Jump to content


Asus vs XfX


jimakos21

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από sofix

παρε μια 1950pro στα 115 ευρω αν σε τρωνε τα χερια σου για αναβαθμιση και ασε τα υπολοιπα οπως ειναι..νομιζω στο εξηγησαν αρκετα τα παιδια παραπανω..

αληθεια γιατι θες να αλλαξεις καρτα γραφικων?ποιο παιχνιδι παιζεις?επισης,μη σκεφτεσαι το μελλον των 2+ ετων,ουτε vista ,dx10 etc...

τωρα,τι θες να παιξεις και δεν μπορεις??πιστευω απο εκει πρεπει να αρχισεις..

εκτος αν σου ηρθε τωρα,πανω στην τρελλα σου να αλλαξεις vga και να παρεις 8800...

Ρε μαν...Και μεγαλη συμπαθια εχω στις Ατι κ πιο οικονομικα μου ερχετε για να δωσω πιο πολλα για ραμ.. Αλλα με προβληματιζει παρα πολυ το dx 10!!! Ειναι ο κυριως λογος!!

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

6000+ και πάλι πίσω θα είσαι σε σχέση με c2d

Μαν δν παω σε intel για 2 λογους

1) Γτ δεν εχω λεφτα για αλλαγη mobo

2) Γτ δεν τους συμπαθω οσο τους amd δεν παν'αχουν ολα τα καλα του κοσμου!!

ΥΓ: Και η x1950pro δν θα υπολειτουργη? Θα δινει το 100% με το παρον συστημα(εκτος ραμ) ????

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

E αφού δε συμπαθείς τους καλύτερους επεξεργαστές αυτή τη στιγμή συμπάθησε και μια χειρότερη κάρτα γραφικών μα στη τσέπη σου θα κρατήσεις λεφτά για κάτι καλύτερο συνολικά αργότερα.Η 1950 θα λειτουργεί καλύτερα στο σύστημά σου επειδή δεν έχει τόση δύναμη που να τη καθυστερεί ο επεξεργαστής. Τι παιχνίδια έχεις σκοπό να παίζεις?Ή γενικά ό,τι προκύψει?

Αν και γνώμη μου,αναθεωρημένη, αν ισχύει η υπογραφή σου, μείνε ως έχει καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Koιταξτε...Παιδια ειναι ευκαιρια γιατι εχω αγοραστη για την 7600 ..Την περνει σε καλη τιμη...

Αν παρω ραμ+8800 και παρω σε εναν μηνα τον 6000+ θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Γτ τον σεμπτεβρη αν τα παρω ολα θα χασω τον αγοραστη για την παλια μου vga..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Koιταξτε...Παιδια ειναι ευκαιρια γιατι εχω αγοραστη για την 7600 ..Την περνει σε καλη τιμη...

Αν παρω ραμ+8800 και παρω σε εναν μηνα τον 6000+ θα υπαρξει καποιο προβλημα?

Γτ τον σεμπτεβρη αν τα παρω ολα θα χασω τον αγοραστη για την παλια μου vga..

E και πόσο καλή είναι η τιμή που σου έχει πει?

Ημίμετρο ο 6000+ δες πόσο πάει ο δικός σου γιατί μπορεί να μην αξίζει να τον αγοράσεις. Το μόνο ουσιώδες είναι να πάρεις άλλες ram, αυτές που έχεις, 4 μαζί κιόλας, δεν είναι ό,τι καλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

E και πόσο καλή είναι η τιμή που σου έχει πει?

Ημίμετρο ο 6000+ δες πόσο πάει ο δικός σου γιατί μπορεί να μην αξίζει να τον αγοράσεις. Το μόνο ουσιώδες είναι να πάρεις άλλες ram, αυτές που έχεις, 4 μαζί κιόλας, δεν είναι ό,τι καλύτερο....

100ευρο...Για μια 7600 εινα πολυ καλα πιστευω! Ειναι φιλος κ βοηθαει κ με τον τροπο του ετσι!

@@ Δλδ δεν θα μπορω με καποιον amd να αξιοποιησω χωρις bottleneck την 8800..Γτ καπως ετσι ακουγεται τωρα!Δλδ ποσο θα υπολειτουργει το συστημα...??

Αν δλδ αφησω την 8800 με το παρον συστημα (εκοτς ραμ) και αλλαξω σε 1 μηνα cpu....Γτ αυτο σκεφτικα...

Επειδη σε 1 μηνα μπορει κ να μη θελει ο φιλος μου την 7600. κ τοτε δεν θα εχω τα χρηματα...

Και αν ουτε ο 6000+ δεν με καλυπτει...τοτε...... Ειπα αρχικα οτι σε intel αυτο το καιρο δεν παω...κυριως λογο οικονομικων αιτιων... Δεν υπαρχει καμια λυση δλδ για να μπορει να τρεχει χωρις να υπολειτουργη η vga μου??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 19:11]

100ευρο...Για μια 7600 εινα πολυ καλα πιστευω! Ειναι φιλος κ βοηθαει κ με τον τροπο του ετσι!

αν εισαι κ εσυ φιλος του,μην του την δωσεις 100 ευρω...πες του να παρει μια 1950pro με +20 ευρω... και παρε κ μια για παρτη σου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι είχαν ίδια ρολόγια. ’μα η xfx είναι μαμά χρονισμένη παραπάνω και έχει 2 ευρώ διαφορά από την asus θέλει και ρώτημα. Προτίμησε την εργοστασιακή λύση δλδ xfx.

Link to comment
Share on other sites

Για ενα καλο εως πολυ καλο ξεζουμισμα θες c2d στα 2.8, σκεψου επισης πως οι amd για να εχουν την ιδια ισχυ με τους intel θελουν 0.6 ghz παραπανω λογω αρχιτεκτονικης, αμα βρεις amd που να ειναι 24/7 stable στα 3.4 και μαλιστα με αερα πες μου και εμενα :p btw ακομα δεν μας απαντησες, ποια παιχνιδια παιζεις και δεν σε καλυπτει η 7600 ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Για ενα καλο εως πολυ καλο ξεζουμισμα θες c2d στα 2.8, σκεψου επισης πως οι amd για να εχουν την ιδια ισχυ με τους intel θελουν 0.6 ghz παραπανω λογω αρχιτεκτονικης, αμα βρεις amd που να ειναι 24/7 stable στα 3.4 και μαλιστα με αερα πες μου και εμενα :p btw ακομα δεν μας απαντησες, ποια παιχνιδια παιζεις και δεν σε καλυπτει η 7600 ?

Μαν.... Η 7600 με καλυπτει πληρως μεχρι τωρα! Απλα αυτη τη στιγμη της ζωης μου εχω καποια λεφτα στην ακρη..Και εφοσον δυστηχως δεν ειμαι κ απο τους ανθρωπους που μπορουν να κρατανε λεφτα..(ειμαι αρκετα σπαταλος) ειπα να σκεφτω λιγο το μελλον!

Να εχω μια καρτα που να σηκωνει τα καινουργια παιχνιδια οταν εγω δν θα εχω λεφτα για αναβαθμιση!

Link to comment
Share on other sites

να προσπαθησεις να κρατησεις λεφτα , ωστε να παρεις καινουργιο μηχανημα εξαρχης..

8800 στο μηχανημα που εχεις , ειναι σα να εχεις ferrari στα στενακια της Καλλιθεας..

επισης , δε χρειαζεσαι μονο καρτα για τα καινουργια παιχνιδια ... αλλα και επεξεργαστη.

Ασε να βγει το dx10 και κρινε μετα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γνώμη είναι να μείνεις προς το παρόν με ότι έχεις.

Νομίζω ότι δεν αντιμετωπίζεις ιδιαίτερο πρόβλημα στα παιχνίδια.

Αν πάλι θέλεις το κάτι παραπάνω, πάρε μεταχειρισμένη δεύτερη ίδια κάρτα με αυτή που έχεις και βάλε την SLI.

Νομίζω ότι θα τη βρεις με 20-30.

Θα σου κάνει τη δουλειά σου μέχρι το τέλος του χρόνου, χωρίς να υστερεί συγκριτικά με τα σύγχρονα μηχανάκια τελευταίας γενιάς.

Τουλάχιστον δεν θα δεις διαφορές στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Μαν.... Η 7600 με καλυπτει πληρως μεχρι τωρα! Απλα αυτη τη στιγμη της ζωης μου εχω καποια λεφτα στην ακρη..Και εφοσον δυστηχως δεν ειμαι κ απο τους ανθρωπους που μπορουν να κρατανε λεφτα..(ειμαι αρκετα σπαταλος) ειπα να σκεφτω λιγο το μελλον!

Να εχω μια καρτα που να σηκωνει τα καινουργια παιχνιδια οταν εγω δν θα εχω λεφτα για αναβαθμιση!

λεπον,αφου αναγνωριζεις οτι δεν την εχεις αναγκη την καρτα αυτη τη περιοδο,βαλε ενα στοιχημα με τον εαυτο σου..κρατα τα λεφτα,βαλτα σε κουμπαρα,βαλτα στην τραπεζα,παρε μετοχες,φατα γαριδακια,αλλα προς θεου μην πεταξεις τα λεφτα για VGA που ΔΕΝ χρειαζεσαι...

δεν ειναι λογικη αυτη που περιγραφεις..μην σε απασχολει τι παιχνιδια θα σηκωνει η καρτα σου στο μελλον..αφου τωρα εισαι οκ,κρατα τα λεφτα και τα λεμε παλι στο ..μελλον.

31 posts μεχρι τωρα,σου περιγραφουν πως δεν ειναι σωφρον να παρεις 8800...τωρα αν θες να κανεις του κεφαλιου σου κ να την παρεις,πασο..

θα εχει κερδισει η nvidia και εσυ θα εχεις μπει ακομα πιο βαθια στο τρυπακι της καταναλωτικης μανιας,το οποιο δεν εχει γυρισμο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

να προσπαθησεις να κρατησεις λεφτα , ωστε να παρεις καινουργιο μηχανημα εξαρχης..

8800 στο μηχανημα που εχεις , ειναι σα να εχεις ferrari στα στενακια της Καλλιθεας..

επισης , δε χρειαζεσαι μονο καρτα για τα καινουργια παιχνιδια ... αλλα και επεξεργαστη.

Ασε να βγει το dx10 και κρινε μετα.

Με την καλιθέα το έσωσες...γιατί αν μ έλεγες κολωνάκι η κηφισιά...θα ήταν ατυχές..

Ξές πόσα γκομενάκια θα μαζέψεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 02:13]

Με την καλιθέα το έσωσες...γιατί αν μ έλεγες κολωνάκι η κηφισιά...θα ήταν ατυχές..

Ξές πόσα γκομενάκια θα μαζέψεις? :p

Μωρε παντου μαζευεις,αλλα χαζογκομενες:p

Λες αν βγω στη κηφισια με μια 8800GTX αγκαλια να μου την πεσει καμια ; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest

Η XFX που ειναι OC απο μαμα συνηθως βγαινουν καμμενες και θα τρεχεις μετα για RMA

Αν γινότανε αυτό...η εταιρεία θα είχε πέσει όξω... :getlost:

Αρχική απάντηση από GoMaR

Μωρε παντου μαζευεις,αλλα χαζογκομενες:p

Λες αν βγω στη κηφισια με μια 8800GTX αγκαλια να μου την πεσει καμια ; :hehe:

Γιατί η χαζογκόμενες δεν:fist: :fist: :happy2: :happy2: ????

Για δοκίμασε και πές μας αποτελέσματα...αν είναι να το δοκιμάσουμε κ εμείς :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sofix

λεπον,αφου αναγνωριζεις οτι δεν την εχεις αναγκη την καρτα αυτη τη περιοδο,βαλε ενα στοιχημα με τον εαυτο σου..κρατα τα λεφτα,βαλτα σε κουμπαρα,βαλτα στην τραπεζα,παρε μετοχες,φατα γαριδακια,αλλα προς θεου μην πεταξεις τα λεφτα για VGA που ΔΕΝ χρειαζεσαι...

δεν ειναι λογικη αυτη που περιγραφεις..μην σε απασχολει τι παιχνιδια θα σηκωνει η καρτα σου στο μελλον..αφου τωρα εισαι οκ,κρατα τα λεφτα και τα λεμε παλι στο ..μελλον.

31 posts μεχρι τωρα,σου περιγραφουν πως δεν ειναι σωφρον να παρεις 8800...τωρα αν θες να κανεις του κεφαλιου σου κ να την παρεις,πασο..

θα εχει κερδισει η nvidia και εσυ θα εχεις μπει ακομα πιο βαθια στο τρυπακι της καταναλωτικης μανιας,το οποιο δεν εχει γυρισμο..

Mπορω να πω πως εχεις δικιο!! Και αυτο θα κανω.... Λιγο υπομομνη δεν βλαπτει...! :):)

Nα γυρισουμε λιγο στο θεμαμα μας ομως που ετσι και αλλιως ειτε τωρα ειτε αργοτερα θα με ενδιαφερει! Εσεις που μ ειπατε τι γνωμη σας για το οτι θα υπολειτουργη το συστημα κλπ.. Δεν μ ειπατε αν προτειματε asus ή xfx..!

Eιναι κ κει η γνωμη σας πολυτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΙamdaBest

Η XFX που ειναι OC απο μαμα συνηθως βγαινουν καμμενες και θα τρεχεις μετα για RMA

αυτο ειναι γεγονος..ειχε γινει ψιλοσαλος με καποιες 7900 ΧΧΧ edition, αν θυμαμαι καλα,οπου πηγαινε το rma συννεφο...

βεβαια αυτο δεν λεει κατι..συμβαινουν και στις καλυτερες οικογενειες:p

απο οσα reviews ειδα εχουν ιδια επιπεδα θορυβου ακριβως,ιδια temps(load/idle) και προφανως το ΧΧΧ της XFX υπερτερει ελαχιστα λογω o/c σε επιδοσεις..μεχρι το ιδιο game δινουν δωρακι(Ghost Recon A.W.).

οποτε δεν εχει νοημα για μενα η συγκριση asus-xfx..αφου συμπαθεις την XFX παρε αυτην!μην το ψαχνεις αλλο...

:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.