Jump to content



Στήνοντας ένα HTPC βήμα - βήμα


dubber

Recommended Posts

"Και καλα" ότι χρειαζόταν κι άλλη φωτό για να δουν οι labίτες....πές ότι πήρες καινούριο φακό και θές να τον δοκιμάσεις!!!!:p

(Η φωτό είναι αφού έφυγα εγώ προχθές ή το αλάτι στη γωνία στο τραπεζάκι το έχεις ξεχάσει εκεί μέρες??? :p )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Χιλια μπράβο ρε συ dubber!!!

Παρα πολυ ωραίο το αποτελεσμα και αισθητικα και λειτουργικα.... πολυ ωραια εχει δέσει το συνολο....

Τωρα νομιζω ειναι ωρα να κοιτάξεις λιγο τον φωτισμο του χωρου.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοούσε αυτό (που δεν πιστεύω), το φως που βλέπετε είναι από εξωτερικό flash σε +2.0 οπότε δεν είναι και ο φυσικός φωτισμός του χώρου.

Παρόλα αυτά, μια πρόταση για ένα decent φωτιστικό δαπέδου για dimmed φωτισμό κατά την προβολή θα ήταν ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Ενα φωτιστικο δαπεδου στην μεσα αριστερα γωνια εκει που τελειωνει ο καναπες, κάτω απο aircondition θα αλλαζε τον χωρο και θα γεμιζε και την γωνια......κατα προτιμηση με dimmer και απο απο αυτα που εχουν την μακριά λαμπα πυρακτώσεως... Βγαζουν πολυ δυνατο φως στο 100% αλλα ταυτοχρονα πολυ ζεστο κατι που πάει και με τα χρωματα και με τα υλικα και την χρηση του χωρου σου (cocooning, home theater κτλ) ....

ωραιο θα ηταν αν βρεις και φωτιστικο δαπεδου με προεκταση μια ακομα λαμπας συνήθως αλογονου ωστε το φως να πεφτει πανω στο σημειο του ανακλιντρου/προεκταση καναπε για πιο lounge αισθηση....

Εναλλακτικα βέβαια και ενα φωτιστικος πινακας θα εκανε επισης ωραια δουλεια στο ιδιο σημειο....

EDIT:

'H Επισης μπορεις να προσαρμοσεις ενα φως με λαμπα αλογονου και dimmer πάνω στον καναπε ή με ιδιοκατασκευη (δεν σε φοβάμαι εξάλλου)... Κοιτα εδώ το φως στο καναπε...και μπορεις να διατηρησεις ως κυριο φωτισμο αυτον στο ταβανι...

2002721111053250337_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nice.... πάντως ο φωτισμος ειναι που αλλαζει τα πάντα στο χωρο μας και συνηθως τον αμελουμε.... κακώς κατα την γνωμη μου γιατι μπορει να χαντακώσει ενα χώρο ή βέβαια να τον αναδειξει.... keep us post it! Δες και το edit πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το αποτελεσμα :T:

Εχω και 2 προτασεις να κανω

1.Καλυπτεις το καλοριφερ κι αν σε βολευει το συνεχιζεις προς τα πανω φτιαχνοντας και μερικα ραφακια.Ειναι πολυ πρακτικο κατα τη γνωμη μου να εχεις CD/DVD διπλα στο συστημα σου.Αν το επιπλο αυτο εχει "βαθος" οσο το δοκαρι νομιζω οτι θα χωραει και DVD θηκες.Στο πρωτο ραφακι πανω απο το σωμα,βαλε καμμια κορνιζα ή διακοσμητικα για καλο και για κακο

2.Φωτιστικο

"youtube it"να δεις τι μπορει να κανει

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα! Θελω να κανω και εγω μια ερωτηση, σκεφτομαι να κανω και εγω ενα htpc αυτες τις μερες.

Η τηλεοραση μου ειναι 720p, και σκεφτομαι στο htpc να παιζω και καποια παιχνιδια, τι καρτα γραφικων χρειαζομαι ωστε να μπορω να παιζω σε καλη αναλυση. Επισης με συνδεση hdmi τι ποιοτητα θα εχουν;

Επισης dubber μπορεις να ποσταρεις μια foto που να βλεπεις ενα divx με hdmi για να δω περιπου ποιοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 16:57]

Πολυ ωραιο το αποτελεσμα :T:

Εχω και 2 προτασεις να κανω

1.Καλυπτεις το καλοριφερ κι αν σε βολευει το συνεχιζεις προς τα πανω φτιαχνοντας και μερικα ραφακια.Ειναι πολυ πρακτικο κατα τη γνωμη μου να εχεις CD/DVD διπλα στο συστημα σου.Αν το επιπλο αυτο εχει "βαθος" οσο το δοκαρι νομιζω οτι θα χωραει και DVD θηκες.Στο πρωτο ραφακι πανω απο το σωμα,βαλε καμμια κορνιζα ή διακοσμητικα για καλο και για κακο

2.Φωτιστικο

"youtube it"να δεις τι μπορει να κανει

- Είναι γεγονός ότι δεξιά και αριστερά υπάρχει χώρος που πρέπει να γεμίσει.

Το θέμα είναι ότι πρέπει να κάτσω να σχεδιάσω και να δω πώς θα μου βγει στο μάτι και βλέπουμε. Θα κάνω μερικά σχέδια και θα επανέλθω.

- Το living colours έχει φοβερό αποτέλεσμα, αυτό είναι αλήθεια, είναι όμως λίγο αλμυρό ρε γμτ...

Αρχική απάντηση από Elpis [Σήμερα, στις 19:43]

Γεια χαρα! Θελω να κανω και εγω μια ερωτηση, σκεφτομαι να κανω και εγω ενα htpc αυτες τις μερες.

Η τηλεοραση μου ειναι 720p, και σκεφτομαι στο htpc να παιζω και καποια παιχνιδια, τι καρτα γραφικων χρειαζομαι ωστε να μπορω να παιζω σε καλη αναλυση. Επισης με συνδεση hdmi τι ποιοτητα θα εχουν;

Επισης dubber μπορεις να ποσταρεις μια foto που να βλεπεις ενα divx με hdmi για να δω περιπου ποιοτητα;

Σε αυτή την ανάλυση νομίζω μια HD2600 θα ήταν ικανοποιητική.

Η ποιότητα από HDMI θα είναι ό,τι και με DVI, ουσιαστικά ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις χωρίς απώλειες, είδωλα κτλ.

Για divx τώρα, σε μεγάλη τηλεόραση δυστυχώς όλες οι ατέλειες θα φαίνονται αν το video σου έχει χαμηλή ανάλυση. Εγώ παίζω μόνο HD ripped ταινίες, 720 και 1080p και η εικόνα είναι απλά φοβερή. Όσο καλύτερη τηλεόραση έχεις, τόσο καλύτερο αποτέλεσμα.

Θα προσπαθήσω να βγάλω 2 φωτογραφίες, μία με απλό divx και μία με HD και θα ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεοραση που εχεις ειδα οτι δεν ειναι 1080i, αρα λογικα ειτε δεις βιντεο 1080i ειτε 720p δεις δεν θα εχει διαφορα, κανω λαθος;

Επισης τι μεγεθος εχουν οι ταινιες σε 720 και 1080;

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου τουλάχιστον μπορώ να ορίσω ανάλυση 1080 με upscale αλλά δεν το προτιμώ.

Ουσιαστικά όλες παίζουν σε 720p.

Για το μέγεθος παίζουν πολλά ρόλο, ένας μέσος όρος για 720 είναι 4,5G και για 1080 8,5G

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα και παλι. Λοιπον, μιας και στο σπιτι εχω δορυφορικο πιατο αλλα δεν εχω αποκωδικοποιητη σκεφτομαι να βαλω στο htpc μου και μια δορυφορικη καρτα σαν αυτη: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770301 ωστε να βλεπω και δορυφορικα καναλια στη τηλεοραση.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι εαν θα βλεπω διαφορα στην ποιοτητα της εικονας,σε σχεση με ενα κανονικο αποκωδικοποιητη σαν και αυτον http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980432&product=1031120, μιας και θα ειναι με συνδεση hdmi. Η ποιοτητα λογικα θα ειναι πολυ καλυτερη απο τη δορυφορικη καρτα του pc. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειτε βαλω αυτη http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770301 στο htpc μου ειτε αυτο http://www.plaisio.gr/product.aspx?...roduct=1031120 ξεχωριστα θα εχω την ιδια εικονα;

Δεν υπαρχει να εχω με εσωτερικη καρτα στο htpc καλυτερη εικονα απο οτι ενα εξωτερικο αποκωδικοποιητη που θα ειναι με scart;

Γιατι πριν λιγο διαβασα για κατι με HD formula που δεν καταλαβα τι ακριβως ηταν, αλλα μου αρεσε! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.