Jump to content



6000+(amd)VS6420(intel)


def

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Angel [Χθες, στις 16:58]

Επί του θέματος, έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο και κάποιος άλλος. Αυτό για την "αίσθηση" εννοώ...

Ναι. πρόσφατα πέρασα σε Core2Duo @ 3.0 GHz. Ο 4600 @ 2,7 που είχα ήταν σαφώς πιο "υπάκουος" στο "τζέρτζελο" των Windows. Επίσης τα windows ολοκλήρωναν το φόρτωμα από clean install πιο γρήγορα με τον AMD (μέχρι να σταματήσει ο δίσκος να διαβάζει). Βέβαια το τελευταίο ίσως είναι θέμα drivers.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω κανενα τραγικο λαθος....οπου να ναι βγαινουν στην αγορα ο E6850 και ο Ε6750.

O τελευταιος ειναι ενδιαφερουσα περιπτωση μιας και ειναι στα 2,66Ghz, διαυλο στα 333(1333μηζ) και 8α παιζει μαλλον κατω απο 200€..

Λογικα ..ο Ε6600 8α παιζει πιο χαμηλα σε λεφτα(150€??) και θα ειναι (μαλλον) οι αμεσοι ανταγωνιστες του am2 6000+ ..(σε θεμα χρηματων)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel

Thanks gdp77, νόμιζα ήμουν "τρελός".

Αλήθεια δεν μπορεί να μετρηθεί αυτή η αίσθηση με κάποιο benchmark?

Εγώ είχα-έχω:

24/7

FX-53 @ 2600

3500+ @ 2750

Opteron 165 @ 2600

C2D 6600 @ 3600

C2Q 6600 @ 3200

Σε όλα οι δίσκοι ήταν Raptors (37 & 74) σε RAID0.

Στα Windows ο 3500+ συμπεριφερόταν αρκετά καλά. Θεωρώ πως ήταν πάρα πολύ καλές - για μονοπύρηνο - επιδόσεις. Σχεδόν ίδια αίσθηση (ίσως λόγω Cache) είχε ο FX-53.

Όταν πήρα τον Opteron ήρθε η επανάσταση. Τα Windows πετούσαν, τα "διπύρηνα" games πήγαιναν σφαίρα και το multitasking ήταν εξαιρετικό.

Ο C2D στα 3600 μου έδωσε παρόμοια αίσθηση στα Windows, ένα κλικ ταχύτερο multitasking, καλύτερο (σαφώς σε ορισμένα βαριά παιχνίδια) gaming και απλά ταχύτατο video encoding (πάρα πολύ γρήγορο σε σχέση με ότι άλλο).

Και φτάσαμε στον C2Q. Τα 3200 μου έχουν ρίξει επιδόσεις στο S.T.A.L.K.E.R. γιατί είναι απλά κακογραμμένο... Βέβαια ίσως φταίω και εγώ που δεν τον είχα στα 3400+ (τον έβαλα όπως κι όπως και ήταν κακοβαλμένη τελικά η Tuniq). Αλλά σε οτιδήποτε άλλο, μιλάμε από boot, encoding, multitasking, κτλ, απλά τα σπάει.

Θεωρώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω σε 2πύρηνο πλέον. Once u go Quad u never go back μου είπε ο σοφός Chosenάς και είχε δίκιο.

Στο θέμα μας τώρα.

Ο 6420 στα 3.2 (τα έχει άνετα imo και πολλών άλλων) με τον ΑΜ26000+ στα 3.0 θεωρώ πως θα έχουν:

Ακριβώς ίδια συμπεριφορά στα Windows.

Ακριβώς ίδια συμπεριφορά στο multitasking.

Καλύτερο encoding ο 6420.

Ελαφρώς καλύτερο gaming ο 6420 (ελαφρώς ε).

Εγώ θα περίμενα τον Ε6600 να πέσει. Πιάνει 3.3 - 3.6 για κάθε μέρα με καλή ψύκτρα αρκετά εύκολα. Ο Ε6750 δεν ξέρω πώς θα πηγαίνει αλλά θεωρώ πως και αυτός με αέρα τα 3.6 θα τα έχει σχετικά εύκολα.

Πάρε ότι θες. Γνώμη μου είναι να πάρεις Intel αυτήν την περίοδο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Εγώ θα περίμενα τον Ε6600 να πέσει. Πιάνει 3.3 - 3.6 για κάθε μέρα με καλή ψύκτρα αρκετά εύκολα. Ο Ε6750 δεν ξέρω πώς θα πηγαίνει αλλά θεωρώ πως και αυτός με αέρα τα 3.6 θα τα έχει σχετικά εύκολα.

o def δεν νομιζω να κανει οc ..το λεει κιολας σε καποιο ποστ.

Ο Ε6600 στα 150-170€ ειναι καλη λυση ..οταν θα πεσει σε αυτα τα λεφτα.

Επιδοσεις ισαξιες σχεδον με τον Αμ2 6000+ στα ιδια λεφτα ..(εξαιρεση το pi και ισως καναδυο bench που μπορει να μου διαφευγουν..........default εε!)

Ο 6750 με 8 μulti θα πρεπει να φτασει 450mhz το φσβ(μαζι και η μητρικη και οι μνημες) για να παιξει στα 3600..οχι σπανιο στις μερες μας αλλα καλο ειναι να το εχουμε υποψιν:p

edit..

αλλο ενα ποστ ....και 8α παιξω και εγω στα 3600!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

πηρα εναν 5600 και και επιφυλασομαι συγκρισεως με τον 6300 που εχω. F3 revision και τα 3 γιγα (12Χ250) τα ειδε στο πρωτο ΒΟΟΤ ολα default .

:D

Πρεπει να ειναι πολυ καλως αν κρινω απο την αγγελια:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.