Jump to content



Αναβάθμιση σε Core 2 Duo ή όχι ?


X-kyramas

Recommended Posts

Προφανώς κάποιο παλιό μονοπύρηνο, ίσως και σε default. Εδώ εγώ είδα από τον Ε6600 στον Q6600 και με χαμηλότερη συχνότητα σχεδόν μισό χρόνο στα encoding.

Θεωρώ ότι καλό είναι να περιμένεις την πτώση των τιμών μπας και πάρεις κάποιον 4πύρηνο. Το να περιμένεις για Penryn ή για την AMD δε θα το συμβούλευα στην παρούσα φάση, αργούν και κυρίως αν δεν δοκιμαστούν, δεν αγοράζεις. Του τέστειν, καλό Πάσχα.

Για το αν θα δεις διαφορές, θεωρώ πως θα δεις αναλόγως με το o/c που θα κάνεις. Αν πάρεις π.χ. τον Ε6600 και τον πας στα 3.3-3.6 σίγουρα θα αισθανθείς κάποια διαφορά, σημαντική αλλού, ασήμαντη - ίσως και ανύπαρκτη - αλλού.

Με τον 4πύρηνο θα κερδίσεις σε multitasking και encoding τα μέγιστα, αν σε ενδιαφέρει το επάγγελμα. Στα παιχνίδια μόνο αν παίζεις ορισμένα συγκεκριμένα θα δεις διαφορά - τα άλλα ακόμα αγρόν αγοράζουν στην πολυπύρηνη υποστήριξη.

Όλα βέβαια εξαρτώνται και από τη συχνότητα που έχεις τώρα το ελικΌπτερον. Αν τον έχεις στα 2.6-2.8 τότε με έναν C2D Ε6600 στα 3.0 θα έχεις μικρές διαφορές, στα 3.6 όμως θα είναι αρκετές σε βαρείς τίτλους (CoH, STALKER, κτλ).

My opinion - περίμενε 2 βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 22:03]

lol ρε φίλε... Τι σύστημα είχες και πήγες από τα 20 στα 80?

Σιγά μωρέ εγώ πριν το pc που βλεπεις στην υπογραφή είχα celeron στα 1,8 ή κατι τέτοιο. :p

nvidia 6600 η οποια δεν αξιοποιούταν απο το cpu και κάτω απο 512ram :p

και πιο πριν απο την 6600 με το ίδιο pc mx440 νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.