Jump to content



To 2010 έρχονται τα επόμενα Windows


SirDiman

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Βίξ [28-07-2007 16:14]

και

Οι αισθήσεις είναι χρήσιμες, αλλά οι δοκιμές από καταξιωμένες εκδόσεις και η ψυχρή λογική είναι προτιμότερες:

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3044

Αντι να κατηγορείς τους άλλους για ρομαντισμό, δεν στέλνεις ένα τεχνικό άρθρο που να συγκρίνει επιδόσεις ανάμεσα σε XP και Vista ?

Στον δικό μου υπολογιστή δεν έχω τέτοια αποτελέσματα όπως τα περιγράφει το συγκεκριμένο άρθρο.

Όταν έγραψα όμως την άποψη μου είχα βάλει το διορθωτικό αυτό

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=573991#post573991

και την έκδοση οδηγών 162.22 που διαχειρίζεται καλύτερα το virtuallization (παίρνει μνήμη από το σύστημα και τη χρησιμοποιεί για τα γραφικά).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Βίξ

Οι αισθήσεις είναι χρήσιμες, αλλά οι δοκιμές από καταξιωμένες εκδόσεις και η ψυχρή λογική είναι προτιμότερες:

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=3044

Αντι να κατηγορείς τους άλλους για ρομαντισμό, δεν στέλνεις ένα τεχνικό άρθρο που να συγκρίνει επιδόσεις ανάμεσα σε XP και Vista ?

Αν είχες δουλέψει ή συνεργαστεί ποτέ με περιοδικό/site θα ήξερες ότι πολύ εύκολα μπορείς να παρουσιάσεις όπως θες τα πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 10:27]

Αν είχες δουλέψει ή συνεργαστεί ποτέ με περιοδικό/site θα ήξερες ότι πολύ εύκολα μπορείς να παρουσιάσεις όπως θες τα πράγματα....

Kαι τι θα πει αυτο

Οτι λενε ψεμματα ?? :rolleyes:

Ας ειμαστε σοβαροι

Τα Vista μονο για το DX10 αξιζουν και αυτο το χρησιμοποιει η M$ για να αναγκασει το κοινο να αγορασει Vista...Φτηνα κολπα της Μ$

τωρα αμα esy θες να εισαι θυμα μαρκετινγκ της καθε εταιριας για να διαφημιζεσαι οτι εχεις τα πιο καινουργια μεσα στον υπολογιστη σου αυτο ειναι δικαιωμα σου

Ο περισσοτερος κοσμος δεν το χαβει ευτυχως (εκτος απο σενα και κατι λιγους χομπιστες) γιατι οι περισσοτεροι ακομα τα XP χρησιμοποιουν

Αρχική απάντηση από yanni [28-07-2007 17:23]

Το πινακάκι είναι από την κίνηση στους servers του nvnews, οπότε η επαφή με την πραγματικότητα μάλλον είναι τόση όση π.χ. το να κάνεις δημοσκόπιση σε ΜΙΑ μόνο πόλη της Ελλάδας για να δεις ποια είναι η δημοφιλέστερη ομάδα ποδοσφαίρου.

Τουλαχιστον ειναι ενα παραδειγμα στο τι συμβαινει σε ενα απο τα μεγαλυτερα fan Site του εξωτερικου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot

Kαι τι θα πει αυτο

Οτι λενε ψεμματα ??

Που το λέω αυτό? Διάβαζε καλύτερα :) Στους υπολογιστές είναι πανεύκολο να παρουσιάσεις τα πράγματα όπως θες. Κάνεις ένα βιαστικό τέστ με τους πρώτους οδηγούς που βγήκαν, ενώ στα ΧΡ έχεις την 100στή και βάλε έκδοση, κι έτσι πατώνουν τα Vista... Κανείς δε θα προσέξει τη λεπτομέρεια, όλοι κοιτάνε ΜΟΝΟ τα πινακάκια.

Επίσης, κάνεις δοκιμή με 1Gb ή με 2Gb ενώ με 4 μπορεί να πετάνε.... Δε δείχνεις την πραγματική εικόνα, αλλά αυτή που θέλεις τελικά. Είναι πραγματικά γελοίο να μαγειρέψεις αποτελέσματα....

Αρχική απάντηση από Vasot

Ας ειμαστε σοβαροι

Τα Vista μονο για το DX10 αξιζουν και αυτο το χρησιμοποιει η M$ για να αναγκασει το κοινο να αγορασει Vista

’ποψή σου. Εγώ δεν ξαναγυρνάω στα ΧΡ και κάνω τα πάντα καλύτερα από ότι τα έκανα. Τα έχω στημένα από το Νοέμβριο και δεν χρειάστηκε να κάνω ούτε format γιατί κάτι δε μπήκε καλά, ούτε έχω δει BSoD, ούτε τίποτα άλλο. Ακόμα και σε εγκατάσταση του ηλίθιου του CA Firewall που κόπηκε στη μέση, τα έβγαλαν πέρα. Εσύ πόσο τα δούλεψες? 1, 2 ώρες?

Αρχική απάντηση από Vasot

τωρα αμα esy θες να εισαι θυμα μαρκετινγκ της καθε εταιριας για να διαφημιζεσαι οτι εχεις τα πιο καινουργια μεσα στον υπολογιστη σου αυτο ειναι δικαιωμα σου

Το μόνο θύμα είναι αυτό που βλέπεις στον καθρέπτη. Μίλα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 11:19]
Το μόνο θύμα είναι αυτό που βλέπεις στον καθρέπτη. Μίλα καλύτερα.

Δεν ειμαι εγω αυτος που αγοραζω οτι πρωτοβγαινει και ας ειναι πιο αργο απο την παλιοτερη λυση και με αποδειξεις

Τωρα αμα εσυ και καποιο λιγοι δεν θελετε να βλεπετε τις αποδειξεις ενταξει καθηστε με τις παρωπιδες σας

αλλα

μην γραφετε οτι σας φταινε τα περιοδικα και τα site

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot

...και ας ειναι πιο αργο απο την παλιοτερη λυση και με αποδειξεις

1. Δεν είναι πιό αργό. Και αν μιλάς μόνο για τα παιχνίδια, καλά θα κάνεις να διαβάσεις τα posts του Μάριου παραπάνω.

2. Δε μετράει μόνο η ταχύτητα σε ένα λειτουργικό. Με αυτό το σκεπτικά θα είχαμε ακόμα DOS

3. Τις ίδιες παρωπίδες φοράς κι εσύ, αλλά από την αντίθετη πλευρά :)

Link to comment
Share on other sites

Και τι μετράει βρε Wizz σε ενα λειτουργικό πέρα απο την ταχύτητα ? Το δχ10 που δεν το εχουμε δει ακόμη , και οπως πρεπει να το δουμε ->θα το δουμε σε κανα 1+ χρόνο ? Η το aero , η τα gadget ? Η η πιο πολύ μνήμη που ζητάνε. ? Ολα αυτά γιατί ?

Ποιες μπλέ οθόνες ελεοR οι μπλε οθόνες εχουν φύγει μαζί με τα win98 , αν δεν εισαι οριακα cpu rams κλπ μπλε οθονη δεν παιζει εκτος και αν ειμαι εγω ο Zuper τυχερος με τα xp μου.,

Τα xp αυτη την στιγμή ειναι στο hοt spot τους. Και για κανα χρόνο ακομη μεχρι να τα παραγκωνίσουν οι εταιρίες απο μονες τους , οχι οτι δεν θα ειναι λειτουργικα πλεον....

Καλά και τα Βιστα δεν λέω αλλα οχι οτι ανακαλύψαμε και τον τροχό με δ'αυτα ,

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι ανακαλύψαμε το τροχό...

Και δε μετράει μόνο η ταχύτητα. Μετράνε οι λειτουργίες, η αίσθηση,, η ευκολία σε μερικά πράγματα, η διαχείριση μνήμης όταν έχεις 4gb, η δυνατότητα να κάνεις εγκατάσταση raid ΧΩΡΙΣ floppy και 10άδες άλλα.

Δε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν γιατί γουστάρω τα Vista περισσότερο από τα ΧΡ. Αλλά μου τη δίνει σε όποιο post αναφέρεται η λέξη Windows να υπάρχουν "καλοθελητές" που ενώ τα έχουν δουλέψει 1 μέρα το πολύ, να βρίσκουν λόγους να τα κατηγορούν έτσι απλά για να πουν τη γνώμη τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:00]

Δεν είπα ότι ανακαλύψαμε το τροχό...

Και δε μετράει μόνο η ταχύτητα. Μετράνε οι λειτουργίες, η αίσθηση,, η ευκολία σε μερικά πράγματα, η διαχείριση μνήμης όταν έχεις 4gb, η δυνατότητα να κάνεις εγκατάσταση raid ΧΩΡΙΣ floppy και 10άδες άλλα.

Λειτουργίες ποιες ? Η αισθηση ποια? Που στο ίδιο setup πας πιο αργά [αν και πάλι η αισθηση ειναι κατι το σχετικό] λέει ο ταλαιπωρος χρήστης , τώρα bootara τα Vista !!!! μαμάνε :D ολα γινονται γρηγορότερα :D ? Η διαχειρηση της μνήμης γίνεται πολύ καλά και στα xp x64 [τα οποια και πέρασα δοκιμαστικα για κανα μηνα προσφατα και τρέχανε smoothy]

ραιδ χωρίς floppy .....

Μάλιστα.

Μήπως το μοναδικό και σοβαρό πλεονέκτημα των vista είναι ακόμη στο ψυγείο . Λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Δεν είπα ότι ανακαλύψαμε το τροχό...

Και δε μετράει μόνο η ταχύτητα. Μετράνε οι λειτουργίες, η αίσθηση,, η ευκολία σε μερικά πράγματα, η διαχείριση μνήμης όταν έχεις 4gb, η δυνατότητα να κάνεις εγκατάσταση raid ΧΩΡΙΣ floppy και 10άδες άλλα.

Wizard, ξέρεις οτι σε εκτιμώ αλλά τα Vista, είναι πιο βαριά, απαιτούν αρκετά περισσότερη μνήμη, η διαχείριση με τα 4GB έχει να κάνει με τα 64-bit και τα XP ήταν μια χαρά σε αυτό (αφού ήταν relabeled Win2003) και επίσης μη ξεχνάς τη συμβατότητα. Πληθώρα συσκευών δεν έχουν drivers όπως και μεγάλο κομμάτι software που παίζει στα ΧΡ δεν παίζει καλά με τα Vista. Όσον αφορά την αίσθηση... Σαφώς πιο αργή απόκριση από τα ΧΡ.

Τώρα όσον αφορά το RAID χωρίς floppy... Ντάξ', μια φορά τη βάζεις τη δισκέτα όταν κάνεις εγκατάσταση. Ούτε κόπος είναι ούτε καθυστέρηση. ’σε που μπορείς να κάνεις ένα slipstream CD με τους drivers ενσωματωμένους. Δεν είναι δα η τρομερή εξέλιξη. Από τη στιγμή που το SATA έγινε πλέον το standard, αυτό αναγκαστικά θα γινόταν.

Αμα μου πεις οτι τα Vista είναι πιο όμορφα από τα ΧΡ, ναι. Αλλά όταν τα περισσότερα εφφέ έχουν βγει και στα XP (Glass, Visual ToolTip κλπ) δεν τίθεται θέμα. Τα περνάς στα ΧΡ και έχεις το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα με χαμηλότερη κατανάλωση πόρων.

Προς το παρόν, το μόνο που προσφέρουν παραπάνω τα Vista είναι το... Halo2 και κάποια DX10 demos ή παιχνίδια που ακόμα μόνο DX10 δεν είναι... Όπως είπε και ο Athens, έχουμε κάνα χρόνο ακόμα για σοβαρό DX10 gaming.

Ακόμα και η M$ δεν φαίνεται να παίρνει στα σοβαρά τα Vista. Με τα Seven να τα ετοιμάζουν για το 2010 και τις πωλήσεις των Vista να είναι πολύ κάτω των προσδοκιών.

Τα Vista, αποδεικνύονται πατάτα... Και αυτό δεν το λέω εγώ ούτε αυτό το forum, μόνο. Ως τώρα, τα μόνα καλά λόγια περί Vista προέρχονται από τα πουλημένα περιοδικά που χρηματοδοτούνται από την M$ και φυσικά την ίδια την M$. Και οι 2 βέβαια τη δουλειά τους κάνουν, δεν τους κατηγορώ. Αλλά η πλειοψηφία των χρηστών ουσιαστικά τα απέρριψαν. Τα Vista πουλάνε μόνο σαν προεγκατεστημένα σε καινούρια συστήματα και δεν είναι λίγοι αυτοί (ειδικά σε laptops) που τα απεγκαθιστούν για να βάλουν... XP.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου... Θυμάσαι Jimmάκο, τι γίνεται κάθε φορά με κάθε καινούριο λειτουργικό? Πάντα οι απαιτήσεις είναι περισσότερες, πάντα ο κόσμος επιμένει παραδοσιακά, πάντα υπάρχουν άτομα που δεν τα βάζουν αν δε βγει το Sp1, κλπ. Συνέχεια τα ίδια. Και τα ίδια άτομα που τα λένε, σε 3-4 χρόνια, λένε τα ίδια, απλά αλλάζοντας τις εκδόσεις στα λεγόμενά τους. Τα έλεγαν για τα 98, έχοντας 95, τα έλεγαν για τα 2000, έχοντας 98, για τα ΧΡ, από τα 2000, και τώρα για τα Vista από τα ΧΡ.

Θυμηθείτε πόσα προβλήματα είχαν τα ΧΡ, προ SP1, τι ελλείψεις σε drivers, σε απαραίτητα προγράμματα (antivirus, firewall, κλπ), πόσα παιχνίδια έπαιζαν, πόσες εφαρμογές κολλούσαν και φυσικά πόσα resources ζητούσαν για να παίξουν. Τα 2000 έπαιζαν και με 256Ram. Έβαλε κανείς τα ΧΡ με 256? Με 512 για να παίξει και με 1gb για να είσαι άνετα. Τι να λέμε τώρα...?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Θυμηθείτε πόσα προβλήματα είχαν τα ΧΡ, προ SP1, τι ελλείψεις σε drivers, σε απαραίτητα προγράμματα (antivirus, firewall, κλπ), πόσα παιχνίδια έπαιζαν, πόσες εφαρμογές κολλούσαν και φυσικά πόσα resources ζητούσαν για να παίξουν. Τα 2000 έπαιζαν και με 256Ram. Έβαλε κανείς τα ΧΡ με 256? Με 512 για να παίξει και με 1gb για να είσαι άνετα. Τι να λέμε τώρα...?

Πάρε την παραπάνω φράση σου και

Όπου ΧΡ βάλε Vista

όπου 2000 βάλε ΧΡ

όπου 256ΜΒ, 512ΜΒ, όπου 512ΜΒ, 2GB και όπου 1GB, 4GB

Ξανά διάβασε την και πες μου

Γιατί να βάλει σήμερα κάποιος Vista και όχι π.χ. σε 1 χρόνο όταν θα έχει βγει το SP1 και ταυτόχρονα θα υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία σε ώριμο software, games και (ίσως) drivers? Αξίζει η ταλαιπωρία με το software και το hardware μόνο και μόνο για ένα ποιο όμορφο desktop Και μερικά όμορφα ομολογουμένως gadgets?

Πάντως το να λέμε ότι σε σύστημα με dual core,4GB RAM, RAID και SLi τα Vista... πετάνε, είναι τουλάχιστον αστείο. Οτιδήποτε θα πετάει με τέτοιο hardware.

Link to comment
Share on other sites

Υanni, δε διαφωνώ με αυτό που λες, αντίθετα. Απλά εγώ έβαλα 2000 με το που βγήκαν, το ίδιο και ΧΡ, το ίδιο και Vista. Και τότε έλεγαν πάλι, σιγά μην πιάσουν, κι αποτυχία είναι, και δεν έχουν drivers και μερικούς μήνες μετά, δεν έκανε κανείς χωρίς αυτά.

Εγώ τα βάζω σα 2ο OS από όταν είναι ΒΕΤΑ. Σαν προγραμματιστής, καλούμαι να γράφω εφαρμογές πολύ πριν βγουν στην παραγωγή. Κι αυτό που λέω είναι ότι 6 μήνες μετά με τα ΧΡ, νομίζω ότι είχα περισσότερες ασυμβατότητες από ότι έχω με τα Vista που είναι και δικαιολογημένο, λόγω σημαντικών αλλαγών στη χρήση του hardware.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:00]

Δε με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν γιατί γουστάρω τα Vista περισσότερο από τα ΧΡ.

απεβαλε αυτη την εντυπωση , δεν εισαι υποχρεωμενος να πειθεις κανενα .

Link to comment
Share on other sites

Για όσους αγοράζουν το λογισμικό και το hardware που χρησιμοποιούν, το να συνεχίσουν να επενδύουν σε ξεπερασμένες, DRM ασύμβατες τεχνολογίες είναι σπατάλη χρημάτων.

Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή, από τις κάρτες γραφικών, μόνο οι τελευταία γενιά της ATI (2600 2900) είναι πλήρως DRM συμβατή σε εικόνα και ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 09:23]

σου αρεσουν τα DRM μαριε?

Σε ποιον αρέσουν?

Μου τη δίνουν.

Είναι καταστροφή για τους υπολογιστές όπως τους ξέραμε και τους αγαπήσαμε, από κάθε άποψη.

Αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά.

Ή παρατάμε τους υπολογιστές ή τους δίνουμε άλλη μια ευκαιρία.

Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Τουλάχιστον δεν έχω ψευδαισθήσεις, ούτε είμαι ρομαντικός να πιστεύω ότι θα μείνω στα XP ή ότι θα με σώσει το Linux.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Για όσους αγοράζουν το λογισμικό και το hardware που χρησιμοποιούν, το να συνεχίσουν να επενδύουν σε ξεπερασμένες, DRM ασύμβατες τεχνολογίες είναι σπατάλη χρημάτων.

Για παράδειγμα, αυτή τη στιγμή, από τις κάρτες γραφικών, μόνο οι τελευταία γενιά της ATI (2600 2900) είναι πλήρως DRM συμβατή σε εικόνα και ήχο.

Ερώτηση. Πόσο σημαντική είναι η ύπαρξη του DRM στον υπολογιστή ενός χρήστη ΣΗΜΕΡΑ?

Επαναλαμβάνω και προηγούμενη ερώτηση.

Γιατί να φάει ΣΗΜΕΡΑ το "πακέτο" ο χρήστης και να μην περιμένει να ωριμάσει τόσο το OS και το software γενικότερα? Επίσης μην ξεχνάμε ότι δεν νιώθουν όλοι την ανάγκη να δώσουν 400€ σε νέο λειτουργικό και πολύ περισσότερα σε RAID, SLi και 4GB RAM ώστε το λειτουργικό να πετάει, αλλά και να δείχνει τις αρετές(?) του στην διαχείριση μεγάλης ποσότητας μνήμης.

Από εκεί και πέρα δεν είμαστε επιχείρηση ώστε να μιλάμε για λανθασμένη επένδυση. Το hardware που θα χρησιμοποιηθεί για τα ΧΡ ή το linux αργότερα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για τα Vista, εφόσον αυτό κριθεί απαραίτητο.

Αρχική απάντηση από Wizard!

Υanni, δε διαφωνώ με αυτό που λες, αντίθετα. Απλά εγώ έβαλα 2000 με το που βγήκαν, το ίδιο και ΧΡ, το ίδιο και Vista. Και τότε έλεγαν πάλι, σιγά μην πιάσουν, κι αποτυχία είναι, και δεν έχουν drivers και μερικούς μήνες μετά, δεν έκανε κανείς χωρίς αυτά.

Εγώ τα βάζω σα 2ο OS από όταν είναι ΒΕΤΑ. Σαν προγραμματιστής, καλούμαι να γράφω εφαρμογές πολύ πριν βγουν στην παραγωγή. Κι αυτό που λέω είναι ότι 6 μήνες μετά με τα ΧΡ, νομίζω ότι είχα περισσότερες ασυμβατότητες από ότι έχω με τα Vista που είναι και δικαιολογημένο, λόγω σημαντικών αλλαγών στη χρήση του hardware.

Μα αρχικά με τα συστήματα που υπήρχαν, την ασυμβατότητα, τις απαιτήσεις και τα bugs που κουβάλαγαν ΗΤΑΝ αποτυχία. Τα σημερινά ΧΡ δεν τα δουλεύουμε ούτε χωρίς τα service packs τους, ούτε με 700άρη Duron/P3, ούτε με 256ΜΒ RAM ούτε με τις εφαρμογές που δουλεύαμε τότε. Βάλε σε PC του 2002 τα ΧΡ χωρίς τα service packs και τα χιλιάδες προγράμματα/βελτιώσεις/gadgets που έχουν βγει όλα αυτά τα χρόνια και πες μου αν είναι τα ίδια με τα ΧΡ που κοσμούν τα δικά μας μηχανήματα σήμερα. Οι διαφορές ίσως να είναι ανάλογες με αυτές ανάμεσα σε ΧΡ και Vista αυτή τη στιγμή.

Από εκεί και πέρα από την στιγμή που είσαι προγραμματιστής, κάθε νέο λειτουργικό σύστημα από την Μ$ σημαίνει και δουλειά, οπότε η ψυχολογία σου απέναντι σε αυτό είναι διαφορετική. Εσένα πραγματικά ανοίγουν νέες δυνατότητες μπροστά σου με την έλευση των Vista.

Link to comment
Share on other sites

@Βίξ

Χαρακτήρισες θλιβερές τις αντιρρήσεις μας στο άρθρο από το AnandTech.

Αν πρόσεξες όμως χρησιμοποιώ 64bit Vista, που δεν έχουν τα προβλήματα που αναφέρει το AnandTech. Το λένε και οι ίδιοι.

Επίσης χρησιμοποιώ 4GB μνήμης.

Θα έλεγα όμως αυτοί οι κύριοι δεν ξέρουν και τόσο καλά τα Vista.

http://www.anandtech.com/gadgets/showdoc.aspx?i=3034&p=4

Getting to the root of the problem requires additional tools beyond what comes with Windows XP or Vista. The task manger, the logical tool for this task, doesn't track the information we need to know. At best, the task manager can list how much data is in the various memory pools altogether, however this is not the metric we're looking for. What we actually need to know is how much of the application's share of the virtual address space has been allocated (the fundamental problem after all is when we run out of unused virtual address space to allocate) which due to a multitude of reasons can be much greater than the amount of memory in use by an application. For finding this we'll need Sysinternals' Process Explorer.

Διαφορετικά θα τα ήξεραν αυτά.

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=542393#post542393

post-2226-1416073158,3376_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.