Jump to content



Core 2 Quad Q6600 και Θερμοκρασίες


Lazy Dog

Recommended Posts

  • Replies 516
  • Created
  • Last Reply

εχω την εντυπωση οτι ειναι σχετικα καλες...αν συγκρινεις με τους default παιζουν στις ιδιες θερμοκρασιες χωρις o/c...αλλα κατι με τρωει...το σωληνακι που γυριζει στο ψυγειο απο το out του block του cpu...δεν ειναι full απο ροη οπως τα υπολοιπα..εντωμεταξυ μαλλον με βλεπω να βγαζω το ψυγειο εξω..αλλα μην ξεχνας και τα 1.475 ειναι πολλα για τον Q

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak

εμενα ρε παιδια πως με βλεπετε στα @3.60 ο Q6600 με vcore 1.475....ειναι καλα τα temps σε idle..? με D-Tek block πανω και τριπλο ψυγειο gt stealth ιιι

edit αλλαξα τα φαν στο ψυγειο και ειναι καλυτερα τωρα...

2005343413004455649_rs.jpg

Πως; Με τον πόνο μας παίζεις; Τέλεια είναι για 3600!

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις βρίσκω οπως λένε και τα παιδιά σχετικά καλές αλλα σιγουρα μπορουν να βελτιωθουν... αν σκεφτεις οτι εγώ σε αέρα (μέχρι να έρθουν και τα υπολοιπα απο τον 11) με θερμοκρασία στους 27 βλεπω 49-48-40-44 στα 3.51.....

με το ψυγείο μαν μαλλον παιζει πρόβλημα γιατι θέλει και να παιρνει και αέρα... στο δικο μου το 810 σκεφτομαι να κανω μοντα στα ποδαράκια για να του δώσω λιγο υψος απο κάτω... βεβαια μπορείς να το βγάλεις και έξω που λες...

Η ροη θέλει προσοχή οπως ειπανε και τα παιδιά αλλα στο σημειο αυτό, σιγουρα θα ειναι μικρότερη απο τα υπόλοιπα καθώς ειναι outflow απο το cpu block...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th.

δεν εχει full ροη?εξαερωση καλη εχεις κανει?μηπως εχει μεινει καμια φουσκαλα εκει και σε κοβει καπως.

εχω κανει...ποσες φορες...αλλα κατι δεν μου παει καλα..φουσκαλες κανα δυο ειχα τις πιεσα και εφυγαν...λες να του κανω παλι?

κοιτα στην φωτο την ροη που ειναι το μισο απο την ολικη διατομη του λαστιχου..βεβαια αυτο στην επιστροφη απο το block..

2004002961511459273_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

βασικα το dtek εχει ενα in και ενα out..ετσι οπως βλεπεις στην φωτο το in ειναι αυτο που ρχεται απο αντλια και τανκ και out ειναι αυτο που καταληγει στο ψυγειο....εκτος και αν κανω κατι λαθος...πρωτη φορα εστησα w/c custom..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η σειρα ειναι αντλια-τανκ-μπλοκ-ψυγειο-αντλια?

θα σου ελεγα να δοκιμασεις τανκ-αντλια-ψυγειο-μπλοκ-τανκ αφου παιζεις με ενα μπλοκ και καλη αντλια.

οσο για την φουσκαλα την μεγαλη εκει στην φωτο,σηκωςε το ψυγειο πανω απο το υψος του μπλοκ και κουνα το καλα ενω δουλευει το κυκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην σύνδεση στο block δεν βλέπω κάτι λάθος...... εξάλλου ποσο λάθος να κάνει κανείς εκει??

πάντως απο οτι εχω δει εδω στο φορουμ τα ψυγεία εχουν μια Α απόσταση απο κάτω... και αν βλέπω καλα δεν πολυπαίρνει αέρα... γιατι δεν δοκιμάσεις να το βγάλεις έξω χωρις να το "χαλάσεις" αν γινεται ή τουλάχιστον να το "σηκώσεις" μέσα στο κουτί για να του δώσεις ύψος??

Τωρα αυτο με την ροή πάντως μου κάθεται και μένα κάπως εκτος αν ειναι normal για το dtek...

Εντάξει δεν το παίζω και ειδικός και εγώ 1η φορα το ΣΚ θα την στήσω αν ολα πάνε καλά (ερθει block + tank) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Τωρα αυτο με την ροή πάντως μου κάθεται και μένα κάπως εκτος αν ειναι normal για το dtek...

επειδη το D-Tek δεν χρησιμοποιει κατασκευη "ψεκασμου" δεν ειναι λογικο γιατι δεν ζοριζει καθολου την ροη οπως ειναι φτιαγμενο.απλα δεν εγινε καλη εξαερωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 21:07]

ναι σωστος αντλια-τανκ-μπλοκ-ψυγειο-αντλια.....για να κανω και το κουνημα στο ψυγειο...θα κανω και μια τραμπα τα λαστιχα στο μπλοκ οπως ειπε και ο unstoppable..

thanx guys!

Το τανκ πρέπει πριν την αντλία ! Δεν είναι καλό το κύκλωμα.

Αφού θα το ανοίξεις δοκίμασε πρώτα τα ...ορθόδοξα : ψυγείο - μπλοκ - τανκ - αντλία - ψυγείο.

Στο κέντρο του μπλοκ είναι πάντα το input (έρχεται το κρύο νερό).

Έτσι όπως έχεις το κύκλωμα, πολύ δύσκολα θα φύγει ο αέρας από το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 23:14]

επειδη το D-Tek δεν χρησιμοποιει κατασκευη "ψεκασμου" δεν ειναι λογικο γιατι δεν ζοριζει καθολου την ροη οπως ειναι φτιαγμενο.απλα δεν εγινε καλη εξαερωση.

Thanx for the info :T:

Τωρα οσον αφορά τις θερμοκρασίες και το ψυγειο... κανω καπου λάθος σε αυτό που ειπα πιο πάνω?? Δεν θέλει να εχει και μια αποσταση απο κάτω αν το εχεις μέσα στο κουτί... ?

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται αποσταση ναι για να περναει σωστα ο αερας προς τα κατω αν ειναι σε push διαταξη οι ανεμιστηρες ή να εχουν χωρο να τραβανε αερα απο κατω αν ειναι σε pull διαταξη.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το κουνημα επιασε...εφυγε ο αερας και με ενα εξτρα bleed που του κανα....και η ροη ειναι κανονικη παντου...τωρα μενει να αλλαξω τα λαστιχα στο block...

chessman αυτη την διαταξη ακολουθω...

2001047811908848140_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 23:33]

χρειαζεται αποσταση ναι για να περναει σωστα ο αερας προς τα κατω αν ειναι σε push διαταξη οι ανεμιστηρες ή να εχουν χωρο να τραβανε αερα απο κατω αν ειναι σε pull διαταξη.

Οποτε σε αυτήν την απόσταση τι προτείνεις να κάνω?

2003444943371147510_rs.jpg

push or pull?? Εγω σκεφτόμουνα pull με κάποια μοντα για να δώσω υψος ή να βάλω τα ροδάκια στο 810 και να το κατεβάσω κάτω στο πάτωμα....

EDIT:

Οσον αφορά την ροή αυτό δεν είπε και ο chessman?? :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.