Jump to content



To 2010 έρχονται τα επόμενα Windows


SirDiman

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

εχετε φαει κολλημα με τα 4γιγα και οτι αν εχεις τοσα ΠΡΕΠΕΙ να εχεις και βιστα 64. εγω που εχω στο δικο μου XP X64, στης κοπελας μου φιλης μου και στους οικογενειακους πρεπει να ειμαι θεοτρελλος τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Βιξ, διάβασε και κανένα post παραπάνω, δε βλάπτει :) Μη διαβάζεις μόνο ότι σε συμφέρει.

Γιώργη, είπαμε, η διαχείριση στα Vista64 είναι πολύ καλύτερη από τα ΧΡ64 ;) Κι ότι είσαι θεότρελλος το ξέρουμε :p

Link to comment
Share on other sites

εξακολουθεις να εκτιθεσαι , διαφορετικη η διαχειριση ειναι αλλα καλυτερη αμφιβαλλω παρα πολυ. τα server 2003 Χ64 δεν νομιζω να ειναι κατωτερα των βιστα οσον αφορα την διαχειριση της μνημης

και οταν λες ειπαμε , ποιοι ειπανε?:p

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί το είπανε/είπαμε :p

Αυτό που δεν είπα ποτέ είναι ότι έβαλα V64 λόγω μνήμης. Έβαλα Vista γιατί μου αρέσουν περισσότερο και τα θεωρώ πολύ καλύτερα των ΧΡ σε πολλά σημεία, κι από τις εκδόσεις των Vista προτίμησα την x64 λόγω μνήμης, μην τα μπερδεύουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 13:23]

Μάριε, έγραψες οτι "οι κύριοι" του Anandtech "δεν ξέρουν και τόσο καλά τα Vista" με την λογική οτι οι πληροφορίες που χρειάζονταν ήταν διαθέσιμες από τα logs ? Αλλά στο κείμενο που παραπέμπεις: "What we actually need to know is how much of the application's share of the virtual address space has been allocated" δίνεται ο λόγος που επέλεξαν να χρησιμοποιήσουν το Sysinternals Explorer που δίνει ακριβώς την πληροφορία (Virtual Size) πράγμα που δεν υπάρχει στα screenshots που δίνεις εσύ.

Wizard μακριά από εμένα (=ignore list) τα posts που αναφέρονται στην ματαιότητα της δημοσιευμένης τεχνικής ανάλυσης ενός λειτουργικού συστήματος.

Επειδή δεν είμαι γνώστης των θεμάτων της μνήμης, είχα κοιτάξει εδώ, για να καταλάβω τι έλεγε το άρθρο του Anandtech.

Σε κάποιο σημείο λοιπόν διάβασα την παρακάτω φράση.

For best performance, you need to make your page file so large that the operating system never needs to expand it, that the commit charge (virtual memory requested) is never larger then the commit limit (virtual memory available).

Έμεινα λοιπόν με την εντύπωση ότι το commit charge που μας δείχνουν τα Vista είναι η δεσμευμένη εικονική μνήμη. Θεώρησα λοιπόν ότι τα Vista μας δείχνουν όλες τις πληροφορίες που μας δείχνει το extra πρόγραμμα που χρησιμοποίησαν στο Anandtech.

Όλη η φασαρία όπως κατάλαβα με τη διαχείριση της μνήμης στα Vista, γίνεται για δύο λόγους.

Ο πρώτος είναι, επειδή θέλουν να ξεχωρίσουν το kernel από το user space, ώστε να μην κρασάρει εύκολα το λειτουργικό από χαζές εφαρμογές και οδηγούς.

Ο δεύτερος και σημαντικότερος είναι για να μη σπάνε οι εφαρμογές των Vista.

Όλες οι προσπάθειες cracking γίνονται διαβάζοντας τα περιεχόμενα της μνήμης από όσο ξέρω.

Πάλι βρίσκουμε το DRM μπροστά μας δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.