Jump to content



Επιτελους quad!!!


Dj_Seps

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από vasi [Σήμερα, στις 15:57]

Τον έχεις αγοράσει το Q6600 ? αν όχι, τότε δώσε λίγο προσοχή να βρεις την καινούργια έκδοση του επεξεργαστή Step "G0" γιατί κυκλοφορούν οι παλιές εκδόσεις

Ξερει κανεις ΑΝ κυκλοφορουνε στην Ελληνικη αγορα G0???

Εχει δει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Οι δυο εκδώσεις του q6600

B3 Stepping = sSpec Number SL9UM

G0 Stepping = sSpec Number SLARC

Αν γράφει το δεύτερο είναι εντάξει.

Στην θερμοκρασία βέβαια έχει 10ριά βαθμούς λιγότερο, και λιγότερη κατανάλωση .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώντας να ρίξω τις θερμοκρασίες έβαλα κιάλλον ανεμιστήρα να φυσάει την ψύκτρα του Q6600 αλλά δεν υπάρχει διαφορά

CPU1, 2= 51C, CPU3=48C, CPU4=53C idle στα 3Ghz

Oi ανεμιστήρες είναι τοποθετημένοι έτσι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak [Σήμερα, στις 20:57]

2001093541346707424_rs.jpg

gbak ζηλεύω........τόσοι βαθμοί διαφορά δεν δικαιολογείται ούτε απο το ότι τον δικό σου δεν τον έχεις κλοκάρει (default 2.4) oύτε από την Thermalright την Extreme θέλω να πιστεύω...Μια λύση βλέπω μόνο .....να ξεκολλήσω την ψύκτρα και να την ξαναβάλω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sstav [Σήμερα, στις 20:51]

Εγώ προσπαθώντας να ρίξω τις θερμοκρασίες έβαλα κιάλλον ανεμιστήρα να φυσάει την ψύκτρα του Q6600 αλλά δεν υπάρχει διαφορά

CPU1, 2= 51C, CPU3=48C, CPU4=53C idle στα 3Ghz

Oi ανεμιστήρες είναι τοποθετημένοι έτσι

Οι ανεμιστήρες από πάνω πρέπει να βγάζουν αέρα, όχι να βάζουν.

Link to comment
Share on other sites

τον πανω αριστερα πρεπει να διορθωσει να βγαζει οχι να βαζει...

παντως οτι ειναι πιο ζεστος ο Q ειναι! σε σχεση με τον c2d 6700 αλλα η διαφορα ειναι της ταξης 5-6 βαθμους κελσιου..γιατι απλα τους δοκιμασα και τους δυο στον ιδιο ακριβως χωρο με την ιδια ακριβως ψυξη...οποτε προσωπικα για μενα κανενα προβλημα απολυτως..

τωρα εαν ειστε σε χωρο χωρις κλιματισμο και βαρατε και κλοκια με τετοιες θερμοκρασιες ειναι φυσιολογικο να βλεπετε 50αρια...εγω ετσι πιστευω...

2001819890231152326_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

οχι default τρεχει λιγο καλυτερα τελικα απο οτι ο 6700 στα 3.66...κλοκαρισμενος μου ριχνε πολυ τα frames...θα τον ψαξω λιγο και θα βγαλω screenshot αλλα εγω την βλεπω οτι δεν παιζει παιχνιδι ακομη που να τον εκμεταλευεται...

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα προγράμματα που δουλεύω μόνο στο studio 10 (επεξεργασία video) είδα φοβερή διαφορά αφού χρησιμοποιεί και τους 4 πυρήνες.

Επίσης και στην αποσυμπίεση αρχείων σκιζει. (τρέξτε ενα winrar benchmark και θα καταλάβετε).

Κατα τα άλλα ίδια γεύση.

Οσο για τις θερμοκρασίες καλά θα είναι να τις δείχνουμε τρέχοντας κανένα prime95 για να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα και για τη σταθερότητα στο O/C

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.