Jump to content



Thermalright Ultra-120 eXtreme Απορία


Reaper

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 19:10]

http://www.anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2943&p=4

?

Αμα είναι να έχεις στοκ επεξεργαστή, κράτα και τη στοκ ψύκτρα. Σε στοκ συχνότητες δεν μπορείς να αξιοποιήσεις τις μεγάλες ψύκτρες στο 100%. Όταν σφίξουν οι ζέστες - και τo vcore- θα δεις διαφορά :)

Τέλος, τα λεφτά της τα αξίζει χαλαρά.

Τα +40 MHz που πετυχαίνει η eXtreme έναντι της απλής Ultra αξίζουν τα 20 διαφορά ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 19:22]

Το θέμα δεν είναι τα 40mhz.’μα τα κυνηγάς, καλύτερα να πας σε άλλες λύσεις ψύξης κατ εμε.

Οι 7 βαθμοι διαφορά αξίζουν τα 20 ευρώ;

Πού είναι οι 7 βαθμοί διαφορά; Σε ποιο σημείο αναφέρεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

http://www.anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2943&p=4

As you can see in the chart above the cooling efficiency of the Ultra 120 Extreme under load is striking. Where the Tuniq Tower 120 and Ultra 120 mirror each other from 2.93GHz to 3.90GHz, the Thermalright Ultra 120 Extreme creates a new performance curve at a lower cooling temperature. The Tuniq and Ultra 120 are at 47/48 at 3.73GHz compared to the Intel Retail at 71C. The Ultra 120 Extreme shatters those cooling results by maintaining 43C.

The advantage increases even more as the overclock is raised. By 3.90 GHz, which is the highest overclock the Tuniq and Thermalright Ultra 120 could reach with stability, the Tuniq and Ultra 120 are both at 51C, which was the best performance among coolers tested so far. The Ultra 120 Extreme, which is the same exact cooler as the Ultra 120 with just two additional heatpipes, bests both previous leaders by 6C, with a 3.90GHz temperature of 45C. The Thermalright Ultra 120 Extreme is still able to push the processor higher, topping out at a stable 3.94GHz. At that speed, processor temperatures under stress remained a very low 47C.

59 την έχει το πλαίσιο, τα μουλτιραμα την απλή 47... Αξίζει χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 19:29]

http://www.anandtech.com/casecooling/showdoc.aspx?i=2943&p=4

As you can see in the chart above the cooling efficiency of the Ultra 120 Extreme under load is striking. Where the Tuniq Tower 120 and Ultra 120 mirror each other from 2.93GHz to 3.90GHz, the Thermalright Ultra 120 Extreme creates a new performance curve at a lower cooling temperature. The Tuniq and Ultra 120 are at 47/48 at 3.73GHz compared to the Intel Retail at 71C. The Ultra 120 Extreme shatters those cooling results by maintaining 43C.

The advantage increases even more as the overclock is raised. By 3.90 GHz, which is the highest overclock the Tuniq and Thermalright Ultra 120 could reach with stability, the Tuniq and Ultra 120 are both at 51C, which was the best performance among coolers tested so far. The Ultra 120 Extreme, which is the same exact cooler as the Ultra 120 with just two additional heatpipes, bests both previous leaders by 6C, with a 3.90GHz temperature of 45C. The Thermalright Ultra 120 Extreme is still able to push the processor higher, topping out at a stable 3.94GHz. At that speed, processor temperatures under stress remained a very low 47C.

59 την έχει το πλαίσιο, τα μουλτιραμα την απλή 47... Αξίζει χαλαρά.

Δεύτερη εικόνα, μάλιστα. Δε ξέρω... Εφ' όσον και με τις δύο ψύκτρες σε αυτή τη συχνότητα έχουμε σταθερό το σύστημά μας τι κερδίζουμε; Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του επεξεργαστή; Και πόσο;

Όπως και να το κάνουμε όμως δεν είναι αμελητέα διαφορά οι 7 βαθμοί.

Από την άλλη προσωπικά μου φαίνεται πιο ουσιώδης η διαφορά στη θερμοκρασία στο μέγιστο O/C που μπορεί να πετύχει η κάθε ψύκτρα μιας και αυτός είναι ο στόχος. Δεν παίρνουμε μια ακριβότερη ψύκτρα για να σταματήσουμε εκεί που θα φτάναμε με μία άλλη.

Το συγκεκριμένο άρθρο δείχνει τις καμπύλες απόδοσης μερικών ψυκτρών σε σχέση με τη συχνότητα κα έχει ενδιαφέρον από φυσικής άποψης. Από άποψης όμως O/C νομίζω πως ισχύει αυτό που έγραψα στην προηγούμενη παράγραφο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pusher

Δεύτερη εικόνα, μάλιστα. Δε ξέρω... Εφ' όσον και με τις δύο ψύκτρες σε αυτή τη συχνότητα έχουμε σταθερό το σύστημά μας τι κερδίζουμε; Μεγαλύτερη διάρκεια ζωής του επεξεργαστή; Και πόσο;

Όπως και να το κάνουμε όμως δεν είναι αμελητέα διαφορά οι 7 βαθμοί.

Από την άλλη προσωπικά μου φαίνεται πιο ουσιώδης η διαφορά στη θερμοκρασία στο μέγιστο O/C που μπορεί να πετύχει η κάθε ψύκτρα μιας και αυτός είναι ο στόχος. Δεν παίρνουμε μια ακριβότερη ψύκτρα για να σταματήσουμε εκεί που θα φτάναμε με μία άλλη.

Το συγκεκριμένο άρθρο δείχνει τις καμπύλες απόδοσης μερικών ψυκτρών σε σχέση με τη συχνότητα κα έχει ενδιαφέρον από φυσικής άποψης. Από άποψης όμως O/C νομίζω πως ισχύει αυτό που έγραψα στην προηγούμενη παράγραφο.

Με έχεις μπερδέψει. Η εξτριμ σε σχέση με την απλή αξίζει.Είναι καλύτερη.

Το που θα σταματήσει το oc εξαρτάται απ τα κομμάτια που θα σου κάτσουν.’μα πάνε όλα στο θεο και σε κόβει η ψύκτρα ,ή της βάζεις κορυφαίους ανεμιστήρες μπρος πίσω -και πολύ θόρυβο- ή πας σε νερό ή δε ξέρω και γω τι κάνεις παραπέρα.

Εγω, με 65 ευρώ -μαζί με το ανεμιστηράκι- είμαι 35-37 ιδλε με ζέστη, και αθόρυβος.

Αμα θες αερόψυξη πάρε την εξτριμ και δε θα το μετανοιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 20:21]

Με έχεις μπερδέψει. Η εξτριμ σε σχέση με την απλή αξίζει.Είναι καλύτερη.

Το που θα σταματήσει το oc εξαρτάται απ τα κομμάτια που θα σου κάτσουν.’μα πάνε όλα στο θεο και σε κόβει η ψύκτρα ,ή της βάζεις κορυφαίους ανεμιστήρες μπρος πίσω -και πολύ θόρυβο- ή πας σε νερό ή δε ξέρω και γω τι κάνεις παραπέρα.

Εγω, με 65 ευρώ -μαζί με το ανεμιστηράκι- είμαι 35-37 ιδλε με ζέστη, και αθόρυβος.

Αμα θες αερόψυξη πάρε την εξτριμ και δε θα το μετανοιώσεις.

Φαντάζομαι πως το O/C η Anandtech το έκανε με το ίδιο υλικό ώστε αν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Και φυσικά όσα λέω εγώ αναφέρονται στο ίδιο υλικό ώστε να μην τίθεται θέμα διαφορών.

Σε τι όμως σε έχω μπερδέψει;

Και μήπως υπάρχει κανένα συγκριτικό πάνω στην τελευταία μου ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

με έχεις μπερδέψει γιατί ξεκινήσαμε απ την διαφορά της εξτριμ με την απλή, και τωρά ψάχνεις για νερό κτλ :) . Πόσα σκοπεύεις να δώσεις; ’μα τα 60 είναι οκ πάρε την εξτριμ, αν μπορείς αρκετά παραπάνω βάλε νερό, αν μπορείς λιγότερο πάρε την απλή ή tuniq tower ή εδώ είμαστε και ψάχνουμε.

Έτοιμα kits δε νομίζω να αξίζουν, οι πιο έμπειροι θα σε διαφωτίσουν σε αυτό καθώς εγώ δεν έχω πείρα -μόνο ότι έχω διαβάσει-.

Τέλος , δεν έχω δει κάποιο συγκριτικό :/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KoMM [Σήμερα, στις 20:34]

με έχεις μπερδέψει γιατί ξεκινήσαμε απ την διαφορά της εξτριμ με την απλή, και τωρά ψάχνεις για νερό κτλ :) . Πόσα σκοπεύεις να δώσεις; ’μα τα 60 είναι οκ πάρε την εξτριμ, αν μπορείς αρκετά παραπάνω βάλε νερό, αν μπορείς λιγότερο πάρε την απλή ή tuniq tower ή εδώ είμαστε και ψάχνουμε.

Έτοιμα kits δε νομίζω να αξίζουν, οι πιο έμπειροι θα σε διαφωτίσουν σε αυτό καθώς εγώ δεν έχω πείρα -μόνο ότι έχω διαβάσει-.

Τέλος , δεν έχω δει κάποιο συγκριτικό :/

Είδες ένα συγκριτικό μόλις τώρα. Δεν ενδιαφέρομαι για watercooling άμεσα αλλά αυτά τα συγκριτικά

Σε σχέση με την απλή σου ξεκαθάρισα πως βλέπω τα πράγματα. Διαφορά τελικής ταχύτητας με την κάθε μία και θερμοκρασίες στην τελική ταχύτητα. Αυτά νομίζω πως είναι τα πιο βασικά κριτήρια επιλογής. Και βάσει αυτών ρωτάω αν αξίζει η διαφορά των χρημάτων ανάμεσα στις 2... Λοιπόν τώρα τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Bρε συ pusher... δεν ξέρω για τον KoMM αλλα εγώ τουλάχιστον την είχα φορεμένη την extreme.... τωρα εχω υδρόψυξη οπως είπα....το review την πρότεινει ανεπιφύλακτα, με κλειστά μάτια όπως είδες... Θα κερδίσεις πολύ στο λέω guarantee.... αν ψάξεις σε άλλα threads που εχουμε ποστάρει κλοκια και θερμοκρασίες εγω και άλλα μέλη θα δεις στην πράξη τι λέμε και βγάζεις τα συμπεράσματα σου... Κοιτα τα "Q6600 και θερμοκρασίες" και "Overclocking με P5K Deluxe"... Εχουμε ποστάρει τα πάντα σχετικά με temps και με θερμοκρασίες και με υδρόψυξη και με την extreme και μπορείς να δεις και στην πράξη τι γινεται με την extreme οσο και με την υδρόψυξη... Προφανώς υπάρχουν και αλλου data απλά αυτά μου ήρθαν τώρα στο νου...

Ειχα τους ίδιους ενδοιασμούς με σένα πριν την πάρω κυρίως λόγω τιμής και αυτών που "λέει" οτι κάνει... αλλα το κομμάτι αξίζει κάθε ... και δεν πρόκειται να την πουλήσω καθώς θέλω να εχω μια κορυφαία ψυκτρα αν ξεμείνω ποτε απο υδρόψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από man@ice [30-07-2007 02:07]

Έστειλα mail στην ThermalRight και μου απάντησαν ότι είναι επίτηδες η βάση κυρτή επειδή δεν είναι ίσιο το IHS στους cpu.

Απο εσάς που έχετε πάρει την Extreme πόσοι έχετε αφήσει την βάση όπως ήταν και πόσοι έχετε κάνει lapping; Ρωτάω επειδή δοκίμασα και ακούμπησα το cpu πάνω στην ψύκτρα (χωρίς να τα τοποθετήσω στην μητρική) και απο ότι είδα κάνει ελαφρός τραμπάλα ο cpu σε αντίθεση με την παλιά ψήκτρα που πατάει κανονικά και ψιλοφοβάμαι να την βάλω. Θα ήθελα να πάρω και άλλες γνώμες απο κάποιους που την έχουν ήδη τοποθετήσει.

Εδώ η Thermalright φαίνεται πως λέει ότι είναι καλύτερες οι κυρτές κτλ. (Διαβάστε το quote). Τι να υποθέσω εγώ σε αυτό το σημείο; Ότι η Thermalright προσπαθεί να καλύψει μία ελαττωματική παρτίδα ή ότι βγάζει δυο ειδών ψύκτρες αλλά δεν το αναφέρει αυτό πουθενά;

Link to comment
Share on other sites

Αν την αγοράσω ελπίζω να καταφέρω να τους κάνω σαφές από την αρχή το ζήτημα ώστε να μη μπλέκω με RMA.

Επειδή μόνο έχω διαβάσει και ποτέ εγκαταστήσει ο ίδιος μια ψύκτρα ας κάνω μερικές ερωτήσεις:

1. Για να μπορέσω αν την εγκαταστήσω θα χρειαστεί να βγάλω τις PCI/PCI-E κάρτες από τη μητρική ή και με αυτές φορεμένες δε θα δυσκολευτώ;

2. Θερμοαγώγιμη πάστα έχει η eXtreme; Βλέπω στις οδηγίες εγκατάστασης της Ultra (http://thermalright.info/thermalright/article_info.php?articles_id=53) να αναφέρεται στην τοποθέτηση της πάστας, αλλά δε βλέπω κάτι αντίστοιχο στις οδηγίες για την eXtreme (http://thermalright.info/thermalright/article_info.php?articles_id=52).

3. Παλιά πάστα πώς αφαιρώ;

4. Τη νέα την απλώνω και στο heatsink και στη CPU;

5. Στο σύστημά μου έχω έναν 12άρη ανεμιστήρα στο πίσω μέρος του κουτιού το οποίο βγάζει αέρα από το κουτί. Προφανώς ο ανεμιστήρας που θα μπει στη ψύκτρα θα πρέπει να κινεί τον αέρα με την ίδια φορά. Πού όμως πρέπει να τοποθετηθεί; Στη πλευρά της ψύκτρας που είναι κοντά στον 12άρη του κουτιού ή στην άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω της coolermaster με τα 6-7 ευρώ -με λεντ :p- . Πολύ ήσυχος και νορμαλ από ροή.

@pusher

1. Καλύτερα να τις βγάλεις, αφού θα βγάλεις και τη μητρική ολόκληρη, τι είναι 1-2 κάρτες;

2.Έχει πάστα .

3.Με ισοπροπυλική αλκοόλη-οινόπνευμα-ασετον ( ; ). Ούτε εγώ έχω βγάλει ποτέ οπότε ας πει και καποιος 100%σίγουρος.

4.Εδώ δε ξέρω. ’λλοι λένε μόνο στο heatsink οι οδηγίες λένε και στην ψύκτρα και στο heatsink...Εγώ έβαλα παντού -και αρκετό δυστυχώς/ευτυχώς δεν ξέρω-. Γνώμη μου να ακολουθήσεις τις οδηγίες που δίνει η thermalright και όχι αυτές που δίνουν π.χ. για τις παστες.

5.Εγώ τον έχω απ την άλλη. Μπορείς να βάλεις και 2 ανεμιστήρες αλλά θέλει πατέντα νομίζω.

Τέλος για το θέμα στραβή/ίσια νομίζω ότι αρκέι να έχει καλή επαφή στους πυρήνες.Μιλάω για ελαφρύ στράβωμα , ελάχιστη κλίση κτλ.....

Με βάλατε στην πριζα 1 το βραδυ γμτ να δω τι είναι η δικια μου, ισια ή στραβη...

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο ανεμιστήρες θα κάνουν και πολύ θόρυβο. Έχω ήδη έναν 12άρη. Αν βάλω κι άλλους 2...

Οι ανεμιστήρες αυτοί που έχουν 3-pin θηλυκό μπορούν να μουν στην υποδοχή της μητρικής για τον ανεμιστήρα της CPU (η οποία είναι 4-pin) ή χρειάζεται αντάπτορας;

Link to comment
Share on other sites

Για την δική μου extreme τώρα...οταν πρωτοβγήκε το θέμα με την κυρτότητα πολύ απλά την εβγαλα για να δω το πάτημα της... και σαν δευτερο τεστ εβαλα παστα πάνω στο τζάμι του γραφείου για να δω αν απο κάτω πατάει καλά και βέβαια πάλι μετά τσέκαρα το πάτημα της... μια χαρά ηταν...δεν ειδα κυρτότητα... οσο για τις θερμοκρασίες μην τα ξαναλέω... φοβερή διαφορά και απόδοση...

Τεθηκαν διάφορα ερωτηματα απαντησε και ο φίλτατος KoMM αλλα τώρα δεν μπορώ να καν ω crosscheck....

1) Δεν την έχω λαπάρει, την αφήσα όπως ειναι..

2) Ανεμιστήρα καλυτερα τον Scythe SFlex που εχουν χρησιμοποιήσει και στο review... απλά κορυφαίος ανεμιστήρας... Εναλλακτικά τον Zalman ZM-F3... τους έχει το ΠΛΑΙΣΙΟ

3) Θερμοαγώγιμη πάστα εχει η Extreme και ειναι μια χαρά... την απλώνεις μονο στον CPU... Προσοχή στο βίδωμα γιατι η ψυκτρα θα γλυστράει...

4) Θα χρειαστεί να ξηλώσετε ΟΛΗ την μητρική...οποτε βγάλτε και τα υπόλοιπα για περισσότερο χώρο... η ψυκτρα εχει backplate, σιδερένια πλατη που μπαίνει στην πισω πλευρα της μητρικής και πάνω σε αυτή κουμπωνεις την βίδες...

5) Την παλια πάστα την αφαιρείς ευκολα και με καθαρό οινόπνευμα...

6) Tα καλυτερα αποτελέσμα τα είχα βάζοντας στην εξης διάταξη... ανεμιστήρας ψυκτρας- ψυκτρα- πισω ανεμιστήρας... οι 2 ανεμιστήρες με την ιδια φορά βέβαια... ο 1ος σπρωχνει αέρα μέσα στην ψυκτρα και ο 2ος έξω απο το κουτί... στην ίδια ευθεία

Μην ξεχνάτε οτι ειναι NORMAL να μπορεί να κουνηθεί η ψυκτρα ακομα και όταν οι βιδες ειναι ΠΛΗΡΩΣ ΣΦΙΓΜΕΝΕΣ... το λεει στο site εξάλλου...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.