Jump to content


Εκπτώσεις στο Πλαίσιο, αληθινές ή απάτη;


chiderboy

Recommended Posts

  • Replies 189
  • Created
  • Last Reply

Τωρα μου ξαναμιλησα (μετα απο αμετρητες προσπαθειες) και τους ειπα οτι την θελω την καρτα και ας ειναι χυμα, μου ειπαν οτι δεν λειτουργει και οτι ειναι σε χαλια κατασταση. Επισης μου ειπαν οτι ειναι απο επιστροφη. Δεν το συνεχισα αλλο και τους ειπα ενα οκ για να τελειωνουμε

Δηλαδη το πλαισιο βαζει εκπτωσεις σε προιοντα που ειναι απο επιστροφη και δεν λειτουργουν?

Τα συμπερασματα δικα σας ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Κατι τετοια ειναι πραγματικα τραγικα, δυστηχως το τμημα για τις online παραγγελιες του πλαισιου ειναι πολυυυυυυυυυυ πισω ακομα.

Εγω παντως την παραγγελια την εκανα τηλεφωνικα και οχι online. Δυσκολα πλεον θα ξαναψαρωσω σε τετοιες "too good to be true" προσφορες του πλαισιου ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [Σήμερα, στις 10:29]

Νομίζω οτι ο τίτλος του θέματος (απάτη ?) δεν κολάει... Δε καταλαβαίνω ποια ειναι η απάτη που λετε... Επειδη εκανε το πλαίσιο προσφορά σε καποια προιόντα και εσεις δε τα προλάβατε, σας απάτησε ? Ελεος δηλαδή...

Μα καλά γιατί σε κολάει εσένα ο τίτλος του θέματος (απάτη) , μάλον δεν γνωρίζεις την σημασία της λέξης ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ οτι σημαινει οτι πουλαω όλα τα προιωντα του καταστηματος με ενα ποσοστο π.χ(10%) και οχι ξεστοκαρισμα των επιλεγμένων προιοντων .....και μην ξεχναμε οτι αυτην την στιγμη το plaisio παρανομει.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην είναι καλά τα πράγματα?

Το οτι βγάζω κάτι προσφορά, άσχετα αν είναι στοκ ή οχι, δεν σημένει οτι είναι ελλατωματικό.

Ποτέ δεν θα υποστήριζα κάτι τέτοιο.

Μια χαρά ήταν τα πράγματα.

Όλο αυτό το σκηνικό ήταν κράχτης για να τραβήξουν κι άλλο κόσμο στο on-line κατάστημά τους.

Αυτά τα κόλπα αυτοί που τα κάνουν ξέρουν καλήτερο μάρκετινγκ απο μας.

Σε βάζουν στο τριπάκι να αγοράσεις κάτι. Δεν το έχουν. Εσύ όμως κόλησες και θες οπως και να χει κάτι να πάρεις.

Αν πάρεις τη πάτησες, με τη καλή έννοια.

Αυτοί ή θα κερδίσουν ή δεν θα κερδίσουν. Δεν πρόκειτε να χάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει εδώ που τα λέμε ο τίτλος παραπέμπει ότι οι εκπτώσεις στο ΠΛΑΙΣΙΟ είναι εικονικές... πράγμα το οποίο δεν ισχύει... οι εκπτώσεις υπάρχουν....τα προιόντα λειπουν....

Παραπλανητικες εκπτώσεις θα το έλεγα εγώ... όπως σε κάτι καταστήματα που βάζουν ένα 60% εκπτωση στην βιτρίνα, το οποίο όμως ισχύει για τα περσινα και όχι για φετινά ρούχα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό λέγεται παραπλανητικό... η έκπτωση ως ποσοστό υπάρχει... εάν υπήρχε το προιόν θα το επαιρνες με -10% πχ....

Δεν έχουν όλες οι λέξεις την ίδια σημασία... εικονικος σημαίνει ψεύτικος, οχι πραγματικός... Θα κάναμε λόγο για ψεύτικες εκπτώσεις αν υπήρχε το προιόν αλλα στο ταμείο στο χρέωναν με την αρχική τιμή...

Ελπίζω να σε διαφώτισα τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έστειλα στο ΙΝΚΑ και στο Συνήγορο του Καταναλωτή το ακόλουθο:

Αξιότιμοι κύριοι,

Έκανα σήμερα το πρωί (17/7/2007 - 08:35am) (υπάρχουν και τα σχετικά

e-mail που το

αποδεικνύουν) 3 παραγγελίες από το web site του Πλαισίου

(www.plaisio.gr), κυρίως σε προϊόντα που ήταν επισημασμένα ως

"έκπτωση". Επρόκειτο για πολύ καλές τιμές συγκριτικά με την αγορά,

περίπου στο 50-80% των προηγούμενων τιμών του καταστήματος.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ από αυτά διαθέσιμο, όπως μου

γνωστοποιήθηκε μετά από ~10 ώρες σε τηλεφωνική επικοινωνία μαζί μου.

Καταλαβαίνω ότι είναι διαφημιστική πολιτική, είναι όμως θεμιτό εφ'όσον

έχω παραγγείλει κάτι με ένδειξη "διαθέσιμο" σε κάποια δεδομένη τιμή,

να μου ακυρώνεται μέσω τηλεφωνήματος λόγω μη διαθεσιμότητας; Προσωπικά

θεωρώ ότι κάτι τέτοιο είναι παραπλανητικό για τον αγοραστή, καθ'ότι

θεωρώ ότι το κατάστημα είτε δεν ενημερώνει σωστά το δικτυακό του τόπο,

είτε με δόλο δεν αποστέλει καθόλου παραγγελίες, και ουσιαστικά σε

προκαλεί με αθέμιτο τρόπο να "ασχοληθείς" μαζί του (με κάποια προϊόντα

- κράχτες που όμως δεν υπάρχουν διαθέσιμα) με σκοπό τελικά να

αγοράσεις κάτι εναλλακτικό (που όμως δεν θα είναι σε προσφορά) στην

κανονική του πλέον τιμή.

Δεν υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να υποχρεώνει το κατάστημα να

"εκπληρώσει" την παραγγελία του στον εκάστοτε πελάτη, στη δεδομένη

(και συμφωνημένη κατά την διαδικασία της παραγγελίας) τιμή; Αν όχι,

τότε προσωπική μου άποψη είναι ότι ο χρήστης μιας e-commerce υπηρεσίας

μένει "ξεκρέμαστος" έναντι των εκάστοτε πολιτικών -αθέμιτης κατά τη

γνώμη μου- διαφήμισης.

Ευχαριστώ πολύ,

Σωτήρης

Προσωπικά μου φαίνεται ως χτύπημα του e-commerce μια τέτοια κίνηση, και θα ήθελα να δω και τι λένε και οι θεσμοθετημένοι φορείς (ή τέλος πάντων όσοι ασχολούνται σοβαρά με το θέμα), γι' αυτό και το mail μου. Όταν μου απαντήσουν θα δημοσιεύσω την απάντηση, να δούμε τελικά τι ισχύει :)

Link to comment
Share on other sites

παντος εμενα σαν καταναλωτης που ειμαι, με παραπλαναει αυτη η διαφιμηση των εικονικων εκπτώσεων, εικονικες ειναι λογο ότι ειναι σε επιλεγμενα προιωντα !!! σκεφτειται και άλλους καταναλωτες με μικροτερη ηλικια απο την δικια μου πως μπορουν να την πατησουν...

Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε παιδια αλλα θα μου πεσουν τα μαλλια. Δηλαδη σε αλλα προιοντα, οταν εχουν εκπτωσεις, δεν σας εχει τυχει ποτε να πεσετε σε τελευταιο κομματι, τελειωμενο αποθεμα κλπ? Σε κανενα δεν εχει τυχει να δει ενα γαματο ζευγαρι παπουτσια, το οποιο ομως εχει μονο ενα ζευγαρι που δεν κανει? Ποια η διαφορα με την περιπτωση εδω? Οποιος προλαβε πηρε τα καλα κομματια και εμειναν τα υπολοιπα, τα "σπασμενα νουμερα".

Προφανως και ξεστοκαρει το Πλαισιο, οπως κανουν ολα τα εμπορικα καταστηματα την περιοδο των εκπτωσεων. Γι'αυτο το λογο γινονται αλλωστε.

Φιλικα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 20:55]

Όχι αυτό λέγεται παραπλανητικό... η έκπτωση ως ποσοστό υπάρχει.

Δεν έχουν όλες οι λέξεις την ίδια σημασία... εικονικος σημαίνει ψεύτικος, οχι πραγματικός... Θα κάναμε λόγο για ψεύτικες εκπτώσεις αν υπήρχε το προιόν αλλα στο ταμείο στο χρέωναν με την αρχική τιμή...

Ελπίζω να σε διαφώτισα τώρα....

γιατί τώρα καθόμαστε και παίζουμε με τις λέξεις??? Το Πλαίσιο με την συμπεριφορά που επιδεικνύει αυτές τις δυο μέρες μόνο κακό κάνει στην εικόνα του και στο όνομα του...Μια σοβαρή εταιρία και η "μεγαλύτερη" υποτίθεται στην ελλάδα έχει στο ηλεκτρονικό του κατάστημα και πουλάει προιόντα που ΔΕΝ ΕΧΕΙ (...εγώ πιστεύω ότι ΕΧΕΙ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙ!!)

ΥΓ:Η παραπλάνηση είναι αυτή που οδηγεί σε κάτι εικονικό....Μη πραγματικό...(ζωγράφισα πάλι ο άνθρωπός :p :p :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mini_fan

Sorry ρε παιδια αλλα θα μου πεσουν τα μαλλια. Δηλαδη σε αλλα προιοντα, οταν εχουν εκπτωσεις, δεν σας εχει τυχει ποτε να πεσετε σε τελευταιο κομματι, τελειωμενο αποθεμα κλπ? Σε κανενα δεν εχει τυχει να δει ενα γαματο ζευγαρι παπουτσια, το οποιο ομως εχει μονο ενα ζευγαρι που δεν κανει? Ποια η διαφορα με την περιπτωση εδω? Οποιος προλαβε πηρε τα καλα κομματια και εμειναν τα υπολοιπα, τα "σπασμενα νουμερα".

Φιλικα...

’λλο μια φορά, άλλο να το κάνεις σύστημα.

Προσωπική μου άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

Μόλις έστειλα στο ΙΝΚΑ και στο Συνήγορο του Καταναλωτή το ακόλουθο:

...

Προσωπικά μου φαίνεται ως χτύπημα του e-commerse μια τέτοια κίνηση, και θα ήθελα να δω και τι λένε και οι θεσμοθετημένοι φορείς (ή τέλος πάντων όσοι ασχολούνται σοβαρά με το θέμα), γι' αυτό και το mail μου. Όταν μου απαντήσουν θα δημοσιεύσω την απάντηση, να δούμε τελικά τι ισχύει :)

Δόξα το Θεό που υπάρχει και ένας άνθρωπος που αντί να αερολογεί και να μουγκανίζει, έπραξε κάτι σοβαρό. Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα της πράξης του Σωτήρη, ήταν ότι έπρεπε όλοι οι κλαμένοι να πάνε να κάνουν (και να μη μας πνίξουν στα thread).

Εξηγούμαι όμως:

Εγώ επιμένω ότι επειδή κάποιος δεν πρόλαβε κάτι δε σημαίνει ότι το Πλαίσιο και οι υπάλληλοί του είναι απατεώνες.

Θεωρώ επίσης ότι αν κάποιος έπαιρνε κάτι μη διαθέσιμο και τον ειδοποιούσαν για αυτό, πριν όλο αυτό το σκηνικό των "εκπτώσεων", θα το περνούσε στο "ντούκου".

Τώρα όμως που έγινε μαζικό το θέμα όλοι γίναμε αδικημένοι?

Εγώ δλδ που παρήγγειλα μια οθόνη που έκανε 457 με 157 από λάθος του site πρέπει να μπω και να τους τα σπάσω όλα επειδή δε μου έδωσαν την οθόνη με 157 και εν τέλει ακύρωσα την παραγγελία?

Ας σοβαρευτούμε. Όσοι ήταν τυχεροί, πρόλαβαν. Κι εγώ μάλλον από τους άτυχους είμαι - δεν κάνω ντόρο όμως. So what?

Αν είναι δυνατόν να ακούω ότι το Πλαίσιο μου χάλασε την αναβάθμιση και τέτοια όμορφα. Το όνειρο μπορεί - τώρα ξύπνησες.

Παρ'όλα αυτά όμως, το θέμα που θέτει ο Σωτήρης εδώ έχει βάση. Δεν ξέρω τι προβλέπει η νομοθεσία σε όλα αυτά και θα περιμένω να δω την εξέλιξη του όλου γεγονότος με μεγάλο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε Σωτηρη, εχει ξανακανει το Πλαισιο εκπτωσεις και ξερουμε οτι το κανει συστημα? Ειχαν καποια κομματια και τα "σκοτωσαν" για να μη μεινουν. Δεν υποσχεθηκε κανεις διαθεσιμοτητα για ολους και ουτε ξερω καποιο καταστημα, οτιδηποτε και αν πουλαει, να εγγυαται διαθεσιμοτητα σε ολους σε περιοδο εκπτωσεων. Διαθεσιμο ειναι οτι βλεπεις και οτι εχει μεινει στην αποθηκη. Οσο για το αν επανεμφανιστηκαν καποια προιοντα, εχει τυχει να ψαχνω παπουτσια που ειχαν εξαντληθει και μετα απο δυο μερες τα ξαναειχε το καταστημα. Ειναι θεμα αποθηκης, επιστροφων, αλλαγων κλπ. Και κατι τελευταιο: οι πωλητες προφανως και εχουν προτεραιοτητα στα προιοντα αφου ειναι οι πρωτοι που τα βλεπουν μπροστα τους και εχουν την ευχερεια να τα κλεισουν πρωτοι. Παντα συνεβαινε και παντα θα συμβαινει σε ολα τα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια η συμπεριφορά του Πλαίσιου είναι καθαρά τρικ και μαρκετινκ, για να ασχοληθουμε μαζί του . Απο την μια έχουμε την μειωση τιμών στους επεξεργαστές της intel , και την έλευση στους καινούργιους (6750,6850) στις 22 του μηνος !!, απο την άλλη έχουμε την μεγαλη προσφορα στις κάρτες γραφικων απο την NVIDIA και ATI σε ανταγωνιστικες τιμες!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.