Jump to content



Αναβάθμιση σε Core 2 Duo ή όχι ?


X-kyramas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από X-kyramas

Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Ναι τελικά με τρώει η τσέπη μου μάλλον.

Ισως τελικά να πρέπει να τα δώσω να πάρω καμιά σοβαρή οθόνη και να αφήσω τον όπτερον στη θέση του.

Αλλά μετά πάλι αναβάθμιση θα θέλω λόγω υψηλότερης ανάλυσης...

Πως μας καταφέρνουν ρε γαμώτο να μας έχουν με το χέρι στην τσέπη ?

Anyway, αν υπάρχει κάποιος που έκανε την μετάβαση ας γράψει κανένα σχόλιο για διαφορές...

Με ενδιαφέρει και η γενικότερη ταχύτητα του συστήματος.

Μια που από χειμώνα μάλλον πάω για vista.

Τη μετάβαση αυτή την έκανα πριν λίγο καιρό, θα σε παροτρύνω να προχωρήσεις με κλειστά τα μάτια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από michailovits

όχι λέω πως ο ισάξιος με έναν c2d amd είναι πι οφτηνός και επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα am2 γιατί σε λίγο θα μπορείς να βάλεις και am3 χωρίς αλλαγές....

δεν το εγγυωνται ομως, ετσι ΛΕΝΕ

Link to comment
Share on other sites

όχι λέω πως ο ισάξιος με έναν c2d amd είναι πι οφτηνός και επίσης προτείνω ανεπιφύλακτα am2 γιατί σε λίγο θα μπορείς να βάλεις και am3 χωρίς αλλαγές....

Αν κάνει αναβάθμιση σε C2D, αγοράζοντας P35 θα μπορεί να βάλει και τους σημερινούς quads και τους penryn. Οι ΑΜ3 θα είναι συμβατοί με AM2+ mobos, όχι με AM2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Αν κάνει αναβάθμιση σε C2D, αγοράζοντας P35 θα μπορεί να βάλει και τους σημερινούς quads και τους penryn. Οι ΑΜ3 θα είναι συμβατοί με AM2+ mobos, όχι με AM2

άκυρο....

οι 65nm θα μπαίνουν και στα 2...

στο ΑΜ2 απλά δεν θα έχουν το HT3.0 και ότι συνεπάγεται....(έτσι λένε μέχρι στιγμής)

Link to comment
Share on other sites

άκυρο....

οι 65nm θα μπαίνουν και στα 2...

στο ΑΜ2 απλά δεν θα έχουν το HT3.0 και ότι συνεπάγεται....(έτσι λένε μέχρι στιγμής)

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=35211

Αν εσύ πιστεύεις ότι τα AM3 cpus που θα βγουν το 2009 (αν ακόμα υπάρχει AMD) θα είναι συμβατά με το ΑΜ2, πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=35211

Αν εσύ πιστεύεις ότι τα AM3 cpus που θα βγουν το 2009 (αν ακόμα υπάρχει AMD) θα είναι συμβατά με το ΑΜ2, πάω πάσο.

Τώρα εσύ αν δεν ξέρεις αγγλικά... :getlost:

The AM2+ CPUs are backward compatible with the existing AM2 CPUs and even the new AM2+ CPUs scheduled for 2007 announcement should work in the previous boards, but not at full speed.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις ελληνικά. Και μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι άλλο ΑΜ2 (σημερινό socket), άλλο το AM2+ (αναμενόμενο με τους Barcelona) και άλλο το ΑΜ3 (αναμενόμενο με τα 45nm της AMD).

Οι ΑΜ3 θα είναι συμβατοί με AM2+ mobos, όχι με AM2
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω γιατι μαλωνετε. Ο καθενας ας καταλαβαινει ο,τι θελει. Αλλα ακομα κι αν ειναι συμβατοι οι ΑΜ3 με ΑΜ2+ μητρικες, τι νοημα εχει να παρουμε παλια μητρικη και να βαλουμε καινουργιο επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikoszax

Δεν καταλαβαινω γιατι μαλωνετε. Ο καθενας ας καταλαβαινει ο,τι θελει. Αλλα ακομα κι αν ειναι συμβατοι οι ΑΜ3 με ΑΜ2+ μητρικες, τι νοημα εχει να παρουμε παλια μητρικη και να βαλουμε καινουργιο επεξεργαστη?

εχει νοημα για τα forum wars :hehe: , αλλα συμφωνω μαζι σου νομιζω το "Τώρα εσύ αν δεν ξέρεις αγγλικά... " ας ελειπε καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο γράφει ότι θα είναι συμβατοί αλλά όχι full speed. ’ρα τι το συζητάμε. Τη στιγμή μάλιστα που υπάρχουν αξιοπρεπέστατες μητρική ακόμα και στα 70-80 ευρώ δεν υπάρχει λόγος να γίνεται θέμα. Ξεφεύγουμε από το θέμα που είναι η αναβάθμιση του παιδιού. Εγώ προτείνω πιο φθηνό επεξεργαστή με light υπερχρονισμό για να έρθει στα "ίσα" του.

Αν είναι για δουλειά πάντα αξίζει μια καλή αναβάθμιση...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 15:42]

γιατι θα δουμε μπαρτσελονα σε desktop?

Εντάξει, τα αντίστοιχα desktop parts θα είναι τα Agena.

Το άρθρο γράφει ότι θα είναι συμβατοί αλλά όχι full speed.

Πάμε πάλι. Θα είναι συμβατό backwards το AM2+ με το AM2. Όχι το AM3 με το ΑΜ2, όπως ανέφερε ο ΑΝ7overclocker

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο μου συστημα(HTPC) που ηταν κορυφη οταν αγοραστηκε,σε σχεση με το νεο(gaming pc)που αποτελειται απο "best buy" κομματια ειναι φανερα πιο αργο,ειδικα σε 3d games/benches.Ειχα κι εγω ενα παρομοιο ενδοιασμο,αν υπηρχε λογος για αναβαθμιση,αλλα ...παντα υπαρχει ενας λογος για αναβαθμιση(για ολους εμας)

Εσυ εχεις ηδη καλη vga,οποτε μπορεις να παρεις cpu-mobo-ram χαμηλης/μεσης τιμης+αποδοσης και να κερδισεις ενα μεγαλο ποσοστο απο τα πλεονεκτηματα της C2D πλατφορμας χωρις να δωσεις πολλα λεφτα(με 300Ε παιρνεις "τιμια" κομματια και σκοτωνεις και τα παλια σου)

Οτι και να κανεις,καντο μετα τις 22/7 παντως

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ παιδιά !

Μην μαλώνετε ! :flower:

Θα περιμένω μάλλον να πέσουν οι τιμές και βλέπουμε...

Από ότι λέτε δεν θα δώ αλλαγές που θα μου βγούν τα μάτια και θα μου πέσουν τα σαγόνια.

Από χειμώνα πάμε σε quad λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Φϊλε μου μια χαρά σύστημα έχεις.

Αρχική απάντηση από X-kyramas

Μάλλον θα πάω να αγοράσω κανένα καλό φακό για την φωτογραφική μηχανή μου να κάνω και τίποτα δημιουργικό το καλοκαίρι...

Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις. ’στο το τρυπάκι της αναβάθμισης και δώσε τα λεφτά σε κάτι που θα το ευχαριστηθείς σίγουρα περισσότερο.

;)

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση αξίζει φίλε. Είχα παρόμοιο σύστημα (όχι τόσο καλή gpu) και απλά πέταξε με το upgrade. Πχ σε xvid encoding έβλεπα 20fps ---> 80 fps με το νέο σύστημα. Και στα παιχνίδια φυσικά καμία σχέση :) c2d έχω, για am2 δεν ξέρω αλλά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.