Jump to content



Έκανα πατάτα με το bios update......Βοήθεια!!!


Green Dragon

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από dellman [Σήμερα, στις 23:30]

Φυσικά και ναι

Οπότε φίλε dellman, δεν έχει νόημα να πω ψέματα.

Αν τους πω ότι χρησιμοποίησα το πρόγραμμα της abit κανονικά και το επίσημο bios και δεν ήταν αποτελεσματικά...............μπορεί να το δεχτούν;

Τώρα εντάξει, υποθέσεις κάνουμε...............δεν έχω ακόμη αποφασίσει τι θα κάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

κανε οτι εσυ νομιζεις σωστο και ελα πες μας τι εγινε τελικα

απο τη στιγμη που σου απαντησαμε τι επιτρεπεται και τι οχι μην το ψαχνεις παραπανω.με υποθεσεις μονο ανουσια ποστ θα γινουν.

κοντος ψαλμος αλληλουια.......πηγαινε την μητρικη απο εκει και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπουτάρει καθόλου; Αν δεν ανοίγει καθόλου δεν μπορούν να το καταλάβουν. Εσύ πες την αλήθεια αν θέλεις. Κανονικά πάντως είσαι εκτός εγγύησης.

Το γιατί είναι προφανές πάντως και δεν φταίνε οι εταιρίες. Φταίνε όμως που δεν πουλάνε τσιπάκια BIOS σε συσκευασία plcc 2 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel [Σήμερα, στις 23:41]

Δεν μπουτάρει καθόλου; Αν δεν ανοίγει καθόλου δεν μπορούν να το καταλάβουν.

Ναι δεν μπουτάρει καθόλου. Δεν ανοίγει. Εντελώς dead.

Link to comment
Share on other sites

Ας κάνω μία υπόθεση.....

αν πάει κάποιος με ένα τέτοιο πρόβλημα και αναφέρει ότι απλά δεν μπουτάρει...............υπάρχει περίπτωση το service να διαγνώσει badflashing και να εκδώσει απαγορευτικό για rma;

Φυσικά και ναι

Δε μας εξηγείς πώς γίνεται αυτό? Πώς καταλαβαίνει τη διαφορά το service ενός bad flashing από ένα bios corruption? Έχω υπάρξει μάρτυρας 2-3 περιπτώσεων που οι μητρικές έγιναν κανονικά RMA από bad flashing και κανένα service δεν το πήρε πρέφα.

Από κει και πέρα, δεν καταλαβαίνω τη λογική της "μη αποδοχής RMA" σε περίπτωση bad flashing. Ακολουθώ κανονικά τις οδηγίες, το flash-άρισμα δεν γίνεται και η μητρική δεν ξανα-boot-άρει. Ο πελάτης θα αναλάβει την ευθύνη; Στο κάτω κάτω, ας είχαν socketed bios chip να αγοράζουμε καινούριο σε περίπτωση που κάτι στράβωνε. Αλλά όχι να αναλάβουμε και το κόστος μια μητρικής επειδή δεν δούλεψε ένα flash-άρισμα, ενώ ακολουθήσαμε πιστά τις οδηγίες. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Από κει και πέρα, δεν καταλαβαίνω τη λογική της "μη αποδοχής RMA" σε περίπτωση bad flashing. Ακολουθώ κανονικά τις οδηγίες, το flash-άρισμα δεν γίνεται και η μητρική δεν ξανα-boot-άρει. Ο πελάτης θα αναλάβει την ευθύνη; Αλλά όχι να αναλάβουμε και το κόστος μια μητρικής επειδή δεν δούλεψε ένα flash-άρισμα, ενώ ακολουθήσαμε πιστά τις οδηγίες. Έλεος.

Δυστηχώς αλλα κανένας δεν σε πιστεύει ... Μπορει να κόπηκε το ρεύμα κατα την διαρκεια του flashαρισματος, ή ειμαι αρχαριος και διαβασα κουτσα στραβα τις οδηγείες ή η γιαγιά μου πάτησε καταλάθος το reset.

Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι εκανες την διαδικασία σωστά..

Αν το pc εκλεισε και δεν ανοίγει δεν μπορει να καταλάβει τπτ και εσυ δεν ξέρεις τπτ, εχεις εγγύηση και θες να γίνει αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα και συμφωνα με το νομο ( απο αλλο thread) δεν ειναι να πρεπει να αποδειξεις οτι τα εκανες ολα σωστα αλλα το μαγαζι πρεπει να αποδειξει οτι ΔΕΝ τα εκανες ολα σωστα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Χθες, στις 23:38]

κανε οτι εσυ νομιζεις σωστο και ελα πες μας τι εγινε τελικα

κοντος ψαλμος αλληλουια.......πηγαινε την μητρικη απο εκει και τελος.

Λοιπόν σήμερα πρωί-πρωί παρέδωσα τη μητρική στο service. Ο τεχνικός που τη παρέλαβε δεν μου ζήτησε καμμία πληροφορία, πέρα από ότι του είπα εγώ. Ότι δηλ " Ο υπολογιστής δεν ανοίγει ".

Μου είπε ότι σε 2-3 ώρες θα με ειδοποιήσουν και μάλλον πάει για αντικατάσταση.

Πρίν περάσουν καλά - καλά 2 ώρες μου έστειλαν μήνυμα να πάω να παραλάβω τη νέα μητρική.

Τέλος καλό, όλα καλά και σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παιδια συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά θέλω να μου πείτε κάτι... πώς γίνετε να κάνεις bad flashing? την ώρα που περνάς το νέο bios πατας ένα reset και δεν ξαναανοίγει?

ρωτάω απλά από απορία :whistling

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 3likos [Σήμερα, στις 21:43]

παιδια συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά θέλω να μου πείτε κάτι... πώς γίνετε να κάνεις bad flashing? την ώρα που περνάς το νέο bios πατας ένα reset και δεν ξαναανοίγει?

ρωτάω απλά από απορία :whistling

Απαγορεύονται οι συζητήσεις περί εσκεμμένης κατάχρησης της εγγύησης προϊόντων (ερωτήσεις/προτροπές σχετικά με σκόπιμη καταστροφή υλικού με απώτερο σκοπό την αντικατάστασή του).

Κανόνες διάβασες πριν ποστάρεις ??

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από 3likos [Χθες, στις 21:43]

παιδια συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά θέλω να μου πείτε κάτι... πώς γίνετε να κάνεις bad flashing? την ώρα που περνάς το νέο bios πατας ένα reset και δεν ξαναανοίγει?

ρωτάω απλά από απορία :whistling

...γιατι δεν δοκιμαζεις μονος σου να μας πεις και την εμπειρια σου μετα...?:D

Link to comment
Share on other sites

Μερικές απαντήσεις στις απορίες που εκφράστηκαν.

Καταρχήν ΤΙ είναι το BIOS (Basic Input Output System).

Εντελώς χοντρικά:

To board είναι ένα σύνολο από ενωμένα μεταξύ τους ηλεκτρονικά εξαρτήματα.

Με το να δώσουμε ρεύμα δεν κάνουμε και πολλά πράματα όμως.

Πρέπει να υπάρχει κάτι που θα «ενώσει» λειτουργικά ΟΛΑ αυτά το κομμάτια μεταξύ τους και θα τα κάνει να «μιλήσουν».

Εδώ λοιπόν έρχεται το BIOS το οποίο στην ουσία είναι ένα «πρόγραμμα».

- Είναι ένα σύνολο παραμέτρων και ρυθμίσεων οι οποίες καθορίζουν το πώς θα δουλεύουν όλα τα ηλεκτρονικά μέρη του μπόρντ, ταχύτητες επεξεργαστή, μνημών κλπ κλπ κλπ (μερικές εκατοντάδες είναι).

- Είναι ένα σύνολο εντολών και παραμέτρων οι οποίες αναγνωρίζουν ποιά περιφερειακά υπάρχουν συνδεδεμένα πάνω στο μπόρντ και πώς θα λειτουργεί το καθένα από αυτά.

- Είναι ένα σύνολο εντολών και παραμέτρων οι οποίες καθορίζουν τον τρόπο που ΟΛΑ τα παραπάνω πρώτα «μιλάνε» μεταξύ τους ΚΑΙ μετά επικοινωνούν με το λειτουργικό σύστημα.

-Το BIOS αποθηκεύεται σε ένα τσιπάκι που δεν χάνει ποτέ τα στοιχεία του όπως η ram π.χ.

Από την παραπάνω εισαγωγή καταλαβαίνουμε ότι:

- Το πρώτο πράγμα που «φορτώνει» μόλις ανοίξουμε τον υπολογιστή μας είναι το BIOS.

Αυτό, αφού αναγνωρίσει ολόκληρο το μηχάνημα και δεί ότι όλα λειτουργούν όπως πρέπει δίνει εντολή να φορτώσει το λειτουργικό.

Σκεφτήτε το ότι όπως με το λειτουργικό υλοποιείται η επικοινωνία μεταξύ υπολογιστή και ανθρώπου έτσι και με το BIOS υλοποιείται η επικοινωνία της μηχανής με τον εαυτό της και το λειτουργικό.

- Με το να χαλάσουμε με οποιονδήποτε τρόπο το BIOS αυτόματα το μπόρντ δεν λειτουργεί.

Μπορεί να ανάβει ΑΛΛΑ μένει εκεί, πάπαλα...

Και φυσικά ΔΕΝ επισκευάζεται ΜΕ κανέναν τρόπο στο σπίτι παρά μόνο αν έχουμε άλλο ίδιο μπόρντ, αφαιρέσουμε το τσιπάκι κλπ κλπ κλπ (ξεχάστε το αυτό οι περισσότεροι δηλαδή)

- Το BIOS σαν όλα τα προγράμματα έχει bugs (λάθη).

Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει ότι δεν να λειτουργήσει το μπόρντ.

Απλά ενδεχωμένως να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα ασυμβατότητας και να μην αναγνωρίσει κάποιο περιφερειακό ή να προκαλέσει πρόβλημα αργότερα στο λειτουργικό και να μην λειτουργεί κάτι σωστά.

Η εταιρείες είναι υποχρεωμένες να μας δίνουν απροβλημάτιστα μπόρντ αλλά αυτό δεν ισχύει πάντα.

Παρόλα αυτά ΑΝ ΔΕΝ έχουμε πρόβλημα ΚΑΛΥΤΕΡΑ να μήν αναβαθμίζουμε το BIOS.

Αν τώρα είμαστε οι super duper ειδήμονες ή απλά επιμένουμε να το κάνουμε ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ τρόπος είναι με δισκετούλα (ή usb) και ΟΧΙ μέσα από τα windows ή το linux...

Με τη δισκέτα (ή usb) διασφαλίζουμε ότι όταν θα πάμε να σβήσουμε το τσιπάκι και να περάσουμε επάνω του το νέο BIOS ΔΕΝ θα είναι λειτουργεί τίποτα άλλο και ΔΕΝ θα τύχει περίπτωση κάτι να είναι κλειδωμένο, να χρησιμοποιείται δηλαδή από κάποιο περιφερειακό ή το ίδιο το λειτουργικό και να γίνει η στραβή και να κολλήσει η διαδικασία...

Τα παραπάνω σημαίνουν ΟΤΙ όταν πάμε να κάνουμε την αναβάθμιση ΕΙΜΑΣΤΕ εμείς υπεύθυνοι ότι όλα θα γίνουν σωστά και όπως λένε οι οδηγίες και όχι οι εταιρεία...

Κλείνωντας...

Για να καταλάβει το κατάστημα ότι χάλασε το BIOS πρέπει να έχει τρόπο να βγάλει το τσιπάκι από την μητρική, να το βάλει σε άλλο μηχάνημα-αναγνώστη και να το διαβάσει για να δεί αν είναι γραμμένο ή μισογραμμένο ή απλά γαμ....ένο.

Ακόμα και το μηχάνημα αυτό να υπάρχει (λέμε τώρα) πρέπει να έχει ειδικές γνώσεις ο τεχνικός γιατί πλέον μιλάμε για κώδικα μηχανής.

ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ δεν δικαιολογούμαστε να χαλάσουμε επίτηδες το μπόρντ...

Ελπίζω να λύθηκαν μερικές απορίες.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα γιατί απαγορεύεται η απάντηση... ουδέποτε είπα ότι θα χαλάσω το mobo μου... απλά ρωτάω τι ακριβώς είναι το bad flashing και πώς γίνεται.... αν το μυαλό σας πάει εκεί δεν σημαίνει ότι όλοι έχουμε το ίδιο μυαλό....

και το επισημαίνω στο τέλος ότι ρωτάω απλά από απορία...:whistling

δεν παραβίασα κανέναν κανόνα... είπα ποτε εγώ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΨΩ ΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΟΥ?

ελεος δεν με νοιάζει τι κατάλαβε ο κάθε ένας εδώ μέσα.... αν εσείς σκέφτεστε με αυτό τον τρόπο δεν το κάνω και εγώ...

ευχαριστώ παντως τον dpolal2 για τις πληροφορίες του...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως υπάρχει τρόπος και με δισκέτα να αναστήσεις corrupted/bad bios.

Γράφοντας ένα autoexec.bat στη δισκέτα που έχει το flash utility + bios να τα εκτελέσει όλα αυτόματα.

Κοίτα λίγο παλιότερα στο φόρουμ το έχω κάνει ήδη μια φορά και πέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

ναι πράγματι γίνεται με το cd της μητρικής να το ξαναπεράσεις το bios και ούτε ΄γατα ούτε ζημιά...:)

αλλά απορώ στο παιδί πώς δεν άνοιγε καθόλου.. νέκρα... εμένα άνοιγε κανονικά και έβγρισκε το αρχείο μέσα από το cd...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 14:19]

Πάντως υπάρχει τρόπος και με δισκέτα να αναστήσεις corrupted/bad bios.

Γράφοντας ένα autoexec.bat στη δισκέτα που έχει το flash utility + bios να τα εκτελέσει όλα αυτόματα.

Κοίτα λίγο παλιότερα στο φόρουμ το έχω κάνει ήδη μια φορά και πέτυχε.

Μπορείς να μου υποδείξεις το link όπου αναφέρεται η λύση που ακολούθησες ;;;

Φυσικά και δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου αλλά δεν καταλαβαίνω πώς το κατάφερες....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.