Jump to content



RAID 0 Problem with Gigabyte motherboard


anthis

Recommended Posts

Χρησιμοποίησα το nlite και ολα καλα, επιτελουςεχω RAID!!! Πολυ ανεβασμενη αποδοση παρατηρησα... Μεχρι και η εγκατασταση των XP εγινε ταχυτατα! Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!!! :T::cool:

Υ.Γ.: Αφου εγκατεστησα τα XP, φορτωσα απο το DVD drive τον driver του chipset... Απο το επομενο restart και μετα ομως επαψε ο υπολογιστης να διαβαζει το DVD drive! Γιατι εγινε τωρα αυτο? Γυρισα τα κλοκια σε default και παλι τα ιδια, οποτε ξανανεβασα φυσικα...

Το Drive μου ειναι το LG GSA 4163B με IDE συνδεση...

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο μια χαρα εφραμοζι και εφαρμοζε.... Ολα τα δοντακια μια χαρα μεχρι μεσα...

Βασικα υποψιαζομαι οτι μπορει να ευθυνεται ο driver του chipset... Περασα τον πιο νεο που υπαρχει και μου ξαναεμφανισε ευτυχως το DVD drive... Μαλλον εχει bug o driver του cd της gigabyte...

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω στησει στο gigabyte ds4-p35 raid 0 με 3 δισκους hitachi sata 2 80gb.

εχω συνδεσει 3 καλωδια ιδια sata.εχω φτιαξει κανονικα το raid 0 ολα οκ και οταν βαζω τα xp παταω f6 διαβαζει δισκετα περναω τους drivers για raid.

παμε στα xp εχω φορμαρει απο πριν τους δισκους επιλεγω quikc format βλεπει 230gb προχωραω στην εγκατασταση και μου πεταει μπλε οθονη......

δεν μπορω να καταλαβω τι φταει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κατι... Μερικες φορες οταν bootαρω το PC δεν ξεκιναει τα XP και γραφει DISK BOOT FAILURE... Και πρεπει να κανω 1-2 restart για να ξεκινησει κανονικα... Μετα δουλευει μια χαρα... Γιατι γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.