Jump to content



Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gbak

1.4625V ειναι too much?

Σε ποια συχνότητα ο επεξεργαστής ?

πχ για τα 3250 είναι πράγματι too much

ενώ για τα 3600 είναι λίγο

όσο αφορα θερμοκρασίες πράγματι θα είναι ανεβασμένες με αυτό το ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 15:07]

για 3348Μhz 372x9 ναι για vcore ρε guys..

Είναι πολύ το 1.4625 V για 9x372 MHz, μπορεί και αρκετά καλύτερα ο Q6600 στο P5K Deluxe ιδιαίτερα με καλές μνήμες.

Συνήθως το 1.4625 V είναι για περίπου 9x395 MHz IMO.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για την p5k, εχει κανείς σας πρόβλημα με το EIST? Eμένα δεν λέει να απενεργοποιηθεί ακόμα και αν ορίσω χειροκινητα το μούλτι. Βρήκα κάτι στο νετ και με το crystalcpu, δούλεψε αλλά μετα ενα restart τα ίδια πάλι, τον ρίχνει στο 6 συνεχώς.. Any ideas??

Link to comment
Share on other sites

....... από gbak [Σήμερα, στις 20:55]

τελικα τον καταφερα stable στα 3.38 με 1.4 vcore

Πολύ καλύτερο το 1.4000V από το 1.4625V gbak. Μην πιέζεις cpu και μνήμες για 1Τ. Το 2Τ είναι μια χαρά ! Έχε ακόμη στο νου σου, ότι πολλές παράμετροι που κυκλοφορούν στο δίκτυο είναι ...για πέταμα !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist

Με τι τσεκαρες την σταθερότητα?

Ετρεξες PRIME95 blend πχ? και πόση ώρα?

Δώσε βρε στοιχεία.:)

δεν εχω προλαβει ρε μαν ακομα ειμαι λιγο πηγμενος...απλα το 3dmark06 που μου βγαλε και κανα 2ωρο που τρεξα το Ghost Recon AW 2....απο αυριο τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

ρε gbak.

Τι θερμοκρασίες με ποιο πρόγραμμα τις κοιτάς?

Μπορείς να μ πείς θερμοκασίες με coretemo 0.94?

Είχα πάει απ τον sstav για να δούμε για ποιο λόγο το coretemp του δείχνει 70φεύγα.

Τι βγάλαμε την ψύκτρα και την ξαναβάλαμε με αλλαγή πάστας τπτ.

Το κουφό είναι ότι η ψύκτρα είναι κρύα.Οκ, το δέχομαι γιατι μπορεί να μην πατάει αν και όσο ήταν όξω το cpu και η ψύκτρα ακουμπήσαμε τον επεξεργαστή πάνω στην ψύκτρα και η επαφή στα άκα ήταν τέλεια αν και απ το πάτημα π είχε πρίν μ φαίνεται ότι στο κέντρο μπορεί να μην πατάει καλά.

Αλλά με 80 βαθμούς θα έπρεπε να ζεματάει και απο πίσω...ε ήταν ακόμα πιο κρύο απ την ψύκτρα....ντοϊννννν....

Εδώ εμένα που έχει περί τους 60βαθμούς η c2d και για backplate έχω ξύλο mdf είναι κάργα ζεστό.

Και ηδού η απορία.

Διαβάζει σωστά το coretemp?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απο την στιγμή που έχει βγεί coretemp 0.95 γιατί ασχολείστε με το 0.94 beta και μπήκατε και στην διαδικασία ξηλώματος?? απορία τό χω...

Παρακολουθώ το θέμα γιατί ειμαι στην φάση αλλαγής (πάλι) αλλά μήπως τα έχετε μπλέξει λίγο και μαζί και τους υπόλοιπους? :p

Μήπως λίγο τα νούμερα που λεει ο καθένας να είναι λίγο πιο standardized να βγάλουμε και ΟΛΟΙ μία άκρη ?? Γιατί πάμε να βγάλουμε συμπεράσματα με συγκρίσεις που φαινομενικά είναι ίδιες αλλα κάποιες μεταβλητές δεν ξεκαθαρίζονται...

ΠΧ

Θερμοκρασία δωματίου : A

Ψυξη : B

CPU : 9 X 266, 9 X350 κτλ

Vcore : X

Πρόγραμμα μέτρησης : Y

Θερμοκρασίες : Z

Κατι τέτοιο θα μας βοήθαγε όλους πιστεύω... οι πιο ειδικοί ας προσθέσουν περισσότερες parameters...

To coretemp δεν ξέρω αν διαβάζει σωστά πάντως 3 σελίδες μέχρι στιγμής και εν τέλει δεν έχω καταλάβει αν ζεσταίνεται ο quad με την P5K σε default, τι θερμοκρασίες παίζουν με κλόκια, τι ρεύμα δίνεi o καθένας, εαν έχει Α/C αναμμένο κτλ κτλ...

Εκτός αν το βλέπω μόνο εγώ έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Ρε παιδιά απο την στιγμή που έχει βγεί coretemp 0.95 γιατί ασχολείστε με το 0.94 beta και μπήκατε και στην διαδικασία ξηλώματος?? απορία τό χω...

0.94 + 0.95 δείχνουν τα ίδια ακριβώς και το 0,95 έχει bug που κάνει restart το σύστημα(όχι σε όλους)

Θερμοκρασία δωματίου κοντά στους 30 νομίζω

Ο 6600 στα 3,2 400*8 με 1,34 σε load απ ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.