Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

Εγώ σε idle έχω 39-40 και σε LOAD δε τα συζητάμε καθόλου.Χτυπάω 59 μετά από κανένα μισάωρο Pi.Έτσι ετοιμάζομαι για επώνυμη λύση ψύξης για τη CPU αλλά και για τη VGA.Δεν είναι δυνατόν με επώνυμη ψύξη και να είσαι στους 45+.Ρύθμισε ίσως το airflow στο κουτί μεσά.Και πίστεψέ με καλύτερα είναι εάν είναι κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....2 ωρες Orthos με priority 8 και οι θερμοκρασιες επιασαν κοκκινο στο Core Temp...

Ειμαι στα 3690 (410*9) 1.34V με W/c EK supreme/3πλο rad το BlackIce GTX 360 / αντλια Swiftech 655 και υγρο υδροψυξης Primochill Ice Clear....3χ SilentX pro ανεμιστηρακια σε διαταξη pull

Λοιπον...Θερμοκρασια δωματιου 30-31 C

θερμοκρασια στην CPU

Cpu : 54 C

Core No1 : 71 C

Core No2 : 71 C

Core No3 : 68 C

Core No4 : 68 C

Ειναι stable αλλα βγαζει μεγαλες θερμοκρασιες για W/c...Ε? τι λετε? :help:

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα 3.6 με 1.34v εχω απο 62 μεχρι 65...Ποτε δεν ειδα παραπανω(1 μηνα τον εχω) και σε idle εχω 35 εως 38

Οντως λιγο θερμος ο δικος σου!!

62-65 στους πυρηνες ??? με τι θερμοκρασια δωματιου ? Εσυ με 3πλο εισαι ? Λες εαν βαλω τα φανακια σε pull να δω καμια ασπρη μερα ?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μονο ψυγειο μονο για cpu...το ρεαλτεμπ τοσο λεει και με θερμοκρασια δωματιου κοντα στους 27-28.

οσον αφορα τα φανς δεν ξερω να σε πω για τι νομιζω εχει διαφορα απο ψυγειο σε ψυγειο

εγω εχω πους-πουλ

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μονο ψυγειο μονο για cpu...το ρεαλτεμπ τοσο λεει και με θερμοκρασια δωματιου κοντα στους 27-28.

οσον αφορα τα φανς δεν ξερω να σε πω για τι νομιζω εχει διαφορα απο ψυγειο σε ψυγειο

εγω εχω πους-πουλ

Λοιπον..Εγω εχω τριπλο για CPU μονο!!και οχι το λεπτο το ψυγειο...αλλα το χοντρο...το πλατυ..

Απαραδεκτο!! εκανα ενα clear CMOS και flashαρα αλλο bios(το 308) και bootαρα με 389*9 και ετρεξα ενα orthos 1,5 ωρα...Επιασε 58 σε πυρινα 1-2 και 56 σε 3-4 με 1.28V...με θερμοκρασια δωματιου 30 βαθμους...

το ΣΚ θα το λυσω να αλλαξω παστα γιατι το pc το εκανα παραγγελια ετοιμο στημενο απο το πλαισιο tuning(διοτι δεν ηξερα να στηνω w/c ) οποτε εβαλαν αυτοι παστα...Ευκαιρια να λυσω και την mobo για να αλλαξω παστες σε ψυκτρες γιατι ''λεγεται'' οτι δεν πατανε καλα...:hmm:

Κατι Ασχετο με το θεμα...Οι pull ανεμηστηρες Η οι push θα πρεπει να εχουν παραπανω CFM ? εαν δεν ειναι ιδιοι μιλαμε παντα...Ωστε να κανει καλυτερη ψυξη ? Οποιος γνωριζει ας απαντησει παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

το ΣΚ θα το λυσω να αλλαξω παστα γιατι το pc το εκανα παραγγελια ετοιμο στημενο απο το πλαισιο tuning(διοτι δεν ηξερα να στηνω w/c ) οποτε εβαλαν αυτοι παστα...Ευκαιρια να λυσω και την mobo για να αλλαξω παστες σε ψυκτρες γιατι ''λεγεται'' οτι δεν πατανε καλα...:hmm:

Κατι Ασχετο με το θεμα...Οι pull ανεμηστηρες Η οι push θα πρεπει να εχουν παραπανω CFM ? εαν δεν ειναι ιδιοι μιλαμε παντα...Ωστε να κανει καλυτερη ψυξη ? Οποιος γνωριζει ας απαντησει παρακαλω...

Μην αλλάξεις τίποτα.

Αφενός γιατί στον επεξεργαστή τα παιδιά σου έβαλαν ότι θα βάλεις και σύ,και άμα δεν ξέρεις να στήσεις υδρόψυξη μπορεί να έχεις και χειρότερα αποτελέσματα από κακό πάτημα του μπλοκ.

Για να αλλάξεις το τσιμέντο που βάζει η asus θέλεις ασετόν και 1 πιστολάκι μαλλιών.

Ξεβιδώνεις το heatpipe...μετά το ζεσταίνεις με το σεσουάρ μέχρι να ξεκολλήσει.

Μετά καθαρίζεις την πάστα με το ασετόν ΧΩΡΙΣ λάδι.

Είσαι σίγουρος ότι είσαι έτοιμος να το κάνεις?

Τα ίδια cfm πρέπει να είναι

Link to comment
Share on other sites

Μην αλλάξεις τίποτα.

Αφενός γιατί στον επεξεργαστή τα παιδιά σου έβαλαν ότι θα βάλεις και σύ,και άμα δεν ξέρεις να στήσεις υδρόψυξη μπορεί να έχεις και χειρότερα αποτελέσματα από κακό πάτημα του μπλοκ.

Για να αλλάξεις το τσιμέντο που βάζει η asus θέλεις ασετόν και 1 πιστολάκι μαλλιών.

Ξεβιδώνεις το heatpipe...μετά το ζεσταίνεις με το σεσουάρ μέχρι να ξεκολλήσει.

Μετά καθαρίζεις την πάστα με το ασετόν ΧΩΡΙΣ λάδι.

Είσαι σίγουρος ότι είσαι έτοιμος να το κάνεις?

Τα ίδια cfm πρέπει να είναι

Ξερεις ποιος εστησε το πισακι...:T:

Ναι συμφωνω οτι μπορει να ειχα κανει καποια βλακεια με την υδροψυξη γιαυτο και εμπιστευτικα καποιον που εχει πειρα πανω σε αυτο...

Ειλικρινα ασετον δεν θα εβαζα...αλλα οινοπνευμα...οσο και για το πιστολακι ουτε αυτο το γνωριζα...:p

Πρεπει να το δοκιμασω...γιατι 53 βαθμους σε NB με load CPU δεν μου τα λεει καλα...:crazy:

Ιδια cfm ε ? θα τους δοκιμασω και για pull μονο και μετα θα δω αν θα πρεπει να κανω αγορες...:nada:

Δεν γινεται να βγαλω την μητρικη και να αλλαξω παστα εαν δεν ξεστησω τα παντα απο πανω της... :(

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι να πουλήσω τον δικό μου Q6600 κάνω ένα μικρό Fine Tuning σε ταχύτητα - θερμοκρασίες....:clap:

w5zchb2rs6650mmxv0p8.jpg

Αεράτος με ThermalRight Ultra 120 Extreme.

θα το αφήσω να κλείσει 2 ώρες για να είμαι σύγουρος....

Link to comment
Share on other sites

Dagalidis με τί θερμοκρασία δωματίου είσαι εκεί; Να φανταστώ ότι έχεις και αρκουδίσιον ανοιχτό;:p

Πάντως δεν μπορείς να πεις, καλή είναι και η intel μεριά...:p:p:daisy:

Aυτή τη στιγμή έχω 27C στο δωμάτιο και 46C MotherBoard....:T:

Kαλά τα πάει για αέρα κοπανιστό....:worship:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.