Jump to content



Πρόβλημα Δικτύου στο γραφείο


Guest nitrodr125

Recommended Posts

Guest nitrodr125

Όχι ρε συ απλά επειδή έχουμε ήδη ανοίξει μια κουβέντα εδώ είπα να σε ρωτήσω επειδή από ότι ξέρουμε άλλες οι θεωρητικές ταχύτητες και άλλο οι πραγματικές ! Σωστά ?

Και επειδή βλέπω και το ξέρεις καλά το αντικείμενο είπα να σε ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nitrodr125

Το έχω αναλάβει εγώ επειδή δουλεύω ήδη εδώ (γραφίστας,σκίτσο,web development,3d 2d animation και φτιάχνω και κανά pc άμα χαλάσει) (ή αλλιώς το παιδί για όλες τις δουλειές) !

Καταλαβαίνεις όμως ότι το αποτέλεσμα όσων έχεις κάνει είναι ανάλογα με το να προσπαθήσω εγώ να κάνω γραφιστική, σκίτσο, web development και animation; Καλώς ή κακώς δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα, ούτε να τα φέρνεις εις πέρας από την πρώτη φορά με κάτι που δεν ξέρεις. Και επειδή είναι εργασιακό περιβάλλον και όχι το σπίτι σου (που και να χαθεί κάτι δεν τρέχει τίποτα) καλύτερα πες στο αφεντικό ότι δεν μπορεί να τη βγάλει για μία ακόμα φορά φτηνά και να πάρει έναν επαγγελματία να στήσει ένα pc με κοινόχρηστους δίσκους, με raid και backup για να μη χαθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 11:24]

Καταλαβαίνεις όμως ότι το αποτέλεσμα όσων έχεις κάνει είναι ανάλογα με το να προσπαθήσω εγώ να κάνω γραφιστική, σκίτσο, web development και animation; Καλώς ή κακώς δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα, ούτε να τα φέρνεις εις πέρας από την πρώτη φορά με κάτι που δεν ξέρεις. Και επειδή είναι εργασιακό περιβάλλον και όχι το σπίτι σου (που και να χαθεί κάτι δεν τρέχει τίποτα) καλύτερα πες στο αφεντικό ότι δεν μπορεί να τη βγάλει για μία ακόμα φορά φτηνά και να πάρει έναν επαγγελματία να στήσει ένα pc με κοινόχρηστους δίσκους, με raid και backup για να μη χαθεί τίποτα.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες !!

Το ξέρω ότι με το να ποιάνεσε με πολλά πράγματα μαζί είναι πολύ κακό διότι σε κανένα δεν μπορείς να μάθεις πολλά με αποτέλεσμα να ξέρεις πολύ λίγα από όλα !

Αλλά όταν σπουδάζεις γεωπόνος όπως εγώ και βρείς μια δουλεία σαν αυτή που είμαι με αντικέιμενο που σου αρέσει πολύ τότε απλά προσπαθείς να κάνεις ότι σου λένε !

Ούτως η άλλως αυτά που κάνω μου αρέσουν απλά δεν έχω (λόγω χρόνου) την πολυτέλεια να κάτσω να ασχοληθώ πολυ με το καθένα και να αποκτήσω τις απαραίτητες γνώσεις !

Και με το θέμα που σχολιάζουμε τώρα (και τα δίκτυα γενικά) μπορεί να μην έχω γνώσεις αλλά μου αρέσει πολύ και θα ήθελα κάπως να μάθω πιο πολλά πράγματα.... ίσως αμα ξεμπερδέψω με το ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 10:48]

να το ξεκινήσουμε αλλιώς... τί ανάγκες έχετε? τί αρχεία μεταφέρετε και πόσο συχνά? και μόνο προς τον εξωτερικό? ή και μεταξύ των pc?

Να σου δώσω να καταλάβεις...εδώ κάποια άτομα δουλεύουν κοινά αρχεία αλλά όχι ταυτόχρονα ..

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχαμε έναν κοινόχρηστο φάκελο σε ένα pc αλλά όταν παίρναμε πολλά άτομα αρχεία από αυτά το pc το άτομο αυτό παραπονιόταν ότι το pc σερνόταν και ότι κολλούσε και ότι είχε πρόβλημα με το photoshop και για αυτόν τον λόγο αγόρασα τον HDD αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι δεν μπορούσαν να δουλεύουν μέσα σε αυτόν και έτσι αποφάσισα να βάζουν τα αρχεία που δουλεύουν εκεί μέσα και αν τα χρειάζονται να τα παίρνουν στο pc τους να κάνουν ότι είναι να κάνουν και να τα ξαναβάζουν πάλι μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο χρέπι ήταν το μηχάνημα του συναδέλφου αλλά υπό κανονικές συνθήκες δεν μπορεί ένα file transfer να επηρεάσει τις επιδόσεις του υπολογιστή, όταν μάλιστα το δίκτυο είναι 100άρι.

Λύση για την περίπτωσή σου είναι ένας server που θα μοιράζει τα αρχεία που θέλετε να έχετε κοινόχρηστα, θα μπορείτε να διατηρείτε σε αυτόν όλη τη δουλειά και θα γίνεται backup συχνά ώστε να μη χαθεί τίποτα σε περίπτωση βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

Το 100άρι δεν είναι αρκετά γρήγορο δίκτυο για να πατώσει έναν αξιοπρεπή σύγχρονο υπολογιστή, που δεν του έχουν ξεσκίσει τη registry, οπότε θα πήγαινε ούτως ή άλλως χάλια. Και σε desktop σύστημα δε μιλάμε για ελεκτή δικτύου σε usb.

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 05:11]

nitrodr125, κακώς έμπλεξες σε μια συζήτηση που πλήγωσε την αξιοπρέπειά σου.

’στα να πάνε μεγάλε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.