Jump to content



Στήνοντας ένα HTPC βήμα - βήμα


dubber

Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Κάτι που δεν ανέφερα, οι εξυπνάκηδες στο Πλαίσιο μου έστειλαν το motherboard εκτός αρχικής συσκευασίας και έλειπε το πίσω κάλυμμα για τα ports με αποτέλεσμα να τους κόψω άλλα 20 και να το πάρω στην τιμή των 50.

Έχετε καμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω?

3172007105620cropresizelx5.jpg

Link to comment
Share on other sites

1)Το αφηνεις οπως ειναι (η tyan δουλευε χρονια ετσι γιατι

το εχασα και εγω)

2) Βρισκεις ενα απο μια αλλη μητρικη , κανεις πατρον

με ενα χαρτι το δικο σου και προσπαθεις να το εφαρμοσεις στο αλλο ι/ο sheild.

3)Με το πατρον που προανεφερα κανεις ενα μονος σου

αν δεν εχεις πανελ απο αλλη μητρικη.Αν δεν μπορεις μονος πας σε καταστημα που εχει μηχανηματα κοπης μεταλλων και στο κανουν εκει αρκει να εχεις κανει εσυ το σχεδιο.Κατοπιν το εφαρμοζεις ειτε με κολλα ειτε κανοντας

μικρες τρυπες και βιδωνοντας λαμαρινοβιδες.

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα δεν πήγε διακοπές γιατί του τα έκοψα :p

Πίσω στο θέμα μας, αυτό που με έχει ψήσει και δεν έχω μετανοι΄ψσει που έδωσα λίγους εβραίους παραπάνω είναι το VFD. Μερικά shots από τα info που εμφανίζει όταν είναι idle:

dsc0004resizeur2.jpg

dsc0109resizegw3.jpg

dsc0111resizeku5.jpg

dsc0113resizemr3.jpg

dsc0115resizeig2.jpg

dsc0116resizemc3.jpg

dsc0117resizepe4.jpg

dsc0118resizesl8.jpg

dsc0120resizekv2.jpg

dsc0122resizern9.jpg

dsc0123resizezv7.jpg

dsc0124resizejy3.jpg

dsc0125resizetz7.jpg

dsc0126resizega6.jpg

dsc0127resizepf7.jpg

dsc0129resizepe7.jpg

dsc0130resizepm2.jpg

dsc0134resizeqy6.jpg

dsc0135resizekw1.jpg

dsc0145resizesd8.jpg

dsc0146resizelc5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λόγια για δευτερεύοντα πράγματα που και αυτά συντελούν στο όλο σκηνικό.

Έφτιαξα ένα σχέδιο για το έπιπλο στο οποίο θα καθόταν το HTPC και κατόπιν έδωσα τις διαστάσεις σε ένα μαγαζί για να μου κόψει ξύλα.

epiplofinalhr7.jpg

Λίγο - πολύ προσπάθησα να υπολογίσω τις ανάγκες μου ώστε να μπουν όλα όπως τα ήθελα. Αν και ακόμα λείπει το DVD με τα ηχεία, ακολουθούν 2 photos με την σύνθεση και το HTPC πάνω σε αυτήν.

dsc0169resizeah0.jpg

dsc0170resizerv6.jpg

Link to comment
Share on other sites

σε παραδεχομαι γιατι εχεις γουστο στη διακοσμηση χωρου......μονη παρατηρηση να εβαζες τα ντουλαπακια στο πανω μερος σε ενα πιο σκουρο χρωμα....ειτε μαυρο μεταλλικο ειτε απομιμηση ξυλου γιατι δεν κολλαει με το υπολοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως λες κι εσύ είναι θέμα γούστου. Το αλουμίνιο με το τζάμι αμμοβολή κάνει αντίθεση σε όλο το υπόλοιπο και, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, φαίνεται ωραίο.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να αναφέρω ένα πολύ ενδιαφέρον MCE plugin που χρησιμοποιώ από τη στιγμή που στήθηκε το HTPC και αυτό είναι το "My movies" . Είναι πρόγραμμα δημιουργίας ταινιοθήκης το οποίο συνδέεται με μια βάση δεδομένων και κατεβάζει, εξώφυλλα, ratings, resume για την ταινία, cast και πολλά άλλα.

Ακολουθούν κάποια screens από τη HD συλλογή μου:

Η επιλογή στην κεντρική οθόνη (Home)

homeresizewg5.jpg

Κύρια οθόνη με τα περιεχόμενα της ταινιοθήκης

libraryresizebg2.jpg

Λεπτομέρειες για την επιλεγμένη ταινία

detailsresizerq4.jpg

Λεπτομέρειες για το cast της ταινίας

castresizeql3.jpg

Λεπτομέρειες για έναν συγκεκριμένο ηθοποιό

biographyresizeas7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν τα ηχεία με το DVD-Reciever και ο ήχος είναι αρκετά καλός θα έλεγα.

Προέκυψε ένα πρόβλημα όμως και θα ήθελα την βοήθεια όσων το κατέχουν.

Το dvd παίρνει ήχο με optical και κάνοντας το τεστ μέσα από τα Vista ανάβει το DTS στην οθόνη του LG και παίζουν όλα τα ηχεία ένα-ένα ξεχωριστά, δείχνοντας έτσι πως το multichannel είναι οκ.

Παρόλα αυτά όμως, όταν παίζω ένα αρχείο video το οποίο έχει και ήχο multi channel (συνήθως AC3), ούτε ανάβει η αντίστοιχη ένδειξη αλλά και ο ήχος δεν είναι true surround.

Έχω εγκατεστημένο το klite codec pack και έχω δοκιμάσει όλες τις ρυθμίσεις που μπόρεσα να βρω αλλά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

για να μην αναβει η αντιστοιχη ενδειξη μαλλον η συνεργασια του προγραμματος αναπαραγωγης με την καρτα ηχου σου δεν συγχρονιζονται.

εγω θα προτεινα ενα τσεκαρισμα για το ποια πηγη φτιαχνει το πολυκαναλο σημα.....εξωτερικη π.χ. εαν το θες απο τον ενισχυτη ή εσωτερικη εαν στηριζεσαι στον αποκωδικοποιητη της καρτας ηχου απο το pc......και ενα τσεκ βεβαια οτι το προγραμμα αναπαραγωγης χρησιμοποιει τις σωστες ρυθμισεις decoder.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα αλλά με τους codecs και τα filters που είναι εγκατεστημένα.

Βρήκα τελικά πως πρέπει μα απενεργοποιήσεις 2 επιλογές από το ffdshow ώστε να περνάει σωστά το ψηφιακό πολυκάναλο στον ενισχυτή και παίζει άψογα.

Ένα ακόμα θέμα που υπάρχει είναι το πώς θα κάνω τα wmv αρχεία με κωδικοποίηση WVC1 να παίζουν με υπότιτλους όπως όλα τα υπόλοιπα (avi, mkv κτλ). Όποιος γνωρίζει κάτι θα του ήμουν υπόχρεος!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.