Jump to content



Core 2 Duo 6850 ή Core 2 Quad Q6600 ???


Guest nitrodr125

Recommended Posts

Δεν ειπα οτι δεν κλοκαρονται καθολου απλα μετα εχουν αρκετα υψηλες θερμοκρασιες κατι που ειναι αναμενομενο και ισως καποιος να χρειαστει και υδροψυξη αν πεσει η αποδοση λογω θερμοκρασιων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nikoszax [Σήμερα, στις 12:12]

Γιατι οι quad θερμαινονται περισσοτερο και δεν κλοκαρονται καλα ενω ανεβαζουν ευκολοτερα θερμοκρασια απο τους διπυρηνους λογω οτι ειναι πιο κοντα τα τσιπακια στον ιδιο χωρο. Δηλαδη σε 10 λεπτα encoding ο διπυρηνος θα εχει ανεβασει ας πουμε π.χ. 10 βαθμους ενω ο τετραπυρηνος 15.

είσαι λάθος στο θέμα αυτό ο GO Q6600 δεν θερμαίνεται όσο ο παλιός q6600 , και κλοκαρεται καλά όσο και ο e6850

Για ρίξε και μια ματιά σε κάτι Q6600 :http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=152722&page=12

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Καταρχήν λόγω του ότι το pc θα ανήκει στην εταιρία δεν τίθεται θέμα για overclocking οπότε μιλάμε για normal καταστάσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125

Και καμιά καλή vga ?(nvidia ) γύρω στα 200 ?

Είχα βρει μια albatron αν και δεν μου καλοακούγεται καλή (αν και σπίτι έχω μια και είναι απροβλημάτιστη ) ? ( απο πλαίσιο πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

τι ειναι οι πυρηνες τσιχλες που τις βρισκουμε στο περιπτερο ;

Εδω ακομα δεν υπαρχει software support για 4πυρηνους και τωρα λεμε για 8πυρηνους ;

Νομίζω ότι καταλαβαίνεις αυτό που λέω μιας και το αναφέρεις κι εσύ, ότι ήδη έχουν βγει οι τετραπύρηνοι, χωρίς υποστήριξη από κοινότυπες εφαρμογές πέραν εξεζητημένων προγραμμάτων.

Όποιοι πήραν 4πύρηνο ξέρουν για ποιον λόγο τον αγόρασαν.

Οι περισσότεροι όμως αγοράζουν με βάση την τιμή και όχι την απόδοση/ αξιοποίηση των δυνατοτήτων τους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Και καμιά καλή vga ?(nvidia ) γύρω στα 200 ?

Είχα βρει μια albatron αν και δεν μου καλοακούγεται καλή (αν και σπίτι έχω μια και είναι απροβλημάτιστη ) ? ( απο πλαίσιο πάντα)

Καλές είναι οι Albatron.

Πάντως με έχεις μπερδέψει - το θέλεις για επαγγελματικό σκοπό το σύστημα? Αν ναι, κοίτα σε κάρτες γραφικών για ημι-επαγγελματικά και επαγγελματικά γραφικά, όπως οι QuadroFX και FireGL. Αν όχι, με ~260Ε παίρνεις μια 8800GTS320.

Αρχική απάντηση από nitrodr125

Και για να έχουμε και καλό ερώτημα υπάρχει κάνα πρόγραμμα να υποστηρίζει τον quad ?

Σαφέστατα. Τα σοβαρά προγράμματα encoding (Nero Recode, DVD Shrink, κτλ), τα σοβαρά rendering προγράμματα (3DSMax, κτλ) και γενικά πλήθος προγραμμάτων που ειδικεύεται στην επεξεργασία εικόνας, ήχου, βίντεο και τρισδιάστατων γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Guest nitrodr125
Αρχική απάντηση από gznp [Χθες, στις 14:21]

Καλές είναι οι Albatron.

Πάντως με έχεις μπερδέψει - το θέλεις για επαγγελματικό σκοπό το σύστημα? Αν ναι, κοίτα σε κάρτες γραφικών για ημι-επαγγελματικά και επαγγελματικά γραφικά, όπως οι QuadroFX και FireGL. Αν όχι, με ~260Ε παίρνεις μια 8800GTS320.

Σαφέστατα. Τα σοβαρά προγράμματα encoding (Nero Recode, DVD Shrink, κτλ), τα σοβαρά rendering προγράμματα (3DSMax, κτλ) και γενικά πλήθος προγραμμάτων που ειδικεύεται στην επεξεργασία εικόνας, ήχου, βίντεο και τρισδιάστατων γραφικών.

Βασικά πρέπει για κάποιον λόγο το pc να μην ξεπερνάει τα 1200 (τον λόγο δεν τον ξέρω ούτε εγώ) και τώρα το έχω φέρει στα 1182 οριακά ... θα το συζητήσω βέβαια λίγο να δω αν μπορώ να πάω σε 8800 αλλά δεν με καίει και τόσο πολύ να είναι super η vga γιατί θα πάρω αργότερα κάποια κάρτα rendering οπότε αυτή θα τραβάει το φορτίο το πολύ ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη και εγω αυτο το διλημα εχω και θελω μια απαντηση.Τωρα εχω τον c2d 6400 στα 2,63ghz.Θελω να κανω μια αναβαθμιση επεξεργαστη με σκοπο καλυτερες επιδοσεις σε παιχνιδια(τωρινα και μελλοντικα),αντιγραφη βιντεο απο camcorder και επεξεργασια,αναπαραγωγη HD περιεχομενου(clip κυριως)και για χρηση της dvb-s2 δορυφορικης καρτας μου(1080ι).Tι με συμβουλευτε να παρω;

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αν κλοκάρεις κιόλας, ο Q6600 θα σου δώσει μεγάλο αέρα στις επιδόσεις.

Μια δεύτερη, λίγο διαφορετική λύση είναι να κάνεις το εξής (αν μπορείς να περιμένεις): Πάρε έναν φτηνό διπύρηνο και σε κανα 4μηνο-6μηνο που θα βγουν οι Penryn, πάρε τότε 4πύρηνο. Ο λόγος είναι απλός. Οι Penryn θα ενσωματώσουν SSE4 εντολές και λίγο διαφορετική αρχιτεκτονική, πράγμα που σημαίνει με βάση τα πρώτα benches 100% διαφορά με τους σημερινούς Quad σε θέμα encoding. Φαντάσου πόσο γρήγορος είναι ένας 4πύρηνος σήμερα - στο μισό χρόνο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ πιστεύω πώς ο 6600 ο τετραπύρινος είναι καλύτερος παρόλο που έχει 1066 MHz FSB ! ειδικά όταν θα υποστηρίζετε απο πολλές εφαρμογές όπως π.χ. τα παιχνίδια!

Link to comment
Share on other sites

apalagmenos, προφανως δεν θα παρεις c2d αφου εχεις ηδη τον E6400. Εξ'αλλου με λιγο ο/c φτανεις και ολους τους υπολοιπους. Πηγαινε για Q6600 του οποιου η τιμη του ειναι πολυ δελεαστικη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην το συζηατε quad μην κοιτατε τπτ αλλο.Οσοι εχουν quad με τα update που εβγαλε η ms πριν 2 μερες και παιξαν καποιο παιχνιδι μετα καταλαβαν τη διαφορα με το παραπανο.:T:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σε μενα εκανε auto update.

Edit: Θα το πω πιο απλα.Εδω και λιγο καιρο παιζω ενα fps το warrock (ασχετο ωραιο παιχνιδι) λοιπον παιζω και βλεπω να εχει lag κοιταω εκανε download κατι updates λεω οκ ζηταει restar το κανω ξανα κατεβαζει κατι κανω δευτερο restart και παω να ξαναπαιξω με μεγαλη χαρα βλεπω το παιχνιδι να πηγαινει σφαιρα χωρις ν'αλλαξω κατι οποτε ειναι πιο καλη διαχειρηση του quad.

Link to comment
Share on other sites

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2extreme-qx6850_8.html#sect0

http://www.tomshardware.com/2007/08/08/extreme_fsb_2/page8.html#video

το divX 6.x ήδη τους υποστηρίζει

για επεξεργασία video είναι απλά μονόδρομος

ακόμα και στα Default....

post-130-1416073168,3816_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.