Jump to content



Στήνοντας ένα HTPC βήμα - βήμα


dubber

Recommended Posts

Φίλε η ABIT FI90-HD είναι άψογη για τα λεφτά της. Την έχω βάλει και εγω σε ενα HTPC και πάει μια χαρά. Εχει την καλύτερη on-board κάρτα γραφικών και HDMI έξοδο που είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ για HTPC. Με 1000 στην προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

You are my man!!!!

Καλά όχι ότι ήθελε και ερώτημα αλλά μια δεύτερη άποψη από κάποιον που την έχει ήταν μια καλή τόνωση για να κάνω στα καπάκια την παραγγελία :)

@ def: Γιατί τόσα πολλά? Εγώ το πήρα 170 από Αμερική αλλά δεν πιστεύω ότι εδώ θα έκανε πολύ πάνω από 200. Στο Hac έχει την έκδοση χωρίς το VFD-Software-R/C γύρω στα 130.

Προτίμησα όμως αυτό το μοντέλο περισσότερο για την οθόνη και τα κουμπιά από κάτω που το κάνουν ακόμα περισσότερο να μοιάζει με ραδιο-ενισχυτή. Ίσως αν έλειπαν τα USB και audio να ήταν ακόμα καλύτερα.

277200783553resizemu4.jpg

@ fusion: Thanx

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ, γιατί 500 για αυτό το κουτί ήταν αυτοκτονία (δεν το έλεγα για να μην σε στενοχωρήσω).

Πάντως ένα Silverstone με ''κανονικό'' ύψος αποτελεί πολύ καλύτερη λύση τεχνικά σε όλα τα επίπεδα.

Αλλά περί ορέξεως....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον, σε περίμενα :)

Όχι απλά αυτοκτονία... είπαμε αλλά μην τρελαθούμε κιόλας! 500κάτι έχει το silverstone με την lcd οθόνη που τα σπάει!!!

BTW, έχω την εντύπωση ότι παίζει ένα στο stock του πλαισίου, αν δεν μου είπαν λάθος, πρόκειται γι'αυτό με τα 560 με τιμή γύρω στα 250.

Προτίμησα το ΤΤ σε σχέση με το Silverstone καθαρά για λόγους αισθητικής, τα τεχνικά επίπεδα αφέθηκαν στην άκρη :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Είπα και εγώ, γιατί 500 για αυτό το κουτί ήταν αυτοκτονία (δεν το έλεγα για να μην σε στενοχωρήσω).

Πάντως ένα Silverstone με ''κανονικό'' ύψος αποτελεί πολύ καλύτερη λύση τεχνικά σε όλα τα επίπεδα.

Αλλά περί ορέξεως....:)

παιδια σας ζηταω συγνωμη εκανα λαθος,εγω μιλουσα για το κουτι της

Silverstone

Link to comment
Share on other sites

Προτίμησα το ΤΤ σε σχέση με το Silverstone καθαρά για λόγους αισθητικής, τα τεχνικά επίπεδα αφέθηκαν στην άκρη :)

Το κατάλαβα.

Απλώς το κουτί αυτό, πέραν της χαμηλοτερης ποιότητας σε σχέση πχ με τα SS, σε περιορίζει πάρα πολύ στην επιλογή hardware.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το κουτί , αλλά σαφώς το κοινό στο οποίο προσδιορίζεται είναι συγκεκριμένο (αυστηρά htpc parts aka onboard vgas κτλ.)

Τα silverstone σαφώς καλύτερα από άποψη ποιότητας / χώρων / αερισμού , αλλά και μεγαλύτερο σε μέγεθος . Στο LC17 μέχρι και αυτόνομη υδρόψυξη είχα χωρέσει

Πάντως το ΤΤ με μία μητρική όπως η προαναφερθείσα ΑΒΙΤ και έναν budget intel αποτελεί ένα πολύ καλό σύστημα

Θα με ενδιέφερε να δω πως δένει και με τα υπόλοιπα AV συστήματά σου φίλε , αν είναι εύκολο :)

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο setup είναι ένας 4300 και 2G team elite.

dsc0022cropresizejb8.jpg

Όσο για τα AV, δεν είναι τίποτα το τρομερό, μια 37άρα LG και σύντομα ένα Home Cinema LG. Μόλις ολοκληρωθεί το στήσιμο, φυσικά και θα ανέβουν φωτογραφίες και πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

:T: με εναν 4300 την έστησα κ εγω την ABIT και με 2GB Mushkin. Επίσης κλοκάρει σχετικά καλά, τον έχω στα 2,66G και πάει σφεντόνα. Επίσης ξέχασα να σου πώ οτι η onboard παίζει χαλαρά STALKER στα 800χ600 :p Στα θετικά επίσης ειναι και η υποστήριξη HDCP και έξοδο 1080i
Link to comment
Share on other sites

Τα παιχνίδια δεν με απασχολούν, αν στο μέλλον με απασχολήσουν το βλέπουμε για μια άλλη κάρτα. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το video και αν και είχα ψηθεί για μια HD 2400/2600, η αναγκαστική αλλαγή motherboard ανεβάζει το κόστος οπότε θέλοντας και μη θα μείνω με την onboard και μια USB κάρτα ήχου πιθανότατα, γιατί θέλω optical out.

Link to comment
Share on other sites

WTF!!! Κάποιος στο product management της Abit είναι ΠΟΛΥ μεγάλο άτομο!!!

Ε από εκεί και πέρα τί άλλο να ζητήσουμε... ευτυχώς που δεν ταιριάζει η asrock :D

Μας έφτιαξες τη βραδιά LevelOne...

(θα μου πεις βέβαια "καλά ρε μπάρμπα, πας να αγοράσεις κάτι και δεν το ξεψαχνίζεις?" αλλά το ότι είχε onboard vga με HDMI δεν μου άφησε περιθώριο να φανταστώ ότι θα έχει ΚΑΙ optical out!!!)

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς αυτο το mobo ειναι 100% φτιαγμένο για HTPC κατα την ταπεινή μου άποψη. Και το HDMI αλλα και η Optical, και ω του θαύματος χωρίς να επιβαρύνεις το ομορφο κουτακι σου εχεις ενα υπερπλήρες HTPC και με αξιοπρεπέστατες επιδόσεις. Πολύ καλη λύση απλά.

Να και ενα screenshot απο το Interface της Realtek με τις ρυθμίσεις για την optical out. Δες αν σε καλύπτει ;)

vfum3.th.jpg

Και ενα review της. http://www.overclock3d.net/reviews.php?type=3&id=186&page=1&desc=abit_fatal1ty_f-i90hd_motherboard

Link to comment
Share on other sites

Το PC έχει στηθεί από εχθές και δουλεύει άψογα. Κάνει τέλεια αυτό για το οποίο στήθηκε και ίσως και καλύτερα!

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Για τροφοδοτικό επιλέχτηκε ένα Chieftec 450W, motherboard όπως είπα και πιο πάνω το Abit και πήρα και έναν C2D 4400 για να μην ξηλώνω τον 4300 από το Desktop. Μνήμες οι Team Elite που είχα πάρει πριν από κανα 2μηνο 80.

3172007104718resizejm9.jpg

3172007104838resizejk2.jpg

3172007104941resizeqo2.jpg

Τα καλώδια πέρασαν όσο πιο προσεκτικά γινόταν καθώς το TT δεν έχει σαν δυνατό του σημείο τους χώρους

18200712348resizeup3.jpg

Πιο κάτω φαίνεται το εσωτερικό USB βύσμα στο οποίο "κουμπώνει" η VFD του Mozart SX.

18200712141resizevs2.jpg

Πιο κάτω φωτογραφία με ψύκτρα και μνήμες τοποθετημένες.

18200714551resizeye1.jpg

Αν και αρχικά υπήρξε μια ανησυχία, η ψύκτρα ταίριαξε κανονικά χωρίς να ενοχλεί η ψύκτρα του motherboard.

18200714710resizehd7.jpg

’λλη μια γενική άποψη του εσωτερικού.

18200721843resizerf8.jpg

Στο PC στήθηκαν τα Vista Ultimate που έχουν ενσωματωμένη και την πλατφόρμα Media Center.

18200722034resizeui2.jpg

Θα ακολουθήσουν λεπτομέρειες και φωτογραφίες με το κουτί τελειωμένο και software/drivers όλα εγκατεστημένα και το PC σε πλήρη λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.