας τα μαζεψει τα περιτα και ας κανει ενα ποστ λογου χαρη " Η amd κυνδινευει να πτωχευσει πριν τον Barcelona ή μετα;" μπορουμε να το κανουμε και με την μορφη poll , να τα πουμε να ξεχαρμανιασουμε.

Τι συμπέρασμα θα εκλάβουμε από αυτό, δε νομίζω ότι υπάρχει η παραμικρή χρησιμότητα σε poll. Κουβέντα κάνουμε για τις δυσκολίες της και ο καθένας λέει την άποψή του, δε νοπμίζω ότι είναι πολύ άσχετο με το τίτλο...

Link to comment
Share on other sites

Να αρχίσω τις παναγίες τώρα που όλοι οι όψιμοι χρηματοοικονομικοί αναλυτές βγάζουν μήνες ζωής διαιρόντας τα στοιχεία του Κυκλοφορούντος με το P/L ή θα γίνω κακός?

Bonus hint: Enron και Rolls Royce

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LL_NEO

Να αρχίσω τις παναγίες τώρα που όλοι οι όψιμοι χρηματοοικονομικοί αναλυτές βγάζουν μήνες ζωής διαιρόντας τα στοιχεία του Κυκλοφορούντος με το P/L ή θα γίνω κακός?

Bonus hint: Enron και Rolls Royce

:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω σε πόσους μήνες θα γίνει αυτό, αλλά αν τα bacelona/phenom κλπ δεν είναι εξωπραγματικά καλύτερα του ανταγωνισμού (intel) η AMD θα έχει σοβαρότατο πρόβλημα ρευστότητας (αδυναμία δανεισμού με ευνοϊκούς όρους) και ο μόνος τρόπος που θα μπορέσει να βρεί χρήμα είναι η έκδοση νέων μετοχών, γεγονός που θα ρίξει την τιμή της μετοχής της σε χαμηλό μονοψήφιο νούμερο... Αν τώρα τα Barcelona/Phenom πάνε άπατα, τότε θα αρχίσουν τα όργανα. Αυτή τη στιγμή το μόνο πλεονέκτημα που έχει η AMD έιναι ότι κανένας από τους μεγάλους OEM (Dell, HP, Toshiba κλπ) δεν θα ήθελε να επανέλθει σε εποχές μόνο intel...

Link to comment
Share on other sites

τεζα οικολογοι λεμε AMD has prioritized production of our low power and standard power products because our customers and ecosystem demand it, and we firmly believe that the introduction of our native Quad-Core AMD Opteron processor will deliver on the promise of the highest levels of performance-per-watt the industry has ever seen, Mr. Allen added.

Link to comment
Share on other sites

ειναι γεγονος παντως οτι to efficiency ειναι αυτη τη στιγμη το no1 trend για τα cpu.

κατι το οποιο αναφερεται συνεχεια, οποτε αν το εχουνε, καλα κανουν κ το δειχνουνε.

σκεψου οτι το κοστος για 1 εταιρεια που θελει πχ 500 μηχανακια δεν ειναι μονο αυτο της κτησης αλλα κ της συντηρησης.

Μετα την αποδοτικοτητα ερχονται τα επιπλεον χαρακτηριστικα, οπως manageability, virtualization klp klp.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 εβδομάδες θα τσιγγουνευτείς τα +100$ για 4πύρηνο που κλοκάρει στα 3.2 άνετα (δεν ξέρω αν καν τα πιάνει ο 6000)?

Η AMD καλή είναι στα πολύ budget pc, στα μεγάλα είναι λίγο γκουχ γκουχ εκτός αν τα παίζεις στα default.

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα πω μονο, αν συνεχισει την ιδια τιμολογιακη πολιτικη οταν θα βγαλει τους δικους της τετραπυρινους προβλεπετε συντομα να παιρνει χοντρα μεριδια απο την ιντελα αλλα δεν το εκανε με τον A64 θα το κανει τωρα? (ή δεν θα προλαβει)! Λετε παλι η Transmeta να δωσει το know How για καλυτερες Low power Cpu και για αυτο να της τα εχωσε η AMD γιατι το Hypertransport απο εκει το πηρε, λετε να επαναλυφθει η ιστορια και η μικρη Transmeta να ξανασωσει την AMD.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από LL_NEO [30-06-2007 21:39]

Να αρχίσω τις παναγίες τώρα που όλοι οι όψιμοι χρηματοοικονομικοί αναλυτές βγάζουν μήνες ζωής διαιρόντας τα στοιχεία του Κυκλοφορούντος με το P/L ή θα γίνω κακός?

Bonus hint: Enron και Rolls Royce

ea6gka wrote :αμα το διαβασεις αναποδα θα δεις το κρυμμενο μυνημα
AN7 overclocker wrote:

Πάντως δεν θέλω να σε αποθαρύνω, αλλά όσα ξέρω απο οικονομικά, αυτά που λές είναι αλλού για αλλού...

ρε μαν

Μου λές για επηχειρήματα.....

Τα δικά σου που είναι?

Μ έδειξες καμιά οικονομική ανάλυση?

Καλά τα πάς με την λογική...αλλά η απλή λογική απ την οικονομική λογική απέχει τρις εκοτομμύρια ετη φωτός...

Το επιχειρημά μου είναι ότι δεν λαμβάνεις κανένα παράγωντα υπ όψιν σου...δεν σημαίνει ότι επειδή χάνει τόσα μέσα σε 1Q θα χάσει τα ίδια και στο επόμενο Q...

Και επιδή λές για την ΑΤι

κτλ. κτλ.

Απάντηση

AMD Q2 600M$ loss

Υ.Γ. Έχω δουλίτσα τώρα, πιο αναλυτικά θα post-άρω αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.