Jump to content



ddr2 667 σε 1000


BILL5

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Ωραία.

Για αξήγησέ μου γιατί οι 1000άρες είναι πιο αργές.

Και γιατί η διαφορά από 667 σε 1000 είναι τόσο μικρή.

Έτσι απλά βγάζεις συμπεράσματα?

Δεν υπάρχουν και άλλοι παράμετροι?

Δεν θα ειναι πιο αργες στο καθε pc.Θα ειναι πιο αργες στο δικο του pc αν δεν κανει o/c!

Πχ! Εχουμε μνημες 800αρες με χρονους 4-4-4-12 κ 1000αρες με χρονους 5-5-5-15. Αν οι 1000αρες του παιξουν στα 800 με αυτους τους χρονους πιες θα ειναι οι πιο γρηγορες...!!??

Εγω αυτο ηθελα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jimakos21 [Σήμερα, στις 13:58]

Δεν θα ειναι πιο αργες στο καθε pc.Θα ειναι πιο αργες στο δικο του pc αν δεν κανει o/c!

Πχ! Εχουμε μνημες 800αρες με χρονους 4-4-4-12 κ 1000αρες με χρονους 5-5-5-15. Αν οι 1000αρες του παιξουν στα 800 με αυτους τους χρονους πιες θα ειναι οι πιο γρηγορες...!!??

Εγω αυτο ηθελα να πω.

Αυτά που γράφεις δεν ισχύουν. Είναι λάθος από κάθε άποψη.

Ακόμα και με την ανασκευασμένη δική σου λογική, όπου υποχρεωτικά βάζεις χειροκίνητα όλα τα timing, στο 5-5-5-15 όλο και κάτι θα ξεχάσεις ή δεν θα υποστηρίζεται από το BIOS της μητρικής.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση του παραδείγματος σου, ξέχασες να αναφέρεις το Command rate, που στις χιλιάρες μνήμες θα μπει αυτόματα στο 1Τ, ενώ στις 667 θα μείνει 2Τ.

Μόνο αυτό θα υπερκαλύψει τους χαμηλότερους χρονισμούς που εσύ επίτηδες βάζεις έτσι.

Γιατί αν αφήσεις το BIOS να βάλει χρονισμούς αυτόματα σύμφωνα με το SPD, δηλαδή τις πληροφορίες που υπάρχουν στις μνήμες, οι χρονισμοί θα είναι πολύ πιο σφικτοί στις 1000άρες, στα 667 ή στα 800 από ότι στις 667.

Αν είναι 5-5-5-15 2Τ στα 1000, θα δεις ότι στα 800MHz θα μπουν αυτόματα στα 4-4-4-12 1Τ ή κάπου εκεί. Δεν μένουν 5-5-5-15. Αυτό είναι για τα 1000MHz.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.