Jump to content



Επιτελους quad!!!


Dj_Seps

Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Καταρχην να ευχαριστησω πολλυ για τις απαντησεις σας.Επειτα θελω να προσθεσω οτι θελω να παρω τον κουαδ γιατι δεν προκειτε να αλλαξω υπολογιστη για καμποσα χρονια οποτε πιστεβω επιβαλλεται!Οσο για την καρτα γραφικων δεν με πολυενδιαφερει γιατι πολλυ απλα συμβιβαζομαι και με μια 8600 στα 130 ευρω,απλως θελω να δωσω βαση στον κορμο του υπολογιστη οπως μητρικη μνημη και τον κουαδ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου τι λετε γι'αυτον τον υπολογιστη?

Sunbeam

Midi ATX Tuniq-2 Silver/Black 25,00

Fortron

700W Epsilon 97,00

Intel

Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) 260,00

Abit

IP35 (P35, s775, DDR2) 109,00

TeamGroup

Ram 1GB DDR2 667MHz Value 34,00

Asus

8600 GTS 256MB HDCP 165,01

LG

L192WS-SN 171,00

συνολικό κόστος προϊόντων : 861,01

Link to comment
Share on other sites

Υπολογιστής για πολλά χρόνια = 2GB RAM τουλάχιστον. Επίσης νομίζω ότι οθόνη καλύτερα να βρεις κάποια με DVI και όχι αναλογική είσοδο. Γενικά κάνεις συμβιβασμούς που νομίζω δεν πρέπει. Αν θέλεις οπωσδήποτε Quad, ανέβασε το κασέ ώστε να συμπεριλάβεις τουλάχιστον περισσότερη μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps

Γιατι η 2600 ειναι καλυτερη απο την 8600?Και εγω υπερ της ατι ειμαι αλλα εχω ακουσει καλα λογια για την 8600!!!!

H 2600 εχει καλυτερο HD accelerator, εχει μικροτερη καταναλωση & ειναι φθηνοτερη... ειναι ομως χειροτερη στα παιχνιδια...

Παντως imho το συστημα που πας να στησεις ετσι οπως πας να το στησεις ειναι αλλα 'ντ' αλλα της παρασκευης το γαλα....

Link to comment
Share on other sites

Αυτές με DVI έχουν καλύτερη ευκρίνεια.

Για την μνήμη όπως νομίζεις αλλά quad core με 1GB single channel RAM 667MHz δεν θα πάει πουθενά. Γενικότερα σήμερα που όλες οι εφαρμογές έχουν γίνει ιδιαίτερα μνημοβόρες το 1GB είναι απλά το minimum. Δεν μιλάω καν για games και επίσης εύχομαι να μην σκέφτεσαι τα Vista.

Το συνολάκι που πρότεινε ο Chosen πάντως στο 90% των περιπτώσεων θα σε αφήνει πίσω χιλιόμετρα. Επίσης μην ξεχνάς ότι και η cpu αναβαθμίζεται, όχι μόνο οι μνήμες. Quad core σε 1-2 χρόνια θα αγοράζεις με 100€ max,.... εκτός και αν κλείσει η AMD.

Link to comment
Share on other sites

Η μνημη δεν ειναι προβλημα.Μπαινει και αργοτερα

Με την ιδια λογικη μπορεις να παρεις την καρτα απο τον υπολογιστη της υπογραφης σου και να παρεις μια καλη καρτα αργοτερα. Εκτος και αν βαλεις τωρα vista. Παντως αν δεν σε νοιαζουν τοσο τα γραφηκα κανε εκει την υποχωρηση και οχι στην μνημη. Τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι εγω που γενικα τα γραφικα δεν με νοιαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps

Φιλοι μου τι λετε γι'αυτον τον υπολογιστη?

Sunbeam

Midi ATX Tuniq-2 Silver/Black 25,00

Fortron

700W Epsilon 97,00

Intel

Core 2 Quad Q6600 (s775/2.4GHz) 260,00

Abit

IP35 (P35, s775, DDR2) 109,00

TeamGroup

Ram 1GB DDR2 667MHz Value 34,00

Asus

8600 GTS 256MB HDCP 165,01

LG

L192WS-SN 171,00

συνολικό κόστος προϊόντων : 861,01

Συμφωνω με τα παιδια για την ραμ...Τουλαχιστον ενα πακετακι 2gb στα 800 π.χ της crucial.

Επισης συμφωνω και με τις υποδειξεις για την καρτα γραφικων.Η 8600gts δεν πολυαξιζει,καλυτερα κρατα την x1600pro εαν ειναι pci-e και πηγαινε για καμια 8800gts η κατι παρεμφερες οταν η τιμη τους στο επιτρεψει...

Τελος πηγαινε για το psu της thermaltake toughpower 750 στα 103e απο e-shop

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου μνημη θα προσθεσω αργοτερα οποτε δεν ειναι εκει το προβλημα οπως ειπα και πιο πανω.Τωρα θελω να με βοηθησετε με την μητρικη.Ειμαι μεταξυ της abit fp-in9 sli & abit ip35.Ποια μου προτεινετε?Η πρωτη υποστηριζει και sli ενω η 2 οχι.Επεισεις θελω να ρωτησω και γι αυτο το τροφοδοτικο .

OCZ StealthXStream / 600W / Active PFC

Τι γνωμη εχετε????Αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδί μου, πάρε τις Crucial 2x1GB 667 με τα 80Ε να ησυχάσεις - μετά αναβαθμίζεις σε 4GB και θα είσαι άρχοντας.

Από μητρική πάρε την IP35. Δεν έχει τους καλούς πυκνωτές της IP35Pro αλλά και πάλι καλή είναι και θα σε ικανοποιήσει. Το SLI και γενικά τις διπλές κάρτες δεν τις πολυπροτείνω.

Link to comment
Share on other sites

τι να το κανεις το sli με την χ1600.δεν παιζεις και παιχνιδια.ασε που το sli για να αποδωσει καλα θελει μεγαλη οθονη >20'' και δυνατες καρτες >250ευρω....σε κανα χρονο που υπολογιζεις επομενη αναβαθμιση παιρνεις και καλυτερη μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps [Χθες, στις 16:43]

Φιλοι μου θελω την βοηθεια σας για καινουριο μηχανηματακι.Θελω να περασω στον quad μετα την διχρονη συντροφια του 3000+ και εχω ψιλοανγοθει!Θελω να ειναι ενα καλο μηχανημα μεχρι 800 ευρω με οθονη.Επισης θελω να ρωτησω τα windows xp sp2 αναγνωριζουν τους quad η θα εχω τιποτα προβληματα????Ευχαριστω προκαταβολικα!

Τον έχεις αγοράσει το Q6600 ? αν όχι, τότε δώσε λίγο προσοχή να βρεις την καινούργια έκδοση του επεξεργαστή Step "G0" γιατί κυκλοφορούν οι παλιές εκδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.