Jump to content


Nεο pc. Nα κανω καμία αλλαγη?


nickthegreek

Recommended Posts

Η μητρική που διάλεξες είναι γενικά αποδεκτό ότι είναι η καλύτερη o/c λύση για Ρ35. Γενικά όμως, θα πρότεινα αφού o/c δεν θα κάνεις ή αν κάνεις, θα είναι μικρό, την Ρ5Κ Deluxe WiFi για τα εξτρά χαρακτηριστικά της.

Aπο σταθεροτητα σε default καταστασεις θα λεγαμε οτι υπερτερει η Gigabyte?

Τον δισκο τον θελω για ταχυτητα. Αλλα ο 150αρης εχει μονο 50ε παραπανω για αυτο και διαλεξα αυτον και οχι τον 74αρι.

Να ρωτησω, default η μητρικη στις μνημες θα δωσει 1.85ν? Οι ballistix δουλεουν στα 1066 ενω οι αλλες στα 800. Οι διαφορες ειναι εμφανεις? Δεν πιστευω...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Τι να σου πω, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ σε default αυτές τις μητρικές :D Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα την Abit πάντως, καθότι με ψιλοενδιαφέρει και το σπορ. Δε νομίζω να μην είναι σταθερή στα default, βράχος όπως λες :flex:

Με τις μνήμες από τα 800 στα 1066 υπάρχει διαφορά, το κατά πόσο είναι ορατή εξαρτάται από το μάτι του καθενός.

Τώρα όμως πρέπει να ανοίξουμε ένα άλλο θέμα. Αν όντως θες τη μέγιστη σταθερότητα ξέχνα τα auto. Πρέπει για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου, να ρυθμίσεις μόνος σου τα timmings, τα volt και τις διάφορες μικρορυθμίσεις της μητρικής.

Αυτό γιατί από μόνες τους οι μητρικές δεν αναγνωρίζουν πάντα τα σωστα settings και αλλού υπερβάλλουν ενώ αλλού κάνουν το σύστημα να καθυστερεί. Πρόσφατα έβαλε ένας φίλος κάτι καινούριες μνήμες στο auto σε μια Asus Striker Extreme και όλο μπλε οθόνες είχε.

Γενικά αυτά που θα "πειράξεις" θα είναι:

Τα volt των μνημών και του επεξεργαστή, του N/B και S/B δεν υπάρχει και λόγος αφού δε θα τα ζορίσεις, αλλά και πάλι καλό θα ήταν να τα έβαζες manually.

Τα timmings των μνημών. Αν μπορέσεις να βρεις και μια λίστα για τα subtimmings αυτών θα είναι ακόμα καλύτερα (timmings είναι τα 4-4-4-12 π.χ. ενώ subtimmings νομίζω 6 ακόμα - αρκετά σημαντικά για τη σταθερότητα).

Τη συχνότητα λειτουργίας των μνημών. Αν είναι 1066 π.χ. το πιθανότερο είναι να τα κάνει μαντάρα η μητρική και να στις βάλει όπου θέλει αυτή (π.χ. στα 667).

Τις εξτρά ρυθμίσεις του BIOS. Π.χ. θα απενεργοποιήσεις το σύστημα που ρίχνει τον πολ/στη του επεξεργαστή όταν αυτός δεν κάνει κάτι "βαρύ" γιατί ορισμένες φορές καταντάει σπαστικό, και άλλα διάφορα.

Μη νομίζεις ότι όλα αυτά είναι μπελάς, εύκολα είναι. ’λλωστε πρέπει να εξοικειωθείς κάποτε :D

BTW, δες και αυτά τα links:

http://www.extremetech.com/article2/0,1697,2135685,00.asp

http://www.neoseeker.com/resourcelink.html?rid=140137

http://www.driverheaven.net/reviews/p35moboroundup/

Θα σου φανούν αρκετά χρήσιμα για την εκλογή μητρικής (δεν πρόλαβα να τα διαβάσω εγώ όλα πάντως :p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

@spc Ποια προταση δεν σου "κάθεται"?

Τα κατεβατά περι ρυθμίσεων κλπ που αναφέρθηκαν (και όχι μόνο).

Εκτός αν άλλαξες γνώμη περί o/c.

Τεσπα, για να μην γίνω κακός πάλι, αν σε εξυπηρετούν αγνόησε το post μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Kατεληξα τελικα στα παρακατω... Θα περιμενω καμια γνωμη ακομα και αν ειναι κατα το βραδακι θα τα παραγγειλω..

Intel Core 2 Duo 6750 (s775/2,66GHz) Tray

Asus 8800 GTS 320 MB HTDP

Gigabyte GA-P35-DQ6 (P35, s775, DDR2)

Crucial Ram 2GB Kit Ballistix DDR2 1066 5-5-5-12

Raptor 150GB

Μπορει καποιος να μου απαντήσει για το τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Τα κατεβατά περι ρυθμίσεων κλπ που αναφέρθηκαν (και όχι μόνο).

Εκτός αν άλλαξες γνώμη περί o/c.

Τεσπα, για να μην γίνω κακός πάλι, αν σε εξυπηρετούν αγνόησε το post μου. :)

Δε ζητησε απολυτη σταθεροτητα...???

O gznp εχει δικιο.... Καλο ειναι να τα ρυθμιζεις μονος σου... Να τα αφησεις ολα στο auto δεν ειναι και οτι καλυτερο....

ενδεικτικα...http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=40737

Link to comment
Share on other sites

Στην παρακατω ερώτησή μου μπορει να απαντήσει κάποιος?

Οι μητρικες που εχουν heatpipes δεν πιστευω να εχουν προβλημα με το λιαλ λι κουτι μου που η μητρικη μπαινει αναποδα. Νομιζω το προβλημα εστιαζονταν στις πρωτες εκδοσεις των μητρικων και εχει ληθει τωρα. Εχω αδικο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

ΟΤ Πότε θα καταλάβετε ότι πρέπει να προτείνετε σε κάποιον κάτι βάσει των δικών του προτεραιοτήτων και όχι των δικών σας προτιμήσεων / συνηθειών; /ΟΤ

Κάτσε ρε συ, δηλαδή το όλα auto νομίζεις ότι είναι καλό? Θεωρώ πως με βάση την εμπειρία σου θα ξέρεις ότι οι μητρικές δεν είναι "έξυπνες" και ρυθμίζουν ότι θέλουν, όπως το θέλουν.

Το να θέλει ένας άνθρωπος τα πράγματα που αγόρασε να τρέχουν σωστά και όχι στις ορέξεις της εκάστοτε μητρικής δεν είναι κακό.

’λλωστε σου ανέφερα ένα συχνό πρόβλημα - οι μνήμες πολλές φορές δεν σετάρονται σωστά στο auto και βγάζουν άλλα ντ άλλων και εν τέλει, bsod.

Αν είσαι τυχερός και δε βγάλουν bsod, εν τέλει δε θα έχουν ρυθμιστεί σωστά.

Για να μη μιλήσω για τα τρελά ρεύματα που δίνουν ώρες ώρες οι μητρικές στο auto.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Στην παρακατω ερώτησή μου μπορει να απαντήσει κάποιος?

Οι μητρικες που εχουν heatpipes δεν πιστευω να εχουν προβλημα με το λιαλ λι κουτι μου που η μητρικη μπαινει αναποδα. Νομιζω το προβλημα εστιαζονταν στις πρωτες εκδοσεις των μητρικων και εχει ληθει τωρα. Εχω αδικο?

Oxι... δεν θα εχεις προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι μπαίνει ανάποδα η μητρική τι εννοείς; Είναι ΒΤΧ αντί για ΑΤΧ;

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι. Τί ψύχτρα θα βάλεις στον επεξεργαστή σου αφού θα τον πάρεις tray; Το έχεις σκεφτεί;

Περισσότερα μπορείς να δείς εδώ.

Link to comment
Share on other sites

για μνημες παρε αυτες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924415

εγω χθες και σημερα αγορασα 4Χ1gb και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και σε ποσοτητα αλλα σε ξενα φορουμ που διαβασα τις πενευουν πολυ γιατι ειναι και φτηνες και ανεβαινουν αρκετα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek [Σήμερα, στις 00:00]

Εχω υδροψυξη αρα δεν χρειαζομαι ψυχτρα... Αν επερνα παντως θα επερνα μια της ζαλμαν. Την 9500 νομιζω..

Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να βάλουμε τη Zalman πάνω στη μητρική... λόγω της παθητικής της ψύξης... Και ψάχνω 2 μέρες κάποια καλή ψύχτρα που να μπαίνει και να υπάρχει στην Ελλάδα...

Με τροφοδοτικό τι έκανες τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.