Jump to content



Thermalright Ultra-120 eXtreme Απορία


Reaper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 02:58]

Το θέμα είναι ποια είναι η ημερομηνία κατασκευής της μία και ποιά της άλλης.

Γιατί η καινούργια μπορεί να είναι πιο παλιά απ την "παλιά" κατασκευαστηκά ;)

Ειναι και αυτό...

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 02:58]

Το θέμα είναι ότι άμα έχεις ισιο καπάκι και στραβή ψύκτρα η διαφορά σε θερμοκρασίες που θα δεις άμα την λαπάρεις θα είναι μικρότερη απ την αρνητική διαφορά ίσιας ψύκτρας στραβό καπάκι.(αν με πιάνετε τι λέω).

Οπότε αν η TR αποφάσησε να τις κάνει στραβές,ορθώς έπραξε κατ εμέ ;)

Κοίτα σίγουρα πιο εύκολα (ψυχολογικά και οικονομικά) λαπάρεις την ψυκτρα παρά τον cpu... οποτε εν μέρει ναι καλά κανουν... περά απο αυτό όμως κατ'εμε έπρεπε να υπάρχει ένα απλο note στην συσκευασία... όπως επίσης και για το γεγονός ότι η ψυκτρά θα "κουνιέται" όταν τοποθετηθεί... Δεν νομίζω ότι κοστίζουν και τίποτα 2 αστερίσκοι και 2 γραμμές...

Στην τελική ψυκτρα ειναι.... δεν ειναι GPU να κάθονται όλοι με τις ώρες να διαβάζουν reviews, FAQs για ψυκτρεςκτλ... ακους ότι ειναι καλή, πας την αγοράζεις και την βάζεις...τέλος...να κάνω και "tweaking" στην ψύκτρα και να "την ψάξω" στο net, στο site κτλ εεεε ειναι λίγο τραβηγμένο....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Τπτ δεν είναι τραβηγμένο.

Εδώ έξω τσακώνονται για το πιο μπλοκ είναι καλύτερο.

Ό ένας λέει Fuzion και ο άλλος λέει Apogee GTX Bowed(το καμπύλομα που λέγαμε?)

Και μιλάμε για διαφορές 1 βαθμού...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα...

Ήρθαν χθες τα κομμάτια του νέου μου υπολογιστή και έχω πάρει και εγώ την Thermalright Ultra-120 eXtreme από Πλαίσιο. Στη συσκευασία έχει μία πάστα, είναι καλή ή πρέπει να αγοράσω κάποια άλλη;

Επίσης μητρική πήρα τη Gigabyte P35-DQ6, η οποία κάτω από το socket έχει ένα έξτρα σύστημα παθητικής ψύξης, θα πρέπει να το βγάλω για να βάλω την ψύχτρα, ή να βάλω το backplate της Thermalright πάνω από αυτό;

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma [Σήμερα, στις 12:41]

Γειά σας και από μένα...

Ήρθαν χθες τα κομμάτια του νέου μου υπολογιστή και έχω πάρει και εγώ την Thermalright Ultra-120 eXtreme από Πλαίσιο. Στη συσκευασία έχει μία πάστα, είναι καλή ή πρέπει να αγοράσω κάποια άλλη;

Επίσης μητρική πήρα τη Gigabyte P35-DQ6, η οποία κάτω από το socket έχει ένα έξτρα σύστημα παθητικής ψύξης, θα πρέπει να το βγάλω για να βάλω την ψύχτρα, ή να βάλω το backplate της Thermalright πάνω από αυτό;

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά... :)

Εαν μπορούν να φτάσουν οι βίδες και να πιάσουν απο πίσω χώστο....αν είναι να ζοριστεί πολύ άστο....Εχω και γώ την ίδια μητρική και οι βίδες της ψύκτρας μου φτάνανε για να την κρατάει καλα και να μην σφίγγεται πολύ η μητρική :)

Link to comment
Share on other sites

επειδη αγορασα και εγω την ιδια ψυχτρα απο το πλαισιο, ελενξα βεβαια και ειναι ισια εχω την ιδια ερωτηση με τον φιλο παραπανω, να βαλω την ιδια παστα που εχει η ψυχτρα η artic silver 5????

επισης η artic silver 5 , μπορει να μπει και στη motherboard???

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα άρχισα να στήνω το μηχάνημα, και τελικά είχα πρόβλημα με την ψύχτρα... :( Αλλά πήγα και πήρα μακρύτερες βίδες και έκανα δουλειά... ;) Δεν έβγαλα το πίσω μέρος της παθητικής ψύξης της μητρικής και έβαλα από κάτω το backplate της ψύκτρας.. Κουμπώσανε μια χαρά, χωρίς να πιέζεται ιδιαίτερα η μητρική..

Πολύ ωαραία η ψύχτρα αλλά αυτό που δε μου άρεσε και πολύ ήταν η θερμοαγώγιμη που τη συνοδεύει.. Με το που έβαλα λίγη και καλύψα την επιφάνεια του επεξεργαστη, έβαλα την ψύκτρα πάνω για να την κουμπώσω και γλυστρούσε σα να κάνεις πατινάζ στον πάγο :( . Η Arctic Silver πιστεύω πως πρέπει να είναι καλύτερη σε αυτό τον τομέα... Δυστυχώς δεν είχα σπίτι και έτσι αναγκαστικά άφησα της Thermalright. Όση έχει απομείνει δηλαδή πάνω στον επεξεργαστή και δεν έχει πασαλειφεί στο socket.. :(

Αυτά εκ πρώτης όψεως... δεν τελείωσα ακόμα τον υπολογιστή οπότε δεν μπορώ να πω περισσότερα ακόμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κ εγω τις θερμοκρασίες που εχω μετα το lapping αμα εχει κανεις παρόμοιο σύστημα να τις συγκρίνουμε..

Λοιπόν:

Core temp

IDLE -- 29-31

LOAD-- 41-43

Everest

IDLE-- 19-23 (πραγμα που αποκλείεται γιατι η θερμοκρασία δωματίου ειναι μεγαλύτερη)

LOAD--32-33

BIOS

IDLE --24

E6600@3Ghz

Επίσης κουτι με πολυ καλο airflow.. Αν κ μητρική κ κάρτα ζεματάνε..:(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Reaper

Ας πω κ εγω τις θερμοκρασίες που εχω μετα το lapping αμα εχει κανεις παρόμοιο σύστημα να τις συγκρίνουμε..

Λοιπόν:

Core temp

IDLE -- 29-31

LOAD-- 41-43

Everest

IDLE-- 19-23 (πραγμα που αποκλείεται γιατι η θερμοκρασία δωματίου ειναι μεγαλύτερη)

LOAD--32-33

BIOS

IDLE --24

E6600@3Ghz

Επίσης κουτι με πολυ καλο airflow.. Αν κ μητρική κ κάρτα ζεματάνε..:(

πες μας ομως και τα specs sto pc σου! ανεβασε και φωτο!! οσον αφορα την ψυχτρα!και το πως την τοποθετησες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georarg

πες μας ομως και τα specs sto pc σου! ανεβασε και φωτο!! οσον αφορα την ψυχτρα!και το πως την τοποθετησες!

το site της thermalright έχει αναλυτικές οδηγίες...’μα βάζεις ψύκτρα πρώτη φορά είναι λίγο μπλέξιμο ιμο...

Εγώ την έβαλα με arctic silver 5.

Τέλος, οι βίδες, ειδικά οι τελευταίες θέλουν πολύ δύναμη, εκτός κ αν έχεις ηλεκτρικο κατσαβίδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι γίνεται ρε γμτ κι εγώ τη σκέφτομαι σοβαρά να αντικαταστήσω την Thermaltake MaxOrb που έχω σε έναν C2D 6600 με αυτή την Ultra αφού έχω δει ότι είναι η κορυφαία αερόψυκτρα για CPU, και παντού διαβάζω προβλήματα με την εφαρμογή και τη στερέωση ρε γμτ... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες "ξεθάβω" το θέμα, γιατί κι εμένα η 120 extreμε που μόλις αγόρασα, είχε λίγο στραβή βάση! Ελάχιστα, αλλά είχε κενά στα άκρα. Και επειδή συνηθίζω να βάζω ελάχιστη πάστα, αυτό επηρέαζε.

Το είχα ψιλιαστεί, γιατί σε full load, η διαφορά από την ΧP 90 που είχα πριν, ήταν μόλις 2-3 βαθμούς χαμηότερα, σε full load, στον A64 brisbane@2800, αλλά το σημαντικότερο, idle με cool n quiet έβλεπα 2 βαθμούς πάνω! Είπα στην αρχή, ίσως επειδή είχα πολύστροφο 9άρι fan στην 90, ενώ το 120'αρι είναι αργόστροφο. Αλλά διάβασα και το post, και είπα να την τσεκάρω.

Την έτριψα με 3 νούμερα ντουκόχαρτο διαδοχικά(600-1000-1200), και μαντέψτε: 3-4 βαθμούς κάτω υπό φορτίο. Προσοχή λοιπόν στην thermalright....

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω μητρικη την Gigabyte N680SLI-DQ6...

πηρα την cooler ultra 120 extreme για να την βαλω πανω στον Q6600 αλλα εβρισκε πανω στην ψυξη της mobo... κοιταξτε για να καταλαβετε-->(1), (2)

Για το 1 βρισκει επανω σε silentpipe και northbridge και για το 2 βρισκει πανω στη βαση της και μενει σε αποσταση η βαση της ψυκτρας απο τη mobo...

Τι μπορω να κανω?

Επισης αν τα βγαλω ολα απο πανω της πρεπει να βαλω ψυξη στο σημειο που ειναι το silentpipe? και για το northbridge και to southbridge τι μου προτεινετε...?

plz help!!!

Link to comment
Share on other sites

βιδες εβαλες αλλες (εκτος συσκευασιας της ψυκτρας)?

οσο για northbridge και southbridge αλλαξες και εκει την ψυξη?

βασικα πειραξες κατι σε σχεση με την αρχικη μορφη της μητρικης σου ή απλα πεταξες επανω την ultra και ολα κομπλε?

Link to comment
Share on other sites

δλδ το συμπέρασμα ρε παιδιά τελικά ποιο είναι? καλύτερη απαγωγή κάνει όταν είναι απόλυτα ίσια ή όταν είναι λίγο στραβή? :confused: Επειδή περιμένω μια από Πλαίσιο να μου ρθει, αν έρθει και είναι στραβή, και επειδή δεν έχω όρεξη να κάθομαι να τρίβω (ειδικά για μια ψύκτρα που την έχω πληρώσει 60), να τη στείλω πίσω? Ή θα είμαι ok, χωρίς καμιά διαφορά? (θα μπει πάνω σε Abit IP35 PRO, αν έχει σημασία). Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.