Jump to content



Ποια είναι τα επιθυμητα ορια θερμανσης μιας καρτας γραφικων?


jon

Recommended Posts

Εμένα πάλι η δικιά μου δεν έπιασε ποτέ πάνω από 75-80 σε load ακόμα και στα 850/950 με τη στοκ ψύκτρα + ceramique (αλλά και το φαν στο full). ’ντε μετά τις διακοπές να μπεί στο κύκλωμα να δροσιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το φοβόμουν το νερό. Ξεκίνησα με ένα έτοιμο κιτ, που θέλει 30' να στηθεί, ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα, το έστησα εκτός κι το άφησα να δουλέψει 1 ώρα για να σιγουρευτώ ότι δε έχει διαρροή και μετά το έβαλα. Αφού έπαιξα ένα χρόνο, έστησα custom δική μου μετά και τώρα στήνεται η δεύτερη custom. Δεν είναι κάτι σπουδαίο, θέλει προσοχή κι όχι τσαπατσουλιές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 13:49]

Κι εγώ το φοβόμουν το νερό. Ξεκίνησα με ένα έτοιμο κιτ, που θέλει 30' να στηθεί, ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα, το έστησα εκτός κι το άφησα να δουλέψει 1 ώρα για να σιγουρευτώ ότι δε έχει διαρροή και μετά το έβαλα. Αφού έπαιξα ένα χρόνο, έστησα custom δική μου μετά και τώρα στήνεται η δεύτερη custom. Δεν είναι κάτι σπουδαίο, θέλει προσοχή κι όχι τσαπατσουλιές.

Ρε συ wiz... έτσι το σκέφτομουνα να το πάω και εγώ όπως το λες... να ξεκινήσω απο ένα έτοιμο κιτ και μετα να προχωρήσω.... αλλα απο την άλλη φοβάμαι μην πάω για χρέωμα απο το πουθενα ΕΣΤΩ και με αυτή την αρχική λύση...

Εντάξει πιάνουν τα χέρια μου δεν λέω... απο μόντες άλλο τίποτα και ψείρας μέχρι αηδίας...

btw την 2900 την έχεις σε νερό τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Τη 2900ΧΤ την έβαλα στο νερό από την 1η στιγμή, δε δούλεψε καθόλου με αέρα. Ειδικά εκεί οι διαφορές είναι μεγάλες. Και από τον πολύ θόρυβο γλυτώνεις και οι θερμοκρασίες είναι ΠΟΛΥ κάτω σε σχέση με τη μαμά.

Link to comment
Share on other sites

Και γω απο τότε που έβαλα την 8800GTX σε νερό είδα μεγάλη διαφορά.

Απο 85-87 idle έπεσα σε 47-50.

Load δεν ανεβαίνει πάνω απο 51-52.

VGA block αυτό:

TMG ND4 LCS

http://www.thermaltake.com/product/Cooler/TMG/CL-W0153/cl-w0153.asp

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 09:46]

Τη 2900ΧΤ την έβαλα στο νερό από την 1η στιγμή, δε δούλεψε καθόλου με αέρα. Ειδικά εκεί οι διαφορές είναι μεγάλες. Και από τον πολύ θόρυβο γλυτώνεις και οι θερμοκρασίες είναι ΠΟΛΥ κάτω σε σχέση με τη μαμά.

Καλά για να βάλω την 2900 σε νερο μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια... :baby: ας αρχίσουμε απο τα υπόλοιπα να πάρουμε το κολάι πρώτα και βλέπουμε... πέρα απο τις θερμοκρασίες που είναι εντυπωσιακότατες....ειναι και το θέμα θορύβου που γλιτώνεις... και αυτό και αν είναι κίνητρο.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 08:16]

Καλά για να βάλω την 2900 σε νερο μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια... :baby: ας αρχίσουμε απο τα υπόλοιπα να πάρουμε το κολάι πρώτα και βλέπουμε... πέρα απο τις θερμοκρασίες που είναι εντυπωσιακότατες....ειναι και το θέμα θορύβου που γλιτώνεις... και αυτό και αν είναι κίνητρο.... ;)

Μας βλέπω για μια ομαδική παραγγελιά και στήσιμο υδρόψυξης για μένα και perp (ίσως πείσεις και τον φίλο σου gbak):D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [02-08-2007 09:34]

Μας βλέπω για μια ομαδική παραγγελιά και στήσιμο υδρόψυξης για μένα και perp (ίσως πείσεις και τον φίλο σου gbak):D

Να σου πω.... καθόλου άσχημη ιδέα... πάντως ο φίλος gbak.... την τσίμπησε την ultra οποτε ξεγνιασε απο τον θόρυβο της 2900...

Αρχική απάντηση από gbak [02-08-2007 09:58]

εγω ρε σεις μου αρεσει η 2900 με την στοκ ψυκτρα...παντως Σπυρο δες την φωτο απο τοττε που την σεταρα ετσι δεν εχω προβλημα θερμοκρασιας...ακομα και σε o/c..

2002778296781728511_rs.jpg

Αν και λίγο άκυρο τώρα να απαντήσεις καθώς έχεις την ultra... :p

Για τους υπόλοιπους πάντως... θεωρώ too much για τα αυτιά μας να λειτουργεί η 2900 στο 50% απο τους 60 βαθμους... εγώ το έχω στους 60 βαθμους να λειτουργει στο 38%, στους 70-->50% και απο 75 βαθμους ---->100%

Οποτε όταν δεν παίζω δεν ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

Η 8800GTX έχει για εμένα το εξής κακό:

Η nVidia για να μειώσει το θόρυβο έχει βάλει το ανεμηστιράκι να δουλεύει full, μετά τους 80C. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τώρα το καλοκαίρι η κάρτα να δούλευε στος 70-75 βαθμούς idle. Η θερμοκρασία δωματίου είναι το σημαντικότερο και όταν έχεις τρομερά υψηλή θερμοκρασία είναι αναπόφευκτο.

Εγώ για να το μειώσω αυτό μέσω του riva tuner, το έβαλα να δουλεύει full μέρα νύχτα... Η κaρτούλα σε idle είναι στους 62C και φυσικά σε full load όπως και πριν μιας και είναι μία η άλλη... Μετά τους 80C full ήταν... πάει και 95.

Για παράδειγμα στο Lost planet dx9 σε 1600x1050 με όλα στο full και 8χ 8χ πάιζει φοβερά, αλλά παίρνει φωτιά.

Δεν ξέρω για τις άλλες κάρτες αλλά η GTX από μαμά έχει τρομερό σύστημα ψύξης και η 90C δεν της κάνουν ζημιά. Στους 100 αρχίζουν τα παρατράγουδα όμως...

Link to comment
Share on other sites

Και η Δικια μου Nvidia 7950x2 έχει υψηλές θερμοκρασίες idle με τη gpu 1 να ειναι 72-75 και την gpu2 στους 62 -67 βαθμους!! Βεβαια αναμενόμενο αφου ειναι δύο κολλημένες κάρτες αλλα παντως απο οτι είδα δεν εχει και το πιο αξιοζήλευτο συστημα ψύξης!!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα η Χ1650Pro μου (πού να συγκριθεί με τα "μεγαθήρια" που προαναφέρθηκαν ... :() με το fan σε 100% λειτουργία και o/c από stock 500/800 @ 600/1050 MHz σταματάει στους 80 βαθμούς full load , ενώ idle παίζει γύρω στους 56 βαθμούς ... Νομίζω not bad για stock cooler, αν και σύντομα σκέφτομαι την αγορά ενός Coolermaster Viva pro , ή ενός Zalman VF 900 ... Ποιο από τα δύο να προτιμήσω guys ? Το ότι θα ρίξουν τις θερμοκρασίες είναι αυτονόητο, απλά το βασικό μου δίλημμα είναι αν θα καταφέρω να αυξήσω καθόλου το max o/c ... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Χτες εβαλα την vf900 στη καρτα της υπογραφης.

Γιοκ o/c και το κουτι το εχω δειξει σε αλλο section του φορουμ.

Με εριξε κατα μερικους βαθμους (δεν εχω βαλει ακομα ati catalyst center)

αλλα αν παρατηρισεις ειναι σχεδον κολλητα με τον scsi.Πιστευω αν εχει λιγο χωρο

για καλυτερη κυκλοφορια αερα θα παει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.