Jump to content



To 2010 έρχονται τα επόμενα Windows


SirDiman

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Μέχρι το 2010, σίγουρα και οι υπολοιπες εταιρίες διανομής linux θα τα έχουν κάνει πλακάκια με την MS. ’λλωστε η MS πλεον εχει δίξει ότι δεν φοβάται το linux γιατί σε αντίθεση με τον πρώτο καιρό που εμφανίστηκε πλέον οι ρυθμοί διάδοσεις του και το ποσοστό εγκατάστασής του σε υπολογιστές (κυρίως) οικιακής χρήσης μεγαλώνει με πολύ μικρό ρυθμό.

Όσον αφορά την υποστήριξη που έχει η MS στα υπάρχοντα λειτουργικά της, είναι αρκετά καλή. Δεν σημαίνει οτι επειδή άρχισαν να πέφτουν στο τραπέζι οι προτάσεις για τα νέα windows ότι σταματάμε την εξέλιξη των υπαρχόντων εκδόσεων.

όσον αφορά την υποστήριξη που παρέχει η MS στους χρήστες των windows είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. εγώ έχω επικοινωνίσει επανηλημένως με την εταιρία για κάποιο πρόβλημα που είχα και μου βρήκαν λύση. Το μοναδικό εμπόδιο είναι οτι πρέπει να τα έχεισ αγορασμένα :p .

Πλέον το πεδίο του ανταγωνισμού δεν είναι στα λειτουργικά. Τουλάχιστον όχι για την MS. Το νέο πεδίο ανταγωνισμού είναι τα search engines και η παροχή υπηρεσιών από το web. Σφαγή γίνεται μεταξύ google και live. Σε λίγο εκτός από το web office θα αρχίσουν να προφέρουν και web καφέ.

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμοί διάδοσεις του και το ποσοστό εγκατάστασής του σε υπολογιστές (κυρίως) οικιακής χρήσης μεγαλώνει με πολύ μικρό ρυθμό.

link?

Πλέον το πεδίο του ανταγωνισμού δεν είναι στα λειτουργικά. Τουλάχιστον όχι για την MS. Το νέο πεδίο ανταγωνισμού είναι τα search engines και η παροχή υπηρεσιών από το web. Σφαγή γίνεται μεταξύ google και live. Σε λίγο εκτός από το web office θα αρχίσουν να προφέρουν και web καφέ.

Υπάρχει μια τάση ενοποίησης του desktop και του λειτουργικού συστήματος (web desktop) αλλά γελιέσαι αν νομίζεις ότι η MS δε νοιώθει καυτή την ανάσα των linux διανομών.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [26-07-2007 19:26]

Είμαι σίγουρος ότι βρίσκεσαι σε θέση να γνωρίζεις ακριβώς πως και τι σκέφτεται ο πλουσιότερος άνθρωπος στον κόσμο στο Redmond :D

Εμείς τουλάχιστον βγάζουμε τα συμπεράσματά μας από το τι έγινε στο παρελθόν με τα υπόλοιπα λειτουργικά. Και μη μου γράψεις πάλι τις σαχλαμάρες των ΜΕ, γιατί δε σε τιμά να συγκρίνεις τα Vista με τα ΜΕ ;)

Όπως και να το κάνουμε όμως δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που κάνει αυτή τη σύγκριση.

Παντού στο Internet βλέπω να αναφέρουν τα Vista σvista ή νέα Me εδώ και πολύ καιρό.

Η αντίδραση αυτή κατά τη γνώμη μου είναι δικαιολογημένη.

Όχι γιατί τα Vista έχουν προβλήματα.

ΤΟ αντίθετο.

Για μένα είναι ένα πολύ σταθερό λειτουργικό που κάνει τη δουλειά του πολύ καλύτερα από τα XP.

Αιτία νομίζω είναι τα συστήματα ασφαλείας που έχει το νέο λειτουργικό και τo DRM.

Ο κόσμος θέλει να έχει "δωρεάν" λειτουργικό και να δουλεύει το παλιό hardware.

Τα συστήματα ασφαλείας δεν επιτρέπουν το πρώτο και το DRM είναι η αιτία που δεν δουλεύουν το hardware και οι οδηγοί που έχουν σχέση με εικόνα, ήχο και video.

Η M$ κράτησε πρώτη στον κόσμο, πολύ σκληρή πολιτική και στα δύο, που όμως θα γενικευθεί σταδιακά σε όλα τα επίπεδα.

Και στο Linux και στο Internet.

Αυτή είναι η δική μου απάντηση στο ερώτημα "που θα βρίσκονται τα Linux σε 10 χρόνια"

Ούτε σε 10 όμως. Σε πολύ λιγότερο χρόνο, όλος ο κόσμος εκεί θα πάει.

Το νερό έχει ήδη μπει στο αυλάκι και παρά την αντίδραση και την επιμονή ορισμένων ρομαντικών στα XP, θα παρασυρθούν θέλοντας και μη από το χείμαρρο που έρχεται.

Συμφωνώ επομένως μαζί σου ότι τα λέμε σε ένα χρόνο, όταν θα μας πετάξουν το τυράκι και θα το τσιμπήσουμε.

Τo τυράκι θα είναι οι ταινίες υψηλής ανάλυσης, μουσική με απίστευτη ποιότητα και εκπληκτικά παιχνίδια που θα τρέχουν μόνο σε Vista.

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να κάνετε αριστερό click?

ΝΑΙ.

Είσαστε σίγουρος ότι θέλετε να κάνετε αριστερό click?

ΝΑΙ.

Λυπάμαι αλλά το ποντίκι δεν είναι εγκατεστημένο. Θέλετε να εκκινήσει το πρόγραμμα εγκατάστασης νέων συσκευών?

ΝΑΙ.

Είσαστε σίγουρος ότι θέλετε να εκκινήσει το πρόγραμμα εγκατάστασης νέων συσκευών?

ΡΕ ΑΕΙ Γ. . .

Αφιερωμένο κι αυτό στους απανταχού Vist-όβιους.

Το κακό είναι ότι κλείνετε τα μάτια προς χάριν της και καλά "προόδου" της πληροφορικής. 2x τη ram των xp (τουλάχιστον), πιο δύσχρηστο gui (όσους ξέρω με laptop και vista τους λυπάμαι πραγματικά, ειδικά απλούς χρήστες, μη μου πείτε αν μπω στο HKLM->Software->Microsoft etc. φτιάχνει, η κυρά Σούλα δε θέλει να μάθει το regedit) με αντάλλαγμα λίγο παραπάνω ασφάλεια.

Και αυτό το αμίμητο βάλε win98 καλό είναι να μην το χρησιμοποιείτε, τα XP είχαν σαφή πλεονεκτήματα έναντι των 98, τα XP έναντι των 2000 όχι και τόσα, αλλά τα 2000 είχαν λανσαριστεί σαν NT, τουλάχιστον μέχρι το 2004 εγώ ήξερα αρκετούς που δεν πέρναγαν XP προς χάριν των 2000, δεν είναι όμως τώρα το ίδιο πράγμα.

Και τα Vista έναντι των XP έχουν κάποια πλεονεκτήματα, έχουν προσθέσει όμως και κάποια πολύ σοβαρά μειονεκτήματα στο usability.

Τα XP είναι ένα πάρα πολύ καλό λειτουργικό για τη φιλοσοφία των Windows, μπορεί να μπάζει από εδώ κι από εκεί, αλλά στην τελική κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 09:15]

Συμφωνώ επομένως μαζί σου ότι τα λέμε σε ένα χρόνο, όταν θα μας πετάξουν το τυράκι και θα το τσιμπήσουμε.

Τo τυράκι θα είναι οι ταινίες υψηλής ανάλυσης, μουσική με απίστευτη ποιότητα και εκπληκτικά παιχνίδια που θα τρέχουν μόνο σε Vista.

Το θέμα ειναι ΠΟΤΕ? Γιατι αυτα τα ακουμε απο τον Γεναρη... Και τωρα ειναι Ιουλιος....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

http://www.onestat.com/html/aboutus_pressbox54-windows-vista-global-usage-share.html

?????

Ισχύουν αυτά?

Αν ισχύουν, η είδηση δεν είναι η μιρκή χρήση Vista, η είδηση είναι ότι το Linux το χρησιμοποιούν λιγότεροι από τα ΜΕ :rofl: Τέτοια κατάντια...

Αλλά δε νομίζω ότι αληθεύουν αυτά... :)

Link to comment
Share on other sites

Μια off topic επεξήγηση στα παραπάνω.

Ναι και τα Linux θα έχουν DRM και θα πωλούνται κανονικότατα.

Μπορεί να είναι ανοικτός ο κώδικάς αλλά όποιος μπορεί ας φτιάξει μια δική του διανομή.

Οι διανομές που θα δουλεύουν καλά και δεν θα απαιτούν να ψαχνόμαστε στην κοινότητα για να λειτουργήσει το hardware που έχουμε, θα χρεώνονται.

Δηλαδή θα έχουμε ένα DRM συμβατό Linux με proprietary οδηγούς και προγράμματα που θα χρεώνονται κανονικά και με το νόμο ως διανομή.

Και κάποιες διανομές θα πληρώνουν στη M$ δικαιώματα για τις proprietary τεχνολογίες που θα ενσωματώσουν στη Linux διανομή τους για να παίζει DirectX-10 παιχνίδια και να χρησιμοποιεί τις Segoi Opentype γραμματοσειρές της.

Τι τσακώνεστε λοιπόν για τα Linux?

Αρχική απάντηση από jogi [Σήμερα, στις 11:25]

Το θέμα ειναι ΠΟΤΕ? Γιατι αυτα τα ακουμε απο τον Γεναρη... Και τωρα ειναι Ιουλιος....

Πιστεύω θα αρχίσει η αλλαγή σε ένα χρόνο από σήμερα.

Έχεις κάποιο link που να λέγαμε το Γενάρη ότι σήμερα θα έχει αλλάξει κάτι?

Και τότε μιλούσαμε για το 2008.

Αλλά αυτά είναι προβλέψεις, που δεν επιβεβαιώνονται πάντα στα χρονικά περιθώρια ενός ή δύο ετών.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά. Τι είναι αυτά. Δηλαδή επειδή δεν βάζουμε Vista ούτε πειρατικά, η Microsoft μας απειλεί με νέο λειτουργικό? Πω πω..... Πολύ βάρβαρη εταιρία. ’σε που θα το βγάλει ΚΑΙ σε 32bit μιας και θα είναι τόσο ελαφρύ που θα μπορούν να το τρέχουν και 32bit επεξεργαστές που ως γνωστόν ακόμα και το 2010 θα είναι η πλειοψηφία των hi end συστημάτων.

’κου ΚΑΙ 32bit... Μυαλό δεν βάζουν.

Αρχική απάντηση από .38-.45

εκει που ειναι και τωρα. απειρα διαβασματα και ξενυχτια, μηπως και δουλεψει.

Και όσο ποιο πολύπλοκο γίνεται το hardware και όσο ποιο πολύ το "Διαίρει και βασίλευε" εφαρμόζεται με θρησκευτική ευλάβεια στους χώρους του Linux τόσο τα πράγματα θα χειροτερεύουν. Από πόσα κύματα πέρασε το Debian 4.0 διότι η μόδα λέει Ubuntu? Ubuntu.... το ποιο bugαρισμένο Debian που έχω δει στην ζωή μου.

@gdp77Σχεδόν καμιά εταιρία δεν είναι υποχρεωμένη και δεν έχει/νιώθει την ανάγκη να ξοδέψει πολλαπλάσια από ότι για ανάπτυξη οδηγών στα Windows, που αποτελούν το 90% της αγοράς, για να καλύψει μια αγορά της τάξης του 5-10% μόνο και μόνο για να αλλάξουν απλά οι τίτλοι στα mails που θα λαμβάνει από

“Γιατί δεν υποστηρίζετε linux? Να πάτε να -BEEP-”

σε

“Γιατί δεν υποστηρίζετε την Χ διανομή που τον τελευταίο καιρό έχει γίνει μόδα? Να πάτε να -BEEP-”

Η Microsoft αυτή την στιγμή έχει μόνο έναν αντίπαλο στους home users. Τα XP. Όσο για τα Vista. Δεν θα έλεγα ότι ισχύει ότι και με την μετάβαση από 2000 σε ΧΡ. Ο κόσμος τότε δεν παρακάλαγε να του βάλουν 2000 στο νέο του PC που είχε ΧΡ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 11:23]

Θέλετε να κάνετε αριστερό click?

ΝΑΙ.

Είσαστε σίγουρος ότι θέλετε να κάνετε αριστερό click?

ΝΑΙ.

Λυπάμαι αλλά το ποντίκι δεν είναι εγκατεστημένο. Θέλετε να εκκινήσει το πρόγραμμα εγκατάστασης νέων συσκευών?

ΝΑΙ.

Είσαστε σίγουρος ότι θέλετε να εκκινήσει το πρόγραμμα εγκατάστασης νέων συσκευών?

ΡΕ ΑΕΙ Γ. . .

Αφιερωμένο κι αυτό στους απανταχού Vist-όβιους.

Το κακό είναι ότι κλείνετε τα μάτια προς χάριν της και καλά "προόδου" της πληροφορικής. 2x τη ram των xp (τουλάχιστον), πιο δύσχρηστο gui (όσους ξέρω με laptop και vista τους λυπάμαι πραγματικά, ειδικά απλούς χρήστες, μη μου πείτε αν μπω στο HKLM->Software->Microsoft etc. φτιάχνει, η κυρά Σούλα δε θέλει να μάθει το regedit) με αντάλλαγμα λίγο παραπάνω ασφάλεια.

Και αυτό το αμίμητο βάλε win98 καλό είναι να μην το χρησιμοποιείτε, τα XP είχαν σαφή πλεονεκτήματα έναντι των 98, τα XP έναντι των 2000 όχι και τόσα, αλλά τα 2000 είχαν λανσαριστεί σαν NT, τουλάχιστον μέχρι το 2004 εγώ ήξερα αρκετούς που δεν πέρναγαν XP προς χάριν των 2000, δεν είναι όμως τώρα το ίδιο πράγμα.

Και τα Vista έναντι των XP έχουν κάποια πλεονεκτήματα, έχουν προσθέσει όμως και κάποια πολύ σοβαρά μειονεκτήματα στο usability.

Τα XP είναι ένα πάρα πολύ καλό λειτουργικό για τη φιλοσοφία των Windows, μπορεί να μπάζει από εδώ κι από εκεί, αλλά στην τελική κάνεις τη δουλειά σου.

LOL Σωτήρη.

Πράγματι έτσι μου φάνηκαν στην αρχή τα Vista, όπως ακριβώς τα γράφεις.

Μα τόσο ανόητοι είναι στη M$ έλεγα, όταν ξεκίνησα με τα Vista.

Και να' ταν μόνο αυτό...

Έχω ήδη γράψει για τις αψυχολόγητες πρακτικές του UAC. Ας μην τα επαναλαμβάνω.

Το χειρότερο είναι ότι τη μετάβαση στα Vista (32 αρχικά και μετά 64) την έκανα από Linux, αφού αυτά ήταν το κύριο λειτουργικό μου και όχι τα XP και μου φάνηκαν ακόμα πιο δύσχρηστα και σαχλά.

Ναι τη λυπάμαι κι εγώ την κυρά Κούλα και όχι μόνο.

Σαν την κυρά Κούλα είναι το 90% του κόσμου.

Μια συνήθεια είναι και τα Vista, που όμως τελικά διαπιστώνω ότι είναι πολύ καλύτερα από όλα τα λειτουργικά που είχα μέχρι τώρα, με ελάχιστες παρεμβάσεις, πολύ λιγότερες από τα XP και ασύγκριτα λιγότερες από τα Linux.

Όσο για τη μνήμη δεν έχεις δίκιο.

Τα Vista θέλουν μνήμη >512MB αλλά η διαχείρηση της είναι απίστευτη.

Με τα Vista 64 με 2 ή 4 GB μνήμης, ένα USB key για cash και SLI, ο υπολογιστής κυριολεκτικά πετάει και δεν κολλάει με τίποτα.

Πρέπει να το δει κανείς για να καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

H μεγαλυτερη μεριδα συνεχιζει να χρησιμοποιει τα Windows XP

και καλα κανουν και δεν βιαζονται να αλλαξουν...και να πεφτουν θυματα marketing της M$

os_stats.png

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 12:04]

Καλά ρε παιδιά. Τι είναι αυτά. Δηλαδή επειδή δεν βάζουμε Vista ούτε πειρατικά, η Microsoft μας απειλεί με νέο λειτουργικό? Πω πω..... Πολύ βάρβαρη εταιρία. ’σε που θα το βγάλει ΚΑΙ σε 32bit μιας και θα είναι τόσο ελαφρύ που θα μπορούν να το τρέχουν και 32bit επεξεργαστές που ως γνωστόν ακόμα και το 2010 θα είναι η πλειοψηφία των hi end συστημάτων.

’κου ΚΑΙ 32bit... Μυαλό δεν βάζουν.

Σου λεει

ΝΟ Vista = ξεχνα το DX10

Ετσι ξερει να απειλει η Μ$....με φτηνα κολπα

Ο μονος σοβαρος λογος που υπαρχει για να πας απο XP σε Vista ειναι το DX10

(Ευτυχως που για την ωρα δεν υπαρχει και τιποτα σπουδαιο στην αγορα σε οτι αφορα το DX10...και οτι εχει λιγο παιχνιδι βγει ειναι περισσοτερο "DX9 σε DX10 υβριδιο και οχι καθαρα DX10")

γιατι κατα τα αλλα το Vista ειναι μουφες

Eνας φτηνος κλωνος απο MAC OS

Kαι επειδη εχω δουλεψει σε MAC

To τελευταιο εκδοση του ΟS τους ειναι πιο ομορφη και πιο φιλικη απο τα Vista

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 13:00]

Με τα Vista 64 με 2 ή 4 GB μνήμηςι SLI ο υπολογιστής κυριολεκτικά πετάει και δεν κολλάει με τίποτα.

Kαι ομως το SLI στα ΧP συνεχιζει να ειναι καλυτερο απο οτι στα Vista

Αμα στα Vista πεταει μια φορα στα XP πεταει εναμιση ;)

Aσε που τo SLI στα vista δεν φημιζεται για την ταχυτητα του

Το Crossfire ειναι πιο γρηγορο στα Vista

Link to comment
Share on other sites

Έχει ίδια ταχύτητα σε 3DMark06 με SLI στα XP και στα Vista.

Αλλά τα παιχνίδια όπως το Half Life2 (64bit) και τα διάφορα Internet παιχνίδια deathmatch κτλ τα παίζει πρακτικά πολύ πιο όμορφα, απόλυτα σταθερά (δεν είχα ποτέ crah) και με πολύ περισσότερα fps. Εκεί που είχα 80fps τώρα πιάνω 120 στα 1920Χ1200 όλα full (χωρίς antialiasing) με δύο 7900gtx.

Το νόημα που έγραψα το SLI ήταν για να τονίσω την υποστήριξη πολλών GPU είτε είναι ATI είτε NVidia.

Δεν αναφέρομαι όμως μόνο στα παιχνίδια.

Αναφέρομαι στη γενική αίσθηση που έχω από τα διάφορα λειτουργικά.

Τα Vista πετάνε.

Link to comment
Share on other sites

Το πινακάκι είναι από την κίνηση στους servers του nvnews, οπότε η επαφή με την πραγματικότητα μάλλον είναι τόση όση π.χ. το να κάνεις δημοσκόπιση σε ΜΙΑ μόνο πόλη της Ελλάδας για να δεις ποια είναι η δημοφιλέστερη ομάδα ποδοσφαίρου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.