Jump to content



Σύνθεση νέου pc...βοήθεια για RAM..


HotPeanut

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από honda22 [Χθες, στις 23:35]

Οκ τότε, ξέχνάμε την mobo και πάμε για gpu.

Μέτα από αρκετο ψάξιμο είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2:

1: XFX GEFORCE 8600GT PVT84JUDF 256MB PCI-E RETAIL

2:SPARKLE 8600 GT 256MB

Αν κανένας σας έχει μια από τις 2 ας με :help:

To iδιο GPU εχουν οποτε δεν εχει και τοση σημασια

Παρομοιες επιδοσεις θα εχουν

Παρε οποια θες εσυ απο τις δυο

Προσωπικα στο παρελθον ειχα παρει XFX λυση και μου βγηκε καμμενη

αλλα ηταν overclocked απο την εταιρια

Λυσεις που ειναι ηδη overclocked απο εταιριες κατα την γνωμη μου να τις αποφευγεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπορώ να πω για την 8600gt έχοντας την gts ότι αν είσαι μέγας gamer κτλπ δεν είναι και τίποτα σπουδαίο από τη στιγμή που δε είναι ούτε η gts.

Στα καινούργια παιχνίδια θα ζορίζεται πάρα πολύ.

Το pc που φιλοξενεί την gts:

6420+ asus p5k + 2gb 800mhz.

Λογικά για να ρωτάς για την gt δεν θα περισσεύουν αρκετά λεφτά. Όμως μην ξεγελιέσαι ότι είναι 8600 και GT.

Συγκεκριμένα στο rainbow six vegas ρυθμίσεις 1280*960 όλα στο full τα fps όταν έχει action πέφτουν στα 6-7 !

Μέσο όρο τα 15-20 και μέγιστο τα 30.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ολα τα παιχνιδια τοσο gtp και κακογραμμενα οσο το vegas :p τεσπα εγω θα ελεγα ή 8800gts (αλλα ετσι ξεφευγουμε απτα 140 κατα πολυ ) ή 1950pro, η 8600 δεν αξιζει τα λεφτα της ουτε το να εχεις dx10 support αξιζει προς το παρων, μην λεμε τα ιδια και τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR

Δεν ειναι ολα τα παιχνιδια τοσο gtp και κακογραμμενα οσο το vegas :p τεσπα εγω θα ελεγα ή 8800gts (αλλα ετσι ξεφευγουμε απτα 140 κατα πολυ ) ή 1950pro, η 8600 δεν αξιζει τα λεφτα της ουτε το να εχεις dx10 support αξιζει προς το παρων, μην λεμε τα ιδια και τα ιδια

Και σε άλλα παιχνίδια πάνω κάτω εκεί παίζει απλά δε πέφτει στα 7-8 fps.

Προσοχή όμως μιλάω για 1280*1024 και όλα στο full !

Το αν αξίζει τα λεφτά είναι άλλη ιστορία. Δε γίνεται και dx10 να έχεις και fps και την τσέπη γεμάτη. Αλλά νομίζω ότι όταν θα βγουν τα dx10 games αυτή η κάρτα θα τα παίζει χωρίς φίλτρα κτλπ.

Παρόλα αυτά θεωρώ ότι όλα αυτά τα φίλτρα δε είναι απαραίτητα πράγμα που έκανε την 8600gts επιλογή μου. Συγκεκριμένα προτιμώ 50-60 fps χωρίς φίλτρα παρά 25 με φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Στο site της GIGABYTE, για κάθε μοντέλο μητρικής κάρτας έχει μια λίστα από μνήμες τις οποίες "υποστηρίζει". Κάποιες που είχα βάλει στο μάτι και τις οποίες ανέφερε η λίστα τελειώσανε στο e-shop. Έχω βρει αυτές τώρα http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=914010 τις οποίες δεν αναφέρει η λίστα της mobo.

Θα υπάρχει θέμα συμβατότητας αν τις αγοράσω?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 20:28]

Στο site της GIGABYTE, για κάθε μοντέλο μητρικής κάρτας έχει μια λίστα από μνήμες τις οποίες "υποστηρίζει". Κάποιες που είχα βάλει στο μάτι και τις οποίες ανέφερε η λίστα τελειώσανε στο e-shop. Έχω βρει αυτές τώρα http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=914010 τις οποίες δεν αναφέρει η λίστα της mobo.

Θα υπάρχει θέμα συμβατότητας αν τις αγοράσω?

Δεν νομίζω.....οι GEIL δεν σου γέμιζαν το μάτι?

Εντάξει άλλο OCZ αλλά....

Δεν νομίζω πάντος να υπάρχει προβλημα ασυμβατότητας....Πρέπει να κάτσει τρελή γκαντεμιά ή μαλακ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis_01 [Σήμερα, στις 01:33]

Θεωρητικα θα παιζουν. Αλλα πολυ προβλημα με τις ocz τελευταια. Αν σου παιξουν με τη μια, θα εισαι ο πρωτος που γνωριζω που τα καταφερε.

Α κατάλαβα...οπότε θα φάνε άκυρο και αυτές:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis_01 [12-07-2007 01:33]

Θεωρητικα θα παιζουν. Αλλα πολυ προβλημα με τις ocz τελευταια. Αν σου παιξουν με τη μια, θα εισαι ο πρωτος που γνωριζω που τα καταφερε.

Δηλαδή ποιές 800αρες 2GB προτήνεις να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες πηρα εγω και δουλευουνε κομπλε (εχουν ομως chipakia elpida, που σημαινει οτι δεν ανεβαινουν πολυ).

Και οι ocz δεν ειναι ασχημες, απλα να εχεις υπ'οψιν σου οτι επειδη πεφτει πολυ ελλατωματικο κομματι τελευταια, αν δεν σου δουλευει κατι, πιθανοτατα φταινε αυτες. Δεν εγινε κατι, στις αλλαζουνε σε λιγα λεπτα :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ προτείνω τις crucial : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=957070&tab=specs

Είναι πολύ καλές μνήμες και δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατοτητας (και ανεβαίνουν καλά με overclock αν σε ενδιαφέρει ;))

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirDiman [Σήμερα, στις 14:57]

εγώ προτείνω τις crucial : http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=957070&tab=specs

Είναι πολύ καλές μνήμες και δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατοτητας (και ανεβαίνουν καλά με overclock αν σε ενδιαφέρει ;))

Αυτές ανεβαίνουν καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.