Jump to content


Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Είναι λίγο δύσκολο εώς αδύνατο να μην κουμπώσει κάποιος σωστά την Ultra-120.

@altri: Τι case έχεις; Απο air flow πως τα πας; Εγώ αυτή την στιγμή με λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία δωματίου (31.5) και ίδια ψύκτρα είμαι σχεδόν 8-9 βαθμούς πιο κάτω (52 52 51 50).

Link to comment
Share on other sites

Οντως, δεν νομιζω να ειναι μη σωστη τοποθετηση ψυκτρας..δυσκολο να μη μπει σωστα αυτη η ψυκτρα.

Παστα εχω βαλει τη Zalman ZM-STG1

Κουτι εχω το Soprano

Υπαρχει μια μικρη προιστορια.

Ειχα προηγουμενως τον e4300 για επεξεργαστη, καθως και μια low υδροψυξη της Thermaltake.

Τα εβαλα πανω, και βλακωδως ειχα ξεχασει να συνδεσω μια φισα, της τρομπας συγκεκριμενα, και ανεβασε μια ολιγον τρελη θερμοκρασια..τελος παντων, το ειδα, τα συνδεσα ολα, και κατοπιν, ο e4300 επιανε παντα ψηλες θερμοκρασιες για idle...

Μετα απο 500 δοκιμες, βαλε-βγαλε ψυκτρες, παστες (2-3 διαφορετικες, αναμεσα τους και Arctic Silver),googling κλπ κλπ, ειπα μηπως και ειχα πεσει σε επεξεργαστη με στραβο καπακι ή κατι αλλο τετοιο τελος παντων...ε, εγινε και η πτωση των τιμων και ειπα να παρω τον 4πυρηνο, για να παψω πια να τρωγομαι..αλλα, οπως βλεπετε, παλι τα ιδια απο θερμοκρασιες...

Ρε μπας και τελικα εκανα ζημια στη μητρικη μετα απο το "ψησμο" με τον e4300;

Ποια ειναι η γνωμη σας;

Να κοιταξω για αλλη;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft

Είναι λίγο δύσκολο εώς αδύνατο να μην κουμπώσει κάποιος σωστά την Ultra-120.

Μην το γενικεύεις και δίνεις λάθος εντυπώσεις. Στην P35 - DQ6 θέλει μόντα με 5mm παξιμαδάκια.

Link to comment
Share on other sites

altri πάντως είσαι ο πρώτος που βλέπω να έχει idle θερμοκρασίες 10 βαθμούς παραπάνω από μένα....δοκίμασε να τον στρεσάρεις λίγο και πιάσε την ψύκτρα...Αν είναι χλιαρή ίσως δεν εφαρμόζει καλά.... Ξαναβγάλε την, καθάρισέ την πάστα με πανί και λίγο βενζίνη (καθαρή απ΄αυτήν για τον καθαρισμό των ρούχων), ΄βάλε την πάστα όπως σου είπαν τα παιδιά και ξαναβλέπεις.

gbak μην ξαναποστάρεις θερμοκρασίες .... τσαντίζομαι με τις θερμοκρασίες δωματίου που έχεις στους πυρήνες σου!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 11:16]

....δοκίμασε να τον στρεσάρεις λίγο και πιάσε την ψύκτρα...Αν είναι χλιαρή ίσως δεν εφαρμόζει καλά.... Ξαναβγάλε την, καθάρισέ την πάστα με πανί και λίγο βενζίνη (καθαρή απ΄αυτήν για τον καθαρισμό των ρούχων), ΄βάλε την πάστα όπως σου είπαν τα παιδιά και ξαναβλέπεις.

Οκ, θα τα ματαξανακανω, ολα αυτα...

Περιπτωση προβληματος απο τη μητρικη δεν παιζει;

Δε ξερω γιατι , αλλα μου εχει μπει στο μυαλο η ιδεα οτι κατι δεν παει καλα με αυτην...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav

gbak μην ξαναποστάρεις θερμοκρασίες .... τσαντίζομαι με τις θερμοκρασίες δωματίου που έχεις στους πυρήνες σου!!

Σπυρο σε load ρε συ...:rofl: το ανωτερο που ειδα ειναι 61c

2001646260516154416_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ποστάρετε και θερμοκρασίες δωματίου ρε guys??? Με κάνα ψηφιακό κατα προτίμηση? Γιατί έχετε και ίδιο CPU και mobo και ψυκτρα.... Μην τρελαθούμε και τελείως καλοκαιριάτικα... κάτι άλλο παίζει...

Και μην μου πείτε οτι παίζουν τόσο μεγάλες διαφορές απο κομματι σε κομματι στους Q6600 ίδιου stepping... έλεος δηλαδή.... :flower:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 30-31 βαθμους μεσα στο δωματιο..και η ψυκτρα δεν ειναι η ιδια ακριβως..αν δεν κανω λαθος ο φιλος εχει την 120 extreme, εγω την "απλη".

Μαλλον κατι αλλο παιζει, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι...και με μια zalman ψυκτρα τα ιδια ειχα, και με μια "υδροψυξη" της thermaltake.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από altri [Σήμερα, στις 17:31]

Εγω εχω 30-31 βαθμους μεσα στο δωματιο..και η ψυκτρα δεν ειναι η ιδια ακριβως..αν δεν κανω λαθος ο φιλος εχει την 120 extreme, εγω την "απλη".

Μαλλον κατι αλλο παιζει, αλλα δε μπορω να καταλαβω τι...και με μια zalman ψυκτρα τα ιδια ειχα, και με μια "υδροψυξη" της thermaltake.

Τωρα κάτι πάει να γίνει για να βγάλουμε και μία άκρη...

Τα λέω γιατί αν θυμάστε και απο το σχολείο ή την σχολή ή το πανεπιστήμιο όταν κάνουμε μετρήσεις και ειδικά όταν θέλουμε να επαναλάβουμε ένα πείραμα το βασικό είναι διατηρούμε τις παραμέτρους σταθερές ή αυτο που λέμε σε συνθηκες εργαστηρίου.. στα οικονομικά για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα λέμε "other things being equal"...

To να συγκρίνουμε λοιπόν... παρόμοια συστήματα αλλά όχι 100% ίδια, κλοκαρισμένα CPU οπου δεν αναφέρονται τα ρεύματα, σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος που ΔΕΝ διευκρινίζονται απο όλους (για να δουμε εάν είναι σταθερή σε όλους) και να προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη αν ο CPU μας φταίει ή η mobo φταίει που έχουμε τσιμπιμένες θερμοκρασίες, το βρίσκω λίγο εως πολύ παράλογο και σίγουρα αδύνατο να καταλήξει κάποιος σε ένα βέβαιο αποτέλεσμα...

Εδω ένα πείραμα αν το επαναλάβεις 2 φορές ακόμα και με όλα σταθερά παίζει να βρείς διαφορές ή ακόμα και να τρέξεις δύο απανωτά 3DMARK μπορεί να σου βγάλει +100 -100 ποντους χωρίς να πειράξεις τίποτα... πόσο μάλλον εδώ που σιγά σιγά ο ένας θα πει οτι του έχω 6 ανεμιστήρες στο κουτί, οι θερμοκρασίες που αναφέρω είναι με το Α/C στο φουλ, τον ανεμιστήρα της ψύκτρας τον έχω στο low/high, εχω κλειστο το κουτί, να νουμερα που λέω είναι μεν idle αλλα αφού έπαιξα 3 ωρες ενα game κτλ κτλ..

Δεν ξέρω ποσο και πόσοι με πιάνετε...αλλα άκρη δεν βγαίνει έτσι... θέλει να είστε λίγο πιο περιγραφικοί για να γίνουν οι συγκρίσεις ωστε να καταλάβετε τα συστημάτα σας αν πάνε καλά ή οχι, και βέβαια να βοηθήσετε και αυτούς που διαβάζουν τα θέματα...οχι τίποτα αλλο γιατί υποψηφιος αγοραστής είμαι και εγώ ενός QUAD... και αυτά που γράφονται αγγίζουν τα όρια της παραπληροφόρησης...

Και εγω στο διπύρηνο εχω 24 βαθμους τώρα... ε και?? καταλαβαίνει κανείς τίποτα έτσι? χωρίς να αναφέρω κάτι αλλο???

Its just logic

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια ποιό πρόγραμμα ποιό είναι το πιο αξιόπιστο πρόγραμμα για την ένδειξη της θερμοκρασίας της cpu?

Εγώ έχω τον Core 2 Duo E6750 μαμα και το core temp μου δείχνει αυτά σε idle.

cpds9.th.jpg

Ειμαι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 19:15]

Με λίγα λόγια ποιό πρόγραμμα ποιό είναι το πιο αξιόπιστο πρόγραμμα για την ένδειξη της θερμοκρασίας της cpu?

Εγώ έχω τον Core 2 Duo E6750 μαμα και το core temp μου δείχνει αυτά σε idle.

cpds9.th.jpg

Ειμαι καλά?

Aν είσαι καλά; Πλάκα μας κάνεις

Link to comment
Share on other sites

ειναι γεγονος οτι εχει αναφερθει στο xtreme για λαθος διαγνωση στο coretemp η speedfan δεν θυμαμαι..

θα το βρω το λινκ..

αυτο οφειλεται στο γεγονος οτι ο q66 exei tjunction 100 instead of 85 κ ως εκτουτου δειχνει σωστα αλλα 15 κατω...

...pending for the link...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.