Jump to content



Q6600 vs 6850


Thodoris21

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

μας δουλεύεις?

Μιλάω για στοκ.Τι παραπάνω περιμένεις όταν οι αφτερμαρκετ πάνε 70++?

Και οι Q μπορούν να δουλεύουν μέχρι τους 100(έτσι πιστεύουν τουλάχιστο)

100; Αφού στους 90-95C λιώνει η κόλλα που έχουνε στο heatspreader τους... Πάνω από 80-85 δεν θα τον άφηνα να πάει, και αυτό στα όρια και για κανα δίλεπτο, για κανα bench.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

100; Αφού στους 90-95C λιώνει η κόλλα που έχουνε στο heatspreader τους... Πάνω από 80-85 δεν θα τον άφηνα να πάει, και αυτό στα όρια και για κανα δίλεπτο, για κανα bench.

Το solder του πυρήνα λιώνει,όχι η συλικόνη ;)

Όταν κρυώνει γίνεται όπως πριν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Το solder του πυρήνα λιώνει,όχι η συλικόνη ;)

Όταν κρυώνει γίνεται όπως πριν ;)

Ναι, αλλά όταν λιώνει, αρχίζει και τσουλάει. Κάπως έτσι πρέπει να έχασα τον QX μου :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 19:39]

Ναι, αλλά όταν λιώνει, αρχίζει και τσουλάει. Κάπως έτσι πρέπει να έχασα τον QX μου :)

Που τον εχασες τον QX?? Τσουλησε και μπηκε σε καμμια τρυπα στο σπιτι??

Και που παει αμα αρχισει και "τσουλαει"???

Τον τραβαει η βαρυτητα στην κατηφορα?? Αφου μαγκωμενος με την ψυκτρα ειναι??? Που να παει?? 0.0734 χιλιοστα πιο κατω??? So??

Αν λιωνει η κολλα του spreader το καταλαβαινω να κουνιεται αλλα.. ποσο να κουνηθει?

Το αλλο με το solder του πυρηνα δεν καταλαβα ποιο ειναι?? Η θερκοαγωγιμη μεταξυ spreader και core??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Ναι, αλλά όταν λιώνει, αρχίζει και τσουλάει. Κάπως έτσι πρέπει να έχασα τον QX μου :)

Αφού βρε το καπάκι δεν κουνιέται αφού η συλικόνη δεν λιώνει

Link to comment
Share on other sites

και εγω για αυτους τους δυο κοιταω αλλα η διαφορα ειναι οτι το συστημα το θελω για 24/7 και το πολυ να κλεινει 1 η 2 φορες το μηνα για λιγες ωρες.φανταζομαι το ο/c ειναι απαγορευτικο για τετοια χρηση?με νερο σιγουρα και αν εχετε υποψη σας καποια καλη υδροψυξη πειτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MORBID21

φανταζομαι το ο/c ειναι απαγορευτικο για τετοια χρηση?

Το o/c δεν ειναι κλεινω πορτα ανοιγω πορτα..

Κανεις o/c μεχρι οσο αντεχει το μηχανημα...Θα το περασεις απο σκληρες δοκιμασιες :p οπως ορισμενα stability tests και βλεπεις ποτε εχεις σταθερο μηχανημα..

Δεν υπαρχει κανονας που να λεει : Α θα το εχω ανοιχτο ολη μερα οποτε ξεχνας o/c...

Εμενα δε κλεινει ποτε το μηχανημα..Σπανια κανω restart.και ειμαι 50% O/ced

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα, να λέμε του στραβού το δίκιο. Ο Ε6700 που είχα πριν, κλόκαρε απείρως καλύτερα από τον Q6600 που έχω τώρα. Γενικά πάντως, πιστεύω ότι με μια καλή αερόψυξη(εφόσων δε θες να δώσεις πολλά),θα είσαι μια χαρά. Εγώ με τη Scythe Infinity(35-40ευρώ), αυτή τη στιγμή, είμαι στους 45-47, χωρίς αιρκοντίσιον στο δωμάτιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.