Jump to content


Overclocking με P5K Deluxe


Chessman

Recommended Posts

..... από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 22:36]

Και ηδού η απορία.

Διαβάζει σωστά το coretemp 0.94 ?

Core Temp Change Log

Version 0.95 - 17th March, 2007

- Fix: Revision F Turion/Turion X2 detected wrong.

- Fix: Core Temp fully loads one core on a dual core AMD CPU.

- Fix: Core Temp crashes on Dual Core Opteron 200 series systems.

- Fix: Core Temp misdetected certain Dual Core Opteron CPUs.

- Fix: Must set Core Temp to run as Administrator in Vista.

- Fix: Can't see Core Temp GUI if Core Temp was last closed minimized.

- Fix: C2D L2 rev. report very low temperatures. (Tjmax to 100C)

- Fix: Core Temp reported wrong temps after a while. (Driver conflict)

- Fix: Core Temp reported Max VID on Intel CPUs. (Now shows current)

Επομένως και τα δύο (0.94 όπως φαίνεται από τα παραπάνω και 0.95 για το γνωστό bug) έχουν τα προβλήματά τους.

Δοκιμάστε, έστω για τους δύο πυρήνες το TAT. Είναι αξιόπιστο και θα συγκρίνεις με το Core Temp.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Α μάλιστα αυτό δεν το ήξερα για το bug που λες...πάντως εδώ μια χαρά τρέχει το 0.95

.... Και εν τέλει... ??? Τι θερμοκρασία σου δειχνει το coretemp 0.94 έχοντας ως βάση τα παραπάνω? γιατί μάλλον το ξέχασες...

EDIT: Ρε συ chessman... για δες αυτό που έχει γραφτεί για το ΤΑΤ....

Τελικα τι παίζει??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [Σήμερα, στις 01:06]

Μήπως λίγο τα νούμερα που λεει ο καθένας να είναι λίγο πιο standardized να βγάλουμε και ΟΛΟΙ μία άκρη ?? Γιατί πάμε να βγάλουμε συμπεράσματα με συγκρίσεις που φαινομενικά είναι ίδιες αλλα κάποιες μεταβλητές δεν ξεκαθαρίζονται...

ΠΧ

Θερμοκρασία δωματίου : A

Ψυξη : B

CPU : 9 X 266, 9 X350 κτλ

Vcore : X

Πρόγραμμα μέτρησης : Y

Θερμοκρασίες : Z

Κατι τέτοιο θα μας βοήθαγε όλους πιστεύω... οι πιο ειδικοί ας προσθέσουν περισσότερες parameters...

Να προσθέσω και κάτι ακόμα στην λίστα...

1) Ποσους ανεμιστήρες έχετε στο κουτί και γενικα για το airflow σας

2) Αν το κουτί είναι κλειστό ή ανοιχτό

3) .....

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 01:28]

perp

Είπα τι θερμοκρασίες βλέπω.

70φεύγα κοντά στους 80

το ΤΑΤ δεν τους καίει,του λιώνει απλά.

Ναι απλα για να το διπλοτσεκάρουμε... ξέρεις... ;) μην γίνει κάνα μπέρδεμα... γιατί πχ ο chessman που το ξεκίνησε το θέμα έχει τον QX6700 ενω οι υπόλοιποι τον Q6600...

Το βασικό είναι να συμφωνείτε πανω κάτω με default τιμες στον CPU αναφέροντας και τα περελκόμενα των μετρήσεων...τώρα με κλόκια αλλάζει ακόμα περισσότερο για αυτό είπα να τα λεει ακριβώς ο καθένας για να μην την ψάχνουμε και άδικα και βασικά να μην νομίζει και κανένας ότι πετυχε και λάθος κομμάτι τσαμπα... γιατί παίζει και αυτό...

Link to comment
Share on other sites

........ από perp [Σήμερα, στις 23:21]

chessman... για δες αυτό που έχει γραφτεί για το ΤΑΤ.... Τελικα τι παίζει??

Το ΤΑΤ μόνο για monitoring ! και αυτό για σύγκριση. Εννοείται ότι δεν θα κάνουμε κανένα από τα test του. Everest, SpeedFan calibrated και CoreTemp 0.94 πρέπει να φτάνουν για να καταλάβουμε τι γίνεται!

TAT (Intel Thermal Analysis Tool) accurately monitors all of the individual core temperatures for Intel processors like the Core 2 Duo and Quad range.

Reported temps will be much higher in TAT than speedfan or motherboard bios readings, they are read from internal diodes inside each core and are not comparible to non-core readings, expect temps of 60c+ even on water!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιώργο συνέχισε να στρίβεις το μαχαίρι στην πληγή .....Δεν είπαμε να μην ξαναποστάρεις photo με θερμοκρασίες; Είπαμε να τα σβήσεις τα κλιματιστικά, να κλείσεις το κουτί και να δοκιμάσεις σε load να δεις αν μπορείς να ακουμπήσεις την ψύκτρα και το πίσω μέρος του mobo στο υψος του επεξεργαστή. Εγώ πάντος φτάνω τους 84 και μπορώ και ακουμπάω το χέρι μου ενώ δεν θα έπρεπε λογικά. ’ρα κατί φταίει (είτε η ψύκτρα είτε οι σένσορες του q6600). Θα το ψάξουμε περαιτέρω όταν γυρίσουμε από διακοπές

Link to comment
Share on other sites

........ από perp [Σήμερα, στις 02:14]

Αυτά και απο μένα....

EDIT: Θερμοκρασία δωματίου κλασσικά στους 25.5 βαθμους... σε idle....

perp,

εξαιρετικές θερμοκρασίες. Πολύ καλές ! :T:

Μακάρι να τις κατάφερνα και γω με αέρα ! Πέρασα σε υδρόψυξη γι' αυτό ακριβώς το λόγο. Και πάλι οι θερμοκρασίες μου φαίνονται συγκρίσιμες με υδρόψυξη. Και για το motherboard (και την κάρτα γραφικών ) το καταλαβαίνω. Ένας καλός ανεμιστήρας στο κατάλληλο σημείο, βοηθά πάρα πολύ. Αλλά στη cpu ποτέ δεν είχα καταφέρει τόσο καλές θερμοκρασίες.

Η αλήθεια είναι ότι δρόσισε λιγάκι (ξεκόλλησα από το 31 oC ambient, άνοιξα παράθυρο, περιμένω και το βραδάκι για oc) και είδα και γω αμέσως αξιοσημείωτη διαφορά.

Αλήθεια με τι Vcore είσαι στο 9x400;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chessman [Σήμερα, στις 09:44]

perp,

εξαιρετικές θερμοκρασίες. Πολύ καλές ! :T:

Μακάρι να τις κατάφερνα και γω με αέρα ! Πέρασα σε υδρόψυξη γι' αυτό ακριβώς το λόγο. Και πάλι οι θερμοκρασίες μου φαίνονται συγκρίσιμες με υδρόψυξη. Και για το motherboard (και την κάρτα γραφικών ) το καταλαβαίνω. Ένας καλός ανεμιστήρας στο κατάλληλο σημείο, βοηθά πάρα πολύ. Αλλά στη cpu ποτέ δεν είχα καταφέρει τόσο καλές θερμοκρασίες.

Η αλήθεια είναι ότι δρόσισε λιγάκι (ξεκόλλησα από το 31 oC ambient, άνοιξα παράθυρο, περιμένω και το βραδάκι για oc) και είδα και γω αμέσως αξιοσημείωτη διαφορά.

Αλήθεια με τι Vcore είσαι στο 9x400;

Ευχαριστώ πολύ ρε συ Chessman... (btw σορυ αλλα τώρα θυμήθηκα και το ΠΜ σου ;) )

Λοιπόν το Vcore ειναι στα 1,475V

Τώρα χτες έκανα μια μικρή αλλάγη... Καταρχήν πρόσθεσα έναν ακόμα fan στους ήδη 2 και τώρα έχω συνολο 3 ανεμιστηρες που δίνουν αέρα στο εσωτερικό του κουτιού.... Μετά κατέβασα τέρμα κάτω το cage των σκληρών στο στακερ ώστε ο κρύος αέρας να χτυπάει ανεμπόδιστα τον 12αρι της Τhermalright...

Περα απο αυτά όμως είπα να βάλω την πάστα με διαφορετικό τρόπο πάνω στο CPU από ότι έκανα μέχρι τώρα... Αντι λοιπόν να βάλω μια σταγόνα και μετά να κουμπώσω την ψύκτρα... Έβαλα μία σταγόνα πάστας αλλά την άπλωσα όσο πιο ομοιόμορφα μπορούσα σε όλη την επιφάνεια του CPU χρησιμοποιώντας λίγη μεμβράνη στο δάχτυλο μου....

Δεν ξέρω αν οι ανεμιστήρες ή η πάστα έκανα την διαφορά το θέμα είναι πάντως ότι ενώ ανέβηκα σε Vcore και απο 3.50 πήγα στα 3.6 είδα μείωση 2-3 βαθμών στις θερμοκρασίες (αντί για αύξηση)... σε idle πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους καλώς σας βρήκα.

Θέλω την βοηθια σας γιατί δεν τα νεύρα μου δεν είναι και πολύ καλά.

Έχω τα εξής:

asus p5k deluxe wifi

intel 6600 2,4

4 x 1gb cellshock 1066 5-5-5-15

2 x ati 2900xt hd

creative x-fi

Θέλω αυτό το σύστημα να παίξει στα 1066 αλά ότι και να εχω κάνει δεν τα έχω καταθέτει.

Μόλις μπω στο bios και του δηλώσεις να τρεχει στα 1066 οι μνήμες και το volt 2.30 κανω save and exit και αφού περάσουν η εικόνες που λενε για τα drive μένει εκeι και μου λέει file corrupted. Ξέχασα να αναφέρω ότι το λειτουργικό είναι windows vista.

Ελπίζω να με βοηθήσετε γιατι δεν την παλεβω άλλο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από djklap175 [Σήμερα, στις 07:40]

Καλημέρα σε όλους καλώς σας βρήκα.

Θέλω την βοηθια σας γιατί δεν τα νεύρα μου δεν είναι και πολύ καλά.

Έχω τα εξής:

asus p5k deluxe wifi

intel 6600 2,4

4 x 1gb cellshock 1066 5-5-5-15

2 x ati 2900xt hd

creative x-fi

Θέλω αυτό το σύστημα να παίξει στα 1066 αλά ότι και να εχω κάνει δεν τα έχω καταθέτει.

Μόλις μπω στο bios και του δηλώσεις να τρεχει στα 1066 οι μνήμες και το volt 2.30 κανω save and exit και αφού περάσουν η εικόνες που λενε για τα drive μένει εκeι και μου λέει file corrupted. Ξέχασα να αναφέρω ότι το λειτουργικό είναι windows vista.

Ελπίζω να με βοηθήσετε γιατι δεν την παλεβω άλλο. Ευχαριστώ

Καλωσήρθες djklap175 στο Forum !

Για να καταλάβουμε ακριβώς τι setup έχεις (γράψε και την έκδοση bios που έχεις) συμπλήρωσε τα παρακάτω που βάζεις στο bios :

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting:

FSB Strap to North Bridge :

FSB Frequency:

PCI-E Frequency:

DRAM Frequency:

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency:

RAS# to CAS# Delay:

RAS# Precharge:

RAS# Activate to Precharge:

TWR:

TRFC:

TWTR:

TRRD:

TRTP:

DRAM Static Read Control:

Transaction Booster:

Boost Level: (όταν βάλω AUTO στο Transaction Booster, αυτό δεν εμφανίζεται )

Clock Over-Charging Mode:

CPU Spread Spectrum:

PCIE Spread Spectrum:

CPU Voltage:

CPU Voltage Reference:

CPU Voltage Damper:

CPU PLL Voltage:

DRAM Voltage:

FSB Termination Voltage:

North Bridge Voltage:

North Bridge Voltage Reference:

South Bridge Voltage:

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting:

C1E Suppport:

Max CPUID Value Limit:

Vanderpool Technology:

CPU TM Function:

Execute Disable Bit:

PECI:

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα θα με βλέπετε ποιο συχνά. Ευχαριστώ για το γρήγορο ενδιαφέρον.

Έβαλα τhν 501 beta

βασικά άρχισα να πειράζω πολλά αυτί την στιγμή είναι ρυθμισμένη ως εξής

AI Overclocking: Manual

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting:

FSB Strap to North Bridge :

FSB Frequency: 266

PCI-E Frequency:

DRAM Frequency: 1067

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency:

RAS# to CAS# Delay:

RAS# Precharge:

RAS# Activate to Precharge:

TWR:

TRFC:

TWTR:

TRRD:

TRTP:

DRAM Static Read Control:

Transaction Booster:

Boost Level: (όταν βάλω AUTO στο Transaction Booster, αυτό δεν εμφανίζεται )

Clock Over-Charging Mode:

CPU Spread Spectrum:

PCIE Spread Spectrum:

CPU Voltage:

CPU Voltage Reference:

CPU Voltage Damper:

CPU PLL Voltage:

DRAM Voltage: 2,3v

FSB Termination Voltage:

North Bridge Voltage:

North Bridge Voltage Reference:

South Bridge Voltage:

Advance CPU Settings

CPU Ratio Control: Manual

- Ratio CMOS Setting:

C1E Suppport:

Max CPUID Value Limit:

Vanderpool Technology:

CPU TM Function:

Execute Disable Bit:

PECI:

Αρχικά μονό αυτά τα τρία πράγματα εχω πειράξει και δεν παίζει ¨)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από djklap175

Δεν με βοήθησε φιλε μου αυτό που μου είπες

Θέλεις να πεις ότι το έκανες και δε σε βοήθησε? Γιατί αποκλείεται να το έκανες σε λίγα λεπτά. Εμένα μου πήρε μέρες να κάνω όλη τη διαδικασία και να παίξουν... Αν ψάχνεις για εύκολη λύση, είναι άλλο θέμα. Αν θέλεις σωστή λύση, τότε την έχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.