Jump to content



Ολοκληρωτική αναβάθμιση *Βοήθεια*(Μαμουνια του ΠΛΑΙΣΙΟΥ)


HcR

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από HcR [Σήμερα, στις 21:11]

Τώρα άμα γίνω κακός και βρίζω θα με διορθώνουν

Καλά περνώ τηλέφωνο στο πλαίσιο καλαμαριάς και λέω ένα παιδί θα επιστρέψει μια 7950GT το απόγευμα λέω μπορείτε μα την κρατήσετε με λένε μπορούμε και λέω θα πέραση αύριο δικό μου άτομο να την παραλαβή ,αφήνω όνομα επίθετο λέω όλα ΟΚ..

Παίρνω τηλέφωνο το απόγευμα για επιβεβαίωση και με λένε την έχουμε στήλη πίσω Αθηνά γιατί ο τεχνικός μας την βρήκε χαλασμένη μα καλά λέω αφού ήταν καινούρια και το αστείο είναι ότι ήξεραν ότι έχω κάνει κράτηση..

(η 7950GT ηταν κανουρια και δουλευε μια χαρα)

Ακόμα μια φορά νιώθω πουλημένος... :(

Τα σχόλια δικά σας...

Την κάρτα την πήγα εγώ πίσω σήμερα το απόγευμα. Χθες που την πήρα δεν έιχει ΤΊΠΟΤΑ. Την έβαλα και επειδή περιμένω την 7950GX2 την έστειλα πίσω γιατί δεν την χρειάζομαι.

Η απάτη του πλαισίου δεν έχει όρια. Είχα παραγγείλει το σάββατο μια 7900GX2. Μου έστειλαν mail την δευτερα ότι την τρίτη θα είναι εκεί η κάρτα. Παω το πρωί μαζί με έναν φίλο. Βλέπουν στις 10.10 ότι στην αποθήκη υπάρχουν 7 κάρτες γιατί δεν είχαν έρθει αυτές που παραγγείλαμε. Μετά από 20 λεπτά στο κατάστημα το είδαν πάλι και οι 6 ήταν για RMA!!! Απίστευτο και όμως αληθινό.

Ξαφνικά μέσα σε 20 λεπτά είδαν ότι είναι RMA οι κάρτες.. ΌΧΙ ότι θα τις στείλουν στο stock house και αναμεταξύ τους θα τα πάρουν όλα. Ένα παλικάρι είχε πει κάτι πριν λίγο καιρό σε αυτό το forum και να μην το ξεχάσει κανεις σας.

ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΠΛΑΣΙΟ ΣΤΙΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΝΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΌΜΕΝΟΙ ΤΟΥ...

Βάζω στοίχημα ότι την τσίμπησε κάποιος εργαζόμενος τις Καλαμαριάς. Ο τεχνικός που την πήρε από εμενα ούτε άνοιξε το κουτί να την δει και μου έδωσε τα μετρητά...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από HcR [Σήμερα, στις 13:19]

Περνω τώρα στο Πλαισιο και ρωτάω για την εξέλιξη τις παραγγελίας μου και με λέει αφού σας έχει έρθει email σε .pdf και λέει ημερομηνία παραδώσεις courier αρά το προϊόν που επιλέξατε υπάρχει και θα το ταχυδρομήσουμε στην τάδε ημερομηνία που αναγράφετε..

Αυτο είναι και το σημερινό:

image00242dt8.jpg

και αυτό απο το προχθεσινό

image00241np8.jpg

**Συμπέρασμα οταν παρήγγειλα το προϊόν υπήρχε και στο ενδιάμεσο τις μιας μέρας απο την παραγγελιά προχθές μεχρι χθες στο τηλεφώνημα κάτι παίχτηκε ενδιάμεσα....

Σε αυτήν την παραγγελιά ελπίζω να μην γίνει καμιά στραβή :)

Εκεί που λέει "θα παραδοθει σε courier στις 19/7" , μην περιμένεις να σου έρθει εκείνη την μέρα. Εμένα μου έλεγε για σήμερα, και τίποτα δεν ήρθε. Αν δεν το φέρουν αύριο θα πάρω τηλ και θα την ακυρώσω. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οταν λένε 18.7.2007 σημαίνει οτι την τάδε μέρα θα την παραδώσουν στην κουριερ και αυτί ανάλογα με το που μένεις θα σε έρθει σε μια δυο μέρες ανάλογα με την περιοχή..

Εγω η αυτήν η την άλλη βδομάδα κατεβαίνω Θεσσαλονίκη μονό και μονό για αυτο το θέμα..και θα συνεννοηθω με τον eon να πάμε μαζί στο Πλαισιο να δούμε τη θα μας πουν μπροστά μας, και ανάλογα θα τους απαντήσω!!!!:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Για την όλη φάση με τις GX2, δε σας πέρασε από το μυαλό ότι κάθε καρυδιάς καρύδι που τις παρήγγειλε δεν πρόσεξε ότι το τροφοδοτικό του ήταν μάλλον ελλειπές και εν τέλει, τις επέστρεψε-ακύρωσε? Δεν είναι απαραίτητο να τις μοιράστηκαν όλες οι πωλητές όπως λέτε.

Link to comment
Share on other sites

163Watt δεν έχουν κατανάλωση? (αν θυμάμαι καλά)

Είναι λίγο άκυρο 6 στους 6 αγοραστές (τόσα κομμάτια ήταν διαθέσιμα το Σάββατο 14/7) να μην άντεχαν (<550Watt τροφοδοτικό δλδ).

Ακόμη πιο άκυρο είναι ότι η διαθεσιμότητα εξακουλουθούσε να είναι 6 κομμάτια το πρωί της Δευτέρας (~10 το πρωί),

παρά το ότι είχαν δεσμευτεί στο σύστημα (1001 κωδικός στο ΠΛΑΙΣΙΟ) 2 τουλάχιστον κάρτες για θεσσαλονίκη.

20 περίπου λεπτά μετά, εμφανιζόταν όλες στο RMA.

Και κάτι τελευταίο, για να γεμίσει το post :p

Οι κάρτες το Σάββατο ήταν στην αποθήκη, το ίδιο και τη Δευτέρα το πρωί, μέχρι που βγήκαν όλες RMA.

Υποθέτω, ότι επιτέθηκαν με ραδιενεργές ακτινοβολίες οι κάτοικοι του Κρόνου

καθώς διαπιστώθηκε ότι 4 πελάτες που παρήγγειλαν τις κάρτες ήταν οπαδοί των ΕΛ

και θα χρησιμοποιούσαν beta drivers της nvidia για folding@EL,

ώστε να ανιχνευθεί η τοποθεσία των πολεμιστών του κρόνου στη σκοτεινή πλευρά της σελήνης

και να καταστραφεί ολοσχερώς ο στόλος τους.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω, ότι επιτέθηκαν με ραδιενεργές ακτινοβολίες οι κάτοικοι του Κρόνου

καθώς διαπιστώθηκε ότι 4 πελάτες που παρήγγειλαν τις κάρτες ήταν οπαδοί των ΕΛ

και θα χρησιμοποιούσαν beta drivers της nvidia για folding@EL,

ώστε να ανιχνευθεί η τοποθεσία των πολεμιστών του κρόνου στη σκοτεινή πλευρά της σελήνης

και να καταστραφεί ολοσχερώς ο στόλος τους.

Αλήθεια είναι, το είδα κ γω στην τατιάνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HcR [Σήμερα, στις 01:06]

Οταν λένε 18.7.2007 σημαίνει οτι την τάδε μέρα θα την παραδώσουν στην κουριερ και αυτί ανάλογα με το που μένεις θα σε έρθει σε μια δυο μέρες ανάλογα με την περιοχή..

Εγω η αυτήν η την άλλη βδομάδα κατεβαίνω Θεσσαλονίκη μονό και μονό για αυτο το θέμα..και θα συνεννοηθω με τον eon να πάμε μαζί στο Πλαισιο να δούμε τη θα μας πουν μπροστά μας, και ανάλογα θα τους απαντήσω!!!!:nuke:

Εγώ φίλε, μόλις ακύρωσα την παραγγελία, διότι την έχω κάνει από την Δευτέρα και τιποτα ακόμα....μόλις 43 χιλιομετρα από Αθήνα μένω. Ελεός...και αυτό που θέλω το έφερε το e-shop στην ίδια τιμή;) , ενώ του Πλαισίου είχε "έκπτωση :TD: ".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo [Χθες, στις 13:54]

163Watt δεν έχουν κατανάλωση? (αν θυμάμαι καλά)

Είναι λίγο άκυρο 6 στους 6 αγοραστές (τόσα κομμάτια ήταν διαθέσιμα το Σάββατο 14/7) να μην άντεχαν (<550Watt τροφοδοτικό δλδ).

Ακόμη πιο άκυρο είναι ότι η διαθεσιμότητα εξακουλουθούσε να είναι 6 κομμάτια το πρωί της Δευτέρας (~10 το πρωί),

παρά το ότι είχαν δεσμευτεί στο σύστημα (1001 κωδικός στο ΠΛΑΙΣΙΟ) 2 τουλάχιστον κάρτες για θεσσαλονίκη.

20 περίπου λεπτά μετά, εμφανιζόταν όλες στο RMA.

Και κάτι τελευταίο, για να γεμίσει το post :p

Οι κάρτες το Σάββατο ήταν στην αποθήκη, το ίδιο και τη Δευτέρα το πρωί, μέχρι που βγήκαν όλες RMA.

Υποθέτω, ότι επιτέθηκαν με ραδιενεργές ακτινοβολίες οι κάτοικοι του Κρόνου

καθώς διαπιστώθηκε ότι 4 πελάτες που παρήγγειλαν τις κάρτες ήταν οπαδοί των ΕΛ

και θα χρησιμοποιούσαν beta drivers της nvidia για folding@EL,

ώστε να ανιχνευθεί η τοποθεσία των πολεμιστών του κρόνου στη σκοτεινή πλευρά της σελήνης

και να καταστραφεί ολοσχερώς ο στόλος τους.

Χμμ...ώστε δε σου φτάνει η δικαιολογία του PSU...

Τα 33.5 εκατοστά μήκους της κάρτας μήπως?

Ή θες φωτογραφία από δύο κάρτες που είναι μόνο στα σακουλάκια τους (ούτε κουτί ούτε παρελκόμενα) από την αποθήκη στον Ασπρόπυργο, με την οποία μιλούσα χτες? Και καλά το σκέφτηκες, μάλλον δε θα δωθούν ακριβώς γιατί είναι μόνο στα σακουλάκια τους.

Με όλο το υπόλοιπο h/w δεν ξέρω τι παίχτηκε (π.χ. με τον γνωστό 320άρη USB SG) αλλά εδώ το έψαξα αρκετά και δεν υπάρχει κανένας Λιακό ή MJ-12 πίσω από το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

gznp, το όλο θέμα ήταν στην πλάκα.

Δεν έχω καμία κόντρα μαζί σου, ούτε φυσικά παρεξηγήθηκα με το Πλαίσιο.

Ελπίζω να μη διαπίστωσες από το post μου, ότι είμαι κι εγώ άλλος ένας που φωνάζει για δικαίωση τώρα.

Έχω αναλύσει και την άποψή μου εδώ, για όλη την ιστορία των προσφορών, και τη διαθεσιμότητα.

Τώρα, αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω για κάρτες που γύρισαν πίσω από RMA, please share the info :)

Για την ιστορία, το Πλαίσιο Καλαμαριάς έστειλε 3 κάρτες (7900GX2) πίσω στην αποθήκη (μετά από αίτηση από τα κεντρικά) την Παρασκευή το απόγευμα,

οι δύο από τις οποίες ήταν σφραγισμένες, και η μία σε σακκουλάκι (ήταν βιτρίνα).

Αυτά, κατά τα λεγόμενα του πωλητή φυσικά.

Επίσης για την ιστορία, δεν θα με πείραζε να πάρω σε σακκουλάκι τη συγκεκριμένη κάρτα,

στη συγκεκριμένη τιμή, με 3 χρόνια εγγύηση Πλαισίου.

Εμένα απλά μου φάνηκαν "ύποπτα" κάποια συγκεκριμένα κομμάτια της ιστορίας που αφορούσαν εμένα προσωπικά, και μόνο εμένα.

Και την πεποίθηση αυτή ενίσχυσε η ιστορία του EoN που πήρε την 7950GT από το Πλαίσιο Καλαμαριάς την Τρίτη το μεσημέρι,

τετάρτη μεσημέρι τη γυρνάει, αφού περίμενε καλύτερη απόδοση, κι ενώ την έχει "κλείσει" τηλεφωνικά ο HcR,

η κάρτα περνάει από τεχνικό έλεγχο, βγαίνει σκάρτη, και πάει για RMA.

Θεωρώ ότι το post σου ήταν ειρωνικό σε ορισμένα σημεία, και πιστεύω ότι δεν έδωσα δικαίωμα με το προηγούμενο ποστ μου

ή γενικότερα τη συμπεριφορά μου, για να πάρω μια τέτοια απάντηση.

no hard feelings, φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να φανώ ειρωνικός man, απλά με έχει ψιλοκουράσει το όλο story σε όλα τα fora και ίσως παραήμουν σκληρός.

Απλά έχω δει πολλούς (και το εννοώ - πολλούς) να μου λένε και σε προσωπικό επίπεδο και στα διάφορα thread που ξεφύτρωσαν για την GX2 χωρίς καν να γνωρίζουν ότι θέλει στάνταρ καλό 550άρι+ PSU και ένα γομαροκουτί (τουλάχιστον).

Απλά είδαν GX2 και χτύπησαν περιμένοντας το Πλαίσιο να έχει τεράστιο στοκ από κάρτες που κόστιζαν 600++ ευρώ όταν λανσαρίστηκαν (και αντικαταστάθηκαν στο asap με τις 7950GX2).

Πληροφοριακά πάντως σου λέω ότι μέχρι χτες υπήρχαν δυο κάρτες στην αποθήκη με τα σακουλάκια τους. Η τρίτη (που ήταν σε κουτί - ανοιγμένο όμως) βρίσκεται πάνω στο γραφείο μου. Θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που την βρήκα γιατί πραγματικά, μετά από τόσες μέρες είχα χάσει τις ελπίδες μου.

Ειλικρινά, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να τα "ακούσεις" εσύ ή να ειρωνευτώ ή οτιδήποτε. Απλά παρασύρθηκα και όντως το καταλαβαίνω διαβάζοντας το post μου.

Συγνώμη για την παρεξήγηση :flower: :D

Link to comment
Share on other sites

Μέτα απο λιγο καιρό ξανά στο θέμα μας :p

Τα μόνα κομμάτια που εχο μαζέψει είναι η μητρική έναν σκληρό δίσκο σατα2,κάρτα γραφικών θα πάρω μάλλον μια 7900GT που βρήκα..

Καλά δεν φέρνουν άλλο 4300??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HcR

Μέτα απο λιγο καιρό ξανά στο θέμα μας :p

Τα μόνα κομμάτια που εχο μαζέψει είναι η μητρική έναν σκληρό δίσκο σατα2,κάρτα γραφικών θα πάρω μάλλον μια 7900GT που βρήκα..

Καλά δεν φέρνουν άλλο 4300??

δεν με ακουσες ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.