Jump to content



Help_for linux!


jimakos21

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Όταν σου βγαίνει το menu, πάτα F1 και πες μου ποια έκδοση του Ubuntu έχεις. Το ξαναλέω : Αποκλείεται με το hardware της υπογραφής σου να μην τρέχει. Κάνε μια απόπειρα να γυρίσεις σε bios defaults, δε χάνεις τίποτα. (edit: με πρόλαβες)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αυτο τοοοο--? Kernel alive ...blablablabla ειναι οτι δεν ανταποκρινετε το pc στο ubuntu??

Αυτο λες?

ΥΓ: Στα linux μπορουν να γινουν γερα κλοκαρισματα???:nothing: :nothing: :nothing:

Κριμε ρε γαμοτο...ηθελα πολυ να δουλεψω πανω σε λινυξ

:rip:

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να κατεβάσεις από εδώ την 64bit έκδοση

Desktop edition ----> Ubuntu 7.04 - Supported to 2008

What type of computer do you have? ---> 64bit AMD and Intel computers

Και ξαναδοκίμασε να boot-άρεις

ΥΓ: Στα linux μπορουν να γινουν γερα κλοκαρισματα???

Δεν έχει σχέση το λειτουργικό με το πόσο καλά μπορεί να κλοκάρει το cpu σου.

Κριμε ρε γαμοτο...ηθελα πολυ να δουλεψω πανω σε λινυξ

Επειδή δε σου δουλεύει το Ubuntu, δε σημαίνει ότι δε θα δουλέψουνε και άλλες διανομές. π.χ. suse, fedora κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Nαι βασικα στο θεμα overclock παιζει αρκετο ρολο το λειτουργικο πιστεψεμε!

Δεν μιλαμε για το αν αντεχει ο επεξεργαστης εναν αριθμο fsb ή μια θερμοκρασια..Υπαρχει κ το θεμα των errors!

Tα windows σου βγαζουν errors χωρις καν να εχεις πειραξει οτιδηποτε στο pc σου!

Τεσπα..Τωρα ξανακατεβαζω την εκδοση που μου προτεινες και θα σας στειλω τα αποτελεσματα αργοτερα.. ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Απλά κατέβασε το liveCD, boot-αρε και θα δεις τι αναγνωρίζει και τι όχι από το μηχάνημά σου. Για πες setup.

Το μονο περιεργο κομματα που δεν υπαρχει περιπτωση να παιξει ειναι το Raid 0 πανω στην DFI ICXF3200. Αλλα θα την αλλαξω με 975.

Ολα τα αλλα λογικα δεν θα εχουν προβλημα...

Δικτυο μεταξυ PC με XP και oc Ubuntu παιζει κανονικα ή εχει τιποτα περιεργες ρυθμισεις?

Επισης κατεβαζω την 64bit εκδοση...εχει καμια ουσιαστικη διαφορα με την 32bit?

Link to comment
Share on other sites

Δικτυο μεταξυ PC με XP και oc Ubuntu παιζει κανονικα ή εχει τιποτα περιεργες ρυθμισεις?

Κανονικά, αλλά αν δεν κάνω λάθος όχι out-of-the-box. Πάντως γίνεται εύκολα και θα βρεις πολλά how to.

Επισης κατεβαζω την 64bit εκδοση...εχει καμια ουσιαστικη διαφορα με την 32bit?

Προσωπικά δουλεύω την 64bit. Δε γνωρίζω όμως με τεχνικά στοιχεία να σου πω αν είναι καλύτερη. Μόνο flash 64 bit δε θα βρεις και θα πρέπει να χρησιμοποιείς τον swiftfox για να βλεπεις video από youtube. ’λλο πρόβλημα δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Μόνο flash 64 bit δε θα βρεις και θα πρέπει να χρησιμοποιείς τον swiftfox για να βλεπεις video από youtube. ’λλο πρόβλημα δε γνωρίζω.

Ναι σωστο...αλλα και στα Vista με ΙΕ 64 δεν παιζει flash. Μπορεις να τρεξεις ομως 32bit εφαρμογες...στα Ubuntu γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τι να πω?? Αυτο που μου συμβαινει ειναι τρομερο!!!

Κατεβασα κανονικοτατα την νεα εκδοση που μου ειπε ο gdp77 εκανα το burn και restart για boot!

Bγηκε κανονικοτατα το menu του ubuntu! Αλλα οτι και να πατισω ειτε start ubuntu ειτε install ubuntu μου βγαζει τιν κλασσικη μ@λ@ΚΙ@ με τη μαυρη οθονη!:

Kernel alive

Kernel direct table ........up to 1000000@ 100d000 κλπ.,...........!!!!!!

Σε τι εχω φταιξει σ'αυτη τη ζωη!!:weep::weep:

:cry: :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21

Παιδια τι να πω?? Αυτο που μου συμβαινει ειναι τρομερο!!!

Κατεβασα κανονικοτατα την νεα εκδοση που μου ειπε ο gdp77 εκανα το burn και restart για boot!

Bγηκε κανονικοτατα το menu του ubuntu! Αλλα οτι και να πατισω ειτε start ubuntu ειτε install ubuntu μου βγαζει τιν κλασσικη μ@λ@ΚΙ@ με τη μαυρη οθονη!:

Kernel alive

Kernel direct table ........up to 1000000@ 100d000 κλπ.,...........!!!!!!

Σε τι εχω φταιξει σ'αυτη τη ζωη!!:weep::weep:

:cry: :cry: :cry: :cry:

έλεγξε τα md5sum των αρχείων σε όλες τις μεταφορές που έχεις κάνει.

αν δεν φταίει αυτό, δοκίμασε το knoppix.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτά που περιγράφει ο sotiris παραπάνω (το knoppix αππλά τα σπάει, και έχει και KDE αντίθετα με το ubuntu), και δοκίμασε και το εξής που βρήκα στα ubuntu forums:

Στα boot options πρόσθεσε το acpi=off στην αρχή. Αν και τώρα είδα ότι είναι bug στο ubuntu, οπότε δες και καμία άλλη διανομή, όπως σου είπαν παραπάνω, π.χ. Fedora, Mandriva, Suse κτλ.

@kallileo

Όταν είχα ubuntu, είχα δει οδηγό που έκανε αυτό που ζητάς.

EDIT

Sorry για το double post.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.