Jump to content



Επιτελους quad!!!


Dj_Seps

Recommended Posts

Αυτο φιλε μου σιγουρα θα γινει?Το ξερω οτι το 2gb ειναι must ειδικα για τα vista αλλα προς το παρων δεν μπορουσα να διαθεσω αλλα χρηματα και γι'αυτο προτιμησα να παρω καλο επεξεργαστη που δεν τον αλλαζεις και συνεχεια παρα μνημη.!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Dj_Seps [Χθες, στις 14:20]

Αυτο φιλε μου σιγουρα θα γινει?Το ξερω οτι το 2gb ειναι must ειδικα για τα vista αλλα προς το παρων δεν μπορουσα να διαθεσω αλλα χρηματα και γι'αυτο προτιμησα να παρω καλο επεξεργαστη που δεν τον αλλαζεις και συνεχεια παρα μνημη.!

964557 TeamGroup Ram 1GB DDR2 667MHz Value 28,57

ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 944,31

28,57*1,19/944,31 = 3,6%

για αυτο το ποσοστο του συνολικου ποσου δεν εβαλες δευτερο giga μνημης.

σορρυ δεν ειμαι ειρωνας αλλα εδω θα πω ΚαραΛολ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

απο τους μεγαλυτερους μυθους στο χωρο, οτι ο ζεστος αερας ανεβαινει επανω.

ειναι αληθεια, αλλα μιση: ανεβαινει επανω, οταν υπαρχει φυσικη κυκλοφορια αερα. με 3-4 ανεμιστηρες (μεσο ορο) μεσα σε ενα κουτι, και υπερπιεση (στο 99% των περιπτωσεων) στο εσωτερικο, η θεωρια περι ανοδου παει περιπατο.

Αν δεν έχεις ένα κουτί το οποίο είναι τρύπιο από παντού, αλλά οι μόνοι είσοδοι-έξοδοι αέρα είναι από τους ανεμιστήρες και αν φροντίσεις να μην στέλνει ο ένας ανεμιστήρας αέρα κόντρα στον άλλον, τότε δεν χρειάζεται ούτε να ελπίζεις, ούτε να φτιάχνεις δωματιάκια με plexy, ούτε να πληρώνεις Lian Li.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου τελικα πηρα τον υπολογιστη που αναφερω πιο πανω εχω ομως ενα προβλημα.Για αρχη τον εδωσα στο πλαισιο για να μου τον συνδεσουν και μου εμφανιζει το εξης προβλημα.Οταν τον ανοιγω ο υπολογιστης δειχνει πως ανηγει και πριν κανει το πρωτο ποστ κλεινει και ξανανοιγει μονος του μετα απο λιγο.Στο πλαισιο μου ειπαν πως δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω ανυσηχω μην καει τιποτα!Μηπως γνωριζει κανενας που μπορει να οφειλεται αυτο?Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πως να το κανω αυτο μιας και δεν εχω συσκευη δισκετας στον υπολογιστη μου(βασικα δεν εχω καθολου).Αν και αφου του περασα τα παραθυρα και εγκατασταθηκαν κανονικα ετρεξα κατευθειαν μετροπρογραμματα και τα περασε φυσιολογοκοτατα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps [Χθες, στις 22:08]

Φιλοι μου τελικα πηρα τον υπολογιστη που αναφερω πιο πανω εχω ομως ενα προβλημα.Για αρχη τον εδωσα στο πλαισιο για να μου τον συνδεσουν και μου εμφανιζει το εξης προβλημα.Οταν τον ανοιγω ο υπολογιστης δειχνει πως ανηγει και πριν κανει το πρωτο ποστ κλεινει και ξανανοιγει μονος του μετα απο λιγο.Στο πλαισιο μου ειπαν πως δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω ανυσηχω μην καει τιποτα!Μηπως γνωριζει κανενας που μπορει να οφειλεται αυτο?Σας ευχαριστω!

Ακριβώς όπως σου είπαν είναι. Κανένα απολύτως πρόβλημα. Το κάνει η μητρική με (P35, s775). Μην ψάχνεις άδικα για κάτι άλλο και μην ανησυχείς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dj_Seps [Σήμερα, στις 00:08]

Φιλοι μου τελικα πηρα τον υπολογιστη που αναφερω πιο πανω εχω ομως ενα προβλημα.Για αρχη τον εδωσα στο πλαισιο για να μου τον συνδεσουν και μου εμφανιζει το εξης προβλημα.Οταν τον ανοιγω ο υπολογιστης δειχνει πως ανηγει και πριν κανει το πρωτο ποστ κλεινει και ξανανοιγει μονος του μετα απο λιγο.Στο πλαισιο μου ειπαν πως δεν υπαρχει προβλημα αλλα εγω ανυσηχω μην καει τιποτα!Μηπως γνωριζει κανενας που μπορει να οφειλεται αυτο?Σας ευχαριστω!

Δηλαδή με την 2η φορά bootάρει κανονικά και μετά σε βάζει στα windows?? BIOS δεν μπορείς να μπείς? πάντως επειδή μας έτυχε... τις μνήμες μην τις αποκλείεις καθόλου...ακόμα καλύτερα δοκίμασε ένα 2ο σετ απο κάποιον φίλο...

EDIT: Δηλαδή ρε Chessman για να καταλάβω εννοείς οτι έτσι κάνει η συγκεκριμένη μητρική ?? Καπάκι restart? Δεν διαφώνω ότι μπορεί να συμβαίνει αλλα από την άλλη αμα υπάρχει πρόβλημα τι κάνει δηλαδή?? 3πλο restart??? :p

Link to comment
Share on other sites

Tσεκαρα και τις μνημες και ειναι ολα ενταξει!Αλλα αυτο συνεχιζει να το κανει!Εντωμεταξυ το κανει για μια φορα σε μποοτ και οχι σε επανεκκηνιση.Ενα αλλο "προβλημα" τωρα ειναι πως σε οποιο προγραμμα για ελεγχω θερμοκρασιων εχω βαλει οι θερμοκρασιες και τα ρευματα ειναι ολα λαθος αλλα στο μπιος τα δειχνει σωστα!Μηπως αυτα τα προγραμματα θελουν ανανεωση???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εισαι τόσο σίγουρος οτι το BIOS λέει τα σωστά και όχι τα υπόλοιπα?

Βασικά εννοείται οτι θα κατεβάσεις τις τελευταίες εκδόσεις από ό,τι προγράμματα χρησιμοποιείς... Τωρα για τις θερμοκρασίες το κάθε πρόγραμμα σου δείχνει και διαφορετικές γιατί εξαρτάται πως λαμβάνει τις τιμές και τι σενσορες χρησιμοποιεί... Κατα την γνώμη μου ολα μα όλα τα προγράμματα μέτρησης θερμοκρασίων έχουν ένα ποσοστό λάθους σε αυτό που λένε, οπότε δεν θα παρω και τοις μετρητοίς αυτά που λένε...

Οταν ομως κάνεις αλλαγές (κλοκια, ρευματα κτλ) καλό ειναι να κρατήσεις ως βαση 1 τουλαχιστον πρόγραμμα για μένα 2 (ακόμα και αν δεν τα λέει 100% σωστα) ώστε να έχεις μία βάση μέτρησης και να βλέπεις τις διαφορές, τι κερδίζεις και τι χάνεις κάθε φορά....

Link to comment
Share on other sites

1) Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για τη μέτρηση θερμοκρασιών-ρευμάτων? Το BIOS μην το δένεις κόμπο ότι λέει αλήθεια πάντα ;)

2) Αυτό που κάνει η μητρική σου είναι εν μέρει φυσιολογικό. Εμένα το κάνει όταν έχω βγάλει το pc από το ρεύμα. Μόλις το ξαναβάλω ανοίγει - κλείνει μετά από 2 secs και ξανανοίγει κανονικά. Όλα αυτα σε 965.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ωραιος , πολυ χρησιμα τα αποτελεσματα σου

Και μερικα ακομα για να δουμε πως επηρρεαζετε η αποδοση απο την shared cache στα core 0+1 και 2+3

1 instance : 41.375

2 instances-core 0+1 : 46.344/46.937

2 instances-core 0+3 : 42.078/42.484

3 instances-core 0+1+3 : 48.156/48.938/43.500

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω το speedfan και το everest!Και τα δυο διαβαζουν λαθος τις θερμακρασιες και τα ρευματα και αυτο το καταλαβα γιατι μονο το core temp(και πιστευω πως αυτο ειναι το καλυτερο για τις θερμοκρασιες) συμφωνει με το μπιος αλλα αυτο δεν διαβαζει τα ρευματα!Καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.