Jump to content


Νερό για υδρόψυξη


fotis1972

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους κάπου είχα διαβάσει ότι το καλύτερο νερό είναι το απεσταγμένο ή το δισαπεσταγμένο που μπορούμε να προμηθευτούμε απο τα φαρμακεία, έχω ένα φίλο μικροβιολόγο όπου μου είπε ότι χρησιμοποιούν water for rejection, γνωρίζεται αν είναι αυτό που μας κάνει και αν είναι εφάμιλλο του distilled water??

και κάτι άλλο το απεσταγμένο που βρίσκουμε και στα super market που χρησιμεύει στα ηλεκτρικά σίδερα κάνει ή θέλει καλύτερα απο φαρμακείο

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Φώτης καλωσόρισες :)

Πάρε το water for injection ή αλλιώς ενέσιμο νερό από το φαρμακείο που κοστίζει ~1.20 το λίτρο. Είναι καλύτερο από το νερό που δίνουν για σίδερα κλπ, και έχουν την ίδια τιμή περίπου. Το άλλο το πήρα 4.5 τα 5 λίτρα.

Θα πρέπει να βάλεις και κάποιο αντιοξειδωτικό που να εμποδίζει και την ανάπτυξη της άλγης (πρασινίλα) μέσα στο κύκλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου, και συγνώμη για την λάθος λέξη που χρησιμοποίησα(rejection) , όσο για το προσθετικο έχω πάρει την h20-220 apex ultra της swiftech όπου έχει μέσα το Hydrx και το οποίο αναμυγνείεται με το νερό.

Αν παρόλα αυτά μου τελειώσει έχεις κάποιο προσθετικο να μου προτείνεις???

Σε ευχαριστώ και πάλι

Φώτης Μπουγαδακης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα, όπως τα παρακάτω:

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=17&category=69976869

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterComponentCooling&cp_id=50927

http://xtremeshop.com.gr/catalog/index.php?cPath=21_26_44

Μπορείς να βάλεις κι απλό paraflu σε ποσοστό 1/5 σε σχέση με το νερό σου.

Τα νερά καλό είναι να τα αλλάζεις κάθε 6 το πολύ 12 μήνες.

Για το πως τα καθαρίζεις, μπορείς να κάνεις αναζήτηση στο forum όπου υπάρχουν πολλά θέματα :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να βάλεις αποσταγμένο;

Βάλε paraflu. Έχει και αντισκωριακές ιδιότητες και το σημείο βρασμού είναι πάνω από +100C ενώ δεν παγώνει αν η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή επίσης (κάτω από 0C, εντάξει λέμε τώρα).

Αυτό μου απήντησαν και σε κάποιο άλλο forum ισχύει απο μόνο του το paraflu??

Αλλά εγώ τελικά προσανατολίζομαι για το W.F.I.

Ευχαριστώ

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισμα θα χρειαστεί όταν φαίνεται. Θα δεις μαυρίλα στα μπλόκ, άλγη στους σωλήνες, κλπ. Αν και καλό είναι όποτε του αλλάζεις το νερό, να το καθαρίζεις. Για μεθόδους δε γνωρίζω γιατί το δικό μου μπλόκ είναι επίχρυσο και δεν πιάνει άλγη, ούτε βγάζει μαυρίλα. Η μαυρίλα συνήθως είναι αποτέλεσμα του χαλκού και ειδικά αν στο κύκλωμα υπάρχει και χαλκός κι άλλα μέταλλα όπως αλουμίνιο.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο για να μην σε κουράζω, εγώ γεμίζω πρώτη φορα και δουλεύει, όσο δεν θα συναντώ πρασινίλες και τα σχετικά απλά θα προσθέτω απο το mix (νερο+προσθετικο) και τίποτε άλλο σωστά??

και αν τις δω τα αδειάζω όλα τα καθαρίζω και ξανα απο την αρχή , σωστά??

Ευχαριστώ

Φώτης

Υ.Γ. για να δω μαυρίλα στο μπλοκ θα πρέπει να το λύσω φαντάζομαι δεν είναι διάφανο από πάνω , για apogee gt μιλάω

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, θα το συναρμολογήσεις, ΕΚΤΟΣ κουτιού και θα το αφήσεις να δουλέψει τουλάχιστον 1 ώρα για να παρατηρήσεις αν έχει διαρροές. Αν για κάποιο λόγο, λόγω συνδεσμολογίας είναι το μισό μέσα στο κουτί και το υπόλοιπο από έξω, τότε θα σου πρότεινα να τα συνδέσεις κανονικά, αλλά να βγάλεις από μέσα μητρική κλπ, ώστε να μην υπάρχει φόβος να βραχούν στη δοκιμή.

Αν το μπλόκ σου δεν είναι διάφανο, τότε απλά θα το καθαρίζεις σε κάθε αλλαγή νερού, δηλαδή στο 6μηνο ή χρόνο, εκτός αν δεις μαυρίλα/άλγη νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

το paraflu νομιζω πως δεν ειναι καλη λυση ειδικα σε μεγαλη ποσοτητα.

ας μην 3εχναμε πως ειναι για αυτοκινητα και συνεπωε ειναι σχεδιασμενο να δουλευει σε πολυ μεγαλυτερες 8ερμοκρασιες και πιεσεις.

αν βαλεις που 8α ελεγα οχι...βαλε μικρη ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Wizard πήρα εχθές το water for injection με την κόκκινη ετικετα όπως σωστα επισημάνθηκε, απο την swiftech μου είπαν ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο αν δεν έχει minerals , ξέρεις αν έχει?? και αν υπάρχουν και διαφορες στην θερμοκρασία με το αποσταγμένο???

Ευχαριστω θερμα για την βοήθεια σου και των υπολοίπων

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Είναι καθαρό νερό, χωρίς μεταλλικά άλατα. Από τη Swiftech αναφέρονται στο φυσιολογικό ορό που περιέχει άλατα, κι επειδή είναι κι αυτός ενέσιμος, θέλουν να σιγουρευτούν ότι δεν το έχεις μπερδέψει :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να κάθετε οποιοσδήποτε να κάνει "χαρμάνια" απ τη στιγμή που υπάρχουν έτοιμα υγρά?

Κάθε πότε αλλάξετε υγρά?!

Εγώ 1,5 χρόνο (με μία αλλαγή) χρησιμοποιώ το υγρό της Thermaltake και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Αν για κάποιο λόγο βγάλεις το υγρό πριν το χρόνο αλλαγής του το ξαναβάζεις πίσω!

Εκτός κι αν αρέσει σε κάποιον να παίζει με τα νερά

:p

Χωρίς παρεξήγηση πάντα :T:

Link to comment
Share on other sites

Από μια σκοπιά έχεις δίκιο...όπως δίκιο έχει κι αυτός που αφήνει το σύστημα του στα default[ποιός ο λόγος να το πηγαίνει τσίτα; ] Εγώ γουστάρω κάθε λίγο να το πειράζω, να αλλάζω θέση στο ψυγείο, να βελτιώνω τη ροή με νέες γωνίες, με σκοπό την καλύτερη ψύξη όλα αυτά. Ακόμα και τα έτοιμα υγρά έρχονται σε αντίθεση με την αντίληψη περί custom κατασκευής υδρόψυξης(δεν βάζω έτοιμο σύστημα, το φτιάχνω όπως θέλω εγώ, οπότε δεν βάζω έτοιμο υγρό, παρά αναλογία betadine, paraflou και απιονισμένου).

Όπως καταλαβαίνεις τα πάντα είναι θέμα οπτικής γωνίας....Α, και μένω Νεάπολη.:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ignatios

Γιατί πρέπει να κάθετε οποιοσδήποτε να κάνει "χαρμάνια" απ τη στιγμή που υπάρχουν έτοιμα υγρά?

Για τον απλούστατο λόγο, ότι η ΤΤ σου πουλάει αυτό που θα φτιάξεις, πολύ ακριβότερα. Όσο παίρνεις το έτοιμο υγρό, που είναι 500ml, παίρνουμε το πρόσθετο που είναι 250ml και με άλλα 5 φτιάχνεις 5.5lt "χαρμάνι"... :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά και πάλι έχουμε δώσει ένα σκασμό λεφτά σε αντλίες, ψυγεία, τάνκ κλπ

Τα οποία τα περισσότερα τα έχουμε διπλά και τρίδιπλα γιατί πολύ απλά θέλουμε το custom,

το δικό μας, να γουστάρουμε :)

Τα χρήματα του υγρού είναι αμελητέα μπροστά στα υπόλοιπα έξοδα.

Ετσι μου έχει φανεί εμένα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά επειδή είμαι καινούριος στο παιχνίδι υδρόψυξης (όχι στους υπολογιστές) αποφάσια να πάρω το Kit της swiftech apex ultra επείτα από τρελό διάβασμα και όταν φτάσω σε ένα επιθυμητο επίπεδο θα παίζω με custom λύσεις

Α ρε AMIGA που είσε με 880kb είχαμε λειτουργικό με πραγματικό Multitasking και με 2mb μνήμης παίζαμε με το LIGHTWAVE, ας όψεται το marketing

:jump:

Link to comment
Share on other sites

  • 14 years later...

Καλησπέρα.

Έβαλα sodium chloride κατα λάθος. τι κάνω τώρα ;

πήρα έτοιμο υγρό (ΕΚ Cryofuel) αφού άδειασα το sodium chloride, γέμισα με το υγρό και το έβαλα να δουλεύει.

Το άφησα 5 λεπτά. Το άδειασα ξανα και ξανα γέμησα με το υγρό.

Τώρα το έχω να δουλεύει σχεδόν μια ώρα.

 

Yπάρχει κάτι άλλο να κάνω, πριν το Νάτριο μου καταστρέψει το σύστημα ;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.