Jump to content



Αγορα Τροφοδοτικου


Dr.Paneas

Recommended Posts

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Nikos007 [Σήμερα, στις 10:42]

Εγω πηρα το tagan 700 και βγηκε ελαττωματικο. Δεν ξεκιναγε το μηχανημα εαν δεν το εβγαζα απο την πριζα και να το ξαναεβαζα. Μου βγαλανε και την παναγια να μου το αλλαξουνε γιατι δεν βρησκανε τη βλαβη. Ισως ειναι μεμονομενο περιστατικο αν και εχει ακουστει αρκετα για το συγκεκριμενο μοντελο. Οποτε εαν tagan η γνωμη μου ειναι οχι το 700 watt.

Λοιπόν στο γραφείο έχουμε σε όλα μα σε όλα τα pc tagan 700watt και μάλιστα όχι τα X τις νέες εκδόσεις.

Τα κανονικά.

Δεν έχουν βγάλει ποτε πρόβλημα και είναι τα σκυλιά.Επειδή εσένα σου βγήκε προβληματικό δεν σημαίνει πως τα ταγκαν δεν είναι καλα και πως βγάζουν πρόβλημα....

Λοιπον φίλε μου πάνε πάρε ενα tagan (οπως λενε οι περισσότεροι) να βρεις την υγειά σου να χαρείς και τα λεφτά που έδωσες...

πιστεψε με δεν θα το μετανιώσεις;)

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα pc στο γραφείο Tagan 700W?

1) Είστε νετ καφέ με 8800GTX και 4πύρηνους?

1α) Ναι - Πες μου διεύθυνση και έρχομαι asap

1β) Όχι - Τι pc έχετε και για ποιο λόγο? Γιατί αν έχετε Celeron για να τρέχετε Word τότε ποιος κάγκουρας πρότεινε Tagan 700άρια? (και εννοείται δεν είναι σκυλιά αν αντέχουν έναν Celeron)

2) Δεν λένε οι περισσότεροι να πάρει Tagan. Δε λέω ότι δεν είναι καλά, αλλά δεν είναι κορυφαία.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να πάρω τροφοδοτικό και ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί από τη συζήτηση. Έχω έναν athlon X2 3600 με κάρτα γραφικών ati x550. Κοιτούσα για κάτι στα 400Watt... Θα ξεμείνω από ισχύ; Ή μήπως τα 700watt είναι λίγο υπερβολικά...;

Link to comment
Share on other sites

ωχ καλα...

Εγω απλα επειδή τα περισσότερα τροφοδοτικά που έχουν περάσει απο τα χερια μου ήτνα ταγκαν και μάλιστα τα είχα κακομεταχειριστεί μερικά προτείνω ταγκαν.

Ναι 700watt έχουμε και έτσι μας τα έδωσε η εταιρία.

Όχι δεν έχουν celeron αλλα pentiumD .πραγματικα δεν ξέρω κι εγω τον λόγο αλλα λέω πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα όωπς αυτό που λέει ο φίλος μας.

Όσο για τις επιδόσεις??Είναι κορυφαίες.Όχι στα 700 του γραφείου αλλα σε αυτα που εχω δοκιμάσει μονος στο σπίτι.

Για να λήγει το θέμα παρε Tagan τα έχω δουλέψει παρα πολύ και απλος για εμένα είναι τα καλύτερα (ξερω πως υπάρχει πάντα το καλύτερο αλλα προσωπική πμου γνώμη)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Angel

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να πάρω τροφοδοτικό και ομολογώ ότι έχω μπερδευτεί από τη συζήτηση. Έχω έναν athlon X2 3600 με κάρτα γραφικών ati x550. Κοιτούσα για κάτι στα 400Watt... Θα ξεμείνω από ισχύ; Ή μήπως τα 700watt είναι λίγο υπερβολικά...;

Πολύ υπερβολικά. Ένα Chieftec 500W με κανά 45άρι ευρώ και θα είσαι άρχοντας αν θελήσεις να βάλεις και κάποια καλύτερη GPU. Αλλιώς πάρε ένα 400άρι και θα είσαι μια χαρά.

@pliktras: Κακομεταχείρηση σε Tagan είναι να το έχω σε Α64 3500 @ 2750, 7800GTX κλοκαρισμένη, 4 δίσκους, 2gb ram και μερικά bays από κάρτες ήχου και ανεμιστήρες, μέσα σε 30 βαθμούς καλοκαιριάτικα και να είναι μόλις 430W.

Καλά κατάλαβες, έσκασε (ανατίναξη κανονική).

Εμένα μ'αρέσει πολύ η συσκευασία των Tagan όπως προείπα. Έχουν πάρα πολλά καλούδια και με εξυπηρετούν πολύ. Αλλά σε επιδόσεις υπάρχουν σαφώς ανώτερες λύσεις με παρόμοιο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δει καποια στιγμη στο forum ενα link για ενα site που υπολογιζει ποσα watt τροφοδοτικο χρειαζεσαι αναλογα με τα κομματια που εχεις στο pc σου. Μπορει καποιος να το βαλει εδω το link? Νομιζω θα ειναι χρησιμο.

Πανω σε αυτα που λετε η μικρη μου εμπειρια λεειεοτι ενα tagan που εχω δει ηταν πολυ πολυ καλο και αρκετα αθορυβο(1 fan ειχε με 16αρη πανω) και επισης ενα enermax(1χ80 1χ120) που εχω τωρα δεν μου εχει βγαλει ποτε προβλημα και δεν με εχει ποτε ενοχλησει ο θορυβος(με το νερακι που εχω για cpu πιο πολυ ακουγοντε οι δισκοι παρα το τροφοδοτικο). Γενικα τις εμπιστευομαι πολυ σαν μαρκες γιατι ειναι εταιριες που βγαζουν τροφοδοτικα πολλα χρονια. Γενικα δεν πολυεμπιστευομαι (ισως αδικα) εταιριες που εβγαζαν κουτια και καποια στιγμη αποφασισαν να βγαλουν και τροφοδοτικα ετσι για να μπουν και σε μια ακομα αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με μεγάλη προσοχή το τεστ και μου έβγαλε με βάση αυτά που έχω στο pc μου οτι θέλω τροφοδοτικό 549Watt και έχω ένα tagan 480Watt και όλα είναι κάτι παραπάνω απο ρολοι.Ακόμα και όταν έγινε για μερικα δευτερόλεπτα διακοπή ρεύματος και έκλισαν οι οθόνες και τα πάντα μόλις ξανα ήρθε το ρεύμα και άνοιξε η οθόνη το pc ήταν μέσα στο game ου έπαιζα.Δηλαδή δεν έκλισε το pc παρα το γεγονός οτι θέλει πιο μεγάλο τροφοδοτικό.

Όχι οτι σημαίνει κάτι αυτό με το ρεύμα απλα το λέω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pliktras

Ακόμα και όταν έγινε για μερικα δευτερόλεπτα διακοπή ρεύματος και έκλισαν οι οθόνες και τα πάντα μόλις ξανα ήρθε το ρεύμα και άνοιξε η οθόνη το pc ήταν μέσα στο game ου έπαιζα.Δηλαδή δεν έκλισε το pc παρα το γεγονός οτι θέλει πιο μεγάλο τροφοδοτικό.

Αυτό είναι γνωστό φυσικό φαινόμενο και λέγεται UPS :T:

Κάτι έχεις μπερδέψει μάλλον....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 12:29]

Αυτό είναι γνωστό φυσικό φαινόμενο και λέγεται UPS :T:

Κάτι έχεις μπερδέψει μάλλον....

Δεν έχ ωμπεδέψει τίποτα!

UPS δεν έχω στο σπίτι ούτε είχα ποτέ και ούτε θα βάλω.

Μιλάω για το τροφοδοτικό οτι το έκανε αυτό.

Δεν είπα 10 λεπτά.Είπα 5~10 (το πολύ) δευτερρόλεπτα.Ωστόσο θα μπορούσα σε αυτα τα 6 δευτερα να χάσω ποσες ώρες gaming....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pliktras [Σήμερα, στις 15:02]

Δεν έχ ωμπεδέψει τίποτα!

UPS δεν έχω στο σπίτι ούτε είχα ποτέ και ούτε θα βάλω.

Μιλάω για το τροφοδοτικό οτι το έκανε αυτό.

Δεν είπα 10 λεπτά.Είπα 5~10 (το πολύ) δευτερρόλεπτα.Ωστόσο θα μπορούσα σε αυτα τα 6 δευτερα να χάσω ποσες ώρες gaming....

Mάλλον τότε έχεις ένα "μαγικό" psu :jump:

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου μαγικό.

Είνα γνωστό στα ποιοτικά τροφοδοτικά.

Ξανα λέω έγινε διακοπή ρεύματος σπίτι μου για 5 δευτερόλεπτα και ενω η οθόνη κτλ έλκισαν ο υπολογιστής έμεινε ανοικτός.

Να πω εδω πως ακούστικε ένα χριτς χριστς (απο το ρεύμα) στο τροφοδοτικό αλλα αυτό που έχει σιμασία είναι πως δεν έκλισε το Pc :banging: :banging: :banging:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pliktras

Να πω εδω πως ακούστικε ένα χριτς χριστς (απο το ρεύμα) στο τροφοδοτικό αλλα αυτό που έχει σιμασία είναι πως δεν έκλισε το Pc :banging: :banging: :banging:

Μήπως με αυτό το χριτσ χριτσ κάηκε τπτ και μύρισε????? Cause it sure as hell smells like bullshiet to me :hehe:

Χμμμ...τι μου θυμίζει όλο αυτό....χμμμμ

Link to comment
Share on other sites

@ pliktras

Κοιτά δεν θέλω να γίνω ειρωνικός σχετικά με το standby mode του PSU σου οπότε αποφάσισα να σου πω ΑΠΛΑ ότι αν πέσει η τάση 5 sec στον πίνακα (στα πάντα όπως λες) δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να μην κλίσει το pc αν δεν έχει ups. Το μόνο που θα δεχθώ, είναι ότι το περιστατικό που περιγράφεις συνέβη σε χώρο (πιθανόν γραφείο) όπου κάποιοι σοβαροί άνθρωποι που πιθανών να μην γνωρίζεις - είχαν προνοήσει να βάλουν τα pc (τις κεντρικές μονάδες και όχι monitor και εκτυπωτές) πάνω σε πρίζες που υποστηρίζονται από πίσω με UPS. Αυτές οι πρίζες συνήθως είναι κόκκινες. Όπως και να έχει στο λέω με πλήρη σοβαρότητα ότι κανένα PSU ΔΕΝ έχει standby mode.

Ας πάμε τώρα λίγο πιο βαθιά. Τα Watt που γράφουν όλα τα τροφοδοτικά δεν έιναι η πραγματική τιμή τους. Για να βρεις την πραγματική τιμή τους, διαιρείς την ονομαστική αξία με 1,414 (ρίζα του 2). Οπότε αν λες πως έχεις 850 Watt τροφοδοτικό (πχ galaxy 850), στην ουσία έχεις 850/1,414 = 601 Watt ή αλλιώς 601 VA. Επιπλέον αυτής της τιμής πρέπει να λάβεις υπόψη σου και μια άλλη μεταβλητή που λέγεται PSU efficiency που στην ουσία λέει την πραγματική απόδοση του PSU αφου πρώτα αφαιρεθούν απώλειες από μετασχηματισμούς και θερμότητα. Κάθε σοβαρό τροφοδοτικό πρέπει να γράφει αυτή την τιμή. Για παράδειγμα το Enermax Galaxy έχει efficiency 80-85%. Δηλαδή από τα προηγούμενα υπολογισμένα 600VA, στην καλύτερη μπορεί να σου δώσει 600*0,85 = 510 καθαρά Watt.

Τώρα ας πάμε στις αφαιρέσεις. Μια γουρουνόκαρτα όπως η 8800 GTX, στην χειρότερη (full load) καταναλώνει ~170 καθαρά Watt. Επίσης ο Ε6600 γύρω στα ~65 καθαρά Watt. Μνήμες, 2 δίσκοι, και τα υπόλοιπα το πολύ - πολύ ~80 καθαρά Watt . Σύνολο ~310 καθαρά Watt η αλλιώς 440 Watt λεζάντας. Αν τώρα το τροφοδοτικό έχει efficiency 0.8%, θέλεις ένα τροφοδοτικό περίπου στα 550 Watt λεζάντας και είσαι απλά άρχοντας.

Ελπίζω να έχεις καταλάβει τα βασικά οπότε να μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας χωρίς δράκους.

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 14:22]

@ pliktras

Κοιτά δεν θέλω να γίνω ειρωνικός σχετικά με το standby mode του PSU σου οπότε αποφάσισα να σου πω ΑΠΛΑ ότι αν πέσει η τάση 5 sec στον πίνακα (στα πάντα όπως λες) δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να μην κλίσει το pc αν δεν έχει ups. Το μόνο που θα δεχθώ, είναι ότι το περιστατικό που περιγράφεις συνέβη σε χώρο (πιθανόν γραφείο) όπου κάποιοι σοβαροί άνθρωποι που πιθανών να μην γνωρίζεις - είχαν προνοήσει να βάλουν τα pc (τις κεντρικές μονάδες και όχι monitor και εκτυπωτές) πάνω σε πρίζες που υποστηρίζονται από πίσω με UPS. Αυτές οι πρίζες συνήθως είναι κόκκινες. Όπως και να έχει στο λέω με πλήρη σοβαρότητα ότι κανένα PSU ΔΕΝ έχει standby mode.

Ας πάμε τώρα λίγο πιο βαθιά. Τα Watt που γράφουν όλα τα τροφοδοτικά δεν έιναι η πραγματική τιμή τους. Για να βρεις την πραγματική τιμή τους, διαιρείς την ονομαστική αξία με 1,414 (ρίζα του 2). Οπότε αν λες πως έχεις 850 Watt τροφοδοτικό (πχ galaxy 850), στην ουσία έχεις 850/1,414 = 601 Watt ή αλλιώς 601 VA. Επιπλέον αυτής της τιμής πρέπει να λάβεις υπόψη σου και μια άλλη μεταβλητή που λέγεται PSU efficiency που στην ουσία λέει την πραγματική απόδοση του PSU αφου πρώτα αφαιρεθούν απώλειες από μετασχηματισμούς και θερμότητα. Κάθε σοβαρό τροφοδοτικό πρέπει να γράφει αυτή την τιμή. Για παράδειγμα το Enermax Galaxy έχει efficiency 80-85%. Δηλαδή από τα προηγούμενα υπολογισμένα 600VA, στην καλύτερη μπορεί να σου δώσει 600*0,85 = 510 καθαρά Watt.

Τώρα ας πάμε στις αφαιρέσεις. Μια γουρουνόκαρτα όπως η 8800 GTX, στην χειρότερη (full load) καταναλώνει ~170 καθαρά Watt. Επίσης ο Ε6600 γύρω στα ~65 καθαρά Watt. Μνήμες, 2 δίσκοι, και τα υπόλοιπα το πολύ - πολύ ~80 καθαρά Watt . Σύνολο ~310 καθαρά Watt η αλλιώς 440 Watt λεζάντας. Αν τώρα το τροφοδοτικό έχει efficiency 0.8%, θέλεις ένα τροφοδοτικό περίπου στα 550 Watt λεζάντας και είσαι απλά άρχοντας.

Ελπίζω να έχεις καταλάβει τα βασικά οπότε να μπορούμε να συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας χωρίς δράκους.

;)

Μα λέω ΔΕΝ ΕΙΧΑ UPS!!!

Εντάξη ίσως να μην ήταν 5 δευτερα και να ήταν λιγότερο ωστόσο όλες οι συσκευές έκλισαν το pc έμεινε ανοικτό και μετα συνέχισα μια χαρά το gaming μου.

Τεσπα

Έληξε το θέμα

:OT:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pliktras [Χθες, στις 18:06]

Σταθερά σε αυτό εδώ

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700664

αν όχι

εδώ

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700658

αν πάλι όχι το thermaltake που σου λέει κάποιος πιο πάνω είναι κλαή φάση

Αλλα εγω θα πρότεινα το π΄ρωτο απο αυτά που σου λέω.Είναι κορυφαίο σε όλους τους τομείς.

Το δεύτερο είναι σαν το δικό μου (μονο που το δικό μου είναι 480watt lolol) το οποίο είναι τέλειο σχεδόν.Παρα μα πάρα πολύ αθόρυβο.

Πάντως το πρώτο tagan ίσως είναι καλύτερο.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα

ΥΓ.Το seasonic που λές δεν θα το πρότεινα.Αν δεν θες κάποιο απο τα ταγκαν που σου λέω επειδή είναι λίγο ακριβά θα πας στην επίσης κορυφαία πρόταση του Ignatios.

+1

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά τα κεινούργια TAGAN είναι τόσο αθόρυβα όσο τα παλιά καλά 480w (U21και U22)? OCZ άκουσα, corsair άκουσα, Etasis 750 πήρα, την ησυχία του TAGAN δεν την έχω ξανασυναντήσει; Ας απαντήσει κάποιος που ξέρει, πριν προβώ σε "εγχείρηση" στο Etasis και στο fan του.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.