Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

Before you start flaming about Speedfan's core temp inaccuracy, know that Speefan 4.32 assumes the max Tjunction is 85c instead of the actual 100c from the Quad.

You've to ADD +15c on top of Idle/Load temps to get the actual core temps. And it's still an incredibly low temps for a high-end air cooled quad at stock settings.

*Maybe my lapped job did the trick

I've also posted the temp readings from BIOS and Asus AI suite as a reference. Those temp are always lower than the actual core temp.

So after you've added +15c on top of the core temp reported from Speedfan 4.32, the core temp is accurate and does get higher than the temp reported from Asus AI Suite and BIOS.

Here's is another reference temp reading/OC from my previous setup before I just swapped to the G0 Q6600 last night.

This is just to show you that Speedfan 4.32 is actually picking up the core temp accurately given that C2D has Tjunction of 85c instead of 100c from the quad.

http://www.xtremesystems.org/forums/showpost.php?p=2329646&postcount=1

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 10:25]

Ωραίος :T: Στην Commando έχω απόκλιση ~15 βαθμούς σε coretemp & speedfan και προφανώς αυτό ήταν, tnx.

την commando πως την βλεπεις με quad κραταει κραταει?

Link to comment
Share on other sites

Ε την παλεύει :D

Από FSB μέχρι 8χ450 δοκίμασα να bootάρω, δε θυμάμαι αν έτρεξα τπτ άλλο πέραν spi32m εκεί.

Οι μνήμες μου δυστυχώς δεν πάνε (ή δεν τις έχω τσιτώσει αρκετά) πάνω από ~950 με 4άρια, οπότε παίζω μέχρι 10χ360-375 cpu με 4:5 διαιρέτη.

Το θέμα είναι οτι ο QX6700 μου θέλει αρκετό ρεύμα για τα 3600, 1.6 από bios για 3d benches (στο bios λέει ~1.5, πραγματικά, δεν έχω κάνει το vdroop mod), οπότε και οι θερμοκρασίες πάνε στο θεό, ~60 idle και ~80 load σε αυτή τη συχνότητα. Όλα αυτά με τα νερά της υπογραφής και το δωμάτιο στους 30-35 κελσίου.

Ούτως ή άλλως θα πάρει πόδι η μητρική μες τη βδομάδα, μετά πάω διακοπες (YES) και όταν γυρίσω θα δώ αν θα πάρω p5k ή ip35 pro ;)

Αν είναι να πας για quad δοκιμάζεις κι εσύ και βλέπεις. Θυμάμαι του Chosen που του πήγαινε μια χαρά πάντως μέχρι που την άκουσε ο quad του :(

Αρχική απάντηση από fotme

αυτο εδω το monitor tool το εχετε τσεκαρει ?

http://www.xtremesystems.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=753&mode=thread&order=0&thold=0

Κάπου συζητήθηκε πρόσφατα εδώ μέσα...στον prescott της δουλειάς με την asrock καλά διάβαζε πάντως, και δεν θέλει και εγκατάσταση. Θα το δοκιμάσω και σπίτι να δώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep

Ωραίος :T: Στην Commando έχω απόκλιση ~15 βαθμούς σε coretemp & speedfan και προφανώς αυτό ήταν, tnx.

Φτιάξε και το speedfan να δείχνει ότι και το core temp. Απλά προσθέτεις 15 βαθμούς σαν offset στις ρυθμίσεις (καρτέλα Advanced).

Link to comment
Share on other sites

Guys, θα ηθελα μια γνωμη απο εσας...γιατι θα λωλαθω...εχω αλλαξει 2 επεξεργαστες, 3 ψυκτρες και 4 παστες, και δεν εχω δει κατω απο 55 βαθμους idle σε στοκ συχνοτητες..τελικα υπαρχει περιπτωση να φταιει η μητρικη για αυτο το χαλι;

Αν ειναι να το κυνηγησω το θεμα,να την παω πισω... εχει τοσο καιρο εγγυηση ακομη (αν και με το eshop, ποτε δεν ξερεις).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από altri [Σήμερα, στις 22:52]

Guys, θα ηθελα μια γνωμη απο εσας...γιατι θα λωλαθω...εχω αλλαξει 2 επεξεργαστες, 3 ψυκτρες και 4 παστες, και δεν εχω δει κατω απο 55 βαθμους idle σε στοκ συχνοτητες..τελικα υπαρχει περιπτωση να φταιει η μητρικη για αυτο το χαλι;

Αν ειναι να το κυνηγησω το θεμα,να την παω πισω... εχει τοσο καιρο εγγυηση ακομη (αν και με το eshop, ποτε δεν ξερεις).

Τι επεξεργαστή και τι μητρική έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22

Τι επεξεργαστή και τι μητρική έχεις?

Α, νομιζα πως ειχατε δει τα προηγουμενα pοst μου

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=575772#post575772

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=575783#post575783

Eπεξεργαστης Q6600 (εχει μπει και E4300, με τα ιδια πανω-κατω αποτελεσματα, ισως λιγο πιο κατω οι θερμοκρασιες)

Μητρικη Gigabyte GA-965P-DS4.

Ψυκτρα Thermalright 120 Ultra (Εχει μπει και μια Zalman, αυτη η μεγαλη χαλκινη, δε θυμαμαι μοντελο, καθως και ενα συστηματακι ετοιματζηδικο της Thermaltake σε υδροψυξη)

Παστα στοκ της Thermaltake, στοκ της Thermalright, Arctic Silver καθως και η Zalman ZM-STG1 (αυτη με το πινελακι)

Ειναι σε κουτι soprano της thermaltake.

Η 120 Ultra που ειναι πανω αυτη τη στιγμη, εχει 2 ανεμηστηρια σε push-pull, παρ'ολα αυτα δεν υπαρχει βελτιωση...οποτε, επαναλαμβανω το ερωτημα:

Υπαρχει περιπτωση να φταιει η μητρικη για τις θερμοκρασιες;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Χθες, στις 17:09]

Αντε και το βράδυ guys θα ανεβάσω και εγω screenshots απο τον Quad... Παντως idle και default στα 38-36-31-35 ειναι τώρα...

Και τώρα η συνέχεια...

Λοιπον οι θερμοκρασίες που ανέφερα 38-36-31-35 παραπάνω είναι σε idle, με το coretemp 0.95, σε θερμοκρασία δωματιού 25.5 βαθμους και όπως είπα ο quad Q6600 σε default 2.4 (9Χ266) πανω στην P5K DLX

Μεχρι στιγμής εχω καταφέρει τα παρακάτω ... να φτάσω σταθερός στα 3.5, οτι βλεπετε είναι σε idle με ίδιες θερμοκρασίες δωματίου...

2000141936218912760_rs.jpg

Το σύστημα τρέχει έδω και 2-3 ωρες orthos χωρίς κανένα κόλλημα μέχρι στιγμής αλλα ίσως πρέπει να κατέβω στα λίγο παρακάτω στα 3.4 καθώς στα 3.5 χτυπάει χαλαρά 70-72 βαθμους σε full load... ενώ αντίθετα στα 3.4 πάλι με orthos και coretemp ήταν σταθέρα στους 66-69 ΜΑΧ κιόλας...

Πιστευω ότι ειναι πολύ καλά για αρχή...

EDIT : Υπάρχει κάποια εξήγηση γιατί ο 3ος πυρήνας είναι μόνιμως χαμηλότερος σε θερμοκρασία απο τους αλλους 3? Εχω παρατηρήσει και διαφορά 10 βαθμων σε σχέση με τον 1, ενω ο 4 να διαφέρει μόλις τα μισα... Εχει δει κάποιος κάποια μεγάλη ανομοιομορφία στους πυρήνες με τον δικό του quad?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 04:41]

Αυριο μαλλον φίλε μου γιατί τώρα είμαι στο laptop καθώς στο PC τρεχει το orthos κανα 4ωρο τώρα....

Μιας και το ξενυχτήσατε με τον gbaκ, όταν μπορέσεις πόσταρε καμμια photo με τα settings του bios στα 3.5

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Χθες, στις 10:10]

Μιας και το ξενυχτήσατε με τον gbaκ, όταν μπορέσεις πόσταρε καμμια photo με τα settings του bios στα 3.5

Καλα μην την ψάχνεις με τον gbak έχουμε τριπάρει... :D

Βασικά settings θέλω να ανεβάσω για να ακούσω και γνώμες και να βρούμε και πιθανές αλλαγές για καλύτερα αποτελέσματα...

εξάλλου κάποια στιγμή πρέπει να ξεκινήσουμε όλοι μας να το κάνουμε... στα άλλα fora πως το κάνουν δηλαδή?

Μάλλον το Σαββατο πια όμως θα γίνει κάτι τέτοιο γιατί φιλε sstav ειναι 8 το πρωι και ειμαι στο πόδι απο τις 3 το μεσημερι χτες με δουλειά... οποτε είναι τεχνικώς αδύνατο.... κομματια γαρ...

Link to comment
Share on other sites

με αερα στα 3.42 εμεινα μια χαρα αφου κραταω 42 με 45 idle...παραπανω δεν λεει θελει υδροψυξη..μεχρι 3.60 μπουταρα σχετικα ανετα αλλαα με 1.475 vcore που σημαινει 50αρια με το καλημερα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.