Jump to content



Η ΠΑΡΝΗΘΑ ΚΑΗΚΕ. Ώρα να ξυπνήσουμε.


Galioni

Recommended Posts

Καταπληκτικό άρθρο oxide! Το τέλος του έχει όλη την ουσία:

"Η φωτιά είναι ιδιαίτερα σημαντική για τη διατήρηση των μεσογειακών οικοσυστημάτων και αποτελεί επαναλαμβανόμενο φαινόμενο. Αυτοί που διατυπώνουν δημόσιο λόγο πρέπει να εκπαιδεύσουν τους πολίτες να ζουν με τις φωτιές, εκφραζόμενοι με περισσή ευαισθησία και κυρίως γνώση. Δεν γίνονται καλύτεροι οι τρομοκρατημένοι πολίτες. Χρειάζεται επίσης γενναιότητα. Είναι δύσκολο να λες δημόσια ότι πρέπει να μειωθούν οι αναδασώσεις, ότι ο εμπλουτισμός με φυλλοβόλα είναι μια εγκληματική οικολογικά ενέργεια, ότι με τα κλαδοπλέγματα είναι σαν να τοποθετείς μπαρούτι στο δάσος που αναγεννιέται, ότι η Πολιτεία πρέπει να σταματήσει τη δαπάνη δισεκατομμυρίων για άχρηστες παρεμβάσεις, δίνοντας οικονομικό κίνητρο σε όσους επωφελούνται ώστε να προκαλέσουν νέες πυρκαγιές.

Τα ελληνικά δάση επιβίωσαν σε μια περιοχή όπου αναπτύχθηκε ένας υψηλού βαθμού πολιτισμός, ο οποίος βασίστηκε πολύ στην ξυλεία. Οι Έλληνες μεγαλούργησαν σαν θαλασσοκράτορες χρησιμοποιώντας ξύλινα πλοία. Το ξύλο βοήθησε να κτιστεί η Ακρόπολη και τ' άλλα θαυμαστά μνημεία. Τα δάση επιβίωσαν από δεκάδες πολεμικές επιχειρήσεις με εισβολείς και εμφύλιους πολέμους. ’ντεξαν και προστάτεψαν τον κατατρεγμένο λαό κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας. Κι όμως, αυτά τα δάση κινδυνεύουν στις μέρες μας με αφανισμό, από το ζήλο και την αγάπη που τους δείχνει η σημερινή ευημερούσα κοινωνία μας."

Οπότε και τα αντιπλημμυρικά είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Κυριακή 8 Ιουλίου και ώρα 7 το απόγευμα όλοι έξω από την Βουλή. Απαιτήστε την αναδάσωση όλων των καμένων εκτάσεων μακριά από πολιτικές σκοπιμότητες. Απαίτησε δράση τώρα. Μην μείνεις άπραγος αυτή την φορά. Προώθησε αυτό το μήνυμα σε όσους πιο πολλούς μπορείς και κατέβα στους δρόμους στην πιο μαζική συγκέντρωση για το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

το εχω πει και σε αλλο ποστ αλλα 8α το ξαναπω...

Αρχική απάντηση από oxide

για να μην ζηταμε ασκοπη αναδασωση (αν δεν χρειαζεται)και κανουμε περισσοτερο κακο

δειτε αυτο http://biostore-aloa.blogspot.com/2007/06/blog-post_29.html

μην βαρε8ειτε διαβαστε το ολοκληρο...:)

xexe.quote στον εαυτο μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ενα εχω να πω...

Παρτε πολλες σερβιετες και βουτηξτε τες στο νερο γιατι θα παρει το ΜΝΙ σας φωτια....(κλοπυραιτ)

Επισης με την διαδηλωση δεν προκειται να γινει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Ρε δε πα να κατεβει ολη η Ελλαδα μπροστα στην Βουλη. Ξερετε ποσο θα κοστιζει σε μερικα χρονακια ενα κτηματακι στην Παρνηθα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 07:35]

Επισης με την διαδηλωση δεν προκειται να γινει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Ρε δε πα να κατεβει ολη η Ελλαδα μπροστα στην Βουλη. Ξερετε ποσο θα κοστιζει σε μερικα χρονακια ενα κτηματακι στην Παρνηθα?

Aυτή η λογική είναι τελείως λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Εγω ενα εχω να πω...

Παρτε πολλες σερβιετες και βουτηξτε τες στο νερο γιατι θα παρει το ΜΝΙ σας φωτια....(κλοπυραιτ)

Επισης με την διαδηλωση δεν προκειται να γινει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Ρε δε πα να κατεβει ολη η Ελλαδα μπροστα στην Βουλη. Ξερετε ποσο θα κοστιζει σε μερικα χρονακια ενα κτηματακι στην Παρνηθα?

Και τι προτείνεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deninho [02-07-2007 21:08]

Δεν είπε κανείς ότι κάηκε μόνο αυτό. Αλλά εκεί που είχαμε τις μεγαλύτερες καταστροφές είναι στην Πάρνηθα. Και μεγαλύτερη έκταση, και Εθνικός Δρυμός, και ο μοναδικός πνεύμονας για το λεκανοπέδιο (όπου τυχαίνει να μένει ο μισός ελληνικός πληθυσμός)

70K+++ καηκαν στο πηλιο.:whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Προσωπικά πάντως ελπίζω ή από Αθήνα να φύγω ή από Ελλάδα.

Που είσαι ρε Λεβέντη; Γιατί δεν πιάσαν οι κατάρες σου;!;!;!;!;;;

Χωρίς πλάκα ίδιες σκέψεις κάνω και γω τον τελευταίο χρόνο. Γιατί κάθομαι ακόμα εδώ; Τι έχει να μου προσφέρει αυτός ο τόπος; Δικαιοσύνη; Αρχές; ’νετα γηρατειά; Ηλιο; Πάει και αυτός. Δεν είναι πια σύμαχος.

Αρχίζω να πιστεύω ότι στα υδραγωγεία βάζουν υπνωτικό για να μας κοιμίζουν. ΙΚΑ, ταμεία, ΔΕΗ, ΟΤΕ, Τιμές σπιτιών, μισθοί και συντάξεις σκ@τ@, δρόμοι, έργα λέει υποδομής, κτλ κτλ....ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ και εμείς να τους βρίζουμε μεν αλλά πολύ θα θέλαμε να τους μοιάσουμε δε. Δεν λέω γμτ μου. ΦΑΤΕ, ΚΛΕΨΤΕ, αλλά με μέτρο, ΕΛΕΟΣ τι είναι αυτά; Κάντε τους απλούς πολίτες να νοιώσουν μια κάποια σιγουριά για κάτι στην ζωή τους. ΤΟΣΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΠΙΑ...ΤΟΣΗ!!!! ΤΙ πρέπει παι να γίνει για να αλλάξει αυτό το μαμημένο το πολιτικό σκηνικό;

Ρε παιδιά άλλοι λαοί θα είχαν πάρει από χρόνια τα τις τσουγκράνες και τις αξίνες στα χέρια;...Εμείς μου φαίνεται πήραμε μόνο τις τσουγκράνες!!!!

Που να κατουράνε 40.000 αιγοπρόβατα στον τάφο τους...

Γιατί οι τρομοκράτες πανε και πέφτουνε στα αγγλικά αεροδρόμια; Εδω παιδιά εδώ....ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ, Τρικούπη, Μαξίμου, Ρηγίλλης ....εδώ να δείτε ψωμί που έχει.

ΑΕΙ ΣΗΧΤΗΡ!

Link to comment
Share on other sites

Κάηκε η Πάρνηθα και κάτι τρέχει στα γύφτικα δεν είναι καλή λογική.

Όντως η Πάρνηθα έπαθε μεγάλη ζημιά, αλλά έχουν συμβεί και χειρότερα.

Καλό θα είναι (κάποτε) να ξυπνήσουμε. Αν το κάνει η Πάρνηθα αυτό καλό θα μας κάνει.

Εγώ ένα ξέρω, τώρα από το μπαλκόνι θα βλέπω τα καμένα και σε κανα δυο χρόνια τα φωτάκια από το Las Vegas ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

70K+++ καηκαν στο πηλιο.:whistling

Ρε $George Vasil$ τελικά δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου. Λες και κάνουμε διαγωνισμό μεγαλύτερης καταστροφής. Να γράψω στον τίτλο ότι το thread είναι κατάλληλο μόνο για Αθηναίους;

Όλοι οι εθνικοί δρυμοί είναι δάση αλλά όλα τα δάση δεν είναι εθνικοί δρυμοί...

Link to comment
Share on other sites

http://manosnik.blogspot.com/2007/06/blog-post_30.html

επειδή έχουμε και μνήμη και κρίση

Σαν πρώτη αντίδραση θα στείλουμε ένα email με κοινό περιεχόμενο πρός υπουργεία, πολιτικά κόμματα, πολιτικούς, φορείς , τοπική αυτοδιοίκηση, υπηρεσίες κ.λ.π. την ίδια στιγμή για να φανεί η μαζικότητα της διαμαρτυρίας.

Πέμπτη 5 και Παρασκευή 6 Ιουλίου στις 12 το μεσημέρι.

ΟΔΗΓΙΕΣ προς υποψήφιους Αποστολείς...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Snips [Σήμερα, στις 13:53]

Χωρίς πλάκα ίδιες σκέψεις κάνω και γω τον τελευταίο χρόνο. Γιατί κάθομαι ακόμα εδώ; Τι έχει να μου προσφέρει αυτός ο τόπος; Δικαιοσύνη; Αρχές; ’νετα γηρατειά; Ηλιο; Πάει και αυτός. Δεν είναι πια σύμαχος.

Αρχίζω να πιστεύω ότι στα υδραγωγεία βάζουν υπνωτικό για να μας κοιμίζουν. ΙΚΑ, ταμεία, ΔΕΗ, ΟΤΕ, Τιμές σπιτιών, μισθοί και συντάξεις σκ@τ@, δρόμοι, έργα λέει υποδομής, κτλ κτλ....ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ και εμείς να τους βρίζουμε μεν αλλά πολύ θα θέλαμε να τους μοιάσουμε δε. Δεν λέω γμτ μου. ΦΑΤΕ, ΚΛΕΨΤΕ, αλλά με μέτρο, ΕΛΕΟΣ τι είναι αυτά; Κάντε τους απλούς πολίτες να νοιώσουν μια κάποια σιγουριά για κάτι στην ζωή τους. ΤΟΣΗ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΠΙΑ...ΤΟΣΗ!!!! ΤΙ πρέπει παι να γίνει για να αλλάξει αυτό το μαμημένο το πολιτικό σκηνικό;

Ρε παιδιά άλλοι λαοί θα είχαν πάρει από χρόνια τα τις τσουγκράνες και τις αξίνες στα χέρια;...Εμείς μου φαίνεται πήραμε μόνο τις τσουγκράνες!!!!

Που να κατουράνε 40.000 αιγοπρόβατα στον τάφο τους...

Γιατί οι τρομοκράτες πανε και πέφτουνε στα αγγλικά αεροδρόμια; Εδω παιδιά εδώ....ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΟΥΛΗ, Τρικούπη, Μαξίμου, Ρηγίλλης ....εδώ να δείτε ψωμί που έχει.

ΑΕΙ ΣΗΧΤΗΡ!

και να θελανε να κανουν δουλεια θα τους αφησει το εκλογικο σωμα? αληθεια πιστευεις οτι αυτοι ειναι τα λαμογια που εκμεταλλευονται τον καημενο κοσμακι, τοσο αφελης εισαι?

απο τα @@ τους εχουνε πιασμενους , και να θελουν δεν μπορουν πλεον

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni [Σήμερα, στις 14:37]

Ρε $George Vasil$ τελικά δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά σου. Λες και κάνουμε διαγωνισμό μεγαλύτερης καταστροφής. Να γράψω στον τίτλο ότι το thread είναι κατάλληλο μόνο για Αθηναίους;

Όλοι οι εθνικοί δρυμοί είναι δάση αλλά όλα τα δάση δεν είναι εθνικοί δρυμοί...

Οχι δεν κάνουμε διαγωνισμό.Δες τι σχολίασα στο quote και μετά μίλα.

Και τα ''Ρε'' αλλού.:)

Οσο αναφορά τον τίτλο,γράψε οτι θέλεις.:sick:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή το είδα μίλησα.

Σχολιάζουμε την οικολογική καταστροφή που έγινε στην Πάρνηθα και πετάγεσαι και μας λες για την καταστροφή στο Πήλιο σφυρίζοντας αδιάφορα λες και ζούμε στον Αθηναικό κόσμο μας και δεν την ξέρουμε. Από την αρχή έχεις πάρει το όλο θέμα στραβά. Επειδή ζούμε στην Αττική και θρηνούμε το τελευταίο δάσος της; Ήμαρτον (χωρίς ρε)...

Πριν χρόνια κάηκε το Σειχ-Σου. Αυτό σημαίνει ότι έχεις βρεθεί στη θέση μας. Έχουμε χάσει κι οι 2 αγαπημένα πρόσωπα... Αν δεν μπορείς να θρηνήσεις μαζί μας και να υποστηρίξεις τις ενέργειες που πάνε να γίνουν προς τη σωστή κατεύθυνση (άσχετα αν έχουν αποτέλεσμα) τότε σε παρακαλώ μείνε απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

λυπάμαι πραγματικά,

έχω διαβάσει τόσες αντιδράσεις απο όλο το κόσμο του internet αυτή τη βδομάδα και μπαίνω να ζητήσω και απο εδώ βοήθεια, βλέπω ότι ήδη έχει αναφερθεί το θέμα και χαίρομαι, καπάκι μένω κάγκελο για τις διαφωνίες που ήδη έχουν προκύψει απο την πρώτη σελίδα...

παίδες, δεν θα έπρεπε σε ένα εθνικό θέμα των χαμένων δασών να συζητάτε οτιδήποτε άλλο ενισχύοντας την άποψη που μας θέλει ένα μάτσο ελαφρόμυαλων "καλοκαιρινών" που ούτε μόνοι τους δεν μπορούν να συνεννοηθούν. Κρίμα..

είμαι Σαμιώτης και έχω μείνει πολλές φορές άγρυπνος και για μένα όλο το πράσινο της Ελλάδας και όλου του πλανήτη έχει την ίδια αξία γιατί απο αυτό αναπνέουμε όλοι μας. αν δεν μπορείτε να καταλάβετε ότι με την καμένη Πάρνηθα θα έχετε πρόβλημα στην Θεσ/κη και με το καμένο Πήλιο στα Χανιά της Κρήτης τότε βλέπετε μόνο το δάχτυλό σας. επίσης αν αναλώνεστε στο γεγονός ότι η γαμω-Αθήνα έχει μεγαλύτερη προβολή και γίνεται μεγαλύτερος ντόρος απο τα ΜΜΕ, τα οποία εκεί έχουν περισσότερους ΠΕΛΑΤΕΣ, με αποτέλεσμα να δυσανασχετείτε μεταξύ σας και να αναλώνεστε χωρίς αποτέλεσμα, μα κυρίως χωρίς να βαράτε ΑΠΟ ΚΕΙΝΟΥ ΟΛΟΙ τα κεφάλια σας/μας που επιτρέψαμε να συμβαίνει κάθε χρόνο κάτι τέτοιο (Σάμος, Χαλκιδική, Πήλιο, Πάρνηθα..), που το έχουμε αποδεχτεί και που τολμάμε να διαιωνίζουμε απόψεις και στα παιδιά μας ότι εδώ "είναι Βαλκάνια" και τπτ δεν γίνεται, ότι η κατάσταση με τους πολιτικούς που αδιαφορούν και καταστρέφουν το μέλλον μας ΔΕΝ αλλάζει, τότε αυτή και μόνο η πεποίθηση είναι αρκετή για να αυτοκαταστραφούμε.

τι να κάνουμε που η Πάρνηθα ήταν κι αυτή ένα απο τα μεγαλύτερα οικοσυστήματα και συμπτωματικά στην Αθήνα, να πούμε μακριά απ'το κ@λο μας κι όπου θέλει ας είναι, είναι αυτή λογική νέων ανθρώπων? αυτό που συμβαίνει δλδ με τους πολιτικούς και παρόλο που καίγεται ακριτικό νησί δεν καίγεται καρφάκι αφού δεν αντιμετωπίζουν και το τεράστιο πολιτικό κόστος, αυτό υιοθετούμε κι εμείς σαν αντίδραση σε αντίπεινα των ΜΜΕ που δεν πρόβαλαν όσο δραματικά θα θέλαμε το Σεϊχ Σου ας πούμε...?

συνεχίστε αν θέλετε να πιστεύετε στο ναυάγιο του καϊκιού "Ελλάντα" και πηγαίνετε για άλλον ένα φραπέ όσοι νομίζετε, εγώ δυστυχώς θα δυσκολευόμουν να κοιμηθώ τη νύχτα οπότε και προσπαθώ να κάνω ότι μπορώ..

για τους πιο δραστήριους (που σίγουρα θα υπάρχουν και εδώ) την Κυρ 08-07 το πρωι βγάζουμε φωτό την καταστροφή της Πάρνηθας (ας πάει κι ο τοπικός σύλλογος του Βόλου στο Πήλιο κι ας μας προσκαλέσει αν θέλει..), το απόγευμα της Κυρ βοηθάμε στην διαμαρτυρία, το επόμενο ΣΚ 14-15/07 εκθέτουμε τις photo στο κέντρο της Αθήνας προς αφύπνιση όποιου ο καναπές είναι πολύ αναπαυτικός και όποιου το χεράκι του δεν προβληματίζεται όταν ρίχνει το κωλόχαρτο στην κάλπη.

καπάκι είμαστε alerted για "Αυγουστιάτικα νομοσχέδια" και φροντίζουμε να ζητάμε ΣΩΣΤΗ ανδάσωση κι όχι βιαστική αναδάσωση με χαμόγελα στις κάμερες..

καπακοκαπάκι που έρχονται εκλογές, ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ και επ'ουδενί δεν απέχουμε ή ακυρώνουμε..

(..και τις φωτό της καταστροφής της Χαλκιδικής ΚΑΛΩΣ Ή ΚΑΚΩΣ στο κέντρο της ΑΘΗΝΑΣ θα έπρεπε να τις εκθέσουν αλλά δεν είδα τπτ..., μήπως κάποιοι απορόφησαν αποζημιωσούλες, πούλησαν και κάνα καμένο κτηματάκι και το βούλωσαν για το οξυγόνο??)

όσοι πιστοί ας προσέλθουν, θα χαρώ να γνωρίσω δραστήριο κόσμο,

ενώ οι M O D S θα μπορούσαν να βοηθήσουν με αυτό: http://www.cyclist.gr/article.php?id=1659

ευχαριστώ,

Βασίλης

http://www.act-parnitha.blogspot.com/

http://bp1.blogger.com/_WXUDzFPlKwA/RotwYgf2n4I/AAAAAAAAAqA/bn3vWt6q9Bk/s1600-h/mi_meineis_ametoxos.jpg

http://manosnik.blogspot.com/2007/06/blog-post_30.html

ps. εθελοντές υπήρχαν, μάλλον ξέρετε ότι θέλουν να ξέρετε, πρόγραμμα αξιοποίησης δεν υπήρχε. κάποιοι (και ναι, είναι λίγοι) νοιάζονται και στην Αθήνα, κάποιοι άλλοι (πάλι λίγοι αλλά κουστουμάτοι) δεν νοιάζονται ΟΥΤΕ ΚΑΝ για την Αθήνα...

ps2. όσοι νοιάζονται για τις περιοχές τους το δείχνουν με τις πράξεις τους, αναδάσωση, καθαρισμός, αφιέρωση λίγου χρόνου στον τοπικό περιβαλλοντολογικό σύλλογο, σκοπιά με τα φαντεζί 4χ4 τους τις "καυτές" νύχτες σε προσυνενοημένα σημεία, ίσως είναι κάποιες απο αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

και να θελανε να κανουν δουλεια θα τους αφησει το εκλογικο σωμα? αληθεια πιστευεις οτι αυτοι ειναι τα λαμογια που εκμεταλλευονται τον καημενο κοσμακι, τοσο αφελης εισαι?

απο τα @@ τους εχουνε πιασμενους , και να θελουν δεν μπορουν πλεον

Όχι αγάπη μου δεν είμαι αφελής. Το πολιτικό σύστημα κατηγόρησα είτε αυτό λέγεται Υπουργός, είτε Βουλευτής, είτε ΔΟΛ, είτε Κεφάλαιο γενικά.

Τι διαδηλώσεις μωρέ! Κάντε κάτι πιο απλό αν όντως νοιάζεστε! Κλειδώστε όλοι τα 2πλά και 3πλά αυτοκίνητα σας για ένα χρόνο, τουλάχιστον να ανασάνει η ατμόσφαιρα!

-Γϊνεται; -Τι λες καλέ; Και να πηγαίνει η Βασούλα με ΜΜΜ στην δουλειά μαζί με τον Αλβανό τον άσχημο στην διπλανή θέση; Και αν δεν έχει και κλιματισμό το αστικό; Έ; Όχι χρυσό μου. Με το αυτοκινητάκι της θα πάει διότι είναι "άνθρωπος". Α ρε παιδεία ΜΗΔΕΝ. Ότι φάμε, ότι πιούμε. Ε φάε τώρα CO2 για να μάθεις!

Αρχική απάντηση από Galioni

...λες και ζούμε στον Αθηναικό κόσμο μας και δεν την ξέρουμε....

Φίλε μου πίστεψε με εκεί ζείτε! Χωρίς όμως να το καταλαβαίνετε. Το καταλαβαίνετε όταν πάτε πχ διακόπες σε κανα νησάκι, όχι πολυδιαφημιζόμενο, και το καράβι ή το αεροπλάνο καθυστερεί μισή μέρα για το ταξίδι της επιστροφής. "Οργή και αγανάκτηση".

Λοιπόν φαντάσου όταν είναι χειμώνας και αυτό το πλοίο πρέπει να φέρει τρόφιμα ή χειρότερα, φάρμακα στο νησί. Θα αγανακτήσουν 1000 άνθρωποι, ίσως πεθάνει και κανένας που τα είχε ανάγκη, αλλά δεν θα ακουστεί τίποτα. Δεν θα γίνει θέμα γιατί απλά αυτοί οι χίλιοι άνθρωποι δεν ανήκουν στα 5.000.000 του λεκανοπεδίου.

Είναι τόσο μεγάλη η αποξένωση που δεν σε ενδιαφέρει ποιος μένει δίπλα σου, θα ενδιαφερθείς για κάποιους χιλιόμετρα μακριά; (Ο Β' Ενικός δεν σημαίνει τίποτα;) )

Link to comment
Share on other sites

Ζούμε εδώ (Αθήνα) αλλά ο νους μας ταξιδεύει :p Πέρα από την πλάκα, δεν ξέρω για τους περισσότερους, πάντως μεγάλο μέρος των γνωστών μου και των φίλων μου (ατ αράουντ 20 γίαρς) ξέρουν τα προβλήματα της επαρχίας. Ναι, δεν καίγονται να λυθούν (μιας και για αυτούς προέχουν τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ίδιοι), αλλά γνωρίζουν. Μην τσουβαλιάζουμε ;)

Επίσης, αν αργήσει το πλοίο ή το αεροπλάνο μισή ώρα για το ταξίδι της επιστροφής, γκρινιάζουμε που άργησε μόνο τόσο :p

ΥΓ Επειδή ανέφερες τα μη πολυδιαφημισμένα νησιά, να σε πληροφορήσω ότι η Κεφαλονιά (το μεγαλύτερο σε έκταση νησί στο Ιόνιο, και αρκετά γνωστό), έχει μεν αεροδρόμιο μόνο που λειτουργεί συγκεκριμένες ώρες. Επομένως αν χρειαστεί αερομεταφορά την έκατσες... Αλλά επίσης δεν το ξέρει κανείς αυτό. Γενικά η ενημέρωση στην Ελλάδα είναι γτπ. όλοι ενημερώνονται για την Αθήνα (μην τύχει και δεν ξέρεις για την πρωτεύουσα), κι από εκεί και πέρα για την περιοχή τους

Link to comment
Share on other sites

@Snips δεν είναι μόνο η παιδεία της Βασούλας είναι και η κουλτούρα του Έλληνα που πλέον έχει γίνει κι αυτός υπερκαταναλωτικό (ζω)ον. Μπορεί να μην του χρειάζονται τα 3 αμάξια θα τα πάρει όμως γιατί βγάζει λεφτά και μπορεί να τα πάρει με δόσεις. Γενικά το μυαλουδάκι μας φτάνει μέχρι την ερώτηση "μπορώ;"

Όσο για την ενημέρωση των Αθηναίων, μαθαίνουμε ότι μας πλασάρουν τα ΜΜΕ. Το Πήλιο το μάθαμε γιατί οι καταστροφές πάντα πουλάνε.

Για την Κυριακή αισιοδοξώ ότι θα μαζευτεί κόσμος. Εκεί που δεν αισιοδοξώ είναι στο αν θα το θυμόμαστε μετά από λίγο. Βλέπεις το δάσος χρειάζεται 100 χρόνια για να ξαναγίνει και η μνήμη του λαού μας διαρκεί μέχρι το επόμενο πρωτοσέλιδο των εφημερίδων...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Galioni [Χθες, στις 17:28]

Ακριβώς επειδή το είδα μίλησα.

Σχολιάζουμε την οικολογική καταστροφή που έγινε στην Πάρνηθα και πετάγεσαι και μας λες για την καταστροφή στο Πήλιο σφυρίζοντας αδιάφορα λες και ζούμε στον Αθηναικό κόσμο μας και δεν την ξέρουμε. Από την αρχή έχεις πάρει το όλο θέμα στραβά. Επειδή ζούμε στην Αττική και θρηνούμε το τελευταίο δάσος της; Ήμαρτον (χωρίς ρε)...

To έχω πάρει στραβά γιατί το τίτλος του θρεντ και οι σχολιασμοί αναφέρονται Μ Ο Ν Ο στην Παρνηθα.

Εμεις στο πηγάδι κατουρήσαμε?

Και αυτό έγινε προφανώς επειδή ''ζούμε ολοι στον Αθηναικό κόσμο σας ''.

Αν δεν μπορείς να θρηνήσεις μαζί μας και να υποστηρίξεις τις ενέργειες που πάνε να γίνουν προς τη σωστή κατεύθυνση (άσχετα αν έχουν αποτέλεσμα) τότε σε παρακαλώ μείνε απ' έξω.

|

|

\ /

:kiss:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.